Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ÖTV ve Gümrük Vergisinden Muaf Olarak Engelli Aracı Almak...

Motovento
    REKLAM ALANI
    nebri_1986 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HERO HUNK 150 mucize alet
    Merhaba Arkadaşlar,
    Öncelikle konu hakkında sizlere danışmamda ki sebebi açıklamak isterim. Daha önce %90 üzeri raporu bulunan görme engelli babam için bir araç almış ve benim kullanılabilir olacağım durumda 5 yıl üzerinden geçtikten sonra ev alma niyetiyle aracı geçtiğimiz yıllarda satmıştık. Şimdi malum durumumuza göre tekrar arayış içerisindeyiz ancak sıfır araç almak imkansız gibi görünmekte. Bu yüzden kendim ayrıca küçük bir 150 cc commuter kullanıcısıyım 50 km tecrübe ve toplamda 8 yıldır da aktif olarak motosiklet kullanmaktayım. Babamla birlikte mecbur kaldıkça arkama onuda alıp işlerimizi güçlerimizi halletme yoluna gitmekteyiz. Ancak onun ve benim de kilom ağır olması sebebiyle araba da alamamamız da su götürmez bir gerçek olacağından 250cc üzeri bir makine almayı düşünüyoruz.
    Neden 250cc üzeri derseniz %37 ÖTV de indirime konu olacağı için japon ya da diğer marka kendini kanıtlamış ek gümrük vergisi ile gelen motosikletlerden almak mantıklı olacağı düşüncesindeyiz. %8 ÖTV indirimi ile 250cc altı bir model almak mantıklı gelmemektedir. Kendi kullanım tecrübeme de problem oluşturmayacağı sebebiyle önerilerinize ihtiyacım vardır. Sizce babamın da artçı olarak bindiği vakitler rahat edebileceği ve benimde 150cc motosikletimi satıp ayağımızı yerden kesmemize yardımcı olacak pratik hem şehir içi hemde şehirler arası ideal sayabileceğimiz önerilerinize talibim. Bu arada saçma olmamakla birlikte diğer yorumlarınızı da yapabilirsiniz ancak yaşımın 34 olmasını göz ardı etmeyin lütfen. Scooter sürebileceğim kadar yolu izi güzel bir memlekette yaşamadığım için önerilerinizi naked veya tourıng tarzında motosikletler ile sınırlayacağım.
    Ayrıca 250cc üzerine çıksak da bile yakıt masrafları da önemli olacaktır. Ekonomik olması da önceliğimizdir hem servis yedek parça hemde diğer yönleri ile 5 yılda satamayacağımız için başımız ağrımasın. Kişisel özelliklerim ise 1:83 boy 84 kiloyum. Babam benden daha kısa ancak kilo olarak aynı sayılırız. Tüm yazdıklarım ve verdiğim bilgiler ışığında önerilerinizi sıralarsanız beni çok memnun etmiş olursunuz. Yazım yanlışları ya da hatalarım var isede mazur görün. Kalın sağlıcakla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Valla hocam motor alınıyor mu ötv avantajıyla bilmiyorum. Bunu araştırdığınızı varsayıyorum.

Alacağınız motor maksi skuter olmalı. Artçının rahatı ve emniyetli bir şekilde seyahati önemli.

Mantık XMax 400 diyor.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosiklette ÖTV indirimi olup olmadığını bilmiyorum.

Olduğunu varsaydığımızda, 0 km motosiklet almak yerine ikinci el uygun bir otomobil alın. ÖTV'yi ödemeseniz dahi fiyatlar yüksek. İkinci el otomobil hem daha güvenli olur.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklette ÖTV indirimi olup olmadığını bilmiyorum.

Olduğunu varsaydığımızda, 0 km motosiklet almak yerine ikinci el uygun bir otomobil alın. ÖTV'yi ödemeseniz dahi fiyatlar yüksek. İkinci el otomobil hem daha güvenli olur.
    İkinci elde ötv muafiyeti vs yok ki. Sıfır alınacak
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Kısmetse Medley
    Bu düşünce ile motor almanız bence uygun değil. Babanız için araç almalısınız yağmur var karı var. Sıfır 400 lik x max ötvsiz 35000 e gelse ne olur. Honda CBF 150 lik şehir içi neye yetmez ki? Belki durumunuz olur ilerde sıfır araç alırsınız. Kaç defa şehir dışı çıkıyorsunuz? Allah korusun motorda bir kazada cabası. Motor bence zevk işi. Paranızı bağlamayın bence

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkinci elde ötv muafiyeti vs yok ki. Sıfır alınacak
    Biliyorum. 0 Km otomobil almaya bütçeleri yok fakat görme engelli babasının yolcu olarak bineceği 0 km motosiklet almak istiyor.

İkinci el, ucuz modellerden bir otomobil almak daha mantıklı bu durumda. Bunu ifade etmek istedim.

Motosikleti
    Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Araç uzun bir süre alabileceğimizi sanmıyorum. Ben zaten motosikletimi de değiştirmeyi düşünüyorum uzun zamandir. Babam ile fazlasiyla yolculuk yapma durumumuz olmasa da işimiz gücümüz çıkabiliyor bazen. Yani sıfır ya da ikinci el iyi bir otomobil almak istesek en az 50bin lira gerekiyor. Diğer türlü zaten bakimi arızaları bitmiyor tecrübe ile sabittir. Bu durumda iken ek %30 gümrük vergisi %37 otv indirimi ile en azindan 20bin liraya güzel bir motosiklet seçebilirim diye düşünüyorum. Ki bu motosiklet en azindan ilerleyen yillarda kaza bela olmaz ise yine bir yatırım amaci gudecektir. Diger türlü ikinci el bir otomobilin hem maliyeti hemde bakim masrafları yüksek olacaktir. Borcu ile birlikte altindan kalkilmiyor anlayacaginiz.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    HONDA CB500F eğer fiyat size uygun geliyorsa az yakan bir motordur. Fakat ÖTV ve gümrük vergisini çıkınca fiyatı size uygun seviyede olur mu bilemem.

Motosikleti
    Evet aklimdan geçti ancak fiyat listesini honda sitesinde göremeyince getirilemiyor sanmıştım.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı nebri_1986 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,
    Öncelikle konu hakkında sizlere danışmamda ki sebebi açıklamak isterim. Daha önce %90 üzeri raporu bulunan görme engelli babam için bir araç almış ve benim kullanılabilir olacağım durumda 5 yıl üzerinden geçtikten sonra ev alma niyetiyle aracı geçtiğimiz yıllarda satmıştık. Şimdi malum durumumuza göre tekrar arayış içerisindeyiz ancak sıfır araç almak imkansız gibi görünmekte. Bu yüzden kendim ayrıca küçük bir 150 cc commuter kullanıcısıyım 50 km tecrübe ve toplamda 8 yıldır da aktif olarak motosiklet kullanmaktayım. Babamla birlikte mecbur kaldıkça arkama onuda alıp işlerimizi güçlerimizi halletme yoluna gitmekteyiz. Ancak onun ve benim de kilom ağır olması sebebiyle araba da alamamamız da su götürmez bir gerçek olacağından 250cc üzeri bir makine almayı düşünüyoruz.
    Neden 250cc üzeri derseniz %37 ÖTV de indirime konu olacağı için japon ya da diğer marka kendini kanıtlamış ek gümrük vergisi ile gelen motosikletlerden almak mantıklı olacağı düşüncesindeyiz. %8 ÖTV indirimi ile 250cc altı bir model almak mantıklı gelmemektedir. Kendi kullanım tecrübeme de problem oluşturmayacağı sebebiyle önerilerinize ihtiyacım vardır. Sizce babamın da artçı olarak bindiği vakitler rahat edebileceği ve benimde 150cc motosikletimi satıp ayağımızı yerden kesmemize yardımcı olacak pratik hem şehir içi hemde şehirler arası ideal sayabileceğimiz önerilerinize talibim.
    Bu arada saçma olmamakla birlikte diğer yorumlarınızı da yapabilirsiniz ancak yaşımın 34 olmasını göz ardı etmeyin lütfen. Scooter sürebileceğim kadar yolu izi güzel bir memlekette yaşamadığım için önerilerinizi naked veya tourıng tarzında motosikletler ile sınırlayacağım.
    Ayrıca 250cc üzerine çıksak da bile yakıt masrafları da önemli olacaktır. Ekonomik olması da önceliğimizdir hem servis yedek parça hemde diğer yönleri ile 5 yılda satamayacağımız için başımız ağrımasın. Kişisel özelliklerim ise 1:83 boy 84 kiloyum. Babam benden daha kısa ancak kilo olarak aynı sayılırız. Tüm yazdıklarım ve verdiğim bilgiler ışığında önerilerinizi sıralarsanız beni çok memnun etmiş olursunuz. Yazım yanlışları ya da hatalarım var isede mazur görün. Kalın sağlıcakla.
    Sen bunu tarif edirsen mi?

rebeka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016

Gelir İdaresi Başkanlığı Engelliler Rehberi

Gold Wing bile alabiliyorsunuz.

Motosikleti
    Arkadaşlar tüm cevaplarınız için teşekkürler ilk önce alabileceğim motosikleti belirleyip sonra sanırım rapor ve gümrük müdürlüğünden yazi almamiz gerekecek. Sonrasında durumu yine buradan sizlerle paylaşacağım. Motosiklet fikri olarak ise birçoğunuz boş geçmişsiniz ayrı bir konu acmam gerekmez umarim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)