Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Ducati 1.000km bakımı ücreti 749 TL :O

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bana ilk alış fiyatı gibi geliyor.
    Aynen, bir CB250R ile bir Goldwing'in rodaj veya düz yağ bakımlarının faturasının aynı olacağını hiç zannetmiyorum.
    yigozya bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    bildiğim kadarı ile normal bakımları diğer markalardan abartılı değil, sadece desmo denen ağır bakımı tuzlu, genelde desmo bakım zamanı yaklaşmış satılık makinelerin fiyatları ilanlarda uygun gözükür.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Honda modele göre işçilik ücreti alıyor. Daha doğrusu motor hacmine göre alıyor, bunda da haklı çünkü büyük cc'de işlemler daha uzun sürebilir.

Yukarıda Ducati'lerin yağ yakmasından bahsedilmiş. Videoyu biraz izledim. Bu arkadaş diyor ki, rodaj dönemi için kitapçıkta 7000 devri kesinlikle geçmeyin diye büyük harflerle yazılmasına rağmen uymamış, kafasına göre takılmış. Türkiye'de motor kullanıcılarının ve özellikle pahalı büyük cc motorlar kullanan bazı çok bilmiş "tecrübeli" arkadaşların bu gibi kurallara ne kadar uyacaklarını tahmin edebiliyorum. Siz Ducati'nin mühendislik biriminin dikkat çekmek için büyük harflerle yazdırdığı bir uyarıyı kafanıza göre sallamazsanız motor yağ yaktığında da şikayet edemezsiniz. Ben olsam rodaj dönemindeki büyün kullanım haritasını kaydeder, uymayanlarda buna bağlı çıkacak sorunları garanti kapsamı dışında bırakırım.

BAIIHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB1000R
    Ne ile kıyaslanıyor yada niye bu kadar abartılıyor anlamıyorum. Eli anahtar tutmayan, fazla bilgisi olmayan ve takibini yapamayacak olan için abartılacak bir fiyat yok ortada. Servis bakımlı olması ve profesyonel bir hizmet almak için fazladan ödeme yapmak çoğu kişi için daha mantıklı. 2015 senesinde Sportster bakımı için aynı hesap çıkıyordu bayide. Fazladan bi şanzuman yağı vardı. 2016-2017 gibi Yamaha'ya 450 lira ödeyip duruyordum yağ değişimine. Şimdi 600-700'den aşağı değildir.

Desmo bakımı da L motor olduğundan 2 kayış 2 set rulman ve gergi gerektirdiği için 2 katı pahalı. Yoksa birim parça fiyatı ve işçiliği kıyaslamaya bile değmez. En azından japon kullananlarda olduğu gibi bu bakım yokmuş gibi bir davranış kalıbı yok ortada.
    mattiadestro bunu beğendi.

yigozya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ Gsx250r
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorun bakım ücretini kullanılan malzeme ve iş saati mi belirler? yoksa motorun ilk alış fiyatı mı?
    Motorun bakım ücretini belki kullanılan malzeme ve iş saati, ama motorun bakım ucretinin sorun yaratip yaratmamasini ilk alış fiyatı belirler
    Eve geç varmak hiç varamamaktan iyidir..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda modele göre işçilik ücreti alıyor. Daha doğrusu motor hacmine göre alıyor, bunda da haklı çünkü büyük cc'de işlemler daha uzun sürebilir.
    ...
    Konu sadece yağ ve yağ filtresi değişimi içeren rutin basit bakım ise biraz haksızlık oluyor. Bunda örneğin bir NC ile CB250R arasında pek fark yok... İşçilik işçiliktir, saat ücreti değişmemeli. (Sanırım buradaki mantık ucuz modellerin düşük bütçeli kullanıcılarını pahalı modellerin yüksek bütçeli kullanıcılarının cebinden sübvanse etmek. Belki de çok ince düşünüyorum; "Herif 60-70.000'e (veya 180.000'e neyse...) almış motoru, çakın ..., para kazanalım." gibi daha sığ bir yaklaşım da mümkün...)

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Bu arada,desmo bakimida dahil işçilik ucretini euro bazinda hesapliyormus,

En son saati 12 euro dan bahsediliyor.

Ustayla çay ve muhabbete dalarsan vay haline

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yukarıda Ducati'lerin yağ yakmasından bahsedilmiş. Videoyu biraz izledim. Bu arkadaş diyor ki, rodaj dönemi için kitapçıkta 7000 devri kesinlikle geçmeyin diye büyük harflerle yazılmasına rağmen uymamış, kafasına göre takılmış. Türkiye'de motor kullanıcılarının ve özellikle pahalı büyük cc motorlar kullanan bazı çok bilmiş "tecrübeli" arkadaşların bu gibi kurallara ne kadar uyacaklarını tahmin edebiliyorum. Siz Ducati'nin mühendislik biriminin dikkat çekmek için büyük harflerle yazdırdığı bir uyarıyı kafanıza göre sallamazsanız motor yağ yaktığında da şikayet edemezsiniz. Ben olsam rodaj dönemindeki büyün kullanım haritasını kaydeder, uymayanlarda buna bağlı çıkacak sorunları garanti kapsamı dışında bırakırım.
    Endise etme, hepsi kayit altinda zaten.
    Kendi motosikletimden örnekleyeyim;

Ön frene kac kez bastin
    Arka frene kac kez bastin
    Kac kez vites degistirdin
    Kac kez debriyaj kullanmadan vites degistirdin.
    Kac kez debriyaji cektin.
    1-2-3-4-5-6. Viteslerde hangi devirlerde gezdin.
    Maksimum kac km hiz yaptin.
    Kac kez hangi sinyali yaktin.
    Kornaya kac kez bastin?

Gibi daha bilmedigim bir cok sey kayit altinda.. Bunlardan bir kismini ben navigatorden de izleyebiliyorum.
    Tayfune ve exteras bunu beğendiler.

Bence uygun. Motosikletin tepe noktasına binen insanlar bu kadarınıda göze alsın

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Super tenere 1200 548 tl

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Garantisi devam eden, yeni Ducati sahiplerini hariç tutuyorum ama Moto Desmo , Motopeak, Yedimoto gibi çok başarılı özel servislerde de bu bakım işini daha uygun fiyatla halleden kullanıcılar var.

Motosikleti
    MT 25
    15.000km bakım aralığı olduğunu varsayarsak iyi rakam.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada,desmo bakimida dahil işçilik ucretini euro bazinda hesapliyormus,

En son saati 12 euro dan bahsediliyor.

Ustayla çay ve muhabbete dalarsan vay haline

Saati 12 euro para degil bence. Honda'da saatlik iscilik ucreti 250cc ve alti icin 70TL civari, daha yukarisi icin daha fazla bir ucreti var. Ilgilenmedigim icin 250cc ustunu bilmiyorum

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saati 12 euro para degil bence. Honda'da saatlik iscilik ucreti 250cc ve alti icin 70TL civari, daha yukarisi icin daha fazla bir ucreti var. Ilgilenmedigim icin 250cc ustunu bilmiyorum
    Benim 18.000 bakımında 1 saat 71+KDV yazmışlar, 24.000 bakıma (aynı yerde, 10 ay sonra) 1 saat 150+KDV yazmışlar.

Yalnız 24 bakımda ekstra olarak hava filtresi + buji + soğutma sıvısı değişimi yaptırdım. Bujiler için depo sökülüyor falan, soğutma sıvısı için hava alma felan uğraşılıyor. Öncekine göre 2 katı verilmesi normal, bence faturaya 2 saat yerine 1 saat yazmışlar. (Piyasada mal çok, adam/saat diye anlatması zor olabilir diye böyle yapmış olabilirler...)

Yani görünen 250 ile 500 arasında bir fark yok sanki...

Anfibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS
    15 dakikalık iş için 245 lira biraz fazla geldi açıkcası,üstelik ağır bir bakımda değil sadece yağ yağ filtresi değişti yani depo bile açılmadı.Ben her motorumun bakımını kendim yaptım bu zamana kadar yağ,yağ filtresi,hava filtresi en amatör kişi bile 30 dakikada yapar.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Abiler spormotoyu arayip duke 390 icin 15 bin bakim fiyati alirmisiniz sonra bu başlık şenlensin 1000 km bakim fiyati da olur oda tas catlasin 200 lira ucuzdur. motorun garantisi bitti daha da allah servise düşürmez umarım kimseyi

Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    Ucuzmuş ducatiye göre

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu saat iş de çok adil değil. 1 saat içinde somun da sıkabilir üst kapak ile de uğraşabilir.

AB ve Amerika da sanırım her iş için ücret kitapçığı gibi bir şey var yanlış bilmiyor isem. Böyle baz alınabilecek bir fiyat sıkılası olsa daha adil olur her iki taraf için diye düşünüyorum.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu saat iş de çok adil değil. 1 saat içinde somun da sıkabilir üst kapak ile de uğraşabilir.

AB ve Amerika da sanırım her iş için ücret kitapçığı gibi bir şey var yanlış bilmiyor isem. Böyle baz alınabilecek bir fiyat sıkılası olsa daha adil olur her iki taraf için diye düşünüyorum.
    Her fabrika adam-saat hesaplaması yapar (şimdiye kadar çalıştığım firmalar) kendi gerçek maliyetini bulmak için. kabaca x2 yapıp müşteriye fiyat verilir. ufak atölyelerde abi 200 lirada işçilik yazarım der kapatır.

Asıl konuya gelirsek, serviste yapıldığından ducati için 750tl gayet normal bir rakam.
    Kendi motorum TRK502 için 20.03.2020 tarihinde yaptırdığım 15bin bakımına tam olarak 610tl ödedim. Evde evrakların arasındadır faturası, yapılanlar vs. bulur güncellerim mesajımı. satacağım zaman neleri hangi zaman yaptığımı alan kişiye söylemek için tutuyorum.
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

ShipShaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Street Triple R (2021)
    Bence de normal. CBR500R'a aynı bakımı yaptırdım 450 gibi bir ücret ödedim. O yağa ödenen 2x para muhtemelen motorun lüks olmasıyla alakalı. Profesyonel hizmete ödenen paranın bir kısmı oradan da alınıyor.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)