Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

bi kaç sorum var

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    1.sorum: Motosiklet'te kaç bin km'de profesyonel sürücü oluruz?
    2.Sorum: Cub motosikleti tazyikli su ile yıkarsak arıza çıkartır mı?
    3.Sorum: WD-40'ı motosikletin nerelerine sıkmalıyız ve sıkmamalıyız?
    4.Sorum: Motosiklet zincirini normal makine yağı ile yağlayabilir miyiz? (nalburlarda satılan 2 TL'lik küçük yağlardan)

şimdilik aklıma gelenler bunlar, başka gelirse editlerim
    Ey Büyük Atatürk!
    Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1) profesyonelim dediğin anda asfalta yapışırsın, kürekle toplarlar naaşını.

2) tazyikli suyu yakın tutma. Buji kablosu ıslanırsa çalışmaz bir süre.

3) wd 40 genel olarak yağlama ve pas sökücü özelliği taşır. Bazı vidaları gevşetebilir. Zincire sıkılmaz.

4) yağlanır ama çabuk kaybolur. Sık sık yağlaman gerekir.
    Sagopa K ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1) profesyonelim dediğin anda asfalta yapışırsın, kürekle toplarlar naaşını.

2) tazyikli suyu yakın tutma. Buji kablosu ıslanırsa çalışmaz bir süre.

3) wd 40 genel olarak yağlama ve pas sökücü özelliği taşır. Bazı vidaları gevşetebilir. Zincire sıkılmaz.

4) yağlanır ama çabuk kaybolur. Sık sık yağlaman gerekir.
    sağolun, o zaman şöyle diyim; kaç bin km'de acemiliğimizi üzerimizden atarız?
    Ey Büyük Atatürk!

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    1. soruna cevaben; doğuştan gelen yeteneğini çok çok sağlam eğitimlerle pekiştirip sürekli antrenman yaparsan bu süre kısalabilir. Lakin yüzbinlerce km yapıp da hala "acemi", "bilinçsiz" sürücü de epey bol. Keşke bunun 10 bin - 50 bin - 100 bin gibi net, kesin formülü olsa.

2 soruna cevaben; otoyıkamacılardaki gibi tazyikli suyu motorunun iç kısmına asla tutma. Dış kısmında da sticker varsa onları kaldırabilir.

3. soruna cevaben; Wd40'ı ben gaz kütüklüğü,manetler,pegler, arka fren pedalı, vites pedalı gibi hareketli noktalara sıkıyorum.

4. soruna cevaben; benim şu an kullanmakta olduğum otomatik zincir yağlama sitemi tankı içinde 140 numara dişli yağı var. Bir zararını görmedim ama ara ara janta sıçratıyor.

1. sorunun cevabına ilave olarak; sadece gündüz, kuru hava ve dümdüz yolda 10 binlerce km yapsan da çok aman aman tecrübe kazanamayabilirsin. Sana kendimden örnek vereyim; gece gündüz , yağmur-kar, düz-virajlı, şehir trafiği-uzun yol pek çok koşulda iyi kötü kendimce tecrübem oldu ama ilk defa geçen sene 50 km stabilize,toprak araziye çıktığımda sanki ilk defa motor sürüyormuş gibi tedirgindim. Velhasıl öğrenme, tecrübe hep artan, büyüyen bir şey.
    Sagopa K ve cıbılduck bunu beğendiler.

Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. soruna cevaben; doğuştan gelen yeteneğini çok çok sağlam eğitimlerle pekiştirip sürekli antrenman yaparsan bu süre kısalabilir. Lakin yüzbinlerce km yapıp da hala "acemi", "bilinçsiz" sürücü de epey bol. Keşke bunun 10 bin - 50 bin - 100 bin gibi net, kesin formülü olsa.

2 soruna cevaben; otoyıkamacılardaki gibi tazyikli suyu motorunun iç kısmına asla tutma. Dış kısmında da sticker varsa onları kaldırabilir.

3. soruna cevaben; Wd40'ı ben gaz kütüklüğü,manetler,pegler, arka fren pedalı, vites pedalı gibi hareketli noktalara sıkıyorum.

4. soruna cevaben; benim şu an kullanmakta olduğum otomatik zincir yağlama sitemi tankı içinde 140 numara dişli yağı var. Bir zararını görmedim ama ara ara janta sıçratıyor.
    teşekkürler, peki motosiklet için hangi marka yağ kullansak iyi olur? motor kısmına koyulan yağ
    Ey Büyük Atatürk!

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Sagopa K adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler, peki motosiklet için hangi marka yağ kullansak iyi olur? motor kısmına koyulan yağ
    Kullanmakta olduğun motoru bilmiyorum. Kitapçıkta yazan vizkozitede, kaliteli bir markanın yağı iş görür diye düşünüyorum.
    Sagopa K bunu beğendi.

adm12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125. SYM sympony 200i
    1- Dikkat, öğrenme çabası vw eğitim daha iyi motisklet kullanmana yardımcı olacaktır. Tabi ki deneyim gereklidir fakat km olarak ifade etmek sağlıklı değil.
    2-Motosikleti mümkün se normal bahçe hortumu ve ya kova su ile yika. İllaki tazyikli su ile yıkama yapacaksan tazyikli suyu uzaktan tut ve mümkünse köpük kullanma.
    3- wd40 ile ayaklık, fren kolu, vites kolu ve ayaklık gibi yerleri yağlayabilirsin. Elektrik düğmeleri, kontak gibi yerlere uygulanması pek iyi olmuyor uzun kullanımda sorunlara yol açtığını bizzat tecrübe ettim.
    4- Zincir için küçük makina yağları çok ince ve zincir için yeterli değil. Enazindan normal 10w40 yağ kullan. Tabi 90 yada 140 numara makina yağı daha iyi olacaktır. Daha kolayı ama birazcık maliyeti olan zincir yağlama spreylerini kullanabilirsiniz. Tabi yağlama olduğu kadar zincir temizliği ve zincir ayarı da önemlidir. Temizlik için gaz yağı kullanabirsinzi. Gaz yağı bulamazsanız mazotta iş görür tabi fazla bekletmeden yıkayıp temizleyin. Zincir gerginliği kullanım kılavuzu da yazılıdır. Genelde motosikletler de 2.5 cm gibi bir boşluk olmasını söyler.
    Sagopa K bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)