Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Ekipman konusunda dürüst olalım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Intruder M800
    Motorsiklette çok sürat sevmiyorum. O yüzden de hele yaz aylarında kaskı bile ceza korkusuna takıyorum. doğru değil belki ama motorsikleti keyif için değil de el ayak olarak yaz kış kullanan birisi olarak bu ekipman işi motorun pratikliğinin önünü kesiyor gibi hissediyorum. motora binmek benim için merasim değil, hava gibi su gibi doğal bir ihtiyaç. sanırım bu sebeple de gerekli özeni gösteremiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bizim burada yazları şu şekilde giyinmiş bi adam var onu çözemedim

Sırt koruma (göğüs koruma değil sanırım sadece sırt koruma)

Motosiklet pantolonu

Dirseklik (bu cidden işe yarıyor mu yav)

Eldiven

Kask

Bunları giymek monttan daha yorucu .

gokhan85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR1000RR
    Motosikleti gündelik ihtiyaçlarımı karşılamak için kullanmadığım ve hergün kontak açmadığım içindir belki ama her kullandığımda kask, deri mont, level2 sırtlık, slider li dizlik, eldiven ve bot ile kullanıyorum. 4km mesafedeki işe girerken de böyle, 50km yola çıkarken de. Hatta muhtelif zamanlarda kullanmak için tek parça tulum aldım. Bu arada bot konusunu küçümsememek lazım. Sağ ayağımda 9 kırık var ve o kazada ayakkabım çorap gibi yırtınmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam tüm vücuttaki kemiklerin adet bakımından %70-80 i el ve ayaklardadır deniyordu.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    şehir içi kask, eldiven.
    şehir dışı kask, eldiven ve ceket giyiyorum.

çok basarsa sadece kask. kasksız bakkala dahi gitmiyorum.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    dürüst olalım.

1. motosikleti ilk aldığım günlerde evim ile arası 300 metre bile olmayan berber arkadaşıma kask ve eldiven ile gittim. (çağırdı, abi bir görelim dedi. zira, alırken ona da danışmıştım) dönüşte tam ortadaki ışıklarda polis (sadece motosikletlilere) çevirme yapıyordu. kaskları olmayan 3 motosiklet çevrilmişti bile. (bu arada hava yaz, sıcak fena, geçen haziran ayıydı)

2. evden tam olarak 2.5km ötede, sakin sakin giderken, parketmiş bir arabanın cart diye şöför kapısını açması suretiyle kendimi önce kapıda, sonra yolda buldum. kask, eldiven ve ceket en ufak yara bile almamı engelledi. dizlik yoktu; dizlerimde ağrı var. sanırım kapıya vurdum. keşke onlarıda taksaydım! bu arada hızım en fazla 15-20, o kadar yavaş gidiyorum zira yeşil yeni yanmıştı ve ben daha yeni hızlanıyordum.

şunu hiçbir zaman unutmayın. motosiklette karoser yok, karoser sizsiniz ve ekipmanınız olmazsa siz bir yumurtasınız. en ufak darbede un ufak olursununuz. gerçekten un ufak olursunuz! yumurta kadar narinsiniz. ben sert erkeğim demeyin. evin içinde koşarak kafanızı bodoslama duvara vurun (ev içinde en fazla 20km/s hıza çıkabilirsiniz) ve sonucu görün: en iyi ihmtalle beyin sarsıntısı geçirirsiniz! o yüzden 300metrede bile ekipman giyin.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,
    Şehir içi mont, eldiven kask, dizlik, bot.
    Şehir dışı mont, eldiven, kask, bot, pantolon

Ben yapıyorum siz yapmayın kısmı aşağıdadır.
    Bakkala gideceksem kask eldiven dizlik .
    Pazar yakın, pazara gideceksem kask eldiven dizlik.

Motosikleti
    Bn125
    Yolum toplamda gidiş geliş 50km sadece botum yok. Onu da kısa sürede alacağım. 5km yola da giyiyorum 1km yola da. Psikolojik olarak rahat edemiyorum. Belki de korktuğumdandır.

don atlet kask

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    don atlet kask
    Dal , yaprak, kask üçlüsünden iyidir
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dal , yaprak, kask üçlüsünden iyidir

cıplak olsan o rüzgar püfür püfür vurur ohh.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Kask ve eldiven her zaman giyiyorum. Ceket ve pantolon hava durumuna göre esnetebiliyorum bazen.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    3 km ve altında motor kullanmıyorum. Kilit sök-tak, ekipman giy-çıkart total süreyi amorti etmiyor.
    3-5 km arası sadece bellik takmıyorum. Kask-mont-eldiven-dizlik-bot giyiyorum.
    5 km fazlasına belliği de takıyorum.

Benim özelimde birşey var. Ben ekipman giyme eylemini-fiilini de seviyorum. Yani çizmeyi giymek, eldivenimi takmak, kaskın ipini bağlamaktan da zevk alıyorum. Angarya gelmiyor."Amaan ne takacak ya" demiyorum.

Kask-dizlik-bellik-eldiven-bot giymem çok defa ölçtüm 3 dakika sürüyor. Üstelik ses azaltıcı kulaklık ve balaklavasız kask takmıyorum. Çoğu zaman da gözlük takıyorum. Bunlar dahil 3 dakika. Çıkarmasını da çok ölçtüm maksimum 1 dakika sürüyor.

Sizin de benzerdir. Giy çıkart 4 dakikanın altında süren bir işi üşengeçlikten yapmamak büyük aptallık.

Dürüst olalım demiş arkadaş. Dediğim gibi 5 kilometreyi geçen yerde ekipman giymeyenlere dürüst olayım aptal diyorum. Benim gördüğüm ekipmansızlar 5 km altında sürüş yapıyorsa tenzih ederim.
    bdrhngvnc bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

belki zevk için giyildiği içindir.

motosiklet %90 ulaşım aracı benim için. gideceğim yerde mutlaka bir atraksiyon oldugundan ekipman - ter - ekipmanı koyacak yer - uğraş kısmı bayıyo

Ekipman önemli, mutlaka 1 km gidilecek olsa bile giyilmesi lazım bu doğru. Ancak birşeyin doğru olması uygulandığı anlamına gelmiyor.

Forumda ciddi bir çoğunluk en kısa mesafeye gitse bile full ekipman giydiğini iddia ediyor. Açıkçası bana çok samimi gelmedi.

Ben kendi adıma konusayım, su an için yorum yapamıyorum cünkü kilo alımı nedeniyle ekipmanlarıma sığmıyorum ve corona nedeniyle ekstra masraf yapacak gücüm yok. Motosiklette hobinin yanında bir zorunluluk benim için.

Neyse , kendi adıma konusursam ortalama 15 km üstü bir yola cıkacak isem ekipman giyiyorum. Bot, kask, eldiven, ceket.

15 km altı gidişli bir yol var ise kask ve eldiven giyiyorum sadece. Tabi bu şekilde oldugunda ekstra dikkatli ve sollama yapmadan en sağda sakince sürüyorum.

Yaptıgım doğru değil farkındayım ancak benimle aynı sekilde hareket eden ciddi bir insan kitlesi oldugunu düşünüyorum.

Sizin ekipman kullanım düzeyiniz nedir?

Ciddi ciddi 3 km ötedeki markete giderken full ekipman mı giyiniyorsunuz?

Dipnot: buraya kimseden eleştiri almak için konu acmıyorum, kimseyi ilgilendirmez bu durum, giyerim giymem.
    Sizin nasıl hareket ettiğinizi merak ettim.
    Gideceğim mesafe 1km'yi aşmıyorsa (üst sokağa motoru yıkamak için çıkartıyorsam) kask eldiven giyerim. Onun dışında sadece benzin almaya dahi çıksam full ekipman binerim (kask eldiven mont dizlik bot) hiçbir zaman da bugün sıcak dizliği giymiyim demem Malum sihirli cümle o zaten. Herkese de tavsiye ederim, artık ekipman giymek hiç külfet olmuyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:16 ----------

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 km ve altında motor kullanmıyorum. Kilit sök-tak, ekipman giy-çıkart total süreyi amorti etmiyor.
    3-5 km arası sadece bellik takmıyorum. Kask-mont-eldiven-dizlik-bot giyiyorum.
    5 km fazlasına belliği de takıyorum.

Benim özelimde birşey var. Ben ekipman giyme eylemini-fiilini de seviyorum. Yani çizmeyi giymek, eldivenimi takmak, kaskın ipini bağlamaktan da zevk alıyorum. Angarya gelmiyor."Amaan ne takacak ya" demiyorum.

Kask-dizlik-bellik-eldiven-bot giymem çok defa ölçtüm 3 dakika sürüyor. Üstelik ses azaltıcı kulaklık ve balaklavasız kask takmıyorum. Çoğu zaman da gözlük takıyorum. Bunlar dahil 3 dakika. Çıkarmasını da çok ölçtüm maksimum 1 dakika sürüyor.

Sizin de benzerdir. Giy çıkart 4 dakikanın altında süren bir işi üşengeçlikten yapmamak büyük aptallık.

Dürüst olalım demiş arkadaş. Dediğim gibi 5 kilometreyi geçen yerde ekipman giymeyenlere dürüst olayım aptal diyorum. Benim gördüğüm ekipmansızlar 5 km altında sürüş yapıyorsa tenzih ederim.
    Gerçekten helal olsun buralarda böyle tam ekipman görmek... Hele hele yaz aylarında:D ben kimseyi tenzih edemiyorum çünkü etrafta benim gibi ekipmanını giymiş tatlı tatlı motorunu süren adam yok denecek kadar az. Benim denk geldiklerim kaskı koluna takıyor veya kaskın kayışı çeneden aşağı sarkıyor :D Kendilerini motorcudan saymıyor, ne selam veriyorum ne de alıyorum. Adam gibi bir kask takması gerektiğini dahi anlayamamışsa o adamın bindiğiyle benim bindiğim şeyin zevki aynı olamaz

Motosikleti
    MT-25
    cıplak olsan o rüzgar püfür püfür vurur ohh.
    Denedin herhalde

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ara sadece pantolon giymiyorum o kadar. Yenisini almam lazım.

Mont, eldiven, kask, bot her zaman. Kasksız da artçı almam. Topcase de iyi kötü ls2 ff325 kask bulunduruyorum.

sutlusoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Normalde pantolon dışında tam ekipman gezerim.
    Çok nadir aşırı sıcaklarda mont giymeden 5-10 dk mesafede yerlere gidiyordum.
    Sebebi de mt-25 topcase olmaması ve o montu akşama kadar sırtımda taşımak zorunda olmam.
    Kaskı zaten gidona bağlıyordum. Şimdi motosikleti büyültünce öyle bir sıkıntım kalmadı.
    Topcase benim en büyük kurtarıcım oldu.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Merhabalar, yeni konu açmayayım. Göbek çevresi 120 gelen bu arkadaşınıza bir bellik tavsiyeniz var mı?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Denedin herhalde
    İnstagram hesabınıza ulaşamadım,linki yeniler misiniz

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    İşyerimde motorumun yerini değiştirirken veya iş çıkışı 30m ilerideki berberime giderken ekipman kullanmıyorum, bunun dışında neredeyse hepsi full, kask, eldiven, mont, kevlar pantalon ve sağlam korumalı bot, yerli değil baya baya korumalı motor bir bot.

Tek itiraf edeceğim olay şu, senelerdir uzun mesafe yüzüyorum, bu sene de pandemi sebebiyle havuzlar kapalı olduğu için denizde yüzüyorum, evim ile deniz arası 2-3 km civarı, ekipmanımın eksiği pantalon ve bot oluyor çünkü bunları koyacak bir yerim olmuyor, umarım onu da kilitli yan çanta alarak çözme planım var, kask mont eldiven ve küçük dizliklerimi takıyorum, eksik olan pantalon ve bot, onun yerine capri uzun şort ve crocs terlik oluyor bunu da bu sene yapmak durumunda kaldım, mecburiyet.

Yani bu olay yeni yoksa öncesi hiç de kendime yalan söyleyecek bir şey yapmadım, ha dersen ki yılda bir defa iki defa acil bir durum için yaptığın bir şeyse bunu konu bile etmem bu kadar nadir olan bir şey alışkanlık değildir, bir arkadaşım koluna kaskı takıp 150m ileride bir başka arkadaşın yerine gideyim derken bacağını 8 yerden kırdı kafa göz dağıttı, bacağını hastanede sedye değiştirirken kaldırmıştım jel gibiydi, çok fena olmuştum, bu olay oldu olalı da 12 sene olmuştur beni bu konuda titiz yaptırtan durumdur.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)