Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaza yapmış bir motorcu gördüğünüzde ilk ne yaparsınız?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Forza
    Başıma gelen bu olayda elimden geldiğince müdahale etmeye çalıştım ama sizin görüşlerinizde benim için çok önemli

https://youtu.be/DtL8u0FDagA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Elinize sağlık.
    Videoyu en sonuna kadar izlemedim ama
    Daha fazla yapabilecek birşey yok.
    Zaten bir hekim arkadaş da durup kazazedeyi kontrol etmiş.
    Siz üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmişsiniz.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Elinden gelen tüm insanlığı göstermişsin daha yapabileceğin bir şey yok o durumda maalesef.

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    sagol kardeşim sen elinden gelen yardımı yapmışsın.
    keşke herkez senin gibi duyarlı olabilse
    kaza yapan arkadaşada geçmiş olsun.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Aynı konulu diğer başlıkta yazmıştım. Durun, copy-paste yapayım.
    Eleştiri yahut kişisel değil, DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ilkyardım el kitabında yazanlardır:

Geçmiş olsun.
    Müdehale %90 yerinde.
    ARKADAŞLAR, ' İLKYARDIM ' da İLK KURAL ŞUDUR:
    KENDİ GÜVENLİĞİN
    ÇEVRE GÜVENLİĞİN
    HASTA GÜVENLİĞİ

Müdehaledeki arkadaş, yardım etme duygusuyla arkadaki aracın kendine çarpma riskine rağmen SOL bariyerlere yanaşıp karşıya geçiyor. Bu tamamen YANLIŞ.
    İkinci bir kazaya sebep olabilirmiş. Unutmayın, siz de yaralanırsanız, hem yaralı sayısı artar, hem de yardımcı olacak kimse kalmayabilir.
    Yapılması gereken:

SİNYAL VERİP SAĞ EMNİYET ŞERİDİNDE DURMAK
    YARALININ YANINDA KISA SÜRE İÇİNDE OLAYI ANLAYIP ÇEVRE GÜVENLİĞİNİ ALMAYA ÇALIŞMAK ( TEK BAŞINAYSA KAZA YERİNE YAKIN REFLEKTÖR VEYA UYARICI KOYARKEN AMBÜLANSI ARAMAK )
    ARKADAN GELEN ARAÇLAR KAZA YERİNİ GÖRMEYİP GİRSE, OLAYIN VEHAMETİNİ DÜŞÜNSENİZE!!!

E Tabii ki bu arkadaş ilkyardımcı vs değil sanırım. Eleştiemek için değil, bilgi vermek amacıyla yazıyorum. Bundan sonra Allah muhafaza aklınızda bulunsun.

Şaşırdığım şey ise;
    1- motosiklet kazası
    2- kasksız ve korumalıksız yani, travma olma olasılığı çook yüksek!!!
    YANİ:
    8 ( sekiz ) dakika geçmiş olmasına rağmen ambulans ortada yok!
    Her ilde bir ambülans gelme süresi vardır. Mesela Mersin'de en uçtan en uca 6-8 dakikadır ortalaması 3-4 dakikadır.
    İç kanama, beyin travması ve omurilik yaralanmaları için bu süre çok uzun.
    Sağlık çalışanlarını falan suçladığım yok ama, dünyanın göz önündeki İstanbul gibi yerde kadro eksikse , hele şu kritik günlerde gerekirse 50 ambulans daha koymalısın
    MR.BERK ve khaledome bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam yaptıgınız güzel olsa da aynı videoyu birkaç yerde paylaşınca insan bir "ama" diyor.

videoda gayet mantıklı ve sagduyulu hareket etmişsiniz.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    yani zor sorumluluk ama kısaca,yol güvenliğini al,motorcuya kaskına vs dokunma,112 yi ara.ben böyle bir durumda sadece bunu yapardım açıkcası.allah kimseyi 2 tarafta da sınamasın

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ....
    Müdehaledeki arkadaş, yardım etme duygusuyla arkadaki aracın kendine çarpma riskine rağmen SOL bariyerlere yanaşıp karşıya geçiyor. Bu tamamen YANLIŞ....
    İlk başta bende sizin gibi düşünsemde, videoyu tekrar seyredince,

1. Sağ şeridin yanında emniyet şeridi yok.
    2. Sağ şeridin yanında bariyer ve çizgiyle arasında hiç boşluk yok.
    3. Sol şerdin solunda boşluk var.
    4. Viraj içi ve sağa dönüşlü. Eğer emniyet şeridi olmayan sağa dönüşte, motoru sağda bıraksaydı, viraj alan araçlar motoru son anda farkedip çarpabilecekti.
    5. Sağa viraj içi, solda hafif boşluk var ve solda duruyor. Sağa viraj alan araçlar, motoru sağda parketmeye nazaran çok daha erken farkedecektir.

Bunlar ışığında o ortamda, o durumda, Gürkanın ama bilerek ama bilmeden yaptığı tamamen DOĞRU...

Motosikleti
    Forza
    Kesinlikle doğru tespit teşekkür ederim

Motosikleti
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk başta bende sizin gibi düşünsemde, videoyu tekrar seyredince,

1. Sağ şeridin yanında emniyet şeridi yok.
    2. Sağ şeridin yanında bariyer ve çizgiyle arasında hiç boşluk yok.
    3. Sol şerdin solunda boşluk var.
    4. Viraj içi ve sağa dönüşlü. Eğer emniyet şeridi olmayan sağa dönüşte, motoru sağda bıraksaydı, viraj alan araçlar motoru son anda farkedip çarpabilecekti.
    5. Sağa viraj içi, solda hafif boşluk var ve solda duruyor. Sağa viraj alan araçlar, motoru sağda parketmeye nazaran çok daha erken farkedecektir.

Bunlar ışığında o ortamda, o durumda, Gürkanın ama bilerek ama bilmeden yaptığı tamamen DOĞRU...
    Sağa parketmiş bir araca, akan trafikteki bir araç çarpsa, tutanağa göre kusurlu götünür müydü, görünmez miydi?
    Kaldı ki; ben ilk baştan beri eleştri değildir dedim ( ve soru da bu şekilde ve aktardıklarım ilkyardım kitabındandır )
    Ayrıca, hatayı kabullenmek erdemdir.
    Oradaki tek DOĞRU, müdehale edilmesine engel olmasıdır ki; " hiç bir şey bilmiyorsan dokunma ve dokundurtma! " deriz. Bu bazen her şey olabiliyor.
    Yaptığı insanlık için, tebrik ederim.
    Ama benim yazdıklarımı araştırırsa, bir dahaki sefere, kaza yerine/ hasta-yaralıya eminim farklı yaklaşacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:28 ----------

https://youtu.be/WetN9izaQdM

https://youtu.be/ykWWIKjyESo

( biridi linki videoya çevirirse sevinirim )

Tekrar söylüyorum.
    Kimseyi suçlamıyorum.
    Ne yaparsınız denildi, bir İlkyardımcı Eğitmeni ve sağlıkçı olarak doğru olanı anlatmaya çalışıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:32 ----------

Bir de şu var ki,
    Yasa gereği, iyi niyetle ilkyardımda bulunmak istediniz. Ve hasta/yaralı öldü.
    Ölen kişinin ailesi dava açabilir, ölüme sebebiyet ya da yetkisi olmafığı halde müdehaleden ceza alabilirsiniz.

Yıllar önce, avrupada bir dadı, baktığı çocuğun boğazına kaçan cismi çıkarmak için yaptıkları yüzünden hapis cezası aldı. Çocuk kurtulmuş olmasına rağmen hem de.
    Tüm Türkiye ayaklandı, kadının cezası evde elektronik kelepçeye çevrildi.

Çok dramatize etmiş olabilirim ama maalesef durum bu.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    @yürekçe, benimki size eleştiri veya çürütme değil. Videoyu ilk gördüğümde, hatta henüz sizin yazınızı okumadan önce, bende niye sola yanaşıyor diye düşünmüştüm.
    Sonra yazınızı okudum, demek başka farkedende varmış dedim.

İkinci izleyişimde fikrim değişti.
    Bazen kurallarda yazmayan şeyler, o an, o ortamda yapılması gereken en doğru şey olabilir.
    Özetle size bir eleştirim yok. Dikkatinizi çekmek istedim.

İlk yardım konusuyla ilgili bildiğim tek şey, birşey bilmiyorsan müdahale etme, ettirme. O yüzden bu konuda yorumum yok ama Gürkan müdahale ettirmemekle doğru yapmış görünüyor.

gurkan_k2 bu konu da yetmez, bir konu daha aç.
    arndiol bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @yürekçe, benimki size eleştiri veya çürütme değil. Videoyu ilk gördüğümde, hatta henüz sizin yazınızı okumadan önce, bende niye sola yanaşıyor diye düşünmüştüm.
    Sonra yazınızı okudum, demek başka farkedende varmış dedim.

İkinci izleyişimde fikrim değişti.
    Bazen kurallarda yazmayan şeyler, o an, o ortamda yapılması gereken en doğru şey olabilir.
    Özetle size bir eleştirim yok. Dikkatinizi çekmek istedim.

İlk yardım konusuyla ilgili bildiğim tek şey, birşey bilmiyorsan müdahale etme, ettirme. O yüzden bu konuda yorumum yok ama Gürkan müdahale ettirmemekle doğru yapmış görünüyor.
    Evet, Hipokrat yemini bile " önce zarar verme " ile başlar. Bilen birisi gelene dek dokundurtmaması, hele hele ki o adam orada kaç dakikadır yatıyor bilmiyorum ama hiç kimsenin durmaması, @gürkan'ın insani sorumlulukla yardım etmeye çalışması büyük sorumluluk.
    Ancak, önce tedbir..

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Arkadaşın yerdeki yatış şekli ve rahatlığı istemsiz şekilde güldürdü geçmiş olsun

Motosikleti
    xsr 900
    motora binen bütün arkadaşlarıma ciddi bir ilk yardım eğitimi almayı tavsiye ederim, eğitim sonunda basit bir sınava girerek ilk yardımcı sertifikası da alabilirsiniz. temel olarak yapılan şeyler kısmen doğru ama ilk yardımcı gözüyle çok eksik.
    orada minik bir çok detay var , detay gibi görünüyorlar ama aslında asıl farkı yaratanlar onlar.
    örnek olarak çevrenizden birine ilk hareket olarak ambulansı arattırmak çok doğru bir hareket ama detay olarak karşımızdaki kişiye siz 112 yi arayın demek gerekiyor, karşımızdaki kişi ambulansa en hızlı nasıl ulaşabileceğini bilemiyor olabilir, panikle unutabilir, her saniye önemli olabilir. bunun gibi bir çok detay var eğitimde, eğer kalkıp eğitime gitme şansınız yoksa youtube da bir sürü full ilk yardım dersi videosu var, canınız sıkılırsa açıp bir göz atın. umarım hiç birimizin ihtiyacı hiç bir zaman olmaz.
    emenyasin bunu beğendi.

Motosikleti
    Forza
    Bencede herkes ilk yardım eğitimi almalı

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Yürekçe gerekli bilgileri vermiş.
    Şu sayfada da ben anlatmıştım zamanında: https://motorhikayesi.com/ilk-yardim/
    Resmi kurum bilgilendirmesi için de buraya bakabilirsiniz: http://www.ilkyardim.org.tr/trafik-k...lk-yardim.html

Kanunen (belgeniz yoksa) yaralıya dokunmak suç; bilginize (ehil değilsiniz, zarar verme olasılığınız daha yüksek çünkü).
    Yaralı ölürse şikayet olmasa da savcı kamu davası açabilir, bunu da söylemiş olalım.
    -
    Vatandaş Olarak Üzerimize Düşen
    1- Çevre emniyeti almak.
    1.1 Yeterince geriye (arkadan gelen araçları uyarmak için) uyarı koymak (bu birisi de olabilir).
    1.2 Motosikleti güvenli uzaklığa almak (yanma, sızıntı vb tehlikeler açısından)
    2- Ambulans çağırmak
    2.1 Ambulans gelene kadar ilaç alerjisi var mı, daha önce ameliyat geçirdi mi, kronik hastalığı var mı (şeker, tansiyon vb.) sormak.
    2.2 Ağrısı var mı, varsa nerede sormak.
    Bu sorular bir yandan yaralıyı lafa tutup kalkmasını engellerken diğer yandan sağlık personelinin işine yarayacak bilgileri toplamaya yarar.
    2.3 Yaralının etrafında bir tur atarak dışarıdan görülen kanama, yırtılma vb. hasar var mı bakmak.
    3- Yaralıya hareket etmemesini söylemek

Yapılmaması Gerekenler
    - Su vermek (hareket etmesi demek çünkü)
    - Sigara vermek
    - Kaskını çıkarmak. En iyisi kaskı hiç ellememektir.

Yapılırsa iyi olur:
    - Kimsenin yaralıya dokunmamasını sağlamak.

Kişisel tecrübe ile ilave:
    - Çevre güvenliğini aldınız, ambulans arandı; uzaktan ambulans sesini duydunuz; uzaklaşın.
    Yaralı yerden kalkmaya çalışır, birisi elinden tutup kaldırmaya çalışır, montunu çıkarmaya çalışırlar falan asabınız bozulur. Ona dur buna yapma derken gereksiz işler olabilir.
    Yapabileceğinizi yapın, yaralıya-etraftakilere bilgi verin ama doğruları yapmak için kendinizi riske atmayın ama yine de siz daha iyi bilirsiniz tabii ki.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Motosikleti
    Forza
    Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Resmi kurum bilgilendirmesi için de buraya bakabilirsiniz: http://www.ilkyardim.org.tr/trafik-k...lk-yardim.html

Kanunen (belgeniz yoksa) yaralıya dokunmak suç; bilginize (ehil değilsiniz, zarar verme olasılığınız daha yüksek çünkü).
    Yaralı ölürse şikayet olmasa da savcı kamu davası açabilir, bunu da söylemiş olalım.
    -
    1- Çevre emniyeti almak.
    1.1 Yeterince geriye (arkadan gelen araçları uyarmak için) uyarı koymak (bu birisi de olabilir).
    2- Ambulans çağırmak
    2.1 Ambulans gelene kadar ilaç alerjisi var mı, daha önce ameliyat geçirdi mi, kronik hastalığı var mı (şeker, tansiyon vb.) sormak.
    Bu sorular bir yandan yaralıyı lafa tutup kalkmasını engellerken diğer yandan sağlık personelinin işine yarayacak bilgileri toplamaya yarar.
    2.3 Yaralının etrafında bir tur atarak dışarıdan görülen kanama, yırtılma vb. hasar var mı bakmak.

Yapılmaması Gerekenler
    - Sigara vermek

Yapılırsa iyi olur:

- Çevre güvenliğini aldınız, ambulans arandı; uzaktan ambulans sesini duydunuz; uzaklaşın.
    Yaralı yerden kalkmaya çalışır, birisi elinden tutup kaldırmaya çalışır, montunu çıkarmaya çalışırlar falan asabınız bozulur. Ona dur buna yapma derken gereksiz işler olabilir.
    Yapabileceğinizi yapın, yaralıya-etraftakilere bilgi verin ama doğruları yapmak için kendinizi riske atmayın ama yine de siz daha iyi bilirsiniz tabii ki.
    Harika bilgiler için teşekkür ederim

Motosikleti
    Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster

-
    1- Çevre emniyeti almak.
    2- Ambulans çağırmak

Yapılmaması Gerekenler
    - Sigara vermek

Yapılırsa iyi olur:

25 yılını sağlık sektöründe geçirmiş bir İlkyardım Eğitmeni olarak, kendi adıma insanlara dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştığımız şeyleri bir kez daha anlatma gayretiniz için teşekkürler

Motosikleti
    Forza
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    25 yılını sağlık sektöründe geçirmiş bir İlkyardım Eğitmeni olarak, kendi adıma insanlara dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştığımız şeyleri bir kez daha anlatma gayretiniz için teşekkürler
    Gerçekten teşekkür ederim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)