Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Engelliler için Ön fren modifikasyonu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pocketbike
    Arkadaşlar ben %40 ortopedik engelli biriyim. Sağ el baş,işaret ve orta parmağım doğuştan yok. Motosiklet ehliyeti alabilmem için SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİĞİN 4’ÜNCÜ MADDESİNİN SEKİZİNCİ FIKRASI KAPSAMINDA OLUŞTURULAN KOMİSYON TARAFINDAN KULLANILACAK KODLAR bölümündeki 44.01 Tek elle işletilen fren veya 44.02 Uyarlanmış ön frenler kodlarını kullanarak motosiklet ehliyeti alabiliyormuşum.

Soru: Sağ elimi kullanmadan ön fren modifikasyonu nasıl olur?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Öncelikle gecmis olsun,

Bu duruma en uygun motor

Yari otomatik cub motordur.

Diger segmentlere bakmayin(naked,scooter)

Gidonun Sol elcigi boş oldugu icin,on fren merkezini ve maneti oraya alacaksiniz

Arka fren zaten sag ayak tarafinda

Motosikleti
    Pocketbike
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oncelikle gecmis olsun,

Bu duruma en uygun motor

Yari otamtik cub motordur.

Diger segmentlere bakmayin(naked,scooter)

Gidonun Sol elcigi boş oldugu icin,on fren merkezini oraya alacaksiniz

Arka fren zaten sag ayak tarafinda
    20 yıldır motosiklet kullanıyorum 500.000km'den fazla yol yaptım ehliyetsiz olarak. 15 yıl önce ehliyet almak istediğimde Engelliler motosiklet ehliyeti alamaz demişlerdi ve bende üstüne düşmemiştim. 600cc'lik racing motosiklet olarak düşünelim. Vitessiz motosikletlerden bahsetmiyorum kısacası. Büyük cc'li motosiklet için ön freni nasıl modifiye edebiliriz.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı uykucusirin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 yıldır motosiklet kullanıyorum 500.000km'den fazla yol yaptım ehliyetsiz olarak. 15 yıl önce ehliyet almak istediğimde Engelliler motosiklet ehliyeti alamaz demişlerdi ve bende üstüne düşmemiştim. 600cc'lik racing motosiklet olarak düşünelim. Vitessiz motosikletlerden bahsetmiyorum kısacası. Büyük cc'li motosiklet için ön freni nasıl modifiye edebiliriz.
    Ehliyetsiz 20yildir 500bin km motosiklet kullanmak..iyi şans..

Hele 600cc 100kusur beygirli makinalarda bu sekilde bir tadilat yapip kullanmak,bilemedim

Beni aşar usta..
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Pocketbike
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyetsiz 20yildir 500bin km motosiklet kullanmak..iyi şans..

Hele 600cc 100kusur beygirli makinalarda bu sekilde bir tadilat yapip kullanmak,bilemedim

Beni aşar usta..
    Motosikleti kullanmamda sorun hissetmiyorum ama yasal olarak ehliyetimi alıp rahat rahat dolaşmak hatta yurt dışına seyahat etmek istiyorum. Bu ön fren nasıl sol ele, sol ayağa veya sağ ayağa alınacak sorum bu

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Kombine fren sistemi yapılsa kurtarmaz mı acaba? Arka frene basınca ön frenide belli oranda sıkan sistemden bahsediyorum.

superboycu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    valla birşey yazıcam ama inşallah saçma olmaz tamamen fikirdir

on arka tek merkeze bağlanarak 2 firen ayaktan kontrol edilebilir ama pek sağlıklı olmaz buna sanırım kombinasyonlu fren diyorlar.

sadece bir fikir

Motosikleti
    Cfmoto 250NK - Hyosung ST7
    Gösteri motosikletlerinde arka freni de ön frenin yanına alıyorlar. Sol elde hem ön hem arka frenin maneti oluyor. Öyle bir şey yapılabilir bence.

Edit: Ön frenin demişim debriyajın yanına. Yani sol elde debriyaj + ön fren olabilir bence

Motosikleti
    Pocketbike
    Alıntı RideForLife. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kombine fren sistemi yapılsa kurtarmaz mı acaba? Arka frene basınca ön frenide belli oranda sıkan sistemden bahsediyorum.
    Viraj yapmamak kaydıyla bu sistem işe yarayabilir, ama ruhsata işlenmesi gerekecek. Büyük cc'li motosikletlerde buna izin vereceklerini zannetmiyorum. Engellilerin motosiklet kullanımı hakkında yeterli açıklama ve emsal kararlar olmadığı için burada beyin fırtınası oluşturarak heyetin ikna olmasını sağlamak için düzgün bişey söylemek gerekiyor. Kullanamazsın derlerse karara itiraz edip bir üst hastane olan Üniversite hastanesine yönlendireceklerdir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:04 ----------

Alıntı MekoZeko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gösteri motosikletlerinde arka freni de ön frenin yanına alıyorlar. Sol elde hem ön hem arka frenin maneti oluyor. Öyle bir şey yapılabilir bence. https://cdn.shopify.com/s/files/1/02...g?v=1571264698

Edit: Ön frenin demişim debriyajın yanına. Yani sol elde debriyaj + ön fren olabilir bence
    Bu sistem güzelmiş. Vites düşürürken aynı anda ön fireni kullanabiliyormuyuz bu sistemde aceba. Üstteki mi vites alttaki mi bilginiz var mı?

Motosikleti
    Cfmoto 250NK - Hyosung ST7
    Normalde bu sistem debriyajın oraya arka freni almak için kullanılıyor. Sizin durumunuzda ise ön fren olacak. Resimdeki ürün yurt dışında satılıyor linki şu https://www.tacticalmindz.com/produc...nd-brake-kit-1 Resimdekinde üstteki debriyaj alttaki arka fren.

Sol tarafa direkt ön fren maneti de uydurulabilir fakat rezervuar terste kalacağı için modifiye etmek gerekir biraz. Boruyla uzatılması vs. gerekebilir.

Motosikleti
    Pocketbike
    Alıntı MekoZeko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normalde bu sistem debriyajın oraya arka freni almak için kullanılıyor. Sizin durumunuzda ise ön fren olacak. Resimdeki ürün yurt dışında satılıyor linki şu https://www.tacticalmindz.com/produc...nd-brake-kit-1 Resimdekinde üstteki debriyaj alttaki arka fren.

Sol tarafa direkt ön fren maneti de uydurulabilir fakat rezervuar terste kalacağı için modifiye etmek gerekir biraz. Boruyla uzatılması vs. gerekebilir.
    Eyvallah teşekkür ederim kardeşim. Eğer bu sistem ile ehliyet alabilirsem emsal olarak bütün süreci burada paylaşacağım. Diğer engelli arkadaşlar için de faydalı bir bilgi olacağını düşünüyorum.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu sistemde ehliyet alma yöntemini bulup alırsanız gerçekten de bir çok arkadaş yol göstermiş olacaksınız, bu güzel birşey.

Ancak yazdıgınız doğru mu bilmiyorum fakat 20 yılda 500bin km ehliyetsiz yapıp, yakalanmadıysanız öncelikle bunu istisnai ve garip bir başarı olarak buluyor aynı zamanda her ne kadar engelli insanlara ülke olarak daha da destek verilmesi gerektiğini düşünsem de yaptıgınız kanunsuzlugu başarı olarak aktardıgınızdan dolayı idari sonuclar ile karşı karşıya kalmanızı temenni ediyorum.

Her ne kadar sistemin ciddi bir yanlışlar zinciri olduğunu bilsem de ne yazık ki bizi diğer canlılardan ayıran şeyler beynimiz ve kurallarımız. Dogru da olsa yanlış da ülkede bir kanun var ise ve "ehliyet" diyor ise bu kurala uyulması gerekiyor.

Motosikleti
    Pocketbike
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sistemde ehliyet alma yöntemini bulup alırsanız gerçekten de bir çok arkadaş yol göstermiş olacaksınız, bu güzel birşey.

Ancak yazdıgınız doğru mu bilmiyorum fakat 20 yılda 500bin km ehliyetsiz yapıp, yakalanmadıysanız öncelikle bunu istisnai ve garip bir başarı olarak buluyor aynı zamanda her ne kadar engelli insanlara ülke olarak daha da destek verilmesi gerektiğini düşünsem de yaptıgınız kanunsuzlugu başarı olarak aktardıgınızdan dolayı idari sonuclar ile karşı karşıya kalmanızı temenni ediyorum.

Her ne kadar sistemin ciddi bir yanlışlar zinciri olduğunu bilsem de ne yazık ki bizi diğer canlılardan ayıran şeyler beynimiz ve kurallarımız. Dogru da olsa yanlış da ülkede bir kanun var ise ve "ehliyet" diyor ise bu kurala uyulması gerekiyor.
    Övünmek için değil de kullanabiliyorum demek için kullanmıştım o cümleyi yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Motosiklet tutkumu ehliyetim yok diye içime atmadım ve kanunsuz olarak kullandım haklısınız. Ama ehliyet alamazsın dedikleri için bu tutkumun arkasından gittiğimi bilmenizi istedim. Engelli kişilerin ne tür zorluklar yaşadığını bilmediğiniz için rahat konuştuğunuzu farz ediyorum.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı uykucusirin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Övünmek için değil de kullanabiliyorum demek için kullanmıştım o cümleyi yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Motosiklet tutkumu ehliyetim yok diye içime atmadım ve kanunsuz olarak kullandım haklısınız. Ama ehliyet alamazsın dedikleri için bu tutkumun arkasından gittiğimi bilmenizi istedim. Engelli kişilerin ne tür zorluklar yaşadığını bilmediğiniz için rahat konuştuğunuzu farz ediyorum.

Hayır, kesinlikle engelli insanların durumlarını bildiimden dolayı yazarken engelli arkadşlara daha da destek verilmesi gerektiğini vurguladım.
    Yönetmeliklerin yetersizlikleri ve kanunlarda boşluklar nedeniyle zorluklar cekildiğini zor yoldan da olsa öğrenmiş birisiyim.

Ehliyet ve kanun durumu size özel değil genel bir fikrim, X kişisi de gelse aynı yorumu yapardım.

Ancak tecrübeniz ve yapabiliteniz dahilinde haklısınız ki bir düzenleme ve yol bulunması gerekiyor sizler içinde. Haklısınız
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Pocketbike
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır, kesinlikle engelli insanların durumlarını bildiimden dolayı yazarken engelli arkadşlara daha da destek verilmesi gerektiğini vurguladım.
    Yönetmeliklerin yetersizlikleri ve kanunlarda boşluklar nedeniyle zorluklar cekildiğini zor yoldan da olsa öğrenmiş birisiyim.

Ehliyet ve kanun durumu size özel değil genel bir fikrim, X kişisi de gelse aynı yorumu yapardım.

Ancak tecrübeniz ve yapabiliteniz dahilinde haklısınız ki bir düzenleme ve yol bulunması gerekiyor sizler içinde. Haklısınız
    Ben kendimi araba veya motosiklet konusunda engelimin olmadığını biliyorum ve rahatlıkla kullanabiliyorum. Ama sizinde söylediğiniz gibi kanunların bize dayattığı bir çok mesele var. Bu zamana kadar motosiklet özelinde kanunsuz davranışlarım hoş değil haklısınız, bu kanunsuzluğu bitirmek için buraya böyle bir konu açtım. Konu engelliler de motosiklet ehliyeti alabiliyor noktasında tamamlanırsa bence çok güzel bir olay yaşanacak. Çünkü bütün engelliler şuan kanunsuz olarak motosiklet kullanıyor/kullanmak zorunda bırakılıyor. Umarım kendimi anlatabilmişimdir. Teşekkür ederim.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    NC750 dct bu iş için en uygun motosiklet. İlla manuel vites olacak diyorsan en kolay yöntem sağ tarafdaki fren manetini debriyaj manetinin üstüne almak olurdu herhalde. Bence bu şekilde iki manet üst üste olacaksa fren maneti mutlaka üst tarafta olmalı. Böylece panik anında ele ilk fren maneti gelir ayrıca kaza anında eller üst tarafdaki manette olacağı için parmakların sıkışıp kırılma durumu olmaz.

Motosikleti
    Pocketbike
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    NC750 dct bu iş için en uygun motosiklet. İlla manuel vites olacak diyorsan en kolay yöntem sağ tarafdaki fren manetini debriyaj manetinin üstüne almak olurdu herhalde. Bence bu şekilde iki manet üst üste olacaksa fren maneti mutlaka üst tarafta olmalı. Böylece panik anında ele ilk fren maneti gelir ayrıca kaza anında eller üst tarafdaki manette olacağı için parmakların sıkışıp kırılma durumu olmaz.
    Koronavirüs muhabbeti bitince ehliyet sürecini başlatacağım. Bakalım heyete çıktığımda 44.01 veya 44.02 kodları ile motosiklet kullanabilir diyecekler mi. Eğer bu kodlarla sürebilir raporu alırsam sizlerin söylediği şekilde modifikasyon yapacağız. Umarım başarılı olup o günleri görebilirim. Tekrar teşekkür ederim.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Quickshifter taktıktan sonra sol tarafa ön fren alınabilir. Yolda giderken debriyaj gereksinimi kalkıyor. Sadece ilk dur kalk için veya boşa almak için çiftli yukarıda gösterilen manet takılabilir.

Gazı bile sola alıp kullanan varmış.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Sağ elinde engeli olan yabancı bir arkadaş MT-09'una şöyle bir şey yapmış.

Ben olsam NC750 DCT yoluna giderdim ama debriyajlı motosikletler için de bir seçenek var yani. Hatta africa twin DCT'ye sol ele arka fren maneti takan birisi vardı. Arka ayak frenine ek olarak yapmıştı bunu.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Avrupada handikape motosiklet kullanıcıları için özel motosikletler yapan bir çok firma var.
    Kolu-bacağı olmayanlar için bile motosikletleri ayarlayabiliyorlar.
    Onları bir araştırmanı tavsiye ederim.
    Parça temini konusunda da faydalı olacaktır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)