Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Yeşil ışıkta yayaları altına ettiren motorcu.

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    videodan tam anlayamadım, herşeyi bırakın yayaların gectiği yerde yaya şeridi var mı?

Var ise tüm kusur motordadır cunku yaya şeridinin oldugu yerde yavaşlanması gerekir + yaya yola adımını attıysa geçiş üstünlüğü kendisindedir. Otobüsün orada olması hiçbirşeyi dğeiştirmez, motor yavaşlamak ve yaya gecidinde birisinin olup olmayacağını kontrol etmek zorundadır. Yani dediğiniz gibi yayaya kırmızı araca yeşil yanıyor demenizin bir anlamı yok.

Eğer yaya şeridi yok ise orada motorcu tamamen kusursuzdur. Sadece riskli bir sürüş gerçekleştiriyor.

Ama ben en cok yayaya kızıyorum, yol hakkın olsun olmasın azıcık düşün yav yoldan araba gelebilir, canını hiç mi düşünmeden fırlıyorsun?
    y.selimbatu bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    videodan tam anlayamadım, herşeyi bırakın yayaların gectiği yerde yaya şeridi var mı?

Var ise tüm kusur motordadır cunku yaya şeridinin oldugu yerde yavaşlanması gerekir + yaya yola adımını attıysa geçiş üstünlüğü kendisindedir. Otobüsün orada olması hiçbirşeyi dğeiştirmez, motor yavaşlamak ve yaya gecidinde birisinin olup olmayacağını kontrol etmek zorundadır. Yani dediğiniz gibi yayaya kırmızı araca yeşil yanıyor demenizin bir anlamı yok.

Eğer yaya şeridi yok ise orada motorcu tamamen kusursuzdur. Sadece riskli bir sürüş gerçekleştiriyor.

Ama ben en cok yayaya kızıyorum, yol hakkın olsun olmasın azıcık düşün yav yoldan araba gelebilir, canını hiç mi düşünmeden fırlıyorsun?
    Yeni düzenlemenin detayı bir alıntı yapayım haberden "Kavşaklarda, trafik lambasının olmadığı yaya geçitlerinde, aynı zamanda da trafik polisinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini ve yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak." Yeni düzenleme bunu ön gürüyor istiyor. Lamba var ise 2 tarafta ışığa uymak zo-run-da. Konudaki videoda yayalar %100 suçlu

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafik kuralları vs bir yana empati yapmayı öğrenmek lazım. Daha önce o motosikletlinin kıçının dibinde bir tır kornası çalınmış olsaydı. Aslanlar gibi empati yapardı

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    haklı olsamda birine çarpmak istemem. aynı şekilde haksız olsamda bana çarpılmasını istemem.

o yüzden insanların yola çıkabileceği oranın yüksek olduğu yerlerde oldukça yavaş sürmek gerekir.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    İstanbul'daki yayalar motoru göremiyorlar kardeşim. Biz yok hükmündeyiz. E-5 te yaya geçidinin altında yaşlı kadın üstünde siyah palto ile yağışlı havada 1. refüjü atlıyor, ortada ki 2 refüjü atlıyor, mübarek görsen yüksek atlamacı. Sonrası bir amca'nın altında kalıyor. 5 defa mahkemeye çıkıyor genede 8/8 haklı çıkamıyor. Siz daha ışık, geçit, geçiş önceliği tartışın o bildiğiniz yasa kanun kural hepsini unutun. Yaya gördün mü inek gören hintli gibi olcaksın.
    mavzer-i bunu beğendi.

y.selimbatu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şun An Yok.
    Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben burayı ara sıra pasif olarak takip ederim. ama bu yalan yanlış, saçma sapan bilgilendirmeyi görünce cevap yazmak şart oldu.

demek yayalara ister kırmızı, ister yeşil, ister mor, ister lacivert yansın, yaya yola adım attığı an durmak zorunda? yapma yahu. dünyanın hangi ülkesinde araçlara yeşil yanarken yola adım atan yayalar için duruluyor söyler misin?

videoyu izlediğinden emin değilim, izlediysen de gözünle izleyip beyninle algıladığından emin olamadım.

önce şunu sorayım, trafikte kontrollü veya kontrolsüz deyiminden haberin var mı? görünen o ki yok. bilgin yok ama fikrin var. vay babam vaay.

dünyanın her yerinde araçlar için yeşil ışık yanıyorsa yayalar bekler. nokta.

bu kadınlar ee pardon kadın kısmına hakaret etmeyelim, bu camışlar araçlar için yeşil yandığı halde yola atlamışlar, hemde minibüsün önündeki kör noktadan atlamışlar. beyin bedava olunca bu hakaretler normal lakin o motorcu kadınlardan birisine ya da alayına çarpsa bile hatta çarpıp öldürse bile bir saniye bile hapse girmez. büyük ihtimal dava aşaması bile olmaz. savcı o videoyu izlediği anda suçlamadan vazgeçebilir veya son sözün hakim tarafından söylenmesini isteyip mahkemeye sevk eder ama videoyu izleyen hakim de motorcuyu salıverir. yok sağlam avukatı olsaymışta falanmış filanmış, boş laflar bunlar. yine bilgisi yok yine fikri var durumu.

hepsini geç, o motorcu panik fren yapsa ve düşüp kafayı vurup sakat kalsa veya ölse yine mi yayalar haklı? bir kaç aptalın yüzünden ölen adamın diyetini sen mi ödeyeceksin ailesine, sevdiklerine?

o über engin bilgin ile forumu aydınlatmanı bekliyoruz.
    Öncelikle burayı ara sıra pasif olarak takip eden biri olarak cevap yazman özelliklede benim yorumuma cevap yazman ne büyük şeref,ne büyük mutluluk, ne büyük onur anlatamam.
    Dünyanın hiçbir yerinde, hadi şunu biraz daha daraltayım en azından çağdaş hiçbir ülkede insan hayatı sizin üç kuruşluk kurslarda öğrendiğiniz basmakalıp trafik kurallarından daha önemli değildir. Benim yorumumda yayalar haklı, motorcu haksız, yada tersi bir şey demedim. Sonuçta o yayaların kendilerine kırmızı yanmasına rağmen yola çıkmaları ne kadar yanlışsa bu motorcu arkadaşında yaya geçidine o hızla gelmesi, kornoya olabildiğine abanması da o derece yanlış,Yani geçiş üstünlüğü sendeyse, ışık sanaysa, hak seninse, öyle yada böyle yola atlamış bir canlı ( insanıda geçtim ) varsa,yavaşlıcaksın gerekirse duracaksın, merak etme bir yerinden bir şey eksilmez.
    İkinci yanlış bilgi, ölümlü trafik kazalarında hele ki zatı alinizin dediği gibi üç beş kişinin öldüğü bir kazada her türlü şahıs ceza evinde kalır.(Hükümlü olarak değil tutuklu olarak ) Ama bir hafta ama, iki ay ,ama üç gün,kusur durumuna göre ama bir yıl. Heleki dosyaya bakan savcı nöbetçi sulh cezaya sevk edecek kadar ciddi bir husus görmüşse en iyi ihtimal adli kontrol şartı ile yargılama sonuna kadar denetim altında tutulur, hakim cdyi izler, vs vs bunlar ucuz Amerikan filmlerinde yada bizim zıttirboktan ağa dizilerimizde olur.Hakim cd izleyerek değil olay yerine dair donanımlı bilirkişiler, keşif,tanık beyanları, alkol raponrları vb gibi delillerin değerlendirilmesinden sonra karar verir. Bilirkişi heyeti sadece trafik polisinden de olmaz, yeri gelir, inşaat mühendisi, doktor, hatta psikolog grubundan oluşur. Yani bilgisi olmadan fikri olan biri varsa oda sensin. Özellikle bir saniye bile hapse girmez kısmı süper )
    Son olarak anlatmak istediğimi bide şöyle anlatmayı deneyeyim. Forumu pasif takip edecek kadar zamanı kıymetli biri olduğuna göre baya meşgul bir işadamısın, haliyle yurt dışına felanda gidiyorsundur sen. Misal Almanyada yaya geçidinde araçlara yeşil yandığında bir yola atla bakalım, seni görünce duran araçlarmı, yoksa kornaya sonuna kadar abanan, insan hayatına değer vermeyen,ben haklıyım ben haklıyım diye böğüren, üstüne üstüne süren hanzolarla mı karşılacaksın?
    Seko bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafik kurallarının ne için olduğunu idrak edememiş kişiler görüyorum

Trafik kuralına uymadın ve yayalara yol vermek için durdun, arkandaki geldi seni ezdi. Haklı ve ÖLÜSÜN.

Trafik kuralına HERKES HARFİYEN UYMAK ZORUNDA.

Yayalara hakverenleri el ve yüz yıkamaya ayrıca kendilerine gelmeye davet ediyorum.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Videoda iki takım gerizekalı görüyoruz. İlki motosiklet kullanmasına rağmen sağ tarafta bekleyen minibüsün görüşünü kapattığının bile farkında olmayan, arkasında yaya çıkabileceğini aklına getiremeyen ve yay geçidine yaklaştığını idrak edemeyen sözde motorcu, diğeri de kırmızı ışık yanmasına rağmen karşıdan karşıya geçen yayalar. Bu arada motorcunun hızına da dikkatinizi çekerim. Son olarak da orada yolcu indiren şerefsiz minibüsçüyü unutmayalım.

Bu olayda motorcunun hatasını göremeyenler motor sürmesin.
    Söylenmesi gereken herşeyi kibarca söylemişsiniz.
    Otobanda karşıdan karşıya geçmeye çalışanların olduğu memlekette size yeşil ışık yansa bile yine de temkinli olun. Otobüs,minibüs gibi yüksek ve kütleli araçlar durmuşsa yanından geçerken yine temkinli olun.
    Seko bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nedendir bilmiyorum. Büyük şehirlerde insanlar hep gergin. Trafik de bundan payını alıyor.
    İnsanlara ve olaylara hoşgörülü bir gözle bakmaktan yanayım.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tamam lan tamam suclu trafik lambası.

celikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı y.selimbatu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle burayı ara sıra pasif olarak takip eden biri olarak cevap yazman özelliklede benim yorumuma cevap yazman ne büyük şeref,ne büyük mutluluk, ne büyük onur anlatamam.
    anlatma zaten, gerek yok. bilgisizliğinle insanları zehirleme yeterli.

Dünyanın hiçbir yerinde, hadi şunu biraz daha daraltayım en azından çağdaş hiçbir ülkede insan hayatı sizin üç kuruşluk kurslarda öğrendiğiniz basmakalıp trafik kurallarından daha önemli değildir.
    bana ehliyeti trafik polisi verdi, 1987 yılında kurs yoktu.

Benim yorumumda yayalar haklı, motorcu haksız, yada tersi bir şey demedim. Sonuçta o yayaların kendilerine kırmızı yanmasına rağmen yola çıkmaları ne kadar yanlışsa bu motorcu arkadaşında yaya geçidine o hızla gelmesi, kornoya olabildiğine abanması da o derece yanlış,Yani geçiş üstünlüğü sendeyse, ışık sanaysa, hak seninse, öyle yada böyle yola atlamış bir canlı ( insanıda geçtim ) varsa,yavaşlıcaksın gerekirse duracaksın, merak etme bir yerinden bir şey eksilmez.
    yorumunda sağlam bir avukatları olsa dediğin kadınlara alenen haklılar mesajını vermiş oldun. şimdi kimseye haklı demedim dersen bunu kimse yemez bu saatten sonra. motorcu kornaya abanmasa kadınlar yürümeye devam edip belki de motorcunun ölümüne sebebiyet vereceklerdi. motorcu kadınları kaldırımdan inerken değil minibüsün önünden fırlarken gördü.

İkinci yanlış bilgi, ölümlü trafik kazalarında hele ki zatı alinizin dediği gibi üç beş kişinin öldüğü bir kazada her türlü şahıs ceza evinde kalır.(Hükümlü olarak değil tutuklu olarak ) Ama bir hafta ama, iki ay ,ama üç gün,kusur durumuna göre ama bir yıl. Heleki dosyaya bakan savcı nöbetçi sulh cezaya sevk edecek kadar ciddi bir husus görmüşse en iyi ihtimal adli kontrol şartı ile yargılama sonuna kadar denetim altında tutulur, hakim cdyi izler, vs vs bunlar ucuz Amerikan filmlerinde yada bizim zıttirboktan ağa dizilerimizde olur.Hakim cd izleyerek değil olay yerine dair donanımlı bilirkişiler, keşif,tanık beyanları, alkol raponrları vb gibi delillerin değerlendirilmesinden sonra karar verir. Bilirkişi heyeti sadece trafik polisinden de olmaz, yeri gelir, inşaat mühendisi, doktor, hatta psikolog grubundan oluşur. Yani bilgisi olmadan fikri olan biri varsa oda sensin. Özellikle bir saniye bile hapse girmez kısmı süper )
    elinde o görüntü varsa içeri girme şansın yok. ha o görüntüye rağmen içeri giriyorsan o ülkenin hukuk sisteminde ağır sıkıntı var demektir.

Son olarak anlatmak istediğimi bide şöyle anlatmayı deneyeyim. Forumu pasif takip edecek kadar zamanı kıymetli biri olduğuna göre baya meşgul bir işadamısın, haliyle yurt dışına felanda gidiyorsundur sen. Misal Almanyada yaya geçidinde araçlara yeşil yandığında bir yola atla bakalım, seni görünce duran araçlarmı, yoksa kornaya sonuna kadar abanan, insan hayatına değer vermeyen,ben haklıyım ben haklıyım diye böğüren, üstüne üstüne süren hanzolarla mı karşılacaksın?
    emekliyim, zamandan bol bir şeyim yok lakin forum takip etmiyorum ki bu da benim tercihim. ama yalan yanlış bilgiler veriliyorsa o zaman girip iki satır yazmaktan da çekinmiyorum. yurtdışına çok çıktım, çok ülke gezdim. yaya geçidinde yayaya kırmızı yanıyorsa bekliyorlar.
    HRider bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı y.selimbatu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    YAYA YOLA ADIM ATTIĞI ANDA DURMAK ZORUNDASIN.
    Güvenli bir şekilde mümkünse evet, ama akan trafikte bu çok kolay değil...

Eğer olur da kaza olsaydı, motosiklet 100% haklı olurdu. Sonuçta ışık ona yeşil, yayalara kırmızı. Teyzeler aceleciliklerinin ve cahilliklerinin kurbanı olmuş olurlardı.

Yıllar önce Amerika'da doktora yaptığım şehirde iş çıkışı trafik iyice tıkanmaya başladı. Sebep: Işığa aldırmadan yola atlayan yayalar. Tabi tüm arabalar durup yol veriyor, ezecek hali yok. Polis baktı durum kötü, millet saatlerce trafikte bekliyor, kırmızı ışıkta yola atlayan yayalara ceza kesmeye başladı. Durum düzeldi.

y.selimbatu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şun An Yok.
    Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anlatma zaten, gerek yok. bilgisizliğinle insanları zehirleme yeterli.

bana ehliyeti trafik polisi verdi, 1987 yılında kurs yoktu.

yorumunda sağlam bir avukatları olsa dediğin kadınlara alenen haklılar mesajını vermiş oldun. şimdi kimseye haklı demedim dersen bunu kimse yemez bu saatten sonra. motorcu kornaya abanmasa kadınlar yürümeye devam edip belki de motorcunun ölümüne sebebiyet vereceklerdi. motorcu kadınları kaldırımdan inerken değil minibüsün önünden fırlarken gördü.

elinde o görüntü varsa içeri girme şansın yok. ha o görüntüye rağmen içeri giriyorsan o ülkenin hukuk sisteminde ağır sıkıntı var demektir.

emekliyim, zamandan bol bir şeyim yok lakin forum takip etmiyorum ki bu da benim tercihim. ama yalan yanlış bilgiler veriliyorsa o zaman girip iki satır yazmaktan da çekinmiyorum. yurtdışına çok çıktım, çok ülke gezdim. yaya geçidinde yayaya kırmızı yanıyorsa bekliyorlar.
    Aslında bu tartışmayı uzatma niyetinde değildim, gerek olmadığını düşünüyordum ama beyamca ısrarla " bilgisiz"," insanları zehirlemek","bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak","cahil,yalan yanlış bilgi vermek" vs kıvamında saygı sınırlarını aşan cümleler kurunca cevabı vermek farz oluyor.

Ehliyeti 1987 yılında almışsınız. Umarım o tarihten bu yana ve bundan sonra trafikte sırf haklı olduğunuz, sırf geçiş üstünlüğü sizde olduğu için bir canlıya zarar vermememişsinizdir ve vermeyeceksinizdir. Umarım diyorum çünkü sizdeki mantığa göre yol hakkı sizdeyse,haklıysanız karşınızda çoluk çocuk, insan hayvan ne çıkarsa ezmek mubah, hapis cezasıda yokmuş ))

O görüntü ile hapse girme şansı yok olayı.Şimdi gönül isterki burda Ceza kanunu, Ceza mahkemelerinde yargılama usulleri, bu mahkemelere sunulacak deliller, bu delillerin değerlendirilmesinde mahkemenin yetki sınırı, bu konudaki yerleşik Yargıtay içtihatları, hatta bu husustaki evrensel hukuk normları ve bunların ülkemizdeki uygulamaları üzerine yazayım velakin yazdıklarınızdan hukukun ne adli nede idari yönüyle uzaktan yakından ilginiz olmadığı okadar belli ki sizin örnekten yürümek en doğrusu sanırım,
    Şimdi motosikletliye yeşil yanıyor ve yayalar kırmızıda geçiyor ve motosikletli bu kişileri öldürüyor diyelim. Sizin mantığa göre görüntü varya yeter hapis yok. Peki ya motosikletli yasal sınırın çok üstünde promil alkollüyse, yada yayalar görme engellilerse, yada olay anında sinsaliyazyonda bir arıza varsa aynı anda yayalara da yeşil yandıysa, yada yayalar olay anında birşeyden atıyorum bir köpekten yada onlara zarar vermeye çalışan bir insandan kaçıyorlarsa ne olacak?Buna bide hakimin vicdani ve hukuki kanaati diye bir kavramında girmesi gerek ki onu hiç karıştırmayım kafan iyce karışır. Yani en yalın haliyle hukukta bazen gördüğünüz şey gördüğünüz şey değildir, bazen görmediğiniz şey var olan şeydir. Buda karışık oldu ama anca bu kadar anlatabiliyorum.Yani sırf görüntü var diye ölümlü bir kazadan ceza evine girmeden kolay kolay sıyrılamazsınız. Bak cezaevine girmekten kasıt hüküm alarak değil, tutuklu olarak,Umarım bu ayrımı da anlarsınız.Hatta bizim hukukumuzda geçmişte ölümlü kazalarda sırf şüpheliyi maktülün/yada ölenin (bu ayrımda dava sonunda belli olur) ailesinden korumak için gözaltı uygulamaları dahi vardır ) kafan iyce karışcak ama öyle )
    Yurt dışına çok çıkmış ve çok ülke gezmişin. Şimdi sadece youtubede dahi bizim yerli zirzop youtuberlerimizin Amerika,Almanya, Avusturya, Kanada vb ülkelerde trafik akarken yola atlayıp, araçların durmasını çekip,bunu marifetmiş gibi anlatan pek çok videoları da var bakman yeter. Tamam orda herkes kurala uyar velakin insan hayatı herşeyden değerledir sevgili büyüğüm.

Son olarak daha önceden bahsetmiştim, Maalesef bizim ülkemiz kaybedecek hiçbirşeyi olmayan insanlarla dolu bir ülkeye olmaya başladı. Yani çevremizde işi gücü olmayan, hayatta bir beklentisi olmayan o kadar çok insan var ki. Adamların atıyorum evlerinde yiyecek ekmekleri yok ama evin duvarında pompalı tüfek hazır, bellerinde silah, bıçak eksik olmaz.Haliyle trafikte de bunlardan bol miktarda var.Bu nedenle trafikte daime sakin, daima soğukkanlı olmalıyız.Yol verme, Park, Sinyal vs kavgasından kararıp giden pisipisine giden o kadar çok hayat varki. Bu nedenle haklı/ölü olmaktansa, haklı/katil olmaktansa, haklı/hakkı yenen olmak her daim iyidir genç arkadaşlarım. Aksi durumda hayatta kalırsanız en iyi ihtimalle yaşınız atmışda olsa gelip yeşil ışıkta yayaları altına ettiren motorcu diye saçma sapan bir başlıkta sırf kendisine yeşil yandığı için yaya geçidine olabildiğine hızlı girip kornayla insanları korkutan birini savunmak durumuna düşersiniz.NOKTA.

Motosikleti
    Hayabusa
    y.selimbatu;4565993]Aslında bu tartışmayı uzatma niyetinde değildim, gerek olmadığını düşünüyordum ama beyamca ısrarla " bilgisiz"," insanları zehirlemek","bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak","cahil,yalan yanlış bilgi vermek" vs kıvamında saygı sınırlarını aşan cümleler kurunca cevabı vermek farz oluyor.
    yukarıda da yazdım. yalan yanlış bilgilerle insanları donatlamayalım demiştim, yine tekrar ediyorum. cevap vermek farz ise buyurun verin, sıkıntı yok.

Ehliyeti 1987 yılında almışsınız. Umarım o tarihten bu yana ve bundan sonra trafikte sırf haklı olduğunuz, sırf geçiş üstünlüğü sizde olduğu için bir canlıya zarar vermememişsinizdir ve vermeyeceksinizdir. Umarım diyorum çünkü sizdeki mantığa göre yol hakkı sizdeyse,haklıysanız karşınızda çoluk çocuk, insan hayvan ne çıkarsa ezmek mubah, hapis cezasıda yokmuş ))
    ohoo kaç kişiyi böcek gibi ezdim, cırk diye ses gelirdi. sen ne diyorsun ya? ne kendime ne başkasına zarar vermedim tabi ki. insan ezmenin hapis cezası yok demedim. ilgili video ile ilgili hapis cezası olmaz dedim. sen hakikatten yazılanları okumuyorsun ha. madem okumuyorsun, neden cevap veriyorsun?

O görüntü ile hapse girme şansı yok olayı.Şimdi gönül isterki burda Ceza kanunu, Ceza mahkemelerinde yargılama usulleri, bu mahkemelere sunulacak deliller, bu delillerin değerlendirilmesinde mahkemenin yetki sınırı, bu konudaki yerleşik Yargıtay içtihatları, hatta bu husustaki evrensel hukuk normları ve bunların ülkemizdeki uygulamaları üzerine yazayım velakin yazdıklarınızdan hukukun ne adli nede idari yönüyle uzaktan yakından ilginiz olmadığı okadar belli ki sizin örnekten yürümek en doğrusu sanırım,
    Şimdi motosikletliye yeşil yanıyor ve yayalar kırmızıda geçiyor ve motosikletli bu kişileri öldürüyor diyelim. Sizin mantığa göre görüntü varya yeter hapis yok. Peki ya motosikletli yasal sınırın çok üstünde promil alkollüyse, yada yayalar görme engellilerse, yada olay anında sinsaliyazyonda bir arıza varsa aynı anda yayalara da yeşil yandıysa, yada yayalar olay anında birşeyden atıyorum bir köpekten yada onlara zarar vermeye çalışan bir insandan kaçıyorlarsa ne olacak?Buna bide hakimin vicdani ve hukuki kanaati diye bir kavramında girmesi gerek ki onu hiç karıştırmayım kafan iyce karışır. Yani en yalın haliyle hukukta bazen gördüğünüz şey gördüğünüz şey değildir, bazen görmediğiniz şey var olan şeydir. Buda karışık oldu ama anca bu kadar anlatabiliyorum.Yani sırf görüntü var diye ölümlü bir kazadan ceza evine girmeden kolay kolay sıyrılamazsınız. Bak cezaevine girmekten kasıt hüküm alarak değil, tutuklu olarak,Umarım bu ayrımı da anlarsınız.Hatta bizim hukukumuzda geçmişte ölümlü kazalarda sırf şüpheliyi maktülün/yada ölenin (bu ayrımda dava sonunda belli olur) ailesinden korumak için gözaltı uygulamaları dahi vardır ) kafan iyce karışcak ama öyle )
    Yurt dışına çok çıkmış ve çok ülke gezmişin. Şimdi sadece youtubede dahi bizim yerli zirzop youtuberlerimizin Amerika,Almanya, Avusturya, Kanada vb ülkelerde trafik akarken yola atlayıp, araçların durmasını çekip,bunu marifetmiş gibi anlatan pek çok videoları da var bakman yeter. Tamam orda herkes kurala uyar velakin insan hayatı herşeyden değerledir sevgili büyüğüm.
    o video bir kanıt. ha o video olmasa ve o pozisyonda birisini ezip öldürsen ve çevrende de şahit yoksa büyük ihtimal hapise girersin. amma velakin elinde kapı gibi olay videosu varsa ve yüzde yüz haklıysan da girmezsin, girmemelisin. bir arkadaşım yaya geçidinden geçen kadına çarptı ve kadın öldü. yaya geçidinde ışık yoktu. olm nasıl becerdin dedim, torpidodan bir şey alıyordum o ana denk geldi dedi. sonra üç küsür ay yattı çıktı. ailesine kan parası vs verildi ama ölen öldü gitti. arkadaşım falan filan ama üç ay az bile yattı, yüzüne de söyledim aynen bunu.

Son olarak daha önceden bahsetmiştim, Maalesef bizim ülkemiz kaybedecek hiçbirşeyi olmayan insanlarla dolu bir ülkeye olmaya başladı. Yani çevremizde işi gücü olmayan, hayatta bir beklentisi olmayan o kadar çok insan var ki. Adamların atıyorum evlerinde yiyecek ekmekleri yok ama evin duvarında pompalı tüfek hazır, bellerinde silah, bıçak eksik olmaz.Haliyle trafikte de bunlardan bol miktarda var.Bu nedenle trafikte daime sakin, daima soğukkanlı olmalıyız.Yol verme, Park, Sinyal vs kavgasından kararıp giden pisipisine giden o kadar çok hayat varki. Bu nedenle haklı/ölü olmaktansa, haklı/katil olmaktansa, haklı/hakkı yenen olmak her daim iyidir genç arkadaşlarım. Aksi durumda hayatta kalırsanız en iyi ihtimalle yaşınız atmışda olsa gelip yeşil ışıkta yayaları altına ettiren motorcu diye saçma sapan bir başlıkta sırf kendisine yeşil yandığı için yaya geçidine olabildiğine hızlı girip kornayla insanları korkutan birini savunmak durumuna düşersiniz.NOKTA.
    bu alıntının son cümlesine hitaben yazıyorum, motorcu yaya geçidine hızlı falan girmedi. kaçla girmiş olabilir mesela?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:23 ----------

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafik kurallarının ne için olduğunu idrak edememiş kişiler görüyorum

Trafik kuralına uymadın ve yayalara yol vermek için durdun, arkandaki geldi seni ezdi. Haklı ve ÖLÜSÜN.

Trafik kuralına HERKES HARFİYEN UYMAK ZORUNDA.

Yayalara hakverenleri el ve yüz yıkamaya ayrıca kendilerine gelmeye davet ediyorum.
    haklı ve ölü olmakla kalmaz zincirleme kazaya sebebiyet verip bir çok insanın yaralanması veya ölmesine de sebebiyet verebilir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güvenli bir şekilde mümkünse evet, ama akan trafikte bu çok kolay değil...

Eğer olur da kaza olsaydı, motosiklet 100% haklı olurdu. Sonuçta ışık ona yeşil, yayalara kırmızı. Teyzeler aceleciliklerinin ve cahilliklerinin kurbanı olmuş olurlardı.

Yıllar önce Amerika'da doktora yaptığım şehirde iş çıkışı trafik iyice tıkanmaya başladı. Sebep: Işığa aldırmadan yola atlayan yayalar. Tabi tüm arabalar durup yol veriyor, ezecek hali yok. Polis baktı durum kötü, millet saatlerce trafikte bekliyor, kırmızı ışıkta yola atlayan yayalara ceza kesmeye başladı. Durum düzeldi.
    Ooooo doktora haaa..konumuzla ilgisi yok ama olsunnn,ogrendigimiz iyi oldu Hasmet.

tuna_tour - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 301- YAMAHA YBR 125- YAMAHA XTZ 660 TENERE
    motorcu olması gerekenden hızlı ama çok hızlı değil, köyünü koyunlarını tarlasını terk edip şehre inmiş bacılarım %100 suçlu, motorcu dursa bakın bu çok tehlikeli ışığı beklemelisiniz bu şekilde hem kendi canınızı hem benim canımı tehlikeye atarsınız dese anlamayacaklar dolayısı ile motorcu onların anlayacağı dilden anlatmış olayı ve gerçekten tehlikeli bir durumu atlatmıştır verilmiş sadakası varmış

Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ooooo doktora haaa..konumuzla ilgisi yok ama olsunnn,ogrendigimiz iyi oldu Hasmet.
    ben doktoralıyım mesajı mı verilmiş, anlamadım?

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nedendir bilmiyorum. Büyük şehirlerde insanlar hep gergin. Trafik de bundan payını alıyor.
    İnsanlara ve olaylara hoşgörülü bir gözle bakmaktan yanayım.
    https://i.hizliresim.com/dPZ2le.jpg
    Daracık bir alana milyonlarca insanı üst üste koyarsanız haliyle herkes huzursuz olur.

Bence insanlar bahçeli evlerde oturmalılar. Herkesin bir bahçesi ve garajı olmalı. Bahçeli evde oturanlar daha sakin daha pozitif olurlar. Apartmanda yaşayanlar hem dar ve kapalı alanda oldukları için hem de alt ve üst katlardan gelen seslerden dolayı huzursuz oluyorlar. Bu, hem iş hayatına, hem trafik ortamına, hem de beşeri ilişkilere olumsuz yansıyor.

Herkes sinirli, herkes öfkeli, herkes gergin. Patlamaya hazır bomba gibi dolaşıyorlar

Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daracık bir alana milyonlarca insanı üst üste koyarsanız haliyle herkes huzursuz olur.

Bence insanlar bahçeli evlerde oturmalılar. Herkesin bir bahçesi ve garajı olmalı. Bahçeli evde oturanlar daha sakin daha pozitif olurlar. Apartmanda yaşayanlar hem dar ve kapalı alanda oldukları için hem de alt ve üst katlardan gelen seslerden dolayı huzursuz oluyorlar. Bu, hem iş hayatına, hem trafik ortamına, hem de beşeri ilişkilere olumsuz yansıyor.

Herkes sinirli, herkes öfkeli, herkes gergin. Patlamaya hazır bomba gibi dolaşıyorlar
    huzursuzluk kalabalıkla alakalı değil, tamamen duygusal.

tuna_tour - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 301- YAMAHA YBR 125- YAMAHA XTZ 660 TENERE
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster

patlamaya hazır bomba gibi dolaşmalarının sebebi birbirlerine olan saygısızlıkları ve bu durumdan kaynaklanan haklı tahammülsüzlükleri, istanbul türkiyenin her yerinden göç aldı ve göç edenlerin her konudaki niteliksizikleri yaşam standardını düşürdü toplu taşımadan trafiğine nefes alınabilecek mesire alanlarında kadar her şey yaşanmaz dayanılmaz ve katlanılmaz hale geldi ben 38 sene sonra doğduğum büyüdüğüm şehir olan istanbuldan 30.000 nüfuslu bir kasabaya taşındım sırf bu sebeplerden dolayı 4 yıldır bu kasabada yaşıyorum ama farkettim ki istanbulu bitiren bu tip yerlerden göçen insanlar aynı saçmalıklar burada da var ama nüfus az olduğu için saçmalıklara bulaşmadan yaşayabiliyorsun
    Seko bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)