Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

kaza sonrası durgunluk

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT 07
    herkese merhaba 2019un ağustos eylül sıralarında bi kaza yaptım ve bende motor konusunda bi durgunluk oluştu bi korku gibi atlattığım kazayı küçük sıyrıklarla atlattım fakat yaptığım yer ölümlü bi yerdi yaşamamı şans olarak görüyorum yaklaşık 8 aydır motor sürmüyorum çok nadiren 2 ayda bir sanırım otoparka koydum yanına bakmaya bile gitmiyorum artık kazadan sonra sanki bi hevesim tükenmiş gibi oldum trafiğe çıktığım da önümde ki yoldan çok arabalarının fren lambalarının ne zaman yanıp ne zaman söndüğünü izlemeye başladım pskolojimde kaldı bu uzun lafın kısası ben bu pskolojiden nasıl çıkacağım artık girilcek yere bile girerken korku değil nasıl tanımlayacağımı bilmiyorum fakat içim sıcaklaşıyor bir anda tedirginleşiyorum arabalar ani fren yaptığında bir anda duramayacağım sanıyorum çok anlamsız artık motosiklet kullanmayı biliyorum dediğimde kaza yaptım ve bu pskoloji oluştu kısacası keyifli motor süremiyorum artık yaz gelmeye başladığından bu pskolojiden kurtulmak istiyorum fakat nasıl kurtulacağımı bilmiyorum psikologa falan mı gitsem :D?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Yaşadıkların ve hissettiklerin çok doğal.
    Korku, kişinin hatatta kalmasını sağlar.
    Bir psikoloğa gitmeni tavsşye ederim
    captürk, cıbılduck ve Metela bunu beğendiler.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Aradan neredeyse 1 yıl geçmiş ve hala binemiyorsan zorlamanın gereği yok. Motoru sat. Garajda durup binmemek sana daha fazla sıkıntı verecektir. İleride istersen yine alırsın. Geçmiş olsun.
    ERTOBİ, hasmet, mombohunter ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Kendinize olan güveninizin tekrar yerine gelmesi için kapalı alanda kısa antrenmanlar, fren çalışmaları, ardından her geçen gün sürüş mesafesini arttırdığınız kısa geziler faydalı olabilir. Sürmezseniz o güveni tekrar kazanamazsınız diye düşünüyorum. Tüm bu faaliyetler öncesinde de sanki ilk defa sürecekmişsiniz gibi bir kapalı alan hakimiyet eğitimi yararlı olabilir.
    espresso ve yigozya bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT 07
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aradan neredeyse 1 yıl geçmiş ve hala binemiyorsan zorlamanın gereği yok. Motoru sat. Garajda durup binmemek sana daha fazla sıkıntı verecektir. İleride istersen yine alırsın. Geçmiş olsun.
    binememek değil aksine hevesim var ama sönük bir heves gibi kullanmamda sürüşümde bir problemim yok fakat ani olan şeylerde tedirginleşiyorum kalp atışlarının hızlanmayacağı gereken yerde hızlanmak gibi

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:23 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendinize olan güveninizin tekrar yerine gelmesi için kapalı alanda kısa antrenmanlar, fren çalışmaları, ardından her geçen gün sürüş mesafesini arttırdığınız kısa geziler faydalı olabilir. Sürmezseniz o güveni tekrar kazanamazsınız diye düşünüyorum. Tüm bu faaliyetler öncesinde de sanki ilk defa sürecekmişsiniz gibi bir kapalı alan hakimiyet eğitimi yararlı olabilir.
    tavsiyeniz için teşekkür ederim motorum bugün bakımdan gelecek umarım havalar da biraz düzelir de istanbulda dediklerinizi uygularım gerçekten benim düşündüğüm şeylerde böyle şeyler aklıma gelmemişti farklı beyinlere sormakta fayda var :D ben daha çok bunu nasıl def ederim peşindeydim yavaş yavaş nasıl atlatırım değil

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Bir nevi panik atak oluşmuş.Bunun tedavisi tabiki var. Fakat hazır motordan istemeseniz de uzaklaşma olmuş iken bence satın gitsin. Bugün haberlerde Kaş da Maho servis lakaplı motokurye nin trafik kazasında ölüm haberini okudum. Herkes de seviyormuş.46 yaşında. Bende o yaştayım. Motorun diğer araçlara nazaran 39 kat daha riskli olduğunu bile bile yine de kullanıyoruz. Bunu eroin bağımlılığı gibi görüyorum. Sana zarar vereceğini bildiğin halde yine de bırakamıyorsun. Evladım,eşim aklıma geliyor. Sanki bir zaman sonra ne kadar dikkatli kullanırsam kullanayım o acı haberin evime geleceği hissine kapılıyorum. Bunlar doğrudur diye bir şey yok, diğer arkadaşlar savunmaya geçmesin, benim içimdeki hislerim bunlar, siz dostlarımla paylaşıyorum sadece.
    Velhasıl eğer böyle bir uzaklaşma olmuş ise bence satın gitsin.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı zeusezer2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkese merhaba 2019un ağustos eylül sıralarında bi kaza yaptım ve bende motor konusunda bi durgunluk oluştu bi korku gibi atlattığım kazayı küçük sıyrıklarla atlattım fakat yaptığım yer ölümlü bi yerdi yaşamamı şans olarak görüyorum yaklaşık 8 aydır motor sürmüyorum çok nadiren 2 ayda bir sanırım otoparka koydum yanına bakmaya bile gitmiyorum artık kazadan sonra sanki bi hevesim tükenmiş gibi oldum trafiğe çıktığım da önümde ki yoldan çok arabalarının fren lambalarının ne zaman yanıp ne zaman söndüğünü izlemeye başladım pskolojimde kaldı bu uzun lafın kısası ben bu pskolojiden nasıl çıkacağım artık girilcek yere bile girerken korku değil nasıl tanımlayacağımı bilmiyorum fakat içim sıcaklaşıyor bir anda tedirginleşiyorum arabalar ani fren yaptığında bir anda duramayacağım sanıyorum çok anlamsız artık motosiklet kullanmayı biliyorum dediğimde kaza yaptım ve bu pskoloji oluştu kısacası keyifli motor süremiyorum artık yaz gelmeye başladığından bu pskolojiden kurtulmak istiyorum fakat nasıl kurtulacağımı bilmiyorum psikologa falan mı gitsem :D?
    Noktalama işareti kullanmadığın için hiç bir şey anlayamadım
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Psikolojik bir sorun olduğu bariz belli, git profesyonel birinden tavsiye al burası yeri değil, bu tip tavsiyeyi istemezsen, motoru kesinlikle sat derim, hem kendine hem de garajda bekletip çürüttüğün motora yazık, bari alan gerçekten hevesi olan biri kullansın, sen de ileride kendini toparlarsan yine alırsın.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Yaşadığınız korkuyu üzerinizden atmanız fazla zaman almaz inşallah. Yaşanılan korkunun üzerine gitmek herkeste iyi sonuç vermeyebilir.
    Kendinizi hazır hissettiğinizde tekrar deneyin, yada birdaha denememek üzere vazgeçin. Bu kararı tamamen siz verin.

Geçenlerde denk gelmiştim böyle birşeye

Motosikleti
    falcon flash 100
    Olur böyle şeyler. Her büyük bir olaydan sonra bazı psikolojik etkilerin olması normaldir. Zamana bırak dert etme niye böyle oldum diye takıntı yapma.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Benim önüme aniden arabanın makas atmasıyla fren kilitleyip düşmüştüm bende de aynı etkiyi yarattı. Motor sürmek eziyete dönüşmüştü. Biraz sancılı bir süreç ama her hafta 1-2 saat sürerek yavaşça kırmaya ve keyif almaya başlarsın. Yüksek süratlerde gitme, trafik hızında seyret. Eksik ekipmanın varsa tamamla.
    Aynı zamanda bu duruma psikolojik olarak rahatlatması açısından "motorumun bakımı geldi mi, yağı değişsem mi, balatalar bitiyor mu, lastiğim eskidi mi" gibi şeyleri aradan çıkarman mental olarak yararına olacaktır.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aynı şekilde bende kaza yaptım
    taksici önümde yasak u dönüşü yaptı
    neyse motor perte çıktı bende birşey yok
    1.5 ay sigorta işlemleri sürdü
    sonra yeni motoruma kavuştum
    trafige çıkınca korkuyordum arabalar serit değiştirirken bile yavaş yavaş sürerek alışmaya çalıştım yani sana tavsiyem
    korkarsan zaten suremezsin
    motorunla trafik olmayan bir rota belirle orada bi 30 dk dolaş sonra eve dön bak bakalım bir nasıl hissediyorsun
    korkuyla karışık hafif zevk aldıysan çakraların harekete geçmeye başlamış demektir
    eger hiç zevk almadiysan motosiklet kullanmayı birakabilirsin

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    tekrar başlarım diye kendini koşullama.bakmak görmek binmek içinden gelmiyorsa kestirip yani sat.zamana bırakıcan yoksa yapılcak bir durum yok.o korku biter istek merak ne zaman gelir yerine oturur o zaman motor zamanın gelmiş demek.1 ay 1 yıl 10 yıl zaman çözücek bu işi.geçmiş olsun yaşayan bilir tabi ne desek boş.önemli olan sağlık gerisi yalan dolan

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Çok kötü bir duygudur.
    Insanların %80'i bu durumdan etkilenir. Bir kismi tekrar devam ederken, çoğunluk bir kısım da motosiklet'e veda eder, hele bir de aile baskısı söz konusu ise kaçınılmaz durumdur, genellikle fear of death olarak ifade edilir.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yerine bişey koyabilsen sorun yok

motosiklete binmeyerek ölümsüz olamazsın

yaralanmaktan korkuyosan, sağlıklı. riskleri azaltma oyunu oyna

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    2019 Mart ayı başında yani bir yıldan uzun bir süre önce ben de kaza yaptım. öprücü emiği kırığı dışına doktorların bişey yok bişey yok demesine rağmen sağ bacağımın üzerine basamıyordum. Bir iki ay böyle doğru düzgün yürüyemezken, öprücük kemiğimn iyileşmesi 6 ayı buldu. Neyse ki şimdi bir sakatlık kalmadı, ama motora binemiyorum. Motor duruyor, kırılan çatlayan grenajlar serviste değşti tekrar gıcır gıcır oldu motor ama kazadan sonra motoru görmedim bile, servise götürme, tamir ettirme işlerni sağolsun kardeşim halletti şimd motor onun motoruya birlikte onun garajında.

Br yıllıı geçti, işe gidip gelirken, kalabalık metrobüs durağında beklerken falan özelile bir yerden motor sesi dyunca benim de motorum var ama ne işim var bu durakta bekliyorum, şimdiye yolu yarılamıştım bile diyordum. Ben binmek istiyorum ama aile meselesi işte, eşim çok korktu, 50 yaşına gelmiş adamsın binme artık dedi, ben de ikna edemedim.
    Ama motor hala duruyor, satmadım, satmak istemedim, bir gün elbet bineceğim, zaten satsa tekrar yenisini alamam aşırı pahalandı bunlar.

Şimdi virus salgını nedeniyle işyerine gitmeyi evden çalışıyorum ama tekrar işyerine gitmeye başladığımda toplu taşımaya binmeye korkarım. Bu trafikte o yol arabayla da çekilmez, zaten araba kullanmayı da sevmiyorum, topu taşımadaki virus tehlikesini bahane edip tekrar motora binmeye başlayabilirim. tabi yeni bir kask ve tekrardan bir sürüş eğitmi almadan trafiğe çıkmam.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bir kac kez kaza gecirdim fakat boyle hissetmedim. Ama sonrasinda bir kac olay acaip fazla risk aldigim hissini olusturdu bende, ve ara verdim bir kac sene. Cunku tereddutlu kullanmak daha da tehlikeli.

Laf aramizda tehlikeli sey zaten motosiklet. Zevkli oldugu icin risk alip kullaniyoruz. Eger caniniz da istemiyorsa sukredip ara verin. Istediginiz an tekrar donebilirsiniz.

En son geyige carptim. Hemen kendi kendime psikolojik durumumu degerlendirdim. Devam edebilecegim sonucu cikti. E kendim oyle dedikten sonra bana laf soylemek dusmez
    espresso bunu beğendi.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E kendim oyle dedikten sonra bana laf soylemek dusmez
    anladım .

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet korkarak bindiginiz bir aracsa ondan kurtulun. Size izdiraptan baska bir ise yaramaz.

Her turlu durumda binebileceginiz tutku varsa devam edin. Genelde her kazadan sonra motosiklet suren adam bir sure tirsak davranir bu normaldir. Kaza ustune kaza atlattikca da tirsaklasir. Bu da normaldir.

Ama motosikleti birakmaz. Benim motorcu tanidigim 10 kisiden 5i ilk kazasindan sonra motoru birakip arabaya donmus adamlar.

Yani sadece arac olarak motosiklet kullananlar var. Bir de hayatinda motosikletten baska hic bir araci hic bir sartta suremeyecek deliler var. Ben onlardanim mesela. Kaza olum kopuk ayak kirik el komaz.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Aynı durgunluk bizim iş yerinde ki arkadaşta da vardı. Sıyrıklarla atlattı ama yaşaması mucizeydi. Bariyere sıfır 100 metre filan sürüklenmiş. Evliydi birde çocuklar, eşi perişan olmuştu. Allah beni çocuklarıma bağışladı derdi. Kendisinde hiç bir şey yok ama motosiklet pert oldu. Sigortadan parasını alır almaz special cros aldı. Motosikletle trafiğe çıkmıyor. Römorkla araziye kadar girip oradan motosikletle devam ediyor. Motosikletin sadece asfalttan ibaret olmadığını hatırlatmak istedim. Düşünmeseniz bile aklınızda olsun. Bir çok kişi trafikte kaza yaptıktan sonra offroad işine merak sarabiliyor.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)