Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motor satıldıktan 1 hafta sonra iade

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Arkadaş sen bu motoru nasıl aldın? Sen ekspertize sokmadın mı? Neden sokmadın?

2 bin km sürdüğün zaman hiçbir lastikçiye, servise işin düşmedi mi? Başkası motoru sürüp bunda bir gariplik var demedi mi?

Alan kişi neden ekspertiz yaptırmıyor? Nasıl bir alıp kullanma, sonra başkasının alması v.s.? Senin sattığının da biraz rastgele satın alması var.

Ben de 1 ay öncesine kadar bir akrabama araba bakıyordum. Satıcıyı arıyorsun, adam "abi ben alırken baktırmadım, uzun süredir de bu şekilde kullanıyorum. Arabanın bir kusuru yok" diyorlar. Bu şekilde konuşan demek ki pert, Tarcanlar ekspertizdeki gibi 4 parçaya bölünüp sonra ayrı arabalardan toplanmış arabadır muamelesi yapıyorum. Sattığın arabayı nasıl bilmiyorsun.

Yani dostum senin iyi niyetli olduğunu düşünüyorum da bu nasıl bir alma-kullanma-satma ya.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş sen bu motoru nasıl aldın? Sen ekspertize sokmadın mı? Neden sokmadın?

2 bin km sürdüğün zaman hiçbir lastikçiye, servise işin düşmedi mi? Başkası motoru sürüp bunda bir gariplik var demedi mi?

Alan kişi neden ekspertiz yaptırmıyor? Nasıl bir alıp kullanma, sonra başkasının alması v.s.? Senin sattığının da biraz rastgele satın alması var.

Ben de 1 ay öncesine kadar bir akrabama araba bakıyordum. Satıcıyı arıyorsun, adam "abi ben alırken baktırmadım, uzun süredir de bu şekilde kullanıyorum. Arabanın bir kusuru yok" diyorlar. Bu şekilde konuşan demek ki pert, Tarcanlar ekspertizdeki gibi 4 parçaya bölünüp sonra ayrı arabalardan toplanmış arabadır muamelesi yapıyorum. Sattığın arabayı nasıl bilmiyorsun.

Yani dostum senin iyi niyetli olduğunu düşünüyorum da bu nasıl bir alma-kullanma-satma ya.

valla bende sokmadım ekspere hocam.

Aldıgım kişiyi gözüm tuttu, iyi birisi gibiydi, zaten esnaf, yeri yurdu belli, evi belli . ilk sahibi idi zaten.

Ustaya gösterelim diye bizim buradaki servise götürdük, adam cok yogundu. yarın falan dedi, bekleyesim yoktu. Adam zaten izmirdeki 2 en iyi ustadan birisi, motorun da tum bakım gecmişini o yapmış, bakımını 1000 km önce ben yaptım biliyorum aracı dedi.

Acıkcası cok kasmadım, kendimce kontrol yaptım satın aldım.

Ha riskli olay doğru, ama düşük bütçeli motorlarda bazen pek ugrasmak istemiyor insan.

ns200 den önce vulture vardı, motor inceden sağa cekiyordu, onu da ustaya göstermedim. Cocuk 10 20 liraya düzeltirler dedi. 10 20 lira olsa kendi yapardı zaten yemedim. motoru aldım yinede, ustaya bakıma götürdüm, amortisörde sıkıntı var 500 tl dedi. dedim kalsın. 1 sene sonra usta değiştirdim, ön tarafta komple sorun var yüksek maliyet cıkar dedi, dedim kalsın.

Bu sene başı motoru sattım, adam geldi 2 yokladı , ben bunu hallederim sıkıntı değil dedi satın aldı. 1 hafta sonra aradı, bi haltı yokmuş bunun ön tarafı sök tak yaptım düzeldi dedi.

Kısaca ustası da bi garip insanı da bu ülkenin
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorun durumundan ayrı olarak konuşuyorum, "motorda/arabada sıkıntı varmış,seni dava edecem" diye korkutarak 500-1000-2000-3000 kopartma eylemi oldukça moda bu aralar
    computeus bunu beğendi.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Kısa bir süre içinde motorda belirtilmeyen bir sorun olduğunu ıspatlarsa mahkeme yoluyla iade edebilir. Sende satın almadan önce olduğunu biliyorsan ve ıspatlayabilirsen aldığın kişiye iade edebilirsin. Bu olay motordaki bu kusuru saklayana kadar gidebilir.

Teoride mümkün ama pratikte başarabilen az. Belirttiği problem neymiş önce o ortaya çıksın. Belkide rulman dağılmıştır. Sarf malzeme olduğu içinde çok bi mevzu çıkmaz.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    Alıntı Sadistic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir de bu tayfa çıktı başımıza motoru alır, aldıktan sonra artık ne kadar geri koparabilirsem kardır mantığı ile birşeyler istemeye çalışır

kardeşim motoru satmışsın bitmiş, motoru ekspertiz yaptırmadan almış.

senden alırken eskpertiz yaptırsa ve daha sonra başka bir expere götürüp ilk experde çıkmayan hatalar çıksa mahkeme ve dava süreci ile bile birşeyler elde eder.

ne demek ağır hasar kayıtlıysa geri iade ederim? alırken plaka veya şasi sorgulamıyor mu bu adam?

böyle tipleri engelleyip geçin cevap bile vermeyin ne kadar olumlu yaklaşırsanız o kadar yüzsüzlük yapar astarı ister bu tipler genelde
    hocam başına gelirse anlarsın sonuçta herkes üçkağıtçı değil. ben de hd2 200i yi aldığımda gösterdim motoru bi sıkıntı yok vs aldık. yola çıktım 80 km hıza çıkınca motor sağa sola sallamaya başladı. ben de doğal olarak aldığım adamı aradım. böyle böyle diye. sonradan sorunu hallettik de herhangi bir şeye gerek kalmadı.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Peki böyle bir şeyde kusura nasıl bildireceğiz,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

Eğer bütün yükümlülükler araç sahibindeyse ekspertiz niye var, aracı gözün tutmadıysa ekspertize sokarsın bakarsın, ne olmuş ne bitmiş anlarsın.Farzı misal 3,4. el 10 senelik aracın çetelesini son sahibi bilemeyebilir, milletin gözü su terazisi değilki ufak tefek yamukluğu görsün. Eğer araç seneler evvel kaza ettiyse, sende ekspertize sokmadıysan bu durumda kim haklı, böyle olaylar gerçekleşmesin ye zaten ekspertiz var.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    benim bildiğim bir şekilde yazışma ilan, mail vs. elindekinin gerçek olduğunu kanıtlayacak, sizin ona hasarsız ya da ağır hasarlı olmadığını söylediğinize dair bir kanıt yoksa, hiçbir şey yapamaz, sonuçta kim ne bilecek belki siz söylediniz ağır hasarı sonra motoru söktü bazı parçaları değiştirdi, size sorunlu bir motor iade edecek kim nasıl bilecek, ama elinde kanıt varsa dava açar, alır.

ağır hasarın kaydının olması gerekir genelde tramer kaydıdır, o kayıt olmadan serviste yapılan kayıtlar varsa bunu ispat etmek değil, karşı tarafın talep etmesi gerekir, ya ekspertiz yapar ya da gerçekten güvendiği bir usta varsa ona gösterir, ama resmi evrak istmeesi ya da bu konuda araştırma yapması alıcının talebiyle olur, bunları yapmadan, tramer kaydına bakmadan, elinde herhangi bir delil yoksa da şansı yok, iyi niyetli ya da kötü niyetli olabilir, aynı şekilde satıcı da öyle olabilir, ticaret olduğu için her iki taraf da kendini garantiye almadan hareket ederse elde kanıt yoksa mağdur olacaktır.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Peki adam mahkemeye verdi.Bende dedimki ön tarafta sıkıntı var arkadaşta bunu bilerek bu fiyata aldı dersem aksini kim ispat edecek.
    Tarcanlarda yapılan işem fatklı.Emniyet kemeri patlamış direnç atmış.Airbag patlamış tamir görmüş.Ve bunlar expertiz raporunda yok.
    Ben motoru satarken alıcıyı kandıracak bir işlem yapmamışımki.

İyi ben arabayı satayım altı ay sonra gelsin bu arabada böyle bir şşey var iade edecem desin.Oldu canım.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    BENDE daha önce bi satış işleme yaptım vatandaş aldı gitti 1000 km yol yapmış beni aradı yatak vuruyormuş bu motor dedi
    ki dedi dedim ustası demiş miş miş sor bakayım o ustaya yatak vuran motor nasıl 1000 km yol yaparmış dedim yağ eksiltmez su eksiltmez
    sonra başka yere çevirdi ya işte şurası böyle burası böyleymiş dedi
    amacın ne dedim? ne istiyorsun ya abi işte şöyle böyle döküldü bende bastım kalayı daha ne arayan ne soran
    arkadaş alıp gitmiş üzerinden zaman geçmiş ve buna baktıracağım diyor sakın kabul etme git mahkemeye ver de
    aradan geçen zaman da başına bi iş gelip tamir ettirmiş olabilir geri almayı kabul etme

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)