Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Piyasa yorumu

Motovento
    REKLAM ALANI
    cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Alıntı MotoWrestler adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim motosiklet için ekipmanla beraber 5000 tl param var
    kardeş yanlış anlama da geçen sene de bu parayla bişey yapamazdın. sen o 5'i 10 yapmaya gayret et sonra bakarsın bişeylere.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MotoWrestler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz Etz 251,Kuba Rx9 100
    Alıntı cıbılduck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş yanlış anlama da geçen sene de bu parayla bişey yapamazdın. sen o 5'i 10 yapmaya gayret et sonra bakarsın bişeylere.
    Aslında şimdi de fena olmayan bir cub yada scoter yada cg alınıyor ancak bunlar tercih edilmeyen motorlar 1000 liraya bir ekipman alıp fena olmayan bir cub la tecrübe kazanıp ilerde model yükselte bilirim yani
    4 binde az para değil
    Spirit, like body, needs to be trained. So I think it's necessary to make your spirit stronger. And for he who believes, anything is possible.
    Fedor Emelianenko

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Videonun ilgili kısmını seyretmemekle birlikte; galericiler alırken motorunuzu öldürüyorlar, yani piyasada 20'ye satılacak motorunuza 15'ten fazla para vermiyorlar. Zaten verseler ticari olarak saçma olur, çünkü zarar ederler. (Veya sermayeyi verimli kullanamamış olurlar...)

Adam başka şey söylüyor.
    Al-satçı veya galerici tayfası açgözlülüğünden motor alım-satımına yöneldi.

50 bin liraya araba alıp 55 bine satıyor. 5 bin lira kazanıyor.

Motor olunca yine 50 bine, 2 motor alıp, bu sefer herbiribe 5bin koyup 10 bin lira kazanıyor.

Mutlaka hepsi böyle değildir ama, bu al-satçı, galerici tayfanın aç gözlülüğü yüzünden motosiklet fiyatları yükseliyor.

Olacağı yok ama, öyle yüksek bir vergi ve ötv indirimi gelsede şu aç gözlü al-satçı tayfanın elindeki bütün motorlar patlasa.. .

Motosikleti
    Mz Etz 251,Kuba Rx9 100
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam başka şey söylüyor.

Motor olunca yine 50 bine, 2 motor alıp, bu sefer herbiribe 5bin koyup 10 bin lira kazanıyor.

Mutlaka hepsi böyle değildir ama, bu al-satçı, galerici tayfanın aç gözlülüğü yüzünden motosiklet fiyatları yükseliyor.

Olacağı yok ama, öyle yüksek bir vergi ve ötv indirimi gelsede şu aç gözlü al-satçı tayfanın elindeki bütün motorlar patlasa.. .
    Dahada zamlar gelir ama indirim gelmez bu ülkede imkansız abi
    Spirit, like body, needs to be trained. So I think it's necessary to make your spirit stronger. And for he who believes, anything is possible.
    Fedor Emelianenko

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Dahada zamlar gelir ama indirim gelmez bu ülkede imkansız abi
    Sen konuşmayı bırak, git bir Cub falan bak
    5.000 e kask, mont, eldiven dahil bu işi çözersin.

Motosikleti
    Mz Etz 251,Kuba Rx9 100
    Sen konuşmayı bırak, git bir Cub falan bak
    5.000 e kask, mont, eldiven dahil bu işi çözersin.
    Ne yapalım hocam bizde isteriz Yamahalar, Suzukiler, Benelliler ,Ducatiler ama bütçe yok öğrenci olarak kendi paramızla bu kadar oluyor

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Adam başka şey söylüyor.

Sırf galerici değil ki? Millet senelerdir bundan para kazanıyor. (Bazıları kazanıyor bazıları da kazandığını düşünüyor.) Velhasıl kelâm, mal piyasada hangi bedelden el değiştirebiliyorsa fiyatı da odur.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Biraz dur düşün şu ülkede kaç kişi o yandaş marka motorları alacak paraya sahip benim motosiklet için ekipmanla beraber 5000 tl param var bu hesaba göre ben ve benim gibi bütçesi kısıtlı kişiler motora binmesin, evet illaki belli bir maddi rahatlıkta olan kişilere bişey olmayacak ama kimse yandaş firmalardan sözde kaliteli diye mal almak zorunda değil
    bahsettiğim yandaş markalar zaten ducati falan değil 2 yıl once sadece doğu menşei markalara zam gelme muhabbeti basladıgında doğuş grubunun satın aldıgı markalar biraz araştırıp görebilirsiniz
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Sırf galerici değil ki? Millet senelerdir bundan para kazanıyor. (Bazıları kazanıyor bazıları da kazandığını düşünüyor.) Velhasıl kelâm, mal piyasada hangi bedelden el değiştirebiliyorsa fiyatı da odur.
    @Cyan,
    Okurken imla kurallarına ve vurgulara dikkat etmiyorsun galiba
    Hiç sadece galericiden bahsettim mi

Adam başka şey söylüyor.

Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Doğrudur, aynı şeyi yazmışız

Yalnız çok mühim ve üzerinde konuşmaya değer de bir tespit değil hani. Piyasa hep böyleydi ve böyle kalmaya devam edecek. Çünkü piyasanın paydaşlarının alayı leş. Normal ticarette de durum aynı... İstisnaları tenzih edelim tabi; istisnalar kaideyi bozmuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:03 ----------

Ek olarak: Bu memleket ticaret ahlakına sahip insanlarının çok büyük bir bölümünü geçen yüzyılda muhtelif sebeplerle kaybetti. Şimdi başka değerlerini de kaybediyor...

Kasko değerinin üzerinde 2. el satış yasaklanmalı.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çözüm olmaz, muvazaalı işlemler yapılır. Ayrıca piyasa serbestisine aykırı bir regülasyon olur.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    neden böyle düşündünüz ikinci ele etkisi ne olacak onu anlamadım ornegın 3 4 ay once çalınan triumph daytona 675 motorum muadil değeri 65bin lira bandında olmasına ragmen 60bin lira ödeme aldım. Kaskolarda araçların 2. el bedeli diye bişey yok rayiç bedel uygulaması yapılıyor bugun 60 yarın 70bin lira olabılıyor sabit bi fiyatlandırma yok
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı caglar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neden böyle düşündünüz ikinci ele etkisi ne olacak onu anlamadım ornegın 3 4 ay once çalınan triumph daytona 675 motorum muadil değeri 65bin lira bandında olmasına ragmen 60bin lira ödeme aldım. Kaskolarda araçların 2. el bedeli diye bişey yok rayiç bedel uygulaması yapılıyor bugun 60 yarın 70bin lira olabılıyor sabit bi fiyatlandırma yok
    Türkiye Sigorta Birliği'nin bir rayiç bedel listesi var. Poliçelerde hem oraya hem de piyasa fiyatına atıfta bulunulur. Sigorta şirketi hangisi işine geliyorsa onu kullanır ve teklif yapar siz de pazarlık edersiniz...

Motosikleti
    Mz Etz 251,Kuba Rx9 100
    bahsettiğim yandaş markalar zaten ducati falan değil 2 yıl once sadece doğu menşei markalara zam gelme muhabbeti basladıgında doğuş grubunun satın aldıgı markalar biraz araştırıp görebilirsiniz
    Yok ducati hakkında konuşmamıştım zaten genel olarak yandaş firmaların hepsinden bahsettim
    Fedor Emelianenko

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ak ıllıca

Çözüm olmaz, muvazaalı işlemler yapılır. Ayrıca piyasa serbestisine aykırı bir regülasyon olur.
    Muvazaalı işlem her konuda her zaman yapılabilir. Alıcıların bilinçli hareket etmesi muvazaayı önler. Ayrıca serbest piyasaya baştan karşıyım.

"2. el bedeli" demedim. Bir motosikletin 2. el satış fiyatı, en fazla "kasko değeri" olsun dedim. Sizin motosikletinizin kaskodaki değeri 60 bin tl olduğu için o kadar almışsınızdır. Piyasanın yersiz yükselmesi bu şekilde engellenebilir, kontrol edilebilir.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    parayı hala sabit bir şey olarak düşünmekle hatayı yapıyorsunuz. iyasadaki balonu yaratan tl'nin değer kaybetmesi, bunu göremiyor musunuz? motosiklet değil, herhangi bir ürününü geçen seneki fiyatına bakın kaç lira oynamış. 20 bin liralık motosikletin değeri her gün değişiyor çünkü almak istediğiniz ikame ürünün de fiyatı değişiyor. yani her şeyin fiyatı artarken ikinci el araçların fiyatının nasıl sabit kalmasını istiyorsunuz, aklım almıyor. biraz daha düzgün bir piyasa, kolay ulaşılabilir ürünler istiyorsanız, ya bu ülkeden başka yere taşının ya da bu ülkede bir şeyler değiştirin.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Merdo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    parayı hala sabit bir şey olarak düşünmekle hatayı yapıyorsunuz. iyasadaki balonu yaratan tl'nin değer kaybetmesi, bunu göremiyor musunuz? motosiklet değil, herhangi bir ürününü geçen seneki fiyatına bakın kaç lira oynamış. 20 bin liralık motosikletin değeri her gün değişiyor çünkü almak istediğiniz ikame ürünün de fiyatı değişiyor. yani her şeyin fiyatı artarken ikinci el araçların fiyatının nasıl sabit kalmasını istiyorsunuz, aklım almıyor. biraz daha düzgün bir piyasa, kolay ulaşılabilir ürünler istiyorsanız, ya bu ülkeden başka yere taşının ya da bu ülkede bir şeyler değiştirin.
    2. el araçlar bir süre boyunca aynı fiyata satılsın gibi bir şey değil benim önerim. Bahsettiğim Kasko Değer Listesi'ndeki değerler her ay güncelleniyor.

2. el araç satışlarındaki üst sınırın, ben bir sistematiğe bağlı olarak ve devlet kurumlarının kontrolüyle belirlenmesi gerektiğini söylüyorum.

Bu arada illa Kasko Değer Listesi'ne göre olmak zorunda değil. Önerdiğim uygulamaya şu an hizmet edecek en faydalı veri olduğu için Kasko Değer Listesi'ni söylüyorum. Yeter ki bir sistematiğe bağlı olsun, fırsatçılığın önüne geçilsin; fiyatlar yersiz şişmesin.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tek mantıklı regülasyon araç satışı üzerinden gelir vergisi alınması olur. Bu da hiçbirimizin işine gelmez açıkçası, bence kaşınmayın...

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)