Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

DUR IHTARINA UYULMAZSA?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ÖzLeMKaYrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki An 125 HK, RKS Titanik, RTR TVS Apache
    Arkadaşlar yunusların veya trafik polislerinin,dur ihtarına uymayan motoru veya aracı, temas ederek durdurma izni var mı? Dur emrine uyulmazsa vurma izinleri var mı? Instagramda böyle bir soru ile karşılaştım, tam tersi hiçbir şekilde müdahale etme izinleri yok diye biliyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Bildiğim kadarıyla vurma izni var hatta geçenlerde kaçmaya çalışan birisini kalbinden vurmuşlardı. Polis silahını kullanmak istemez genelde, başına bela olur çünkü. Makul şüphe diye birşey var bunun arkasına sığınıp hayatı size dar edebilirler. Polislere sevgi ve saygı gösterin neticede bizim için görevdeler ama eğer çürüklerine denk gelirseniz olayı tutanağa geçirmesini isteyip şikayetçi olun. Herkes işini düzgün yapmalı

wqaz00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Uykusuz ve aile içi problem yaşayan bir polise denk gelirsin belli mi olur canından olursun veya sakat kalırsın. Trafik kurallarına uyup polislere koz vermeyelim gerek yok bu tarz şeylere
    TanerErbay bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Polisten dur ihtarından kaçan kim olursa olsun vurulsun da zaten.
    Yok efendim sigortası yok da korkmuş,acemiymiş de bilememiş..trafiğe çıkmayacak o zaman..
    Nişantaşının göbeğinde 150 kişiyi öldürecek bombayı taşımadığını nerden bileceğiz?
    Öyle yada böyle bi bok yemediysen neden kaçarsın?
    sutlusoda bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polisten dur ihtarından kaçan kim olursa olsun vurulsun da zaten.
    Yok efendim sigortası yok da korkmuş,acemiymiş de bilememiş..trafiğe çıkmayacak o zaman..
    Nişantaşının göbeğinde 150 kişiyi öldürecek bombayı taşımadığını nerden bileceğiz?
    Öyle yada böyle bi bok yemediysen neden kaçarsın?
    aynısını dediğimde linç edilmiştim gecen sene forumda.

Kesinlikle katılıyorum.
    sutlusoda bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    ya bu son zamanlarda polisin ona izni varmı buna izni varmı soruları gerçekten şaşırtıcı. Dur ihtarı yapılan nokta uygulama ise peşine düşülür uyarılara rağmen durulmassa üslerinden izin alınarak polis ateş te açabilir aracı patlatabilirde. Allah aşkına polisin buna şuna izni varmı gibi sorular sorulmasın artık polis yetkisi olmasa dahi o an içinde bulunulan duruma göre yetki alarak kanunu sağlamak adına herşeyi yapabilecek yetkisi var. Dur ihtarına uymayan aracın sizin bizim çoluğun çocuğun olduğu trafiğe açık alanda olduğu düşünülürse doğru olanda budur.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Cuma akşamı köy yolundan dönüşte çevirme yapan polisler var. Siyah giyinmişler biri telefonla bişey okuyor, diğeri fenerle birinin kimliğine bakıyor, biride bana dur yapıyormuş. Reflekte yeleği yok, bulundukları yerde aydınlatma da yok. geç fark ettim dur dediğini 10 m sonra durabildim. 2 tanesi koşarak yanıma geldi, arkadaki silah doğrultuyor, öndeki de azarlar bir tavırla görmüyor musun çevirme var diyor. Dedim "Sakin olun ne oluyor ya ?, Çevirmeyi gördüm de bana dur diyen memuru göremedim, neden reflekte yelek giymiyor, karşıdan gelince hepinizin elinde ışık var, ben ne bileyim hangisini bana sallıyorsunuz" dedim. Silah tutan anladı olayı geri döndü, kimlik kontrolu yapan hala ters ters konuşuyor, yok arkada kimse var, bagajı aç... emir kipiyle konuşuyor. en son alkol var mı diye sordu.." Bilmem bi zahmet alkol metreyi al gel ölç belki vardır " dedim... verdi kimliğimi gittim. 10m ilerde durdum diye silah doğrultuyorsalar, kaçana ne yaparlar var sen düşün. Herkes manyaklaştı bu devirde
    birbilent, espresso ve ÖzLeMKaYrA bunu beğendiler.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    oldu ki aradıkları kişi var mesela. renk kodu veriyolar ya gri sarı pembe mor falan. o an kırmızı renk koduna sahip ihbar geldi diyelim. sende kaçıyosun. adam şüphelenir aha bu aradığımız kişi galiba ateş ederek durdurabilir.

işin kolayı var aslında.
    polis dur diyince durcan
    mavellen bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Dur ihtarına uyulmazsa, önceden haber verilen tipte aranan kişi-motor ile benzerliğin varsa ilerde durdurulursun. Dur ihtarına uymayanlarda tam yetki var. Motorundan başlayarak seni de vurabilir. Güvenlik güçlerinde zor kullanma-derdest etme yetkisi var. Hiçbir şekilde seninle uğraşmak istemezlerse arkandan plakanı alırlar "dur ihtarına uymama" cezası keserler. Ben dahil kim dur ihtarına uymazsa, zor kullanarak durdurulması taraftarıyım. Unutmayın, görmezden geldiğiniz haksizlık, çocuğunuza müsibet olur.
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kolluk kuvvetleri güncel durumu senden erken/iyi bilir
    dur dediklerinde durmalısın. durmayarak suçluyum demiş olursun
    olay ihtar boyutuna gelmese iyi olur. o boyutta zaman hızlı akar
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.

Motosikleti
    125MG - 200NS - 400UG
    Bir keresinde ben de durmamıştım. Ehliyetimi çıkarmaya giderken radara birkaç km hızla yakalandım. Şimdi dursam ehliyetimi çıkarmaya gidiyorum derim ehliyetsizlik yazmazlar müsemma gösterirler ama büyük ihtimal radardan dolayı durdurdular. Mecbur radarı yazacak, durdurduğu için ehliyeti de isteyecek. Mecburen ehliyetsizlik de yazacak falan derken bunlar birkaç saniye içinde kafamdan geçti durmadım. Rutin bir çevirmeydi zaten Rize girişi. Arkamdan gelselerdi hemen dururdum tabi ama gelmediler. Sonuç Dur ihtarına uymama + radar cezası 500 küsür liraydı. Dursaydım ehliyetsizlik birkaç binlira öderdim. Şimdi olsa yapar mıyım, yapmam.
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    dostum duracaksın. iki seçenek var, ya umursamayıp arkandan plakana bir kaç kuraldan okkalı bir ceza yazıcak ( başımıza geldi ), veya seni durdurana kadar uğraşıcak. temas olayını bilmem ama dur ihtarına uymadığın için potansiyel suçlu sayılırsın. polis bunu bilemez belki canlı bombasın, belki aranan bir terörist veya uluslar arası bir suçlusun. vurma kısmını zaten söylemiyorum bile. vurma izni olsun yada olmasın o anda o polisin psikolojisine bağlı. bacağından vursa bile ölme riskin var. zaten öldükten sonra bunların da hiçbir anlamı kalmıyor. bence siz de söylendiğinde durun. yok egsoz var yok muayene bitik falan diyip kaçarsanız inanın daha çok sarpa sarıyor işler..
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cuma akşamı köy yolundan dönüşte çevirme yapan polisler var. Siyah giyinmişler biri telefonla bişey okuyor, diğeri fenerle birinin kimliğine bakıyor, biride bana dur yapıyormuş. Reflekte yeleği yok, bulundukları yerde aydınlatma da yok. geç fark ettim dur dediğini 10 m sonra durabildim. 2 tanesi koşarak yanıma geldi, arkadaki silah doğrultuyor, öndeki de azarlar bir tavırla görmüyor musun çevirme var diyor. Dedim "Sakin olun ne oluyor ya ?, Çevirmeyi gördüm de bana dur diyen memuru göremedim, neden reflekte yelek giymiyor, karşıdan gelince hepinizin elinde ışık var, ben ne bileyim hangisini bana sallıyorsunuz" dedim. Silah tutan anladı olayı geri döndü, kimlik kontrolu yapan hala ters ters konuşuyor, yok arkada kimse var, bagajı aç... emir kipiyle konuşuyor. en son alkol var mı diye sordu.." Bilmem bi zahmet alkol metreyi al gel ölç belki vardır " dedim... verdi kimliğimi gittim. 10m ilerde durdum diye silah doğrultuyorsalar, kaçana ne yaparlar var sen düşün. Herkes manyaklaştı bu devirde
    Polisin sana dur dediğini görmemen tamamen senin kabahatin.
    Yaklaşık 30 senedir trafikteyim. Ne zaman çevirme görsem bana dur demeselerde yavaşlarım,bana bakan yoksa duraklarım. Ya sorarlar niye durdun diye yada şöyle bi bakar devam et abi derler.
    Gerekirse indirip üstümü,gerekirse arabanın motorun içini dışını arasınlar. Kendimden o kadar eminim ki teşekkür eder yollarlar,şimdiye kadar hiçbir polisle münakaşam bile olmadı.
    Sen doğru ol ,eğri belasını bulur nasılsa..
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    geçtiğiniz bölgede suç ihbarı yapılmışsa ve ona istinaden sizi durdurmak istediklerinde durmazsanız ateş etme yetkisi var diye biliyorum.
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Tamam bizimde polislik bir durumumuz yok her şeyimiz tam.Ama polisin birini vurmasını kolaylaştırır ve hesap sormazsan Amerikayı geçeriz.
    Daha geçen gün evine yakın parkta köpeğinin ihtiyacını gideren adamı bekçiler karakola götürüp ceza yazdırmışlardı.Hemde kötü muamele ederek.Kaldıki bunu yapmak sokağa çıkma yasağı olsada serbest.
    Memurlar vatandaşa saygılı olmalı bizde işlerini kolaylaştırmak için elimizden gelen yardımı yaparız.Ama zaten geneli Ali kıran baş kesen modunda.
    Memurlar tarafından bakarsan adamların ne çalışma şartları nede koşulları iyi.Yasakların olduğu zaman hiç çevirme olmayan yere göndermişler iki memur.Adamların ne dinlenebileceği bir yer ne de soluklanacak bir gölge yerleri var.Adamın nevri dönmüştür sıcakta.Onlarada hak veriyorum.
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Bu işin profesörü olan kişinin yazdıkları:
    "Kasta dayalı, ölümlü ve yağma niteliği taşıyan suçüstü ile meşru müdafaa halleri hariç, tutuklama, gözaltına alma, zorla getirme kararı veya yakalama emrinin infazı için kaçan bir kişiye uyarı veya ele geçirilmesini sağlamak amacıyla üzerine ateş edilmemelidir.
    Polis, yakalamak amacıyla müdahale ettiği kişi tarafından kendisine karşı silahla saldırıda bulunulması veya buna teşebbüs edilmesi halinde, silahla saldıran veya teşebbüs eden kişiye karşı, saldırıyı veya tehlikesini etkisiz kılacak ölçüde silahla ateş edebilmelidir. Bu istisnalar dışında, polisin ateşli silah kullanmaması gerekir."

Bizim yazdıklarımız:
    "Bence vursunlar zaten."

Arkadaşlar silah kullanımı çok ciddi konudur; kamu görevlisinin kullanımı ise daha da katmerlisidir. Hukukumuzda kar-zarar muhasebesi ile karar alınır ve bu hesap kamu yararı temelinde yapılır. Havaya ateş, sadece yorgun mermi olması ile bile diğer vatandaşları tehlikeye atar. Kaldı ki hukuk, şimdi size garip gelecek ama kaçan kişi hakkında da şöyle düşünüyor: "Uyarı amaçlı veya üzerine ateş edilen kişinin korkarak kendisine zarar verme, bir yerden düşme veya bir yerden atlama ihtimali de kuvvetle muhtemeldir." yani kaçanın lehine orantısız buluyor uyarı ateşi açmayı. Bu konuda daha bu hafta Amerikalı yargıcın kararı da konuşuldu: "Yağmayı durdurmak için gaz bombası atacaksan ve o kutu yağmacının kafasına gelecekse; bırak yağma yapsın." kararı verdi...

Polis kamu görevlisidir ve yapabilecekleri kanunla belirlenmiştir. Kaçmamak esastır tabii ki ama kaçana ateş etmek de sizin-benim yorumumuzla değil, bu işin uzmanları tarafından değerlendirilmelidir. Farklı uzman yorumlarında da her zaman şiddeti ret eden ve hayatı koruyan yorum tercih edilir(suçlunun hayatı da önemlidir). Siz bunu garip bulabilirsiniz ama insanlığın tecrübesi bu yöndedir; polis silahı kamu adına taşıdığı için kullanmama tarafında olmalıdır.

Sorun hükümetlerin anlayışı ve özellikle yüksek hukuku takmama ısrarıdır. Polis, siyaset ne istiyorsa öyle davranıyor; devleti takmama gibi bir imkanı yok zaten polis teşkilatının

Sonuç: durun, risk almayın.
    ilhan5757, mihawk, ÖzLeMKaYrA ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polisin sana dur dediğini görmemen tamamen senin kabahatin.
    Yaklaşık 30 senedir trafikteyim. Ne zaman çevirme görsem bana dur demeselerde yavaşlarım,bana bakan yoksa duraklarım. Ya sorarlar niye durdun diye yada şöyle bi bakar devam et abi derler.
    Gerekirse indirip üstümü,gerekirse arabanın motorun içini dışını arasınlar. Kendimden o kadar eminim ki teşekkür eder yollarlar,şimdiye kadar hiçbir polisle münakaşam bile olmadı.
    Sen doğru ol ,eğri belasını bulur nasılsa..
    Haklısın, gece reflekte yelek giymesi gerektiği halde giymemesi de benim kabahatim. Geceleyin siyah giyinmiş adamı geç fark etmemde tamamaen benim ihmalim, gece görüşümü evde bırakmışım.
    birbilent ve HRider bunu beğendiler.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Herkesin yasalara karşı gelme hakkının olduğunu unutmayın. Siz bu hakkı "dur ihtarına uymamak suretiyle" kullanırsınız, kamu görevlisi de "insan haklarını ihlal etmek suretiyle" kullanabilir. Öldükten veya yaralandıktan sonra haklı olmanın faydasının olacağını sanmıyorum. Karşılıklı hoşgörülü olmakta fayda var.
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar 200ns - Yamaha mt-25abs
    lafım meclisten dışarı, ve bir meslek mensubunu da savunmuyorum. olaya tam orta yerden objektif bakmaya çalışıyorum.

sürücü, herhangi bir suç işlememiş ise suç mahalinden kaçmıyor ise, tehlikeli bir madde (bomba vs) taşımıyor ise, yakalama kararı yok ise, polisten kaçmamalı. ama işte ehliyeti yokmuş yok sigortası yokmuş yok acemiymiş korkmuş vs bunların bir önemi yok. bu şekilde trafiğe çıkmayacak çıkarsa da polise yakalanırsam cezayo öderim kabulü ile çıkacak.

polislere gelecek olursak ise, evet maalesef her meslek kurumunda olduğu gibi emniyet güçleri içerisinde de kendisini yetiştirememiş bulunduğu konumu sorumluluğu alabilecek yetisi olmayan kişiler maalesef mevcut. ama bu zamana kadar gerek araba gerek ise motosiklet ile hiçbir memur arkadaş ile problem yaşamadım. sanırım bu yaklaşım ile ilgili birşey. Sonuçta onlar da insan ve emin olun birçoğumuzun yaptığı işten daha stresli geçiyor görev süreleri. türlü türlü insanlarla sizin yolda gördüğünüzde muhattap olmamak için yolunuzu değiştireceğiniz insanlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Bence empati yapıp yardımcı olmalıyız. Sonuçta ne olursa olsun başımız sıkıştığında yardım diye koştuğumuz insanlar güvenlik güçlerimiz.

Özetle, kaçma abi gerek yok.
    ÖzLeMKaYrA bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısın, gece reflekte yelek giymesi gerektiği halde giymemesi de benim kabahatim. Geceleyin siyah giyinmiş adamı geç fark etmemde tamamaen benim ihmalim, gece görüşümü evde bırakmışım.
    Orada çevirme olduğunu gördün mü? Eğer gördüysen polisler uygulama yapıyor dediysen bana dur dedi yok başkasına dedi dememeli temkinli yaklaşmalı iyice yavaşlamalıydın. O zaman sorun olmazdı.
    Haa ama sen diyorsan ki yol bomboştu kimse yoktu bariyerlerin arasından ben geçtikten sonra arkamdan seslendiler dur dediler..
    İşte o zaman haklısın...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)