Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Ekipman konusunda dürüst olalım

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ekipman önemli, mutlaka 1 km gidilecek olsa bile giyilmesi lazım bu doğru. Ancak birşeyin doğru olması uygulandığı anlamına gelmiyor.

Forumda ciddi bir çoğunluk en kısa mesafeye gitse bile full ekipman giydiğini iddia ediyor. Açıkçası bana çok samimi gelmedi.

Ben kendi adıma konusayım, su an için yorum yapamıyorum cünkü kilo alımı nedeniyle ekipmanlarıma sığmıyorum ve corona nedeniyle ekstra masraf yapacak gücüm yok. Motosiklette hobinin yanında bir zorunluluk benim için.

Neyse , kendi adıma konusursam ortalama 15 km üstü bir yola cıkacak isem ekipman giyiyorum. Bot, kask, eldiven, ceket.

15 km altı gidişli bir yol var ise kask ve eldiven giyiyorum sadece. Tabi bu şekilde oldugunda ekstra dikkatli ve sollama yapmadan en sağda sakince sürüyorum.

Yaptıgım doğru değil farkındayım ancak benimle aynı sekilde hareket eden ciddi bir insan kitlesi oldugunu düşünüyorum.

Sizin ekipman kullanım düzeyiniz nedir?

Ciddi ciddi 3 km ötedeki markete giderken full ekipman mı giyiniyorsunuz?

Dipnot: buraya kimseden eleştiri almak için konu acmıyorum, kimseyi ilgilendirmez bu durum, giyerim giymem.
    Sizin nasıl hareket ettiğinizi merak ettim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT 07
    sıcak havalarda dediğin gibi uzak mesafe ise giyiyorum kısa mesafe yerlere full ekipman giyip pişmeyi sevmiyorum bunun da ekmeğini yedik kazada ama napalım şuan ben de seninle aynı durumdayım koronadan dolayı ekipmanlar olmamaya başladı durum vahim :D

TamGazDevam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 08' / HONDA CIVIC VTEC 1.6 04'
    Olalım.

Kısa mesafelerde motosiklet yerine bisikletimi kullanıyorum. Bisiklet kaskımı takıyorum, harici bir şey kullanmıyorum.

Uzun (3km ve sonrası) mesafelerde motosikletimi kullanıyorum. Kask, mont, eldiven ve bellik kullanıyorum. Hava durumuna göre de botumu giyiyorum. Hava yağışlı değilse bot giymeye baya eriniyorum açıkçası.

Bir yere yetişmem gerektiği zamanlardaysa yalnızca kaskımı alıp çıktığım bile oluyor.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    günlük 50 km git gel yapıyorum iş yerine. eldiven mont ve kaskımı takıyorum başka bir korumam yok ama kesinlikle olmalı. mahalle içinde kask dahi takmıyorum max. 1.5 km'lik bir alan içinde. tabiki de ölüm tehlikesi var ama bakkala çakkala giderken de kask takmak bana biraz abartıymış gibi geliyor. ama anayola veya biraz daha uzak biryere gideceğim zaman en azından kasksız asla çıkmıyorum, başkasının arkasına da binmiyorum. geçen sene 5-6 kmlik bir yolda mesela ölümcül bir kaza atlattım 120 km hızla taklalar attım anayolda. ekipmanlarım çok iyi korudular ama bel kısmımı ilk yere düşüşümde çok sert yere vurdum ve bellik olmadığı için belim mosmor oldu, ambulansla hastaneye kaldırıldım ayağa kalkamadığım için. o an zaten başıma gelen insanlar iyimisin dediğin de " belim kırıldı galiba ayağa kalkamıyorum " dedim. ama çok şükür herhangi bir kırık çatlak yokmuş. biz yinede 1 km mesafe üstüne en azından kaskımızı takalım.

hocam bu arada gaziemirde askerliğimi yaptım. ne zaman senin entrylerini okusam aklıma o günler geliyor hep. optimumda gezdiğimiz, alsancakta boyoz yiyip direk kordonda çimlere uzanıp bira içtiğimiz çarşı izinleri falan, hey gidi be

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ahmetmert58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam bu arada gaziemirde askerliğimi yaptım. ne zaman senin entrylerini okusam aklıma o günler geliyor hep. optimumda gezdiğimiz, alsancakta boyoz yiyip direk kordonda çimlere uzanıp bira içtiğimiz çarşı izinleri falan, hey gidi be

ne zaman buradaydın bilmiyorum ancak optimum a ek bina yaptılar, bi ucundan girip bi ucundan cıkana kadar 5 kere kayboluyorum, devasa bişi oldu. artık eski sempatikliği yok.

ama alsancak, ah alsancak. corona dalgasına özledim o çimleri ve tekel bayilerini
    ahmetmert58 bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne zaman buradaydın bilmiyorum ancak optimum a ek bina yaptılar, bi ucundan girip bi ucundan cıkana kadar 5 kere kayboluyorum, devasa bişi oldu. artık eski sempatikliği yok.

ama alsancak, ah alsancak. corona dalgasına özledim o çimleri ve tekel bayilerini
    2017'de ordaydım. hatta nöbet kulemiz optimum'u, cms fabrikasını felan hep görüyordu. bir ara dürbüne niyetlendik alalımda optimumdaki kızları izleyelim diye ama hayalde kaldı o izbanın tıklım tıklım olup esbaş durağın da çil yavrusu gibi dağılması felan nasıl mutlu olurduk be insan gördük diye valla çok güzel şehirde yaşıyorsunuz kıymetini bilin. insanı da güzel ortamı da güzel havası da suyu da. istanbul da çürüdük biz. hem günlük hayatta hem de motor üzerin de.. :(

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Mahalle içi cadde sokak bende kask eldiven ile sürüyorum ama e5 gibi yollardan gidip 5 6 km üstü süreceksem full giyiniyorum.

Motosikleti
    Cf Moto 250 nk
    motoru günlük 20 km kullanıyorum. İstinasız her seferinde kask mont eldiven dizlik bot takıyorum/giyiyorum. Bazen canım bot giymek istemiyor aklıma kaza yaptığım ve ekipman giymediğim yerde oluşan yaralanma sonucu olacak pişmanlık geliyor. Hepsini takıyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    1 km'ye bile (eğer motosikletle gideceksem) ful ekipman.

Sebebi: 3 sene önce işyerinden bankaya gidecektim; üşendim dizlikleri takmadım, yolda bir kasis vardı kasisi unutmuşum, inşaat da vardı yakınlarda, kum taşıyan kamyonlar kasisten geçerken ha babam zıplayıp kum dökmüşler, ben kasisi geç hatırlayıp panikle frene abanınca adeta bir airbag açılma hızında kendimi yerde buldum. Sonuç: Yırtılmış bir pantolon (yepyeniydi üstelik) ve kanayan bir diz.

Ekipmanı giymeye erineceğim kadar yakın bir yere gideceksem o zaman yürüyorum. (Benim vakit kaybı sırf ekipman da değil, motosiklet bahçede, çıkartıp sokması da bir zaman alıyor, çok yakın yerler için bazen yürümek motosikletten daha çabuk olabiliyor...)

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Motor kullanmaya başladığım günden beri çok az pantolon giymişimdir.

Ama ne olursa olsun bot, mont, eldiven ve kaskım olur. Çok kaliteli olmasalar da bunları hep giyerim.

Pantolon işini de kot görünümlü bir şeyler alarak çözmeyi düşünüyorum.

Motosikleti
    xmax250
    kask, mont ve eldiven olmadan cıkmam... pantalon ve bot uzun yolda anca.. istanbul ici uzun işim vrsa da bazen dizlik..

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Arndiol sen ekipman giymeye üşeniyorsun.Ben ekipman giymeye üşendiğim için motora binmiyorum.Bir de full ekipman giyinsemde brandayı aç zinciri sök disk kilidini çıkar.Sonra topcase i üzerinde bırakmıyorum inerken onu yanımda taşı yerine tak benim iş baya meşakkatli.

Ama binmeyi öyle özledim ki bu gün işe motorlamı gitsem diyordum neyse yarın zaten gezerim diye binmedim motora.Yine yasak dediler serviste bayağı kızdım kendime sonra öğlen yasak kalkmış dediler seviindik biraz. Allah fakir kulunu sevindiraceği zaman önce eşeğini kaybettirirmiş sonra buldurup sevindirirmiş. Bakalım yarın biraz turlarız.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    montum ve dizligim var ama ben uzun yol harici hiçbirini kullanmıyorum. sadece ne olursa olsun kaskımı takmadan 10 metre dahi gitmem ki bu oylesine refleks oldu ki motorun uzerinde beklerken dahi eger birkac metre bile olsa hareket edeceksem istemsizce elim kaska gidiyor ama mont ve dizlik kullandığım nadirdir.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Dün öğleden sonra otoparktan çıkarkan bir evrimini tamamlayamamış yüzünden motoru düşürdüm ve direk elimin üstüne düştüm eldiven sayesinde birşey olmadı. Akşam eve gelince farkettim botumun yan tarafı ezilmiş sanırım motor düşerken ayağım altında kalıyodu bot sayesinde kalmadı. Yani 3 km öteye gitmeye gerek yok daha 5 mt olmadan motoru devirip bileği kırabiliriz. Durduğu yerde motoru devirip ayak bileğini kıran çok insan var. Ben yaz kış sürekli full ekipmanla gezenlerdenim
    espresso bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    20 metreden kısa mesafelerde (park halindeki motosikleti hareket ettirmek gibi) büyük çoğunlukla ekipman kullanmıyorum. Onun haricinde %1 ihtimalle 1km altı için sadece kask+mont, üstü için bot ve diğer herşey eksiksiz kullanıyorum. Bu, yaklaşık 14-15 senedir böyle.

Birkaç ciddi kaza geçirir veya şahit olursanız benden beter olacağınıza eminim
    hasmet bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Yaz kış motora bineceksek ful ekipman giyiyorm.
    zaten evin önünde motorun üzerinden brandayı çıkar katla, zincir kilidi sök, disk kilidini de sök falan diye üşeneceği mesafeye yürürüm daha iyi diyorum. Ama motoru çıkaracasam uzun botlarım üzerine riderdenimden aldığım içi kkevlarlı korumalı kot pantalonum, üzerine montum (montun sırtına ayrıca alıp oyduğum sırt orumas yazn fena terletiyor ama yapacak bir şey yok), elime eldivenlerim, ve tabi ki kask. kaskın vizorunu kapatmadan kontağı bile çevirmiyorum.

Ben biraz takıntılıyımdır, hepsini giymeye üşeniyorsam da mesafe kısadır yürürüm.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    İlk motorumu aldığım 2016'da mont,kask,eldiven harici ekipman dizememiştim. 150'lik motorumla İstanbul-Bodrum seyahatimi bile yaz sıcağında şort,spor ayakkabı alt kombiniyle tamamlamıştım. Şu an motorla 500 m bile gidecek olsam kevlar kottan, bota, monttan eldivene tam takım gidiyorum. Normal kotla bir kez düşük süratte kaza yaptım, hala dizimde izini taşıyorum.
    espresso ve hasmet bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk motorumu aldığım 2016'da mont,kask,eldiven harici ekipman dizememiştim. 150'lik motorumla İstanbul-Bodrum seyahatimi bile yaz sıcağında şort,spor ayakkabı alt kombiniyle tamamlamıştım. Şu an motorla 500 m bile gidecek olsam kevlar kottan, bota, monttan eldivene tam takım gidiyorum. Normal kotla bir kez düşük süratte kaza yaptım, hala dizimde izini taşıyorum.
    Şortla yanmadın mı yahu? Ben uzun yolda eldivenin birini kaybetmiştim molada, devamında ellerim öyle bir yandı ki sorma

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şortla yanmadın mı yahu? Ben uzun yolda eldivenin birini kaybetmiştim molada, devamında ellerim öyle bir yandı ki sorma
    Valla o heyecanla hiç hissetmemişim yanık,manık. Bir de motor 150 cc,tek silindir, öyle alttan sıcaklık da gelmiyordu. Efil efil gitmiştim. Gerçi amele yanığı olmuştum diz altından.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    50m'den kisa mesafelerde ekipmansiz,
    50m ile 1km filan arasinda sadece kask,
    Ev-Is arasi (3km) kask/eldiven/mont,
    Sehir ici gezilerde kask/eldiven/mont/bot,
    Sehirlerarasi kask/eldiven/mont/bot/korumali pantolon.

Kusadasi'na gittigimde, fileli mont giyiyorum diye garip garip bakan motosiklet kullanicilarinin yuzdesi cok fazla

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)