Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Krediyle motor alacaklar!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı nvrmnd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu yorum ciddi mi? ironi mi?
    ironi kelimesi tam olarak karsilamiyor bu durumu

daha dogrusu ironi kelimesi bizim dilimize yanlis girdi (neyse burasi uzun hikaye)

arkadasin sozlerinin tam karsiligi ingilizcede "sarcasm" aslinda (tabii bunu kastetmisse 😸)

"ignelemek" diyebiliriz

arapcadan gelen "istihza" fiili de bu anlami karsiliyor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xmax250
    Alıntı bluent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ironi kelimesi tam olarak karsilamiyor bu durumu

daha dogrusu ironi kelimesi bizim dilimize yanlis girdi (neyse burasi uzun hikaye)

arkadasin sozlerinin tam karsiligi ingilizcede "sarcasm" aslinda (tabii bunu kastetmisse ��)

"ignelemek" diyebiliriz

arapcadan gelen "istihza" fiili de bu anlami karsiliyor
    ironi
    Fransızca ironie
    1. isim, edebiyat Gülmece.

2. isim Söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay etme.

not: tdk alıntısı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı nvrmnd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ironi
    Fransızca ironie
    1. isim, edebiyat Gülmece.

2. isim Söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay etme.

not: tdk alıntısı
    ben zaten vurguladim " bizim dilimize yanlis girdi" diye

bu sozlukte "ironically" zarfinin tasidigi anlamlarin "soylenen sozun tersini kastederek kisiyle veya olayla alay etme" ile ilgisi yok (dedigim gibi "uzun hikaye")

https://www.collinsdictionary.com/am...ish/ironically

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kredilerin düşürülmesi yangına bir kova benzin atmak manasına geldi hocam. Piyasaya para sürülmesi belki pandemi döneminde bir canlılık getirir ama bu yüzeysel, geçici bir çözüm dışında bir fayda sağlamaz.
    Üzerine bir de turizm krizi çıkınca işler iyice sarpa sardı.
    Sonbahar ve 2021 oldukça kötü geçecek diye düşünüyorum, inşallah yanılırım.
    bu konuda çoğumuz aynı düşünüyoruz. kısa vadeli birşeyler satın alıp pahalılandığında satabilecek olanları cezbetti sadece. veya bu durumda uzun zamanda kazancı zarar görmeyecek insanların işine geldi kısacası diyebiliriz.
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu konuda çoğumuz aynı düşünüyoruz. kısa vadeli birşeyler satın alıp pahalılandığında satabilecek olanları cezbetti sadece. veya bu durumda uzun zamanda kazancı zarar görmeyecek insanların işine geldi kısacası diyebiliriz.
    Alamayan zaten alamıyordu artık imkansız hâle geldi. Bizim için ise hızla uzaklaşan tren gibi, fiyatlar yükseldikçe öküzün trene baktığı gibi bakıyoruz motorlara.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Anlamamakta ısrar edenler için hoca tuttum. Tane tane anlatıyor.

"Borsa" yerine istediğiniz piyasayı koyabilirsiniz. Nihayetinde "alıcı ile satıcı'nın buluştuğu yer" 'dir. Emlak, altın, gayrimenkul yerine de siz "motosiklet" 'i koyun.

Buyrun size "motosiklet piyasa" 'sı kâr-zarar hesabı.

Italian bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    "Haziran 2019'da 12 milyar TL açık veren bütçe, Haziran 2020'de 19,3 milyar TL açık verdi. Ocak-haziran döneminde 6 aylık açık 109,4 milyar TL'ye yükseldi."
    Yani borçla ve ileride girecek faiziyle dönüyor ekonomi. Daha doğrusu dönüyordu.
    Şimdi borç da bulunamıyor.
    Ne olacak dersiniz?

Bütçe açığını engelleyemiyorsan,
    Enflasyonu engelleyemiyorsan,
    Döviz kurlarını engelleyemiyorsan (bakmayın sabit göründüğüne)

Böyle bir ortamda daha ne kadar süre ve miktarda para kazanmaya devam edebilir, bu paranın değerini daha ne kadar korumaya devam edebilir ve eğer çekeceksen problemsiz olarak kredini ödemeyi nasıl başarabilirsin?

Sor bu soruları kendine!!!

https://youtu.be/M8N4Wda6nDc

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:16 ----------

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Herhangi bir kriz öncesi kredi çekmek akıllıcadır. Çünkü kredi ödeme tutarınız sabit kalırken yatırım yaptığınız gayrimenkul ya da meta sürekli değer kazanır.

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Herhangi bir kriz öncesi kredi çekmek akıllıcadır." Çünkü kredi ödeme tutarınız sabit kalırken yatırım yaptığınız gayrimenkul ya da meta sürekli değer kazanır.
    Şartları belirtmeden sadece "Herhangi bir kriz öncesi kredi çekmek akıllıcadır." yanlış anlaşılabilir. Genç arkadaşlar var, zıplamasınlar.

Akıllıca olan ödeyebileceğinden %100 emin olduğun, hatta maliyetini yükseltmeden (kapatabilmek için birşeyi daha ucuza satmak zorunda kalmadan vs.) ödeyeceğinden emin olduğun krediyi kullanmaktır. Ekonomik sıkıntılar yaşamakla birlikte, biz daha kriz görmedik. Yukarıdaki videoyu izlerseniz, krizin nasıl birşey olduğuna dair fikir edinebilirsiniz.
    espresso bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Haziran 2019'da 12 milyar TL açık veren bütçe, Haziran 2020'de 19,3 milyar TL açık verdi. Ocak-haziran döneminde 6 aylık açık 109,4 milyar TL'ye yükseldi."
    Yani borçla ve ileride girecek faiziyle dönüyor ekonomi. Daha doğrusu dönüyordu.
    Şimdi borç da bulunamıyor.
    Ne olacak dersiniz?

Bütçe açığını engelleyemiyorsan,
    Enflasyonu engelleyemiyorsan,
    Döviz kurlarını engelleyemiyorsan (bakmayın sabit göründüğüne)

Böyle bir ortamda daha ne kadar süre ve miktarda para kazanmaya devam edebilir, bu paranın değerini daha ne kadar korumaya devam edebilir ve eğer çekeceksen problemsiz olarak kredini ödemeyi nasıl başarabilirsin?

Sor bu soruları kendine!!!

https://youtu.be/M8N4Wda6nDc

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:16 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=M8N4Wda6nDc
    Geçenlerdede bu adamı biri paylaşmıştı gene forumda
    İşletme ve iktisat çift anadal yapmış biri olarak şunu söyleyeyim bu adamı dinleyeceğinize hiç dinlemeyin daha iyi.Dediklerinin istatistikselliğe bilimsel kuramsal davranışla mantıkla hiç bir alakası yok.Sorsan neye dayanarak söylüyorsun,duvara dayanarak,o zihniyette yani

Dinlemeniz gereken kişiler
    Emre Alkin
    Daron Acemoğlu
    Mahfi Eğilmez

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şartları belirtmeden sadece "Herhangi bir kriz öncesi kredi çekmek akıllıcadır." yanlış anlaşılabilir. Genç arkadaşlar var, zıplamasınlar.

Akıllıca olan ödeyebileceğinden %100 emin olduğun, hatta maliyetini yükseltmeden (kapatabilmek için birşeyi daha ucuza satmak zorunda kalmadan vs.) ödeyeceğinden emin olduğun krediyi kullanmaktır. Ekonomik sıkıntılar yaşamakla birlikte, biz daha kriz görmedik. Yukarıdaki videoyu izlerseniz, krizin nasıl birşey olduğuna dair fikir edinebilirsiniz.
    Teşekkür ederim fakat benim mesajımın tashihe ihtiyacı yok. Kriz öncesi doğru tetkiklerle banka kredisi aldığınızda, kriz süresince kâr etmiş olursunuz, zira akıllı ve elinde nakiti olan için krizler daima fırsatlar sunar. Biz bu mesajları 17 yaşındaki kişilere yazmadığımızdan, kredi çekebilecek kişilerin belli bir bilgi ve olgunluğa sahip olduğunu düşünerek yazıyoruz. Saygılar.

kredi çıktı fiyatlar yükseldi

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Teşekkür ederim fakat benim mesajımın tashihe ihtiyacı yok. Kriz öncesi doğru tetkiklerle banka kredisi aldığınızda, kriz süresince kâr etmiş olursunuz, zira akıllı ve elinde nakiti olan için krizler daima fırsatlar sunar. Biz bu mesajları 17 yaşındaki kişilere yazmadığımızdan, kredi çekebilecek kişilerin belli bir bilgi ve olgunluğa sahip olduğunu düşünerek yazıyoruz. Saygılar.
    Bir örnek verebilirseniz, konu daha iyi anlaşılır sanıyorum.
    Benim bahsettiğim konu, kriz döneminde borç ödemeye çalışmanın sıkıntılı olabileceği.
    Siz daha çok "elinde nakitin varsa, sıkışıp satmak zorunda kalanlardan,ucuza bir şeyler kapatabilirsin."düşüncesiyle yazıyorsunuz sanıyorum.
    Kredinin akıllıca kullanılması gerektiğinde hemfikiriz sanıyorum. Benim uyarım da zaten bu doğrultuda.
    Örnek gelirse "sanıyorum" ları netleştiririz
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Herhangi bir kriz öncesi kredi çekmek akıllıcadır. Çünkü kredi ödeme tutarınız sabit kalırken yatırım yaptığınız gayrimenkul ya da meta sürekli değer kazanır.
    Katılıyorum. Eğer sağlam bir işiniz, düzgün maaşınız varsa ve özellikle büyük oranda ihracat yapan bir firmada çalışıyorsanız kriz başlangıcında kredi ile mal almak avantajlıdır. Kriz derken hafif sallanmaları, panikleri kastediyorum. Ben pandemi sesleri duyulmaya başladığı hafta denk geldi, kredi çekip motorumu aldım. Herkes alma ne olacağı belli değil dedi, o zaman 500 km'deki motora 33500 TL verdim, şimdi 33500 TL ne alabiliyorsunuz bir bakın. Alma diyenler şimdi "iyi ki almışsın" diyorlar.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anlayamadığınız bir şey var, kriz malı olanın işine yarıyor.
    2016 da 150 bin tl kredi çekerek ev aldık, kredi tam 10 senelikti. 120.00 tl ev kredi 30.000 tl ihtiyac kredisiyle cebimizde 1 kuruş olmayarak aldık. faizleriyle birlikte 240-250 ediyordu. herneyse evin şuan değeri 600 bin tl.
    kredi tutarı ise 1000 TL ve o zamanlar asgari ücret 1200 civariydi suan 2400 oldu.

eylül ayında 24,000 TL kredi çekerek motor aldım toplam geri ödemesi 31,000 TL idi
    motor şuan 40,000 TL min 35,000 TL
    yani bir anda 4-9 bin tl hiç bir şey yapmadan kaara geçtim.

kredi çekmek candır, kredisiz iş olmaz.
    hiçbir şeyi olmayanlara kriz daha zulum oluyorken, bir şeyleri olanları zengin ediyor.
    o yüzden kredi çekin arkadaşlar, kredisiz bir b*k elde edebilmem mümkün değildi ne yazık ki..
    120 bin lik 10 senelik kredi nasıl kredi ödemesi aylık 1000 tl oluyor? faiz kaçtan çektin? burda bi yanlış var.

2015 de 0.%96 dan 10 senelik 98000 tl ev kredisi çektim 1381 tl ödüyorum.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    Honda Transalp xl 700
    Kriz nakiti olanın işine yarar her zaman, Eylülde bile motor alacaksanız hazır faiz oranları bu kadar düşmüşken krediyi şimdiden çekmekte fayda var, motor alacağınız zamana kadar da nakitinizi döviz veya altında bekletebilirsiniz. Faiz oranlarının artma ihtimaline karşı karda olacağınızı düşünüyorum.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bankalar deli gibi kredi veriyor.
    Cuma günü iş yerimin çalıştığı banka aradı.
    "300.000 liraya kadar limiti onaylanmış yeni bir nakit kredisi kullanımınıza hazır. 10 gün içerisinde evrakları imzalamanız halinde derhal hesabınıza geçecek" diyorlar.
    İlk 6 ay ödemesiz. 36 ay vade.
    Faiz 0,83 tü sanırım.

Krediyi almak kolay. Ama birde bunun geri ödemesi var. Ben 6 ay sonrası için birşey konuşamaz, iş yerime kredi almaya korkarken, yanımda çalışan 2 yıllık çalışan arkadaşım, kredi çekerek otomobil alıyor.
    Bugün işsiz kalsa, öyle kolay kolay iş bulamaz. O krediyide ödeyemez.

Bu çelişkiyi anlamakta güçlük çekiyorum.

Özetle, geliriniz sabitse, garanti diyebileceğiniz bir işiniz varsa (devlet memuru olmak gibi), bu tür dönemlerde krediyle mal sahibi olmak caziptir.

Eğer garanti bir işiniz yoksa aşağıdaki durumları göz önüne almanızı tavsiye ederim.
    Diyelim 36 ay vadeli bir krediye giriyorsanız, sene sonu işsiz kalırsanız tüm seçenekler şimdiden önünüzde olmalı.
    Yeni bir iş bulabilir misiniz?
    Hangi ücretle yeni bir iş bulursunuz?
    İş bulamazsanız, krediyi ödeyebilecek birikiminiz var mı?
    Birikiminiz yoksa, aldığınız malı satma şansınız var mı?
    Malı sattığınızda krediyi kapatabilecek misiniz?

Gibi, gibi, gibi...

Umarım yanılıyorumdur ve olmaz ama, önümüzdeki yıl büyük acılara gebe gibi görünüyor...

Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Eylül ayından itibaren az acılı ile başlayalım, seneye acılı için alışmış oluruz.
    2-3 seneden bu yana ağırlıklı olarak ekonominin konuşulduğu bir yere dönmüştü buralar.
    Bazı forum ahalisi de, çeşitli dolar-euro başlıkları ile gidişatın iyi olmadığını özellikle vurgulamıştı.

Bu saatten sonra, henüz parasını kendi kazanmaya başlamamış olanlar, belki motosiklet konuşmaya devam edebilir. Geri kalanı için, uzunca bir süre daha konu döner dolaşır yine ekonomiye gelir.

Motosikleti
    Yamaha NMax 155
    Eğer işiniz için değilse, kredi cekip motosiklet almak dünyanın en enayice yapılmış işidir.

Bu arada ziraat kredi faizi 1.18 olmus en dusuk, gecen cuma 0.80 flandi. Yani artik taksit ile almak ta hayal oluyor.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler