Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Sahibinden.com batağı ! Acayip fiyatlar ve umutsuz fiyat kırmalar

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı uykucusirin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satıcı 20 lira kâr ettiyse 20 liranın vergisini verecek
    Gercekten harika fikir,zaten adamlar nerden vergi alacagini sasirdi bu fikre baliklama atlarlar.

Fakat atladigin bazi konular var amatorcugum.

Birincisi satici vergi verecegini bilirse o vergiyi fiyatin uzerine koyar,enayi degilse tabi.

Diger konuda,ikinci elde kar nasil hesaplanir anlatta bilelim..

Mesajlarinda hep ayni seyi yaziyorsun,"malin gercek ederi" ,"piyasayi gereksiz yukseltmek" falan..

Yahu,turkiyede motosiklet piyasasinini 3 - 5 gelerici falan mi yukseltiyor saniyosun,pes vallahi.

Bak,africa twin uzerinden gidelim..bu yilbasinda full dolu bir modeli arkadasim 53.000 tl ye verdi.

Bugun ise gir bak en bosu 70.000 tl olmus.

Soruyorum simdi sana;sence fiyat cok mu artmis?
    Bende diyorum ki hayirrr,yilbasinda bu motor cok ucuza gitti..

Motorun sifiri 118.000 olmus,tabiki bu motorun ikinci eli 70.0000 den baslayacak,isine gelmeyen gider 48.000 tl fazla verir sifir motorunu alir..

Eminim diger tum modellerde durum boyle..

Sonuc:Ortada tekel,kartel durumu yoksa malin fiyati serbest piyasada olusur.buna karismanin sonuçları emin olun cok daha kotu olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Satışta emsal değer araç kasko fiyatı olacak.Kasko değerinin altında satsanda vergiyi kasko değeri üzerinden ödeyeceksin.

Sonuç vergi verecek adam onuda fiyatın üzerine ekler ucu yine alıcıya girer.

Motosikleti
    Pocketbike
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gercekten harika fikir,zaten adamlar nerden vergi alacagini sasirdi bu fikre baliklama atlarlar.

Fakat atladigin bazi konular var amatorcugum.

Birincisi satici vergi verecegini bilirse o vergiyi fiyatin uzerine koyar,enayi degilse tabi.

Diger konuda,ikinci elde kar nasil hesaplanir anlatta bilelim..

Mesajlarinda hep ayni seyi yaziyorsun,"malin gercek ederi" ,"piyasayi gereksiz yukseltmek" falan..

Yahu,turkiyede motosiklet piyasasinini 3 - 5 gelerici falan mi yukseltiyor saniyosun,pes vallahi.

Bak,africa twin uzerinden gidelim..bu yilbasinda full dolu bir modeli arkadasim 53.000 tl ye verdi.

Bugun ise gir bak en bosu 70.000 tl olmus.

Soruyorum simdi sana;sence fiyat cok mu artmis?
    Bende diyorum ki hayirrr,yilbasinda bu motor cok ucuza gitti..

Motorun sifiri 118.000 olmus,tabiki bu motorun ikinci eli 70.0000 den baslayacak,isine gelmeyen gider 48.000 tl fazla verir sifir motorunu alir..

Eminim diger tum modellerde durum boyle..

Sonuc:Ortada tekel,kartel durumu yoksa malin fiyati serbest piyasada olusur.buna karismanin sonuçları emin olun cok daha kotu olur.
    Sen takılma böyle konulara boşver. Buji fiyatları ne durumda ondan haber ver, çinliler kaliteyi yükselmiş diyorlar doğru mu

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bir çok çözümü var bu işin ama ne devlet ne de vatandaş elini taşın altına koymuyor.

Ticari malı satın alan kişi notere gittiğinde beyanını tam olarak verecek. 100 liralık malı 50'ye aldım demeyecek. Satıcı 20 lira kâr ettiyse 20 liranın vergisini verecek. Alıcı; malı 2 lira ucuza kapatacağım diye devleti kimse dolandıramayacak.

Sahibinden gibi ilan siteleri üyelik koşullarını sertleştirecek. İlanı verecek kişiden gerçek veya tüzel farketmez, gerçekse TC kimlik veya ehliyet sureti isteyecek, tüzel kişiyse vergi numarası, işletme ruhsatı vs. isteyecek ve ilanlar ücretli(En az 250tl) olacak. Gereksiz, gevşek ve boş beleş adamlar keyfe keder diyerek piyasayı gereksiz yükseltemeyecek, sadece gerçek satıcılar ilan koyabilecek. İlan verme konusu ne kadar ciddi olursa satış yapmak isteyen kişilerde ciddi olmak zorunda kalır. Liste daha da uzayabilir bunlar benim aklıma gelenler..
    Islerse super ama islemesi cok da gercekci olmayan oneriler bazilari bence...

Bir kismi "insanlar durust olacak" tarzinda yaptirimi olmayan oneriler...

Bir kismi da serbest piyasaya engel olma yonune giden oneriler...

Serbest piyasaya engel olunursa da asil o zaman goruruz cumbusu...

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Haşmet oradan bakınca Türkiye de hala serbest piyasa uygulanıyormuş gibimi görünüyor.Eğer öyleyse dışarı karşı iyi göz boyuyorlar.Tebrik etmek lazım.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    engellediğim tiplerin yazılarını alıntılarınız yüzünden okumak zorunda kalıyorum

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bir çok çözümü var bu işin ama ne devlet ne de vatandaş elini taşın altına koymuyor.

Ticari malı satın alan kişi notere gittiğinde beyanını tam olarak verecek. 100 liralık malı 50'ye aldım demeyecek. Satıcı 20 lira kâr ettiyse 20 liranın vergisini verecek. Alıcı; malı 2 lira ucuza kapatacağım diye devleti kimse dolandıramayacak.

Sahibinden gibi ilan siteleri üyelik koşullarını sertleştirecek. İlanı verecek kişiden gerçek veya tüzel farketmez, gerçekse TC kimlik veya ehliyet sureti isteyecek, tüzel kişiyse vergi numarası, işletme ruhsatı vs. isteyecek ve ilanlar ücretli(En az 250tl) olacak. Gereksiz, gevşek ve boş beleş adamlar keyfe keder diyerek piyasayı gereksiz yükseltemeyecek, sadece gerçek satıcılar ilan koyabilecek. İlan verme konusu ne kadar ciddi olursa satış yapmak isteyen kişilerde ciddi olmak zorunda kalır. Liste daha da uzayabilir bunlar benim aklıma gelenler..
    Tüzel kişiden vergi levhası ve adresini belirtir belge (herhangi bir fatura, su, internet, elektrik vs.) isteniyor.

BOO_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG tour ‘22, Xmax 250 '19
    2019 da xmax i 24 bin e aldım, bir sene 4500km kullandım, 20 bine satayım değil mi? Piyasayı lüzümsuz yükseltmemiş olurum. E ikinici el aldığın fiyatın altına satılmalı...
    2014-15 nc750 ler de 19 bine filan satılmalı, o yıllarda sıfırı 28bin di...
    2004 de 2500 tl ye aldığım honda scooterin da bugünkü ederi 300-400 tl olmalı en çok.
    2005 de 10 vin tl olan burgman 400 2.000 tl olmalı,

Bunlar biz alıyorsak, ama satıyorsak sıfırı 30 bin tl ise bizimki en az 32 bi tl dir, çünkü rodajı uzun yolda yapılmış ve elcikleri değişmiştir. Ayrıca Çinçançon marka s beden bitli kask da fiyata dahildir.

Hep biz akıllıyız değil mi, ne güzel...

Aslında ilan bakandan da vergi alınsın, devletimiz kalkınsın.
    B00_74
    Önce denge, hayatınızı dengeleyin !!!

Nasate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok. Kim bilir nezaman...
    Benim eklediğim ilanlarda habire fiyat ekliyor Yahu fiyat azaltıp satacağına yükseltmelerini anlamıyorum.. Piyasa çok berbat oldu, şu ara hiç bir şeyi değerinde alamayacağız. İşin kötüsü bu FİYATLARA alışmak lazım çünkü bu ülkede gördüğü değerin altına düşmez bir şşey..
    "Çok Bilen Çok Yanılır"

Yürüdüğü yolda iz bırakmayan o yoldan geçmiş sayılmaz ...

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu yeni yeni tüm ilanlarda gördüğüm "opsiyonlama" teriminin sarı site için anlamı nedir, bilen var mı?

"Kaporayı, sözü verdi belki ama daha yüksek verene de satarım veya cayarsa başkasına satarım gibi bişi, bir çeşit itneliğe kılıf uydurma" mıdır, nedir..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yeni yeni tüm ilanlarda gördüğüm "opsiyonlama" teriminin sarı site için anlamı nedir, bilen var mı?

"Kaporayı, sözü verdi belki ama daha yüksek verene de satarım veya cayarsa başkasına satarım gibi bişi, bir çeşit itneliğe kılıf uydurma" mıdır, nedir..

bahsettigin olgunun vucut bulmus hali

https://youtu.be/121kxcoiwCQ

zamanin yoksa 2.50den sonrasi zamanin varsa 00.30dan sonrasi daha da zamanin varsa 00.00dan izle

bircok etkenle birlikte ozellikle bu videodan sonra 2. el piyasasindan iyice igrenip 0 km motor aldim

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bluent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bahsettigin olgunun vucut bulmus hali

https://youtu.be/121kxcoiwCQ

zamanin yoksa 2.50den sonrasi zamanin varsa 00.30dan sonrasi daha da zamanin varsa 00.00dan izle

bircok etkenle birlikte ozellikle bu videodan sonra 2. el piyasasindan iyice igrenip 0 km motor aldim
    Evet tahmin ettiğim gibi, itnelerin yeni buldukları bir terimmiş!

Daha önce de çok sık gördüğüm "alana şimdiden hayırlı olsun" gibi bu başlığı görünce ilanı girip incelemekten vazgeçeceğim.

Sana da geçmiş olsun, tekerine taş değmesin!
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Kuba Strike 150 - Loading
    Ben geçen ay kesin alıcı olarak YBR 125 ESD bakmaya gittim 2015 model 32000 KM de. Satan kişi 8750 ye koymuş Son fiyat ne olur diye sorunca 7750 TL olur dedi oda ağzımdan kaçtı dedi. Neyse gittim gördüm motoru. Boşa atamadım motoru. Geçmiyordu boşa. Zorlamak gerekiyordu vites pedalını. Sonra arka bagajına bakarken bir fatura gördüm yamaha servisine ait. Ben o nedir diye sorar sormaz adam seni ilgilendiren bir şey değil diyip çöpe attı gözümün önünde. Ben almaktan vazgeçtim. Adam 2 saat sonra beni aradı. Neden almadın motoru nesini beğenmedin diye. Bende düşüneceğim dedim. Oda dürüst olunca böyle oluyormuş dürüst falan olunmaz dedi. Dedikten 1 saat sonra 9500 e fiyat çekti. Satıcıları anlamak cidden çok zor. Sanki babasının hayrına atıyor adam motoru.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Normalde eski normal zamanlarda "opsiyonlandı" kelimesinin "başka şehirden birisine söz verdim gelip bakacak,o almazsa siz ararsınız" gibi bir mesajı vardı.Şimdi ise üçkağıtçılar kimsenin arayıp sormadığı araçlara "bak bu fiyat yüksek değil veren var satıyorum arabayı acele et al"mesajı verip milleti gaza getirmek için yazıyorlar.Ne hikmetse de hep Serdar Bey'e opsiyonlanır bu araçlar.
    BIYIKLI bunu beğendi.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normalde eski normal zamanlarda "opsiyonlandı" kelimesinin "başka şehirden birisine söz verdim gelip bakacak,o almazsa siz ararsınız" gibi bir mesajı vardı.Şimdi ise üçkağıtçılar kimsenin arayıp sormadığı araçlara "bak bu fiyat yüksek değil veren var satıyorum arabayı acele et al"mesajı verip milleti gaza getirmek için yazıyorlar.Ne hikmetse de hep Serdar Bey'e opsiyonlanır bu araçlar.
    https://resimyukle.link/img/7BqXp.jpg
    Sen yazana kadar dikkat etmemişim hiç, şimdi gözümde canlandırınca aydınlandım birden ben de, kim bu Serdar acaba
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen yazana kadar dikkat etmemişim hiç, şimdi gözümde canlandırınca aydınlandım birden ben de, kim bu Serdar acaba
    Bizim forumdaki Salih ile ortaklar sanırım.
    zekeriyaimam bunu beğendi.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim forumdaki Salih ile ortaklar sanırım.
    Salih de işin içinde galiba.Adamın her ilde şubesi var.
    Ezio41 bunu beğendi.

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Salih de işin içinde galiba.Adamın her ilde şubesi var.
    https://resimyukle.link/img/7BKgP.jpg
    Kesin akraba oldukları kesinleşti böylelikle.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

emiliosantos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Eski:Piaggio xevo 250 ie Yeni: Daelim s3 Advance
    isteyen istediği fiyatı yazar deniliyor ama burda acayip bir domino etkisi var. mesela örnek veriyorum.

birisi 50 cc scooter kullanıyor. diyor yeter 55 km/s hızla gitmek bi pcx alayım diyor. pcx fiyatlarına bakıyor inanamıyor. benim bunu alabilmem için bu motoru 7-8'e okutmam lazım piyasa artmış diyor. pcx neden arttırmış çünkü o da 250 cc maxi'ye geçmek istiyor. oradaki fiyatları görünce o da koyuyor. böylelikle koyan koyana domino etkisiyle herkes absürt şişirilmiş fiyatlar ile muhattap oluyor.

o yüzden uyarıyorum. geçen sene 2. elini 15'e aldığınız motosiklet şu an 25'lere çıktıysa elinizi ovuşturmayın. iyi bir şey alayım dediğinizde onun da 30 bin lira olduğunu göreceksiniz

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sırf bu bataktan dolayı -ankara'da yaşamama ve buradaki kışın oldukça sert geçmesine rağmen- gittim sıfır motor aldım. zaten ankarada geçen kış 2,5 ay kadar moto kuryelik yapmıştım. bu paraları ikinci el arabalara vermem de verdirtmem de. giyerim kışlık kıyafetimi, takarım kışlık lastiğimi kafam rahat malımı kullanırım.

ilk başta gittim ikinci el araba ve motosiklet baktım. denilenin aksine bir ton şey çıktı. söylenmeyen değişen boya durumu, şasede sorunlar, motorda sorunlar... 20 yaşındaki yüzbinlerce km'de olan feleğinden çemberinden birkaç defa geçmiş arabaya 35-40 bin lira vermek yerine gittim yeni mal aldım. bi tomar para verip acaba neresinde ne var, nasıl kullanıldı, ekspertiz masrafı, bakım masrafı vs. diye düşünmek çok aptalca.

yeni her zaman yenidir. 20 yaşındaki araba 10 yıl sonra 30 yaşına gelince ekonomik değeri ne olacak düşünen yok tabi... millet nasıl basıyor bu paraları anlamak çok güç.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)