Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

GoPro SORUNSALI, Motovlogger arkadaşlarım yardımcı olun lütfen

Motovento
    REKLAM ALANI
    Quantrell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar bu forumda bununla ilgili onlarca geçmiş konu var fakat hiçbirisinde çözüm yok.. belki bir adım olsun atılmıştır umuduyla bu konuyu açıyorum...

GoPro Hero 5 Black kullanıyorum aksiyon kamerası olarak..

Mikrofonum Boya BY-M1 fakat sorun şu ki telefon üzerinden harici ses kaydı almak zorunda kalıyorum ve bu da cızırtılara patırtılara, RÜZGAR a neden oluyor..

GoPro ya direkt type-c den 3.5MM çevirici ile mikrofon takıldığını yazmışlar.. Denedim fakat işe yaramadı.. Adaptörler malum hem bir kamera fiyatına satılıyor hem de bir süre sonra bozulduğuna dair çok fazla şikayet var...

SORUM ŞU

Ses kalitemi nasıl arttırabilirim ?

Mikrofonu bir şekilde kameraya kabul ettirebilir miyim ? Veya telefondan ses kalitemi NASIL arttırabilirim ?

Motovlogger arkadaşlarım yardım edin..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Benim sorunum da sorunsal.
    y.selimbatu bunu beğendi.

hguzeldal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    GoPro aparatı dışında kaliteli ses alma şansınız yok gibi. Kaldı ki o aparatta bile rüzgar sesi cızırtı bazen olabiliyor. Ses bastırma özelliği olmasına rağmen 👍
    Quantrell bunu beğendi.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    ekşın kem alma arifesindeyim bende. ama ben sony alcam
    ya as300 yada x3000
    ikisinde de global mikrofon girişi var

1. O Adaptör Pazarlama taktiği, mecbur alacaksın çünkü adaptörün içerisinde farklı bir bağlantı sistemi izlenmiş, oda dışardan bağladığın şeyler çalışmıyor direk olarak, duyduğum diğer bir şey de, adaptör ile cihaz arasında yetkilendirme protokolü geliştirildiği için cihaz başka donanımlara izin vermiyor. Info : https://www.datapro.net/techinfo/gop...ardown.html#q2 Info 2 : https://www.reddit.com/r/gopro/comme..._alternatives/

Ben normalde bu tarz malzemeleri reverse engineering yapıyorum ama işsiz olduğum için, maddi durumu sıfırladığım için malzeme alamıyorum ne yazık ki, o yüzden hep beklemede.

2. Harici bir kalitei Zoom markası bir ses kaydedici almak lazım, tavsiyem H6 ama ona adaptörün 5-7 katı vermen lazım ama. İlla ki F/P vardır.

Alıntı gezginkral adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. O Adaptör Pazarlama taktiği, mecbur alacaksın çünkü adaptörün içerisinde farklı bir bağlantı sistemi izlenmiş, oda dışardan bağladığın şeyler çalışmıyor direk olarak, duyduğum diğer bir şey de, adaptör ile cihaz arasında yetkilendirme protokolü geliştirildiği için cihaz başka donanımlara izin vermiyor. Info : https://www.datapro.net/techinfo/gop...ardown.html#q2 Info 2 : https://www.reddit.com/r/gopro/comme..._alternatives/

Ben normalde bu tarz malzemeleri reverse engineering yapıyorum ama işsiz olduğum için, maddi durumu sıfırladığım için malzeme alamıyorum ne yazık ki, o yüzden hep beklemede.

2. Harici bir kalitei Zoom markası bir ses kaydedici almak lazım, tavsiyem H6 ama ona adaptörün 5-7 katı vermen lazım ama. İlla ki F/P vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=VD80yKfu_dQ
    Çok teşekkürler konu hızlıca yön bulmuş..

Satıp sony bir kameraya veya hero 8 gibi üst segment bir kameraya geçmek lazım illaki yani, sağlık olsun ^-^
    İnstagram üzerinden beni takip etmek, eğlenceli 3-5 video görmek için : @mertsunar.r

Alıntı Quantrell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkürler konu hızlıca yön bulmuş..

Satıp sony bir kameraya veya hero 8 gibi üst segment bir kameraya geçmek lazım illaki yani, sağlık olsun ^-^
    Maalesef Hero 5, Hero 6, Hero 7 ve Hero 8 de aynı konudan müzdarip Adaptör alman gerekiyor. Almak istemiyorsan sony'e yönel.

Maalesef Hero 5, Hero 6, Hero 7 ve Hero 8 de aynı konudan müzdarip Adaptör alman gerekiyor. Almak istemiyorsan sony'e yönel.
    Hocam hero 8 black versiyonunda kendi mikrofon girişi var diye biliyorum yanlış mi biliyorum ? boşuna binlerce liralık zarara girmeyeyim şimdi
    İnstagram üzerinden beni takip etmek, eğlenceli 3-5 video görmek için : @mertsunar.r

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Audacity adında bir ses işleme programı var.
    Ses dosyasını işleyip gürültü, iyileştirme yapabilirsiniz.
    Her işlem için türkçe video da var youtube'da.

İlk başta bir kaç video izlemek gerekebilir ama kolaylıkla yaparsınız.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS

https://www.youtube.com/watch?v=VD80yKfu_dQ

Harici adaptör ile vs hiç uğraşmadım, bu videodaki gibi Zoom H1 aldım 2. el uygun bir fiyata. Gopro Hero 8 ile kullanmaya başladım. Henüz acemilik aşamasındayım. Pandemi de olduğu için çok dışarı çıkmıyorum motorla şu sıralar. Sesi tam pürüzsüz alamadım henüz ama rüzgar sesinden kurtuldum. Örnek videom aşağıdadır. Motor rodajda olduğu için sakin kullandım.

mavzer-i bunu beğendi.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

gopro 8'de alsan mikrofon girişi yok. Medya ünitesi mi ne öyle bir aparatı var onun üzerinden takabiliyorsun ama yine dünya para. Ayrıca onu alsan da her mikrofon takılmıyor yani telefona taktığın mikrofonu kuvvetle muhtemel takamazsın.

goPro ile harici mikrofon kullanacaksan o adaptörü ya da medya ünitesi mi neyse adı illa alacaksın yani. Harici ses kayıt cihazı ya da telefonla kayıt alıp birleşilmekte diğer alternatif. Telefon üzerinden cızırtı rüzgar sesi alıyorsan goPro ilede alırsın bu arada. Rüzgar sesi almamanın çaresi mikrofonu rüzgar almayan bir yere yeleştirmek ve rüzgar durdurucu aksesuar (sünger vs gibi) ile desteklemek. Mikrofona rüzgar geliyorsa neyle kayıt alırsan o rüzgar sesi gelir. Yazılım ile rüzgar sesi kısıldığında diğer seslerde muhakkak etkileniyor. Cızırtıdan kasıt ne bilmiyorum ama mikrofonun kablosunda ya da telefonun mikrofon jakında sorun olabilir başka mikrofon ya da telefon ile deneyerek kontrol et derim.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harici adaptör ile vs hiç uğraşmadım, bu videodaki gibi Zoom H1 aldım 2. el uygun bir fiyata. Gopro Hero 8 ile kullanmaya başladım. Henüz acemilik aşamasındayım. Pandemi de olduğu için çok dışarı çıkmıyorum motorla şu sıralar. Sesi tam pürüzsüz alamadım henüz ama rüzgar sesinden kurtuldum. Örnek videom aşağıdadır. Motor rodajda olduğu için sakin kullandım.

https://www.youtube.com/watch?v=_tXdU_D8HYk&t=301s
    hero 8 4k çekim yaparken kaç bit kalitede çekiyor?
    since 1987

Motosikleti
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hero 8 4k çekim yaparken kaç bit kalitede çekiyor?
    4K çekim henüz denemedim hocam, buradaki videoda 2.7K denemiştim.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Audacity adında bir ses işleme programı var.
    Ses dosyasını işleyip gürültü, iyileştirme yapabilirsiniz.
    Her işlem için türkçe video da var youtube'da.

İlk başta bir kaç video izlemek gerekebilir ama kolaylıkla yaparsınız.
    Statik ortamdaki sabit gürültü için iyi çalışıyor, 5-10 saniye ortam gürültüsü kaydettikten sonra gürültüyü çıkarabiliyorsunuz, lakin hareketli ortamlarda, hatta sabit ortamda arka plan gürültüsünün hafif değiştiği durumlarda malesef hiç etkili değil. Bizzat tecrübe ettim yakın zamanda...

Motosikleti
    MT 25
    mikrofon pop filtresi kullanıyor musun ?

Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gopro 8'de alsan mikrofon girişi yok. Medya ünitesi mi ne öyle bir aparatı var onun üzerinden takabiliyorsun ama yine dünya para. Ayrıca onu alsan da her mikrofon takılmıyor yani telefona taktığın mikrofonu kuvvetle muhtemel takamazsın.

goPro ile harici mikrofon kullanacaksan o adaptörü ya da medya ünitesi mi neyse adı illa alacaksın yani. Harici ses kayıt cihazı ya da telefonla kayıt alıp birleşilmekte diğer alternatif. Telefon üzerinden cızırtı rüzgar sesi alıyorsan goPro ilede alırsın bu arada. Rüzgar sesi almamanın çaresi mikrofonu rüzgar almayan bir yere yeleştirmek ve rüzgar durdurucu aksesuar (sünger vs gibi) ile desteklemek. Mikrofona rüzgar geliyorsa neyle kayıt alırsan o rüzgar sesi gelir. Yazılım ile rüzgar sesi kısıldığında diğer seslerde muhakkak etkileniyor. Cızırtıdan kasıt ne bilmiyorum ama mikrofonun kablosunda ya da telefonun mikrofon jakında sorun olabilir başka mikrofon ya da telefon ile deneyerek kontrol et derim.
    Çok teşekkürler benim için açıklayıcı bir yorum olmuş, Kaskımdan kaynaklı olabileceğini de düşünüyorum rüzgarın ben her ne kadar hissetmesem de demek ki rüzgarı alıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:41 ----------

Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mikrofon pop filtresi kullanıyor musun ?
    Kutusundan gelen bir filtre mevcut fakat çokta işe yaramıyor sadece hafif rüzgar için kullanışlı, seyir halinde hiçbir fark yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:43 ----------

Bu videodaki TAM ayarlarınızı bana yazabilir misiniz ? iso, renk tonu ayarı gibi

Motosikleti
    Bu videodaki TAM ayarlarınızı bana yazabilir misiniz ? iso, renk tonu ayarı gibi
    2.7K 60 fps, SuperView, Hypersmooth On, low light off, bit rate high, shutter auto, white balance auto, Iso min 100 max 1600, sharpness High, Color Gopro.

Bu yorumdan sonra yaklaşık 1.5 haftadır bende zoom H1 ses kayıt cihazı arıyorum fakat bulamadım, sahibindende de 2. eli dahi 600-700 lira ve farklı ilde..

Araştırmışsınızdır belki diye soruyorum, muadil özelliklere sahip bir ürün var mı bildiğiniz onu da takip edeyim.

Motosikleti
    Bu yorumdan sonra yaklaşık 1.5 haftadır bende zoom H1 ses kayıt cihazı arıyorum fakat bulamadım, sahibindende de 2. eli dahi 600-700 lira ve farklı ilde..

Araştırmışsınızdır belki diye soruyorum, muadil özelliklere sahip bir ürün var mı bildiğiniz onu da takip edeyim.
    Motosiklet için kullanılabilecek en güzel ses kayıt cihazı Zoom H1 veya H1n hocam. Bende H1 var, bulabiliyorsaznı H1n modeline bakın. O daha güncel. Dilerseniz bendeki ürünü de size verebilirim uyguna.

Motosiklet için kullanılabilecek en güzel ses kayıt cihazı Zoom H1 veya H1n hocam. Bende H1 var, bulabiliyorsaznı H1n modeline bakın. O daha güncel. Dilerseniz bendeki ürünü de size verebilirim uyguna.
    Konuşalım bi özelden ya

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)