Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Beklemeli mi almalı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CharlesFenOB
    Biraz birikmişim ve motorumu sattığım para vardı 50 bin kadar oldu. Tracer 700 düşünüyordum ama malum ek vergi vs. derken piyasa uçtu. Gelen ek vergi Eylül'de kalkacak dendi ama pek inanamadım. Piyasada 50 bine hasar kayıtsız makine de yok gibi Eylül'ü bu ortamda beklemek ne kadar mantıklı sizce fiyatlar düşer mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    bisikletim bile yok
    eylül ekim gibi salgında 2. dalga beklentisi var..bu olursa o vergi hayatta kalkmaz..düşen ticari faaliyetleri ek vergilerle kapatmaya çalışıyorlar

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Arkadaşım her hafta 2-3 konu açılıyor "bekleyeyim mi alayım mı?" sorusu hakkında. Makro ekonomi bilmemize gerek yok daha yeni döviz ve altın alımındaki vergi arttırıldı, sence bu ortamda fiyatın düşmesi mümkün mü? Tut ki Eylül'de ek vergi kalkacak, sanıyor musun ki bayiler ya da kendi araçlarını satan şahıslar fiyatlarını düşürecek? Ha elindeki parayı Eylül'e kadar katlama imkanın vardır o ayrı konu, o zaman "motor alma,paranı katla" derim.
    liquem, ________ ve Ezio41 bunu beğendiler.

Motosikleti
    CharlesFenOB
    Biraz iyimser yaklaşıyordum kendimce belki bir umut düşer düşüncesiyle. Parayı katlama düşüncesi daha ağır basar durumda. Yorumunuz için teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:08 ----------

Alıntı Francisco77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eylül ekim gibi salgında 2. dalga beklentisi var..bu olursa o vergi hayatta kalkmaz..düşen ticari faaliyetleri ek vergilerle kapatmaya çalışıyorlar
    Fiyatlar tırmanmaya devam edecek gibi bi görüntü var ben fazla iyimser yaklaşıyorum durumlara... Cevap için teşekkür ederim
    Francisco77 bunu beğendi.

Gietti17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fiyat listesinde tracer 700 2020 fiyatı 12.143€. Euro kuru 7.43'den 90.200 tl yapıyor ve şuan satıldığı fiyat 75.500tl. Döviz kurunu zaten düşük tutuyorlar, vergi kalktıktan sonra da bir kere çıkan fiyatı düşüreceklerini sanmıyorum. Kendi zamlarını yapacaklardır. Oldu da euro kuru 7tl'ye düştü, fiyat 85bin tl oluyor ve hertürlü adamların yapacağı zamları var. Yani vergi sonrası ne 0km fiyatları ne de 2.el fiyatları düşer.

Ben aldım, 0km aldım ve aldığım fiyatın 4bin tl üzerinde satılıyor bugün. Paranızı değerlendirmeye çalışsanız her şey değerlendiği için yerinizde sayacağınızı düşünüyorum. Yani bugün 3tl nizi yarın 5tl yaparsanız, bugün 3tl olan tracer da yarın 5tl olacaktır. Ha derseniz ben 3tl mi 6tl 7tl yaparım diye. Bana da öğretin derim
    tlgrsy bunu beğendi.

Motosikleti
    rx3
    Dolar yahut altin alın koyun kenara paranızı. Fiyatlar dolar bazında artıyor sonucta. Misal dct nc 750 10500 dolar olarak 3 asaği bes yukarı bir satış fiyatına sahip. Her model yılı 600 dolar asagida dusünebilisiniz. 2018 10000 kmlerde bir nc 9500 dolar çıplak fiyata sahip. Uzerindeki aksesusuara göre bir fiyat belirlenebiliyor rahatlikla. Aksesuarlarda ki fiyat kaybı ne yazik ki yarı yariya ya yakin oluyor. İki yıllik bir makina 40000 km geldiyse yıllik 1000dolar kayıp sozkonusu aksesuar larda yarıaltinda fiyatlaniyor.
    Almak istediginiz motora yonelik boyle bir arastirma yapin. Aslında her dönemde yaklasik aynı ücreti ödediğinizi goreceksiniz. Tabi bu vergi artısları yahut indirimleri burda farklılık yaratabilir.Ornek olarak Çıplak dct nc 750 10000 kmde 2018 model aksesuarsiz 63000 uzeri pahallı altı ucuz benim için.2017 de amortisor ve farlar farklı cekis kontrol sistemi yok. Dct yazılımı guncel degil. Orda ucret 53000e inmeli 15000 km 2017 modelde. İlk 3 yildan sonra 600 dolarlık makasi küçültmenizde gerkiyor.
    tlgrsy bunu beğendi.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    yarına çıkacağımızın garantisi yok dünya malı dünyada kalır içinizde ukte kalmasın anı yaşayın
    yigozya, Gietti17, tlgrsy ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Şu konuyu baştan sona okursanız şayet, beklemeli mi yoksa almalı mı sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...irmisiniz.html
    tommygun ve tlgrsy bunu beğendiler.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Bekleme, yapıştır gitsin..
    tlgrsy bunu beğendi.

Bence şu an biraz kaos ortamı var eylülde ne olur bilinmez. Sıfırda fiyatların düşeceğini pek sanmıyorum ama kriz derinleşir ve insanlar nakite sıkışırsa ikinci el piyasasında düşüş olur. Açıkcası tüm birikmişini gidip motora yatırmak bana mantıklı gelmiyor çünkü şu ortamda kimse elindeli parayı motora vs bağlamak istemez. Bu da demek oluyor ki yarın öbür gün paraya sıkışırsan fiyatı kırmadan kolayca satıp nakite dönemezsin. Yok bu paraya kolay kolay ihtiyacım olmaz ayrı bir birikmişim var dersen o zaman pusuda bekleyip piyasanın altında motor bulunca alınabilir.
    tlgrsy ve odo bunu beğendiler.

Motosikleti
    rx3
    Bugün çıkan kararnemeyele iki hafta once binde birden binde ikiye cıkarılan döviz alım vergisi 100 de bire çikarıldı. Boylelikle ithal urünlerin hepsine %1zam geleceğini varsayabiliriz. Başkanlık sisteminin hızlı karar alma mekanizması beni benden alıyor..
    Piyasaya gümruk vergisi yansımış doviz alım vergisi yansımiş olabilir.Bunu yansitanlar kendi bekaları icin motosiklet sevdalılarının haklarını hiçe saymis olabilir. Ey motosiklet sevdalıları daha az tuketin makinalariniza sahip çıkın. Zira dusmanlarınız kapınizda ki mopedlere bile göz dikmiş beklemekteler. Unutma muhtaç olduğun kudret motor kanallarinda akan tam sentetik yağlarda mevcuttur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:16 ----------

Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence şu an biraz kaos ortamı var eylülde ne olur bilinmez. Sıfırda fiyatların düşeceğini pek sanmıyorum ama kriz derinleşir ve insanlar nakite sıkışırsa ikinci el piyasasında düşüş olur. Açıkcası tüm birikmişini gidip motora yatırmak bana mantıklı gelmiyor çünkü şu ortamda kimse elindeli parayı motora vs bağlamak istemez. Bu da demek oluyor ki yarın öbür gün paraya sıkışırsan fiyatı kırmadan kolayca satıp nakite dönemezsin. Yok bu paraya kolay kolay ihtiyacım olmaz ayrı bir birikmişim var dersen o zaman pusuda bekleyip piyasanın altında motor bulunca alınabilir.
    Kesinlikle katıliyorum. Zaten yansiyan yansidı..
    tlgrsy bunu beğendi.

nihiltzkrieg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 937 & SV650 & 390 Duke
    Eylül'de vergi kalksa bile fiyatlar bence düşmez, en iyi ihtimalle ileride gelecek olan zamların gelmesi gecikir.
    tlgrsy bunu beğendi.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Elinde nakiti olan önümüzdeki dönemde güçlü olacak.Altın alın ve bekleyin.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    fiyatlara değil
    dara düşmemeye odaklanmalıyız

"OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün konuyla ilgili açıklamasında, "Ara verdiğimiz dönemde, üretime yeniden dönüşün artık eskisi gibi olmayacağını göz önüne alarak, sanayimizin özel koşulları ve süreçleri ışığında bir 'Geri Dönüş Rehberi' hazırladık. Bu rehberi, otomotiv sanayisinin tüm paydaşlarıyla paylaştık. Rehberde, birçok yaratıcı proje ve salgının yayılımını önleyici önemli tedbirler yer alıyor. Tabi ki, alınan önlemlerin bir sonucu olarak üretim kapasiteleri eskisi gibi seyretmeyecek. İlk etapta yavaş bir üretim modeline ve ardından kademeli olarak artan bir döneme gireceğiz. Azalan talep, ticaretin yavaşlaması ve üretim süreçlerinin ağır olması otomotiv sektörü üzerine ciddi bir maliyet bindirecektir"

Motosikleti
    Honda CBF150
    Usta eğerki motor almak için ayırdığın para varsa. Ve ileride zora düşmem diyorsan ilk fırsatta motoru al bak keyfine. Ama boğazından keserek taksitle borç la uğraşarak alıcaksan motor için taksit e borc a bulaşma. İllaki borc a giricem diosan borc a girip altın al. Belki kısa vade de kazandırmaz ama uzun vadede kazandırır.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Bu ülkede kalkan, inmez. Bekleyen zararda. Son 6 aydır bekleyenler var. Fiyatlar yüzde 50 arttı. Daha da artar.
    Satan da kaça satarsa satsın pişman olur.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    planlarımı

beklemeye aldım

Motosikleti
    rx3
    Bekleyen zarar eder duşuncesine katılmıyorum. Elinde bir motorun yoksa bir ihtiyac yahut keyif olarak alacaksan arastımanı yapar alırsın motorunu. Motorunu yenilemeyi duşunüyorsan beklemenin hicbir zararı yok. Aralık ayında tenere 69000lira idi. Aynı dönemde 50000 tl ye denk gelen doviz almistım. Bir sure sonra altina dondüm. Şu anda elimdeki altın 72000 lira yapmakta. 2019 son tenerelerde 74000 79000 aralıginda. 2020lerde 84000de. Bu sira binemiyorum zaten. Fiyat artışi tl olarak oluyor. Döviz cinsinden %2 lik bir sapmayla hep aynı. Benim dovizle altinla faizle işim olmaz diyorsanız mal alamak mantiklı olabilir. Bunun avantajıda al sat yapmiyorsaniz ve aldığınız mal eskiyen yenisi çıkan yıpranan bir mal ise doviz kadar enflasyona karşısında sizi korumaz. s

HerveauX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 2021
    Sırf bu ek vergi ve döviz kurundaki radikal yükseliş yüzünden Xmax 250 yi satıp tracer700 aldım tavsiyem bir an önce motorunu alman sezon kapanışında çok da absürt rakamlar bizi bekliyor olacak

Motosikleti
    rx3
    Bir eklemede yapayım. Tenere 700 özelinde de basabas dolar cinsi fiyatı 11500 dolar alınmalı. Ekim kasim aralik aylarinda 11000 dolara sıfır yahut birkac aylık makinalar bunucağina eminim. İmkanlarınız kısıtlı ise alırken hesaplı almak ilk goreviniz olmalı. Ayrıca işletme maliyetlerini hesaplamalısınız. Benzin koyamayacaksanız uygun lastik degişimi yapamayacaksanıź bütcenizi gozden gecirin derim. Ekipmanlarıniz tamsa motoru koyacağınız yerinir hazirsa motorunuz aksesuralı fıyatınin %6 sı kadar bir parayı bu işe vakfetmek için hazırda tutmalısiniz. Yoksa siz motora değil motor size binecektir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler