Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

etanol testi :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    baskentli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS
    Abi baktigim konularin cogunda ucuncu mesajdan sonra tartisma basliyor..
    Sebep hep ayni ya siyaset,ya bilirkisi..
    Az sakin olun anlayarak okuyun hemen celallenmeyin. Adam bisey denemis isteyen yapar,isteyen yapmaz,niye yaptin demeyin ama diyor
    Hepinizi seviyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    BN125 kitapçığını buldum.
    %10 u geçmeyecek şekilde etanol katkılı yakıt kullanabilirsiniz diyor. Yanılmıyorsam bu yakıtta E10 olarak geçiyor.
    Metanol kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    aga etanol bulmuşsun içsene? motora neden koyuyorsun? iç işte mis.
    espresso bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Yakıt veya yakıt katkısı olarak methanol daha uygundur, ethanol lastik ve kauçuk tabanlı tüm conta,hortum ve malzemelere kalıcı zarar vererek hızlıca deformasyona neden olacaktır. Daha önceki konularda da belirttiğim gibi (belki denk gelmişsinizdir diye yazdım) zaten ülkemizde parakende satıştan önce akaryakıta belirli oranlarda metanol karıştırılması zorunluluğu vardır. Ancak bu miktar arttıkça yakıt kalitesinin düştüğü kabul edilir, bilginize.

Bunun nedeni de alkolün yanma sonrasındaki ısı ve basınç değişiminin içten yanmalı motorlar için çok verimli olmayışındandır. Performans demiyorum, verim diyorum özellikle belirtirim.

Eğer bu tip denemeler yapacaksanız methanol kullanmanızı, tatbik ederken eldiveni eksik etmemeyi, kesinlikle göze temasının engellemeyi ve asla ve asla solumayıp içmemeyi tavsiye derim. Eğer bu tip bir sorun oluşursa derhal ve hızlıca etil alkol içerek metil alkolü elimine etmeniz gerekir, bu da bir acil tıbbi bilgi olarak kenarda kalsın diyorum. Diğer bir değişle kaçak içki veya methanolden zehirlenirseniz hemen bir küçük tekel rakısı alıp kafaya dikiyorsunuz Sonra 112 tabi
    myagdi bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    10 litre etanol var elinde.

Simdi bunun yanına 42,5 ML anason yağı ayarlıyorsun.

Ben gelirken diğer aparatları alıp geliyorum ve gün sonunda 10 litre rakımız olmuş oluyor.

Bir üye de balık ve etleri ayarlayıp ortada bulusup mangal yapıyoruz.

(konuda yazdıgın mevzular ile alakam olmadıgından bari bildiğim bir konuda yorum yapayım dedim )
    Osm@n ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 litre etanol var elinde.

Simdi bunun yanına 42,5 ML anason yağı ayarlıyorsun.

Ben gelirken diğer aparatları alıp geliyorum ve gün sonunda 10 litre rakımız olmuş oluyor.

Bir üye de balık ve etleri ayarlayıp ortada bulusup mangal yapıyoruz.

(konuda yazdıgın mevzular ile alakam olmadıgından bari bildiğim bir konuda yorum yapayım dedim )
    aga o etanol saftır. biraz sılandırmak lazım. 15 lt falan rakı yapılır.

göz hakkımı alırım ama
    Osm@n ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakıt veya yakıt katkısı olarak methanol daha uygundur, ethanol lastik ve kauçuk tabanlı tüm conta,hortum ve malzemelere kalıcı zarar vererek hızlıca deformasyona neden olacaktır. Daha önceki konularda da belirttiğim gibi (belki denk gelmişsinizdir diye yazdım) zaten ülkemizde parakende satıştan önce akaryakıta belirli oranlarda metanol karıştırılması zorunluluğu vardır. Ancak bu miktar arttıkça yakıt kalitesinin düştüğü kabul edilir, bilginize.

Bunun nedeni de alkolün yanma sonrasındaki ısı ve basınç değişiminin içten yanmalı motorlar için çok verimli olmayışındandır. Performans demiyorum, verim diyorum özellikle belirtirim.

Eğer bu tip denemeler yapacaksanız methanol kullanmanızı, tatbik ederken eldiveni eksik etmemeyi, kesinlikle göze temasının engellemeyi ve asla ve asla solumayıp içmemeyi tavsiye derim. Eğer bu tip bir sorun oluşursa derhal ve hızlıca etil alkol içerek metil alkolü elimine etmeniz gerekir, bu da bir acil tıbbi bilgi olarak kenarda kalsın diyorum. Diğer bir değişle kaçak içki veya methanolden zehirlenirseniz hemen bir küçük tekel rakısı alıp kafaya dikiyorsunuz Sonra 112 tabi
    Benim motorun kitapçığında metanolün yakıt sistemine zarar vereceğinden bahsediyor.
    Anlamadım şimdi.

Metanolü nitro ve hint yağıyla karıştırılmış şekilde model uçak motorlarımda çok kullandım.
    Motorlar hep 2 zamanlıydı.
    Hele bir motorum vardıki efsane...
    180 gram 0.32cc motor, 12.000 devirde 1.6 beygir güç veriyordu.
    Bir tane 4 zamanlı, 0.40 cc motorum var ama daha hiç çalıştırmadım.
    Sıkı bir sübap ayarı yapmam gerek.

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aga o etanol saftır. biraz sılandırmak lazım. 15 lt falan rakı yapılır.

göz hakkımı alırım ama

konu sahibine 7 veririz biz 3/3 alırız.

Kalan 2'yi de mangalla tüketiriz.

Ama motosikletle gelmeyin, kafa güzel yolu şaşırırız
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Kerosen testide yap.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Etanolün benzine eklenmesinin asıl sebebi oktan oranını değiştirmek. Oktan ne kadar yüksekse ateşleme yapmak o kadar zor oluyor. Normalde saf benzinin oktanı 90, etanölün oktanı 130 civarı. Yani bu iki sıvıyı istediğimiz oranda karıştırarak istediğimiz oktan oranını elde edebiliyoruz.

Bildiğimiz üzere motorun sıkıştırma oranı ne kadar fazla ise o kadar fazla güç üretiyor fakat sıkıştırmayı çok arttırınca yakıtın kendiliğinden istenmeden patlama durumu ortaya çıkıyor. Buna vuruntu diyoruz. Yakıtın oktan değeri burada devreye giriyor. Sıkıştırma oranı ne kadar yüksekse o kadar yüksek oktanlı yakıt kullanmalıyız ki vuruntu oluşmasın.

Şimdi sen yakıta etanol koyarak oktanı arttırmışsın ama sıkıştırma oranını değiştirmemişsin. Haliyle elde ettiğin güç değişmemiş. Eğer sıkıştırma oranını arttırsaydın normal benzinle vuruntu oluşacağını fakat etanol katkılı benzinle daha fazla güç elde ettiği görecektin.

"Automation" isimli bir araba yapma simülasyon oyunu var. Bu oyunda istediğin şekilde motor parametrelerini değiştirip sonuçlarını görebiliyorsun. Tavsiye ederim.
    Cyan bunu beğendi.

Yapacağınız rakının alkol oranının %45 olacağını düşünürsek, 10 litre etil alkole 12 litre su eklemeniz ve 25-30 ml anason yağı eklemeniz gerekir. Toplamda 22 litre rakı elde etmiş olursunuz. Koyacağınız suyun 2 litresi kaynar olursa, alkolün tadı hafif yumuşar. Hatta 1 litre su yerine 1 litre üzüm suyu (kavaklıdere) koyarsanız rakınız yağ gibi akar. Planlı bir organizasyon ile elinizdeki alkolü 2 saat içinde içilebilir hale getirebilirsiniz.
    espresso bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BN125 orjinal kitapçığında %10 etanol e kadar sorun çıkmadan kullanılabileceği belirtiliyor.
    Ufuk hocam merhabalar, BN 125 enjeksiyonlu mu yoksa karbüratörlü mü ?
    bursevi

superboycu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ortalık rakıcı doldu , bari ramazan bitsin

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ufuk hocam merhabalar, BN 125 enjeksiyonlu mu yoksa karbüratörlü mü ?
    Ali bey, benim motor enjeksiyonlu.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı superboycu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ortalık rakıcı doldu , bari ramazan bitsin
    Ramazan bitene dek bunlar bir şey bırakmaz bize..
    Bir dahaki etanol stoğunda önce beni ara.
    Buraya yazınca etanol/x kişi sayısı artıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:35 ----------

Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapacağınız rakının alkol oranının %45 olacağını düşünürsek, 10 litre etil alkole 12 litre su eklemeniz ve 25-30 ml anason yağı eklemeniz gerekir. Toplamda 22 litre rakı elde etmiş olursunuz. Koyacağınız suyun 2 litresi kaynar olursa, alkolün tadı hafif yumuşar. Hatta 1 litre su yerine 1 litre üzüm suyu (kavaklıdere) koyarsanız rakınız yağ gibi akar. Planlı bir organizasyon ile elinizdeki alkolü 2 saat içinde içilebilir hale getirebilirsiniz.
    Yok yok, yanlış anlamışsınız, bize kadar yani motorlara anca yeter..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konu sahibine 7 veririz biz 3/3 alırız.

Kalan 2'yi de mangalla tüketiriz.

Ama motosikletle gelmeyin, kafa güzel yolu şaşırırız
    Mangal kaç cc?
    Çeker mi hepimizi??
    espresso bunu beğendi.

fakir ama gururlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Siyah YBR 125 '06
    Back to the Furure 3 filminde 1800'lü yıllara gittiklerinde benzin bulamıyorlardı. Delorean'ı viskiyle çalıştımaya uğraşıyorlardı. O geldi aklıma. Yakıt pompası patlıyordu sonunda. Arabayı trenle itiyorlardı çözüm olarak. Bence denemeye değer.

Herscel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1290 Super Duke GT - 2021
    Alıntı superboycu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese hayırlı günler dilerim.

Elimde 10 litre saf etanol mevcut , biliyorsunuz ki bu yanıcı sıvıyı yakıt olarak kullanmak mümkün.

Bu sıvıyı kullanılacak araçta herhangi bir modifikasyon yapmanıza gerek yok , etanolun iyi yönlerinden biri bu , zira diğer alkol türlerinde modifikasyonsuz kullanmak mümkün değil.

Iki farklı araçta testini gerçekleştirdim.

1 Benzinli Opel marka araç.

2 Benzinli Mondial marka motosiklet

Araca etanolu 5 litre benzine %40 ekleyerek kullandım ve araç problemsiz çalıştı ve o benzini bitirdi, performans değişim fark edemedim.

Motosiklete ise 1 litre benzine %10 etanol ekleyerek rahatlıkla kullandım performans fark etmedi.

Etanol miktarını benzin litre oranına göre %20 artirdim ve devir lenmesi çok az sertleşti.

Etanol miktarını %20 den %40 a çıkartınca motorun üst devirlerinde çekiş düştü alt devirler sıkıntısız çekiyor.

Etanol miktarını %40 dan %50 lere çıkartınca motor sağdece rölantide çalışıyor gaz verince tekliyor ve stop ediyor.

Bilginize : enjeksiyonlu bir makinanız varsa sıkıntısız etanolu daha yüksek miktarda katarak calistirabilirsiniz ama karbüratörlü bir motorunuz varsa , etanolun buharlaşma oranı belli miktarda benzin etanol karisimindan sonra ise yaramıyor.

karbüratörlü motora en fazla %20 etanol benzin karışımı eklemek daha etkili.

Elimde bulunan 10 litre etanol ziyan olmasın diye bu şekil bir teste girdim , umarım birilerine fazdalı olur.

Düşük cc lere etanol eklemek pek yararı olan bir uygulama değil, tamamen bilgi edinmek ve vakit öldürmek için giriştiğim bir iş.

Modifikasyon konusunda karışımın etkisini dahada rahat olarak kullanmak için bazı kitler mevcut.

Konu hakkında araştırma yaparak kullanmanızı öneririm , sizin aracınızın nasıl tepki vereceğini kimse bilemez, oluşacak zarar ziyanlardan sorumlu değilim

Bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.
    Size de hayırlı günler.

Öncelikle ethanolü yakıt olarak kullanmadan önce araçlarınızın yakıt sistemini kontrol etmenizde fayda var. Güncel araçlar esnek yakıt hattına sahipken eski araçlar ethanole hoş tepkiler vermeyebiliyor. Ülkemizde satılan benzinin içerisine şu coronavirüs muhabbetlerinden önce ethanol belirli oranlarda karıştırılıyordu zaten fakat oranı %40lara çıkarmak çok büyük hamleler. Deponuzu benzin ile doldurup sürmenizi tavsiye ederim.

Ethanolün kullanım amacı bir arkadaşın da bahsettiği gibi, amiyane tabir ile, yanmayı geçiktirdiği için ateşleme avansını açabilmektir. Öte yandan ethanolün enerjisi benzinden daha düşük olduğu için işenmesi gereken birim ethanol benzine göre daha fazladır. Bu nedenle %20 üzeri oranlarda enjektör ve pompaların değişmesi, büyütülmesi gerekmektedir. Yüksek ethanol miktarında/yüksek devirlerde yaşadığınız düzensiz çalışmanın nedeni budur.

Siz standart aracınızda herhangi bir ölçüm aletinde ölçüm yapmadan sadece ethanolün etkisini gözleyemezsiniz. Çok hassas bir kaba etiniz yok ise.

Eğer bu tarz yakıt katkılarının performansa etkisini incelemek istiyorsanız konu hakkında yüzlerce akademik makale mevcut. İlla forumlarda aramanıza gerek yok.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ramazan bitene dek bunlar bir şey bırakmaz bize..
    Bir dahaki etanol stoğunda önce beni ara.
    Buraya yazınca etanol/x kişi sayısı artıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:35 ----------

Yok yok, yanlış anlamışsınız, bize kadar yani motorlara anca yeter..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

Mangal kaç cc?
    Çeker mi hepimizi??
    tanıdık çiftlik var, yeterli sayıya ulaşırsak bi koyun kestiririz hepimizi ceker :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Alıntı fakir ama gururlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Back to the Furure 3 filminde 1800'lü yıllara gittiklerinde benzin bulamıyorlardı. Delorean'ı viskiyle çalıştımaya uğraşıyorlardı. O geldi aklıma. Yakıt pompası patlıyordu sonunda. Arabayı trenle itiyorlardı çözüm olarak. Bence denemeye değer.
    İyi hatırlattın bende onu izliyim bugün :D
    fakir ama gururlu bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Cbf1000 kullanım kılavuzunda da %20 etanol kullanılabileceği belirtilmiş. %40 biraz fazla.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)