Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Ducati ler neden km yapamiyor !?!?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ferrari kalitelidir = Ferrari'den habersizim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

konu çok alakasız yerlere geldi Ducati'nin motosikletin Ferrari'si olmasını geçtim, şahsi düşüncem motosiklet sektörü Ferrari gibi bir markayı kaldıramaz öyle bir pazar yok. Otomobil sektörü bile kaldıramadı. Ferrari zamanında batmaktan zor kurtuldu Şirketin yarısını Fiat satın aldı falan da öyle batmadılar. Kaldıki spor otomobil dünyasında Ferrari ve diğerleri vardır o denli herkesin hayalini süsleyen, kült bir markadır yani. Ferrari kırmızısı diye renk var yahu Bu adamlar batıyordu siz düşünün. Yani bu kadar yüksek maliyetli üretim yapan ve bu kadar kısıtlı bir kesime hitap eden bir markanın motosiklet pazarında ayakta kalmasını geçtim doğması bile mucize olur.

İlla araba pazarından karşılık bulacaksanız, BMW, Audi vs olabilir. Fiyatlarıda BMW ile benzer klasmanda zaten.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam işte Honda kurye motorudur. Bir motosikler için 4 yılda 138.000 adet nedir allah aşkına. Ducatinin yıllık tüm kapasitesi bile 60.000 civarında.

Sen Ducati-Ferrari benzetmesini çok abartıyosun, sadece kıyaslama yapılıyor yoksa Ferrari kadar kaliteli ve pahalı değil. Ama emin ol Honda için yukarıda söylenenlerde gram abartma yok. Tüm dünya için Honda tekerlekli getir götür aracıdır. Daha fazlası değil.

Ducati, KTM, MV Agusta, Moto Guzzi ise farklıdır. Bunlar farklı noktalara odaklanmıştır. Tabi ki son yıllarda özellikle KTM ve Ducati daha alt sınıf daha düşük hacimli motorlar ile farklı kitlelere hitap etmeye başladı.

Bu arada Saffet Üçünce Ducati Diavel vardı diye biliyorum.

Bir ürünün çok satması çok iyi olduğu anlamına gelmez. Bu mantıkla Ferrari, Porsche vs. çok kötü bir arabalardır.
    Vay anasini sayin seyirciler, bir motorun cok satmasi tekbasina onun kurye motoru oldugunu mu gosterir ?

Africadan daha cok satan r1200 gs var,sanirim o da cup olmali..

Vay anasini acayip caktim ha,daha da cevap verebilecegini dusunmuyorum.

Ha bi de haberin yok muhtemelen,
    Crf 1100 ES 1260 multi den az biraz daha pahaliya satiliyormus..

Rezalettt!!!

yorumları ve tartışmaları okumadım.

bu sorunun cevabını deneyimlerime ve yaşadıklarıma dayanarak şu şekilde cevap veririm: Serviste yatmaktan. İthalatçısı zaten korlas, gidip bir selam verip Ducati almak istediğinizi belirtin, ne demek istediğimi anlarsınız. Honda'nız ya da Yamaha'nız mı var? Bir parçaya mı ihtiyacınız oldu, olay şu şekilde işler :

1- servisi arayıp parça istersiniz
    2- servis size parçayı verir - olay çözüldü. Eğer çözülmezse
    3- servis parçayı yurtdışından sipariş eder,20 gün civarında gelir - olay çözüldü. Eğer çözülmezse
    4- internetten çıkma çakma yansanayi bakarsınız - olay çözüldü.

olay Ducati' de şu şekilde işliyor :

1- parçaya ihtiyacınız oldu, servisi aradınız, kimsenin dünyadan haberi yok,umurlarında değilsiniz
    2- olaki birisine derdinizi anlattınız, parçadan emin olunca parayı gönderdiniz ama ellerinde tabiki parça yok
    3- yurtdışından gelmesi gerekir ancak olay öyle kolay değil. o parçayı sipariş üzerine fabrika üretir 80-90 gün sonra parça gelir
    4- parça gelince sizi aramazlar sormazlar, hatta aradığınızda 'gelmedi kardeşim bak işine' derler
    5- parçayı almaya gittiniz 'kur farkı' geçirirler

birde kullanıcı kitlesi vardır ki, nasıl azınlık nasıl sinirli, nasıl agresif antamam. Motor zaten yürümek için nazlanıyor, sıkıntılı ve günü gününü tutmuyor, bu durumu kullanıcılarının yanında söyleyince anında tartışma moduna girip, 'biz sizin gibi çapulcu olsaydık japona fln binerdik,siz leşçiniz biz asiliz,italyan'lar bile Türkiye'deki Ducati kullanıcılarını parmakla gösteriyor,bizim motorumuz FERRARİ sizinkiler tofaş' fln gibi garip laflar söylerler, örnek vereyim, ducati club'un bir whatsapp grubu var, gruba aylık 90€ mu ne para vermeniz lazım yoksa sizi gruptan çıkartıyorlar

ferrari benzetmesi onların avuntusu,2020 ducati olsa olsa 88-89 model sanayiden çıkması söz konusu olmayan Alfa romeo gibidir.

waldorf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin
    Bu hırbonen arkadaş neyi kanıtlamaya çalışiyor ben anlamadım.

Koyarsın paranı ortaya. İhtiyaçlarını da belirlersin. Alırsın kağıt kalemi yazarsın hangi markanın artısı daha çok sana uygun, gider onu alırsın.
    Kime neyi ispat etmeye çalışıyorsun?

Yok africa ile 3,1 yaktım yok gelsin 950ci aksini ispat etsin. Git NC al o zaman, 80'le gidince benzin üretiyor alet.

Kardeş kusura bakma ama Tr piyasasında paran kadar konuşursun. Kimse sana desmosunu haber etmeden motor itelemeye kalkmıyor. Eğer ki maddiyatın bu yükü kaldırıyorsa alırsın. Bak benim kaldırmıyo alamıyorum. Bu kadar basit.

Bilmem kaç yıllık firmaya Tr'de km yapmıyor diye b.k atmak komikten öte değil.

Ha başka bir konu da; sen de africa kullanmışsın. Bakımları ne kadar şu an haberin var mı ? Standart bakım, yağ,hava filtresi,genel kontrol.
    Valla ben Konşuk'ta şundan 5 ay önce 800 küsür ödedim. Şimdi yine gidicem büyük ihtimal 1000lik olup çıkıcam.

Çok abartmayın konuları, salın milleti. İsteyen istediğine binsin.
    mattiadestro ve janki bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Sırf maddiyat da değil ya olay, baştaki mesajlardan birinde yazdım; bazı kullanıcı sarf malzemesi rutin bakımı dışında Türkiye gibi memlekette motorun detaylı kurcalanmasından ve kurcalanma ihtiyacı olmasından prensip olarak hoşlanmayabilir... İşin ucunda paranla rezil olmak da var.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı waldorf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu hırbonen arkadaş neyi kanıtlamaya çalışiyor ben anlamadım.

Koyarsın paranı ortaya. İhtiyaçlarını da belirlersin. Alırsın kağıt kalemi yazarsın hangi markanın artısı daha çok sana uygun, gider onu alırsın.
    Kime neyi ispat etmeye çalışıyorsun?

Yok africa ile 3,1 yaktım yok gelsin 950ci aksini ispat etsin. Git NC al o zaman, 80'le gidince benzin üretiyor alet.

Kardeş kusura bakma ama Tr piyasasında paran kadar konuşursun. Kimse sana desmosunu haber etmeden motor itelemeye kalkmıyor. Eğer ki maddiyatın bu yükü kaldırıyorsa alırsın. Bak benim kaldırmıyo alamıyorum. Bu kadar basit.

Bilmem kaç yıllık firmaya Tr'de km yapmıyor diye b.k atmak komikten öte değil.

Ha başka bir konu da; sen de africa kullanmışsın. Bakımları ne kadar şu an haberin var mı ? Standart bakım, yağ,hava filtresi,genel kontrol.
    Valla ben Konşuk'ta şundan 5 ay önce 800 küsür ödedim. Şimdi yine gidicem büyük ihtimal 1000lik olup çıkıcam.

Çok abartmayın konuları, salın milleti. İsteyen istediğine binsin.
    Sen ne sayikliyosun.Ben nerde ducatiye bok atmisim alintila bakayim.Ama bak, cevap vermeden once mutlaka alinti yap,tamam mi.

Niki nin 950 daha az yakar demesine karsin 3.1 lt yaktirdigimi soyledim ne var bunda ?

Bak boyle seyler seni rahatsiz ediyorsa birakacaksin hemen okumayi.Senin ruh halini dusunup ona gore yazacak degilim..

Turkiye de paran kadar konusurmusun lafa bak , ne demek bu ? Ne anlatiyosun ?

Ben seni taniyor sayilirim,nc cilerle kafayi bozmus bir adamsin.

Neyse arkadaslar,ben tum bu yazilanlardan sonra olayi cozmus bulunuyorum.

Turkiye de ducati sahipleri ve hatta sahip olmayan bircok kisi ducati nin cok ozel bir makine oldugunu dusunuyor.

Ozel makinalar da bildiginiz uzere cok km yapmaz..

Durum buymus..

waldorf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin
    Anlamıyon işte, celalleniyon da ...
    Adamın parası var alıyor ve keyfine bakıyor. Az biniyor ya da çok biniyor. Vakti var ya da yok. Binerken aldığı keyfe bakıyor.
    Ayağını yorganına göre uzatmayanda desmodan önce satışa koyuyor.

Malesef para konuşuyor. Malesef paramızın değeri yok. Malesef bir markayı alırken 50 tane süzgeçten geçirmemiz gerekiyor. Keşke imkan olsa tepe tepe binsek ama olmuyor işte. Alırken daha satabilcem mi diyoruz. 20k'daki makinaya çok yol yapmış diyoruz. Para konuşuyordan kasıt bu...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konu acılma sebebinden tamamen alakasız bir noktaya geldi.

her zamanki gibi

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    o zaman konu başlığına geri gelecek olursak.
    türkiyede oranı yüksek derecede ducati kullanıcısı ducatisinin km senin yükselmesini istemiyor :D

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay anasini acayip caktim ha,daha da cevap verebilecegini dusunmuyorum.

Ha bi de haberin yok muhtemelen,
    Crf 1100 ES 1260 multi den az biraz daha pahaliya satiliyormus..
    2020 Ducati Multistrada1260 S MSRP: $23,295*

2020 Honda CRF1100 Africa Twin Adventure Sports SE MSRP: $17,199

Yaw Hırbocan yaş kaç? Honda fanboyluğu bir yana, ona bunda çaktım diye sevinmeler, tanımadığın insanlara amatör deyip durmalar nedir Allah aşkına? Kendini mi ispatlamaya çalışıyorsun, Honda'yi mı? Bir karar ver Allah aşkına... İkisini birden yapacam derken ikisinden de oluyorsun böyle...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2020 Ducati Multistrada1260 S MSRP: $23,295*

2020 Honda CRF1100 Africa Twin Adventure Sports SE MSRP: $17,199

Yaw Hırbocan yaş kaç? Honda fanboyluğu bir yana, ona bunda çaktım diye sevinmeler, tanımadığın insanlara amatör deyip durmalar nedir Allah aşkına? Kendini mi ispatlamaya çalışıyorsun, Honda'yi mı? Bir karar ver Allah aşkına... İkisini birden yapacam derken ikisinden de oluyorsun böyle...
    Ya hasmet sen neden boylesin,vallahi ciddi soruyorum bak.

Ben mesajimda 1260 mi demisim 1260s mi demisim ?

https://www.honda.co.uk/motorcycles/...and-price.html

https://www.ducati.com/gb/en/home. Bu linkten 1260 in fiyatina bakin lutfen ?

Ne oldu hasmet , bak yine tokadi yedin.

Ustelik adamin soyledigi sacma argumana cok guzel cevap verdim.Onun soyledigini elestirmek yerine benden tokat yemeyi sectin.

Aliskanlik yapti sende farkindayim

Alıntı piaggioman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yorumları ve tartışmaları okumadım.

bu sorunun cevabını deneyimlerime ve yaşadıklarıma dayanarak şu şekilde cevap veririm: Serviste yatmaktan. İthalatçısı zaten korlas, gidip bir selam verip Ducati almak istediğinizi belirtin, ne demek istediğimi anlarsınız. Honda'nız ya da Yamaha'nız mı var? Bir parçaya mı ihtiyacınız oldu, olay şu şekilde işler :

1- servisi arayıp parça istersiniz
    2- servis size parçayı verir - olay çözüldü. Eğer çözülmezse
    3- servis parçayı yurtdışından sipariş eder,20 gün civarında gelir - olay çözüldü. Eğer çözülmezse
    4- internetten çıkma çakma yansanayi bakarsınız - olay çözüldü.

olay Ducati' de şu şekilde işliyor :

1- parçaya ihtiyacınız oldu, servisi aradınız, kimsenin dünyadan haberi yok,umurlarında değilsiniz
    2- olaki birisine derdinizi anlattınız, parçadan emin olunca parayı gönderdiniz ama ellerinde tabiki parça yok
    3- yurtdışından gelmesi gerekir ancak olay öyle kolay değil. o parçayı sipariş üzerine fabrika üretir 80-90 gün sonra parça gelir
    4- parça gelince sizi aramazlar sormazlar, hatta aradığınızda 'gelmedi kardeşim bak işine' derler
    5- parçayı almaya gittiniz 'kur farkı' geçirirler

birde kullanıcı kitlesi vardır ki, nasıl azınlık nasıl sinirli, nasıl agresif antamam. Motor zaten yürümek için nazlanıyor, sıkıntılı ve günü gününü tutmuyor, bu durumu kullanıcılarının yanında söyleyince anında tartışma moduna girip, 'biz sizin gibi çapulcu olsaydık japona fln binerdik,siz leşçiniz biz asiliz,italyan'lar bile Türkiye'deki Ducati kullanıcılarını parmakla gösteriyor,bizim motorumuz FERRARİ sizinkiler tofaş' fln gibi garip laflar söylerler, örnek vereyim, ducati club'un bir whatsapp grubu var, gruba aylık 90€ mu ne para vermeniz lazım yoksa sizi gruptan çıkartıyorlar

ferrari benzetmesi onların avuntusu,2020 ducati olsa olsa 88-89 model sanayiden çıkması söz konusu olmayan Alfa romeo gibidir.

Fabrikanın sipariş üzerinde yedek parça üretmesi gibi bir durum yok. Böyle bir şeyin mümkün olabileceği sizin mantığınıza yatıyor mu?

Parça 2-3 ayda zor geliyorsa bu Ducati'nin siparişle parça üretmesinden değil distribütörden kaynaklanıyordur tek tek sipariş geçmeyip toplu sipariş geçiyordur, gümrükten çekmiyordur vs. Benzeri bir durumu Harley Davidson'da yaşadım. Yedek anahtar siparişi verdim abartısız söylüyorum 6 aydan uzun sürdü gelmesi amerikada olsam muhtemelen 2-3 günde gelirdi. Korlas'la hiç maceram olmadı ama bu denli sıkıntılar varsa Ducati'ye şikayet etsinler şikayetlere rağmen Ducati distribütöre çeki düzen vermiyorsa (kawasaki'de olduğu gibi) o zaman Ducati'nin ayıbıdır.

Desmo Owners grubu WhatsApp grubu değil dünya çapında bir yapılanma baya etkinlikler, eğitimler, pist günleri, sürüşler vs düzenliyorlar. Üyesi değilim kaç para olduğunuda bilmiyorum ama Google'a yazdım İngiltere üyeliği yıllık 25 poundmuş. Benzeri bir yapılanlanma Harley Owners Group (HOG) var onlarda aynı şekilde bir çok etkinlikler vs düzenliyorlar. Bunlar zorunlu değil istersen üye olursun istersen olmazsın. Ben ne Harley'de ne Ducati'ye üye olmadım misal.

Burada pist günlerinde bir dünya ducati var kimse de agresif falan değil. KTM 390 ile gelen de var Panigale V4R ile gelende, S1000RR HP4 ile gelende. Kimse kimseye saygısızlık yapmıyor. Seans aralarında konuşuyoruz, şakalaşıyoruz soru soruyoruz yardımlaşıyoruz. Adamın yanına gidip Ducati çöp, Yamaha şahane dersen tersler tabi.
    janki bunu beğendi.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ducati sahibi olmamis insanlar bizi marsta yasiyoruz saniyorlar butun onyargi bu yuzden.

Ben bir suren olarak marka bagimliligim hic olmadi. Hatta 1260 enduroyu sevmedim bile diyebilirim. Napim gidip Africa Twin mi alim? Mantikli olan oyle mi oluyor? Onu da sevmiyorum.

Ayrica nyk'nin da dedigi gibi DOC Turkiye ve Ducatistanbul kesinlikle bahsettiginiz gibi denyolardan olusan bir grup degil, tam tersi hirsizlardan olusan bir R25 grubundan cok(orada da varim) daha kaliteli duzgun insanlarin bulundugu yerler. Tabii ki aralarinda medeniyet gormemis paralilar da var ama istisnalar bozmuyor kaideyi.

Ducatistanbul yillik resmi uyeligi 250 tlydi enson. Parayi gectim o hesabi yapacaksan o 250yi verince normalde 500-1000 liraya bulamayacagin kalitede ozel sirt cantasi, t-shirt ve kislik iclik windstopper veriliyor sana uye olarak.

Nasi?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ya hasmet sen neden boylesin,vallahi ciddi soruyorum bak.

Ben mesajimda 1260 mi demisim 1260s mi demisim ?

https://www.honda.co.uk/motorcycles/...and-price.html

https://www.ducati.com/gb/en/home. Bu linkten 1260 in fiyatina bakin lutfen ?

Ne oldu hasmet , bak yine tokadi yedin.

Ustelik adamin soyledigi sacma argumana cok guzel cevap verdim.Onun soyledigini elestirmek yerine benden tokat yemeyi sectin.

Aliskanlik yapti sende farkindayim
    Oops. Düzeltme:

AT MSRP $14,399
    AT SE MSRP $17,199
    1260 MSRP $18,995

AT'nin en yüklü hali bile baz MTS'den daha ucuz.
    E haliyle... Herkes yerini bilsin. Fanboy'lar hariç. Onlara her gün bayram.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Kötü dizayn da diyoruz biz buna

Depo ve radyatör sökülmeden sübap ayarı yapılmayan eski Ducati'ler, motor indirilmeden subap ayarı yapılmayan eski Harley'ler, vs. Bereket Japonların baskısı sayesinde düzeldiler az çok. Kısmen daha kolay yenilerin bakımları artık.

Markaya özel alet edevat icadı ise tamamen !bn3lik. Bereket aletlerin parça numarası belli. İnsanlar 1-2 aleti alıp yapabiliyor yine kendi sübap ayarını falan.
    hocam, pulsar'da bile supap ayarı yapabilmek için depo karenajı, depo, hava filtre kutusu sökülüyor. buji değişimi içinde aynı prosedür.

gönül ister ki, tamirde cg, performansda bütün motorlar ducati olsun

ayrıca tamir için özel takım gerektirmesi ve o özel takımların herhangi bir mühendislik avantajının olmaması üreticinin tam anlamıyla ticari kaygılarla motosiklet ürettiğine işaret.

şüphesiz ki diğer markalarda ticari kaygılarla motosiklet üretiyor, fakat ducati dışında özel takım gerektiren, standart dışı tamir prosedürleri olan başka bir marka görmedim.

yani ducati diyor ki; motoru al, servise geldiğinde biz seni güneşe karşı yatırıp seveceğiz diyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Oops. Düzeltme:

AT MSRP $14,399
    AT SE MSRP $17,199
    1260 MSRP $18,995

AT'nin en yüklü hali bile baz MTS'den daha ucuz.
    E haliyle... Herkes yerini bilsin. Fanboy'lar hariç. Onlara her gün bayram.
    Arkadaslar hasmeti iyi taniyin iste...
    Bir insan tokat yedikce acimadiki acimadiki modunda dolasiyosa artik yapacak bisey yoktur.

Mesajimi dogru okuyan ve verdigim linklere giren gercekleri gorecektir.

Tam akit yazari olacak adamsin hasmet,cok samimi soyluyorum bunu

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam işte Honda kurye motorudur. Bir motosikler için 4 yılda 138.000 adet nedir allah aşkına. Ducatinin yıllık tüm kapasitesi bile 60.000 civarında.

Sen Ducati-Ferrari benzetmesini çok abartıyosun, sadece kıyaslama yapılıyor yoksa Ferrari kadar kaliteli ve pahalı değil. Ama emin ol Honda için yukarıda söylenenlerde gram abartma yok. Tüm dünya için Honda tekerlekli getir götür aracıdır. Daha fazlası değil.

Ducati, KTM, MV Agusta, Moto Guzzi ise farklıdır. Bunlar farklı noktalara odaklanmıştır. Tabi ki son yıllarda özellikle KTM ve Ducati daha alt sınıf daha düşük hacimli motorlar ile farklı kitlelere hitap etmeye başladı.

Bu arada Saffet Üçünce Ducati Diavel vardı diye biliyorum.

Bir ürünün çok satması çok iyi olduğu anlamına gelmez. Bu mantıkla Ferrari, Porsche vs. çok kötü bir arabalardır.
    hocam kurye motoru benzetmesi biraz abartı olmuş.

bir dünya turuna çıkmak istesem yapacağım ilk iş bir honda ya da yamaha almak. dünyanın neresine gidersem gideyim gerek parça gerek usta konusunda sıkıntı yaşamayacağım tek marka honda ve yamaha'dır.

bu kadar satması ve herkes tarafından bilinmesi bu markaları kurye motoru yapmayacağı gibi, ferrari'nin az satması da onu kötü bir marka yapmaz.

+ bir bilgi: ktm alt sınıf düşük hacimli motorlarının üretimi için bajaj'ı, bmw ise tvs fabrikalarını kullanıyor ki bu motorları avrupa'da ürettirseler birer africa twin parası öderdik.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Arkadaslar hasmeti iyi taniyin iste...
    Bir insan tokat yedikce acimadiki acimadiki modunda dolasiyosa artik yapacak bisey yoktur.

Mesajimi dogru okuyan ve verdigim linklere giren gercekleri gorecektir.

Tam akit yazari olacak adamsin hasmet,cok samimi soyluyorum bunu
    Yaw Hırbo amma adamsın, hedef gösteren sen, Akit yazarı ben öyle mi?

Şaka bir yana, verdiğim fiyatlar güncel ve doğru. Amerika'da alabileceğiniz en dolu AT, (SE, DCT, vs.) baz MTS'den çok daha ucuz. Buna karşın İngiltere'de orta seviye AT, baz MTS'den pahalı. Sebep nedir acep? Ducati İngiltere'ye, Honda da Amerika'ya özel basit model mi üretiyor ki?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Gümrük birliği mevzuundan olabilir; Brexit tamamlanınca bir daha bakarsınız UK fiyatlarına...

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)