Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Depo tokatlama sorunu ( capra x ile)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Merhaba arkadaşlar 3 gün önce kle 500 motosikletime anlas capra x lastik aldım şu ana kadar 200 km yol yaptım. Arazide güzel asfaltta idare eder gerçi yatmaya meyilli bir yapısı var lastiğin. Sorun şu ki asfaltta düz yolda 120 km hızda depo tokatlama olayı oluyor lastikler değişirken balans da yapildi jantlarda bir sorun yok başka bir sorun da yok bu neden olmuş olabilir. 2.si ben bu lastikleri iade etmek istesem edebilir miyim yani bunlar sorunlu olabilir mi yenisi ile değişse aynı sorun olur mu. Önceki capra r ile böyle bir sorun yoktu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Baba lastik yuzunden depo tokatlama diye bir sey olmaz ama balansinda anca sorun vardir dicem balans yapsa bile depo tokatlama biraz tuhaf is. Anca titresim yapar biraz o kadar bir de 120 diyorsun yani 180 degil. Yani lastik degistirdikten sonra motor depo tokatliyo mevzusu pek oyle duyulmus sey degil.

Balansina tekrar bir baktir diyebilirim, ama yani balans da yapildi diyorsun.

Benim aklima bunlarin tamami disinda, sadece on amortisorunun durumu geliyor baska bir sey degil. Ne zaman degisti yaglar? Sag ayarin tam mi?

Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Bana da garip geldi bir gün öncesinde başka lastikte yüksek hizlarla hiçbir sorun yokken şimdi neden oldu amortisör ayarı da aynı havalı amortisör bendeki biraz yumuşak modda şu an. Aklıma gelen acaba balansi mi iyi yapamadilar. Bu tokatlama mevzusu tam olarak gidon depoya vurmuyor ama bayağı yaklaşıyor hani biraz daha hızlı gitsem tam olacak gibi bende hız kesiyorum Son zamanda degisen tek şey lastik ve balans diğer Herşey normal

Tokatlama degil de turbulanstan bahsediyorsun daha cok sanki, yani onde gezinme? Hava ruzgarli mi? Teshisi bi koyalim da

Cunku balans hic yapmayalim lastiklere mesela. En kotu ihtimalle gidon 130dan sonra falan kimil kimil oynar ama tokatlamadan cok saga sola titresim gibi olur. Hayati tehlike yaratacak kadar yapmaz can sikar sadece.

Tokatlama lafini kullandin mi netlemek lazim o meseleyi.

Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Abi hava rüzgarli değildi tam olarak tokatlama olmadı ama ona çok çok yakındı aynı hissiyati vardı. Ufak bir gezinmeden çok abartılı bir gezinme olabilir. Ben gidona müdahele etmeden 15 20 cm safa sola hareket ediyor. Gazı kesince duruyor. Sanki hafif bozuk bir yoldan geçtikten sonra da yapıyor yine 100 den sonra 120 de kesin yapıyor

Gaz acinca sallanma geri geliyorsa balans ya da bombe yapmis lastik diyesim var ama. Yeni lastikte bombe de cok dusuk ihtimaldir ama anca kotu montajla olur o. Saibeli iste. Tuhaf durum seninki.

Guzel iyi bir ustaya git abi burdan kim ne yazsa yalan artik. Cunku tarifin demogojiye acik bilen bilmeyen herkes sikar simdi. Iyi guzel bir ustaya gotur goster.

Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    En iyisi Öyle yapmak lazım sanırım bana da montaj ile ilgili bişemis geliyor yada lastikte bır sorun olabilr her ne kadar çok çok düşük bir ihtimal olsa da
    cevaplarınız için teşekür ederim 😁eyvallah

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Lastiğinde bir durum olabilir veya arkaya bir ağırlık koymuş olabilir misin? Arka amortisörün yumuşaklığı da olabilir.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Eğer arkada topcase varsa söküp denermisiniz?
    Bende de vardı aynı sorun sökünce kalmıyor..
    Kesin ondandır diyemem ama bende sebep topcase idi..

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "gazı kesince duruyor"

ilginç

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    120 ile giderken depo tokatlama olmaz. başka bir sorun var.
    lastiğin balansını,gidonu,ön amortisörleri falan bir kontrol ettirin.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Anlas SC500 Winter Grip 2 lastik tecrübelerimi paylaştığım başlıkta yazmıştım.

Benzer sıkıntıyı WG2 de yaşadım. İki veya üç ayrı lastikçiye gittim. Hepsi aynı zırvayı tekrarladı "lastiğin kalıbında yamukluk var".
    Sonra yaz lastiğine geçtim. Bu kış Anlası aradım bu WG2 deki problemle ilgili. Beni Çağlayan tarafında bir resmi servislerine yönlendirdiler.

Adam yaz lastiklerini söktü Anlas WG2 leri taktı.
    Öbür lastikçilerin (ki yaz ve kış lastiği balansları neredeyse aynıydı cantta) balansları aynı yöne koyduğunu, santrüfüşü hesaba katıp ortaya veya sağlı sollu koymadığını söyledi. Söküp sıfırdan balans yaptı.

Benim bütün problem halloldu. Anladımki, lastiği üç kuruş ucuza alacam diye takla atmak yerine 50 lira fazla verip resmi servisinden alıp, taktırmak kazımmış.

Anlas fabrikayı arayıp Bursada yetkili servis sorun. Satıcı değil, servis olacak. Hem servis hem satıcı olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:17 ----------

Bir şey daha,

Lastik basıncını kontrol edin ve kendinize göre ayarlayın. Benim gittiğim lastikçilerde ve servislerde, hep izin verilen son basınç değerinde hava basmaya kalktılar. Halbuki ben artçısız, 60kg ağırlığımla, izin verilen en düşükle, en yüksek arasındaki bir değerde en güvenli ve konforlu sürüşü yapıyorum.

Basınç önemli...

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baba lastik yuzunden depo tokatlama diye bir sey olmaz ama
    Pekala olur.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baba lastik yuzunden depo tokatlama diye bir sey olmaz ama balansinda anca sorun vardir dicem balans yapsa bile depo tokatlama biraz tuhaf is. Anca titresim yapar biraz o kadar bir de 120 diyorsun yani 180 degil. Yani lastik degistirdikten sonra motor depo tokatliyo mevzusu pek oyle duyulmus sey degil.

Balansina tekrar bir baktir diyebilirim, ama yani balans da yapildi diyorsun.

Benim aklima bunlarin tamami disinda, sadece on amortisorunun durumu geliyor baska bir sey degil. Ne zaman degisti yaglar? Sag ayarin tam mi?
    Lastikten dolayı tokatlama olur. Sıfır lastikte bile olabilir. Lastiklerin garantisi bu yüzden var. Hatalı olabiliyor. Genelde balans hatalı oluyor ama lastikte de olduğunu gördüm.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastikten dolayı tokatlama olur. Sıfır lastikte bile olabilir. Lastiklerin garantisi bu yüzden var. Hatalı olabiliyor. Genelde balans hatalı oluyor ama lastikte de olduğunu gördüm.
    Lastiğin hatalı takılmasından da oluyor.
    Benim WG2'yle ilgili bir lastikçi balansa taktı jantı. Gerçekten lastiğin sırtında bir yamukluk varmış görünüyordu. Balans değil kastım. Lastiğin kendisindeki durum.

Ama aynı lastiği söküp, 6 ay sonra kış geldiğinde Anlas'ın kendi servisine taktırınca özellikle balans makinasında baktım, lastiğin sırtı ip gibiydi.

Buna ilave balansın doğru yapılması da önemli...

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Diğer tüm yorumlara ek olarak:

Ön teker göbek mili ( iyi sıkılmayışı ya da orantısız sıkılması )
    Ön teker göbek bilyası
    Direksiyon göbek mili
    Direksiyon göbek bilyası yani furş takımı ( yaşadım )
    Lastiğin basıncı ( yaşadım )
    ( kle 500 iç lastikli bildiğim kadadıyla, bunun doğru takılmayışı )
    Lastiği takarken, jantın iyice temizlenip, lastiğin oturması için yağlama yapılmayışı ( yaşadım )
    Topcase ( Samet Ağır belirtmiş, ben de yaşadım )
    Kaliperlerin yeniden takılırken hatalı takılması ( yaşadım )
    Olabilir.
    infernus bunu beğendi.

Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Yorumlarınız için teşekkür ederim bugün demedim yine 120 de bişey olmadi ama 140 da hafif gezinme oldu. Montajla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Devam ederse aldığım yere gidip sök tak yaptırıcam

Motosikleti
    YZFR25
    Aynı sorun için 3 4 gündür konu açsam mı diye düşünüyordum. Mitas sportforce lastikleri taktırdım bende balans yaptırdım.

Çıktım yola 110 la giderken ellerimi bırakıyorum gidon böyle çok ufak ve hızlı hareket ediyormuş gibi bu yüzden titriyomuş gibi gözüküyor. Bazen hareket ettiği belli oluyor. 80 e düşünce kesiliyor. Döndüm motorcuya abi böyle böyle dedim. Dedi ben baktım bir şey yok zaten balans bozuksa 50 60 ta sallanır gidon yüksek hızda sallanmaz dedi.

Bende dedim önceki lastikler şehir içinde sürmekten dümdüz olmuştu zaten. Çünkü bu lastik daha ince hissettiriyor. Heralde yolun tepkilerini daha çok alıyor bu yüzden. Ama huzursuzluk diz boyu.

Şimdi bakıyorum düşük hızdada oluyor ama titreme değil hareket şeklinde ufak. Ya ben motorumu biliyorum ellerimi bırakınca ok gibi gidiyordu direksiyon ok gibi duruyordu.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Montaj çizgisini kontrol ettiniz mi?

Jant ile lastiğin birleştiği yerde ince bir hat olur. O hat düzgün mü?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler