Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk motorumu ilk bakımına götürdüm

Motovento
    REKLAM ALANI

Bugün motorumu 500 bakımına götürdüm. Motorum kuba bluebbery 50 bakıma yetkili servise götürdüm.

Konuyu açmamın sebebi motordan,servisten hiç anlamamam ve anormal bir durum olup olmadığını merak ediyorum.

Öncelikle bakımdan çıktığında :
    1-arka fren çok sertti dozajlama diye bişey kalmamış çok çabuk ısırıyordu usta zamanla gevşeme yapacağını söyledi.

2- ön fren diye birşey kalmamıştı hiç tutmuyordu(ön fren disk) yağladığını o yüzden öyle olduğunu birkaç güne eski haline döneceğini söyledi.

3- Dediğim gibi bu benim ilk motorum,bundan önce hayatımda yolcu/artçı olarak motora binmişliğim bile yoktu. İzlediğim videolarda okuduğum yazılarda hep bir titreşim muhabbeti görüyordum anlamıyordum.(çünkü motorumda titreşim yokmuş meğerse) Bakım sonrası titreşim neymiş anladım. Rölantideyken aynalardan, plakaya kadar motor zangır zangır titriyor hatta seleye bir çubuk konulursa meraklısı vibratör niyetine üstüne oturabilir o kadar söyleyeyim.
    Ustaya bu niye titriyor hiç titremezdi dediğimde rölanti devri çok yüksekti düşürdük böyle oldu dedi. Bende eski haline döndür bunu deyince “o zaman çok yakar motorun ömrü kısalır” falan dedi olsun yinede çevir deyince bi vida sıktı o sıra düzeldi ama bir süre sonra titreşim ilk baştaki kadar olmasada tekrar arttı.

4-Yakıtı nereden aldığımı sordu Shell’den aldığımı söyledim. Shellin yakıtı ağır oluyor BPden al dedi.

Yorumlarınızı bekliyorum..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motoruna uygun olmayan bir yağ koymuş olabilir,titreşim artışı bu nedenle de olabilir. Hele ki ön fren balatalarını yağlamışsa o ustadan kurtul, daha da bakıma götürme. İmkan yaratabiliyorsan da o ustanın ağzını yüzünü kır.
    yamtareroglu ve espresso bunu beğendiler.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hayırlı olsun

usta, öz, has Antep li mi

nereye koyuyosun

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoruna uygun olmayan bir yağ koymuş olabilir,titreşim artışı bu nedenle de olabilir. Hele ki ön fren balatalarını yağlamışsa o ustadan kurtul, daha da bakıma götürme. İmkan yaratabiliyorsan da o ustanın ağzını yüzünü kır.

Motul moto 20w 50 yazıyordu başka servise götüreyim mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:12 ----------

Alıntı ojo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun

nereye koyuyosun

Çok tatsız cevaplar alabileceğin şeyler yazıyorsun dikkat et. Ben öyle şey yazmam ama sen dikkatli ol yinede

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motul'ün hangi serisi? 20-50 değerleri kitapçıkta sizin değerlerle örtüşüyor mu bunları da bilmek lazım. Şu an titreşim ve yağ değişiminden ziyade ön fren sizde sakat duruyor,aman dikkat edin.

Alıntı Selami27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok tatsız cevaplar alabileceğin şeyler yazıyorsun dikkat et. Ben öyle şey yazmam ama sen dikkatli ol yinede
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...uyorsunuz.html

Neyi kastettiğini anladımda ne alaka bu başlıkla? Apartman içine bırakıyorum ben yerim yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:17 ----------

Motul'ün hangi serisi? 20-50 değerleri kitapçıkta sizin değerlerle örtüşüyor mu bunları da bilmek lazım. Şu an titreşim ve yağ değişiminden ziyade ön fren sizde sakat duruyor,aman dikkat edin.
    Zaten tırsarak geldim her ne kadar ön fren kullanmayın deselerde motorun arka freni çok iyi değil kendi çapımda kombine fren sistemi yapmış öyle kullanıyordum şimdi bıraktım inşallah kendiliğinden kurur. İş bilmeyen esnaftan tiksindim vallahi. Yağ değeri için kitapçığına bakacağım.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Selami27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neyi kastettiğini anladımda ne alaka bu başlıkla? Apartman içine bırakıyorum ben yerim yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:17 ----------

Zaten tırsarak geldim her ne kadar ön fren kullanmayın deselerde motorun arka freni çok iyi değil kendi çapımda kombine fren sistemi yapmış öyle kullanıyordum şimdi bıraktım inşallah kendiliğinden kurur. İş bilmeyen esnaftan tiksindim vallahi. Yağ değeri için kitapçığına bakacağım.
    Dostum motoru genel anlamda ön fren durdurmaktadır. Aynı anda ön ve arka fren kullanımı motoru en kısa mesafede durduran yöntemdir. Sadece ön fren kullanımı çok çok düşük hızlarda (20-30 km ve altı) sakıncalı olabilir, bu düşük hızlarda arka fren daha iyi bir seçenek. Onun dışında ön freniniz tutmuyorsa cidden sıkıntı, benzinciden ya da nalburdan balata spreyi alıp fren diskinize, balatalarınıza bir sıkın derim. Belki bir ihtimal o yağdan kurtuluruz.
    espresso bunu beğendi.

titreşim derken, devir yükseldikçe artan titreşim kastedilir

iyiymiş

Alıntı ojo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    titreşim derken, devir yükseldikçe artan titreşim kastedilir

iyiymiş

https://www.youtube.com/watch?v=7BE67stjC2k
    O da yoktu zaten ama şimdi rölantide rodeo atına dönmüştü motor en iyisi başka bi servise tekrar götüreyim.

kullanıcılarla konuş

Antep de üretilmiş

Dostum motoru genel anlamda ön fren durdurmaktadır. Aynı anda ön ve arka fren kullanımı motoru en kısa mesafede durduran yöntemdir. Sadece ön fren kullanımı çok çok düşük hızlarda (20-30 km ve altı) sakıncalı olabilir, bu düşük hızlarda arka fren daha iyi bir seçenek. Onun dışında ön freniniz tutmuyorsa cidden sıkıntı, benzinciden ya da nalburdan balata spreyi alıp fren diskinize, balatalarınıza bir sıkın derim. Belki bir ihtimal o yağdan kurtuluruz.
    Hocam şimdi çıktım kağıt havluyla iyice sildim , disk neredeyse alev alana kadar dur kalk yaptım hiçbirşey değişmedi yarın tekrar servise gideceğim

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ön freni yağlayıp motorun titreşimini benzinin etkilediğini söyleyen ustaya motorunu bir daha elletme derim. Diğer yandan rölantideki titreşim normaldir rölanti devrini yükseltmek doğru bir şey değil. Önemli olan şey giderken titrememesi.

Yeni motor almışsınız, kullanma kılavuzuna göz gezdirdiniz mi ? Orada rölanti, yağ vs yazar.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön freni yağlayıp motorun titreşimini benzinin etkilediğini söyleyen ustaya motorunu bir daha elletme derim. Diğer yandan rölantideki titreşim normaldir rölanti devrini yükseltmek doğru bir şey değil. Önemli olan şey giderken titrememesi.

Yeni motor almışsınız, kullanma kılavuzuna göz gezdirdiniz mi ? Orada rölanti, yağ vs yazar.

Rölantide hiç titremesi yoktu şimdi hoplayıp zıplıyor normal mi

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Hoplayıp zıplaması normal olmayabilir ama genel olarak tek silindirli motorlar rölantide aynaları sallayacak kadar titreşim yapar. Biraz devir yükselince geçer. Rölanti devri için kullanma kılavuzuna bakın. 1500 dev/dak civarında olması gerekir.

Evet bugün başka bir servise gittim :
    1-rölanti ayarı yapıldı
    2- benzin deposu yakıt sızdırıyormuş diğer servisteki bakmamış bile contası değişti
    3-frenler yıkandı tam eski haline dönmedi ama usta birkaç gün binince düzeleceğini söyledi
    4-titreşim sorununu yeni yağın çok koyulmasına bağladı koyulan yağı azalttı titreme anında geçti.

Şu an ön fren eskiye göre 1 tık zayıf ama diğer herşey eskisi gibi oldu ve adam ücret almadı. Artık bakımlarda oraya gideceğim kesin.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ne kasap servisler var yahu?

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Ön fren diskini yağlamak mı? Potansiyel seri katil seziyorum
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Diğer kişilerin de dediği gibi O ustadan kurtul. Firmanın kendisine de şikayet et. Hiçbir şey bilmiyor. Bisiklet bile tamir etmemesi gerekirken hasbel kader bir servis açmış bence.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön fren diskini yağlamak mı? Potansiyel seri katil seziyorum
    motorda disk yok ki
    kampana sanırım. onlarda yağlanıyomu bende bilmiyom gerçi
    since 1987

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)