Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincir kilit arkaya mı öne mi takılmalı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamlar,

Zincir kilidin genelde ön janta takıldığına tanık oluyorum, en güvenlisi hangisidir?
    mesut hoca bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı baranos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

Zincir kilidin genelde ön janta takıldığına tanık oluyorum, en güvenlisi hangisidir?
    Bir ucunu mümkünse sağlam bir yere bağlayın da, yükleyip de götürülmesin.

Aklıma Nasreddin Hoca geldi..

Sormuşlar, tabutun neresinde olmak evlâdır.
    İçinde olma da, neresinde olursab ol demiş.
    Alarmlı olanını seçin.

Ön disk için Abus 7000 alarmlı disk kilit alacağım, arkaya da Onguard 12mm zincir kilit takarım diye düşündüm?
    Ancak merak ettiğim şey şu ki İstanbul'da gün içinde bile bırakırken motoru alıp kaldırıp götürme ihtimalleri ciddi anlamda var mı?

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sabit bir yere bağlama imkanı olmadığında arka jant içinden geçirerek selenin üstünde kilitlemek daha mantıklı. Zincirin yere değmemesi, yere yakın konumda olmaması da faydalı olur.
    yamtareroglu bunu beğendi.

Güzel ipucu için teşekkürler

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Bende abus 8001 var alarmli kadikoyde kilitleyip gitmistim dondugumde motoru 2 mt yanda tam ters yone bakarken buldum heralde birisine engel oldu kaldirip goturduler. Yani alip kamyonetin arkasina atip goturebilirlerde disk kilidi tek basina pek koruyucu degil yani

Hocam şu taşıma işine çok sinir oluyorum, sonuçta bu bir taşıt nasıl izinsiz müdahale ederler? Neden taşıma ihtiyacı hissetmiş olabilirler nereye çekmiştiniz?

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    mümkünse şasiden değil ise arka janttan. zincir yere değmemli yerden 2 karış en az yüksekte olmalı.

hiç ön jantı söküp yanlarında getirdikleri önjantı takıp giden hırsız duymamışsınız anlaşılan.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Takıp sökmesi sahibine kolay hırsıza zor gelecek yer neresi ise oraya takılmalı.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Bence ön tekere takılmalı, ön tekerde güç yok,güç arka tekerde ,ben bir keresinde arka tekere bağlandığım çelik halatlı kilidi unutup ,motoru çalıştırdığımda , çelik halatlı kilidi koparmıştım,onun için ön tekere bağlanmalı ,hem görünür olur,ben böyle düşünüyorum

volkanmet86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200 MCX / CG Cafe Racer / Pulsar 200 NS
    mümkünse şasenin herhangi bir yerinden değilse arka tekerden. öne de alarmlı sağlam bir disk kilit tamamdır.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ön teker için geçenlerde forumda bir arkadaş paylaşmıştı "U tip" kilidi ön jant ve ön amortisör tarafından biryerlerden geçirmişti, Abus disk kilidi elbet çok iyidir ama arkadaşın paylaştığı bu yöntem de hem etkili hem de ekonomik.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön teker için geçenlerde forumda bir arkadaş paylaşmıştı "U tip" kilidi ön jant ve ön amortisör tarafından biryerlerden geçirmişti, Abus disk kilidi elbet çok iyidir ama arkadaşın paylaştığı bu yöntem de hem etkili hem de ekonomik.
    Ben de öyle yapıyorum (bendeki kilit Maggi Squarelock), en zağlam zincirden bile sağlam oluyor. Çalmak isteyen ya yedek lastikle gelecek ya da kaldırıp götürecek. Benim tıfılla kimse bu kadar uğraşmaz diye düşünüyorum; piyasada çok gideri olmayan motosiklet kullanmanın bir de böyle avantajı var...

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:07 ----------

Bir ekleme; benim motor tek diskli olduğu için 200mm olanı kullanabiliyorum (çift diskli olanlar 250mm almalı) ve sağolsun CB500F'in yolcu selesi altı da çok ferah olduğu için sorunsuzca giriyor oraya. Parkettiğim her yerde mutlaka takıyorum.
    tommygun bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zincir kilit şaseye bağlanmalı. Eğer duvar demiri vs. sabitlediğiniz yer zayıfsa ikinci bir zincir kilitle fazla sayıda demir artı ikinci zincir kilidi de kesmek zorunda kalacak şekilde olmalı. Disk kilide ilaveten aşağıdaki baston kilidin uzun kısmını 15 cm bırakacak şekilde kesip ön tekere takabilirsiniz. Oldukça güzel oluyor.

Her gün önünden geçtiğim bir motosiklet var. Üzerinde dünya kadar kilit ve iki zincir var.
    Paranoyak olmak kötüdür. İstanbul'da motosikletiniz varsa iyidir.

Akias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250 Aquila 2016
    Alıntı baranos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön disk için Abus 7000 alarmlı disk kilit alacağım, arkaya da Onguard 12mm zincir kilit takarım diye düşündüm?
    Ancak merak ettiğim şey şu ki İstanbul'da gün içinde bile bırakırken motoru alıp kaldırıp götürme ihtimalleri ciddi anlamda var mı?

Sabitlenmemiş motosikleti çalmak kolay, 2. videoda ise disk kilidi ve benzeri hiç bir şey yok.

Arka tekeri sökmesi daha zor diye zincir ile arka lastikten sokak direğine havada kalacak şekilde bağlıyorum önde de alarmlı disk kilidi var, üstünü de branda ile örtüyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Akias adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=5oSxI3QNDBQ

https://www.youtube.com/watch?v=Jv2G_NZ2QNY

Sabitlenmemiş motosikleti çalmak kolay, 2. videoda ise disk kilidi ve benzeri hiç bir şey yok.

Arka tekeri sökmesi daha zor diye zincir ile arka lastikten sokak direğine havada kalacak şekilde bağlıyorum önde de alarmlı disk kilidi var, üstünü de branda ile örtüyorum.
    Benim çalınan motosiklet (NC, Hondanın tüm 500 ve üstü motorları gibi immobilizerli) de arka tekerden yatay çöp bidonu koruma demirine yere değmeyecek şekilde zincirliydi, yine de zinciri kırıp götürdüler. Dandik bir zincir de değildi ama en en kalınlarından da değildi, sanırım 10'luktu... (Edit: Baktım sonra Masterlock 10mm'likmiş.)

O yüzden kasko şart bir de alarm/takip sistemi de ekstra olabilir. Benim sistem böyle...

Motor tekerden kikitlenmez asıl olan budur çünkü demir makasını yere koyup üzeribe abanarak kolayca kesilebilir.motorunuzda çanta demiri varsa oradan direğe ağaca falan bağlayın havada duran demir makasına çok fazla mukavvemet uygulanamaz

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Zincir itk fiyatları da çok artmıs , yakında kilitleri çalmaya baslamazlar ise iyi.

Motosikleti
    Pulsar 200ns - Yamaha mt-25abs
    Alıntı EMRE_R19 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor tekerden kikitlenmez asıl olan budur çünkü demir makasını yere koyup üzeribe abanarak kolayca kesilebilir.motorunuzda çanta demiri varsa oradan direğe ağaca falan bağlayın havada duran demir makasına çok fazla mukavvemet uygulanamaz
    çanta demirini sökmek de çok zor değil. en temizi yere değmeyecek şekilde şaseden hatta zincir uzun ise bir kısmını da ön maşa ve janttan geçiererek kilitlemek gerek. bir de hassas ota boka ötmeyen kaliteli alarmlı bir disk kilidi yanında alarm yada gps cihazı var ise kolay kolay çalınmaz. ama tabi kesinlikle çalınmaz diye birşey de yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)