Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Islak zemin & Yağmurlu Hava

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti cok siddetli yağmurlarda sürmek zorunda kaldım, yol tutuşunda hiçbir sıkıntı yaşamadım sadece fren mesafesini daha geniş tuttum risk almamak adına.

Ancak motosikleti yağmurlu havada değil ıslak zeminde kullandığımda (mesela sulama nedeniyle 100 200 metrelik ıslak bir sahil şeridi gibi) motosikletin arka tarafının sağlam basmadığını hissediyorum, arada birkaç kere sağa sola kıç attığı bile oluyor.

Psikolojik mi bilmiyorum ancak varsa bir açıklaması merak ettim.

Yağmur yağmazken olan ıslak zemin ile yağmur yağarken ki ıslak zemin arasında motorun yere tutunma oranını etkileyen bir unsur var mı?

(Belki de yağmuru daha ciddiye aldıgım için motoru ona göre kullanıyorum ancak ıslak zeminde önemsemediğimden başıma bu geliyor..)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    İki durum belki şöyle olabilir öğrendiklerime göre;

Sadece ıslanmış zeminde: Su ve asfalttaki tozun çamursu bir kaygan tabaka oluşturması.

Yağışlı zeminde: Eğer yağış yeni başlamışsa yukarıdaki ile aynı durum oluşur muhtemelen ama eğer yağış yeterli süre devam etmişse asfalt üzerindeki toz ve çamur temizlenmiş artık gerisi lastiğinizin ıslak zemin verimine(su kanallları, hamuru) kalmış olur.
    ilhan5757 ve Cyan bunu beğendiler.

gokhan85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR1000RR
    Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki durum belki şöyle olabilir öğrendiklerime göre;

Sadece ıslanmış zeminde: Su ve asfalttaki tozun çamursu bir kaygan tabaka oluşturması.

Yağışlı zeminde: Eğer yağış yeni başlamışsa yukarıdaki ile aynı durum oluşur muhtemelen ama eğer yağış yeterli süre devam etmişse asfalt üzerindeki toz ve çamur temizlenmiş artık gerisi lastiğinizin ıslak zemin verimine(su kanallları, hamuru) kalmış olur.
    %100 katılıyorum

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Lastiğin tam tur ıslanmış hali daha sağlam tutar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)