Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletletlerde topraklama?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Selamlar arkadaşlar bir süredir sinir bozucu bir sorun yaşıyorum ara ara. 2 gündür yabancı forumlarda araştıra araştıra 3 olası sebep tespit ettim. En olası ihtimal motosikletin topraklama ? (grounding)sisteminde problem olması. Çünkü yaşadığım sorun marşa basınca çıt sesi gelip elektrik gitmesi ve akünün - kutbunu söküp takınca elektrik geri gelmesi bazen kafasına göre çalışması olarak özetlenebilir. - kutbundan şaseye veya motor bloğuna grounding çekildiğini okudum ve bunda oluşan bir korozyon paslanma veya kablonun izolasyon kısmının erimesi vs bu soruna yol açabilirmiş. Ayrıca + kutbundan şasedeki - akımına atlayabilecek birşey olmasındanda şüpheleniyorum. Avometre ödünç alıp bakmak istiyorum olayın temelini anladım ama bu iş elektrikle alakalı olduğu ve bir sakarlık durumunda motorun elektroniğinin içine edebileceğimi biliyo olmak beni korkutuyor. Sizce ne yapmalıyım? Servise götürdüm aküyü ölçtüler akü de statörde gayet iyi kutup başı gevşedi diye olmuştur diyip sepetlediler kısa devreden fln bahsettim ama nafile o yüzden içime sinmedi hiç.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:20 ----------

Bir diğer ihtimal marş rölesi, bushes and brushes diyor ingilzcesi sanırım türkçesi marş motorunun kömürü oluyor eğer bunlarda sorun varsa motor bazen çalışıp bazen çalışmamazlık yapar mı yoksa hiç mi çalışmaz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Marş dinamosunu dağıtıp bir kontrol edin derim. Kısa devre dinamo içinde olabilir.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marş dinamosunu dağıtıp bir kontrol edin derim. Kısa devre dinamo içinde olabilir.
    Ulaşması zor bir yerde mi peki marş dinamosu? Rc390 larda nerede olduğunu izledim videoda ama duke lerde bulamadım servis manuelindede göremedim bloğun içindeki dişlileri gösteriyor anca

Alıntı okaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulaşması zor bir yerde mi peki marş dinamosu? Rc390 larda nerede olduğunu izledim videoda ama duke lerde bulamadım servis manuelindede göremedim bloğun içindeki dişlileri gösteriyor anca
    Statör kapağının açtığı zaman marş dinamosunun dişlilerini göreceksin. Ayrıca marş motoru çok zor bir yerde değil.

Youtube : https://youtu.be/qiIMcYUpwYA?t=281

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Alıntı gezginkral adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Statör kapağının açtığı zaman marş dinamosunun dişlilerini göreceksin. Ayrıca marş motoru çok zor bir yerde değil.

https://i.hizliresim.com/VG1KLY.jpg

[video]https://youtu.be/qiIMcYUpwYA?t=281[/url]
    Youtube : https://youtu.be/qiIMcYUpwYA?t=281
    Peki marş dinamosunun kömürü bittiyse ara ara marş basar mı?

Alıntı okaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki marş dinamosunun kömürü bittiyse ara ara marş basar mı?
    Öncelikle tebrik ederim, gayretinizden dolayı.
    Cevap evet, 'carbon brushess' yani kömür fırçalar eriyip bitmeye yakın olunca bu durum olur.
    Topraklama konusu da; akünün eksi kutbundan çıkan kabloyu takip edip şasiye nerde bağlandığını bulabilseniz netleşir diye düşünüyorum.

Ayrıca + ile - arasında bir kısadevre olsa sigorta artırması gerekir.

Kolay gelsin.
    okaplan bunu beğendi.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Aklına gelebilecek her türlü marş akü ve bilmum elektrik sorununu yaşadım. Biraz daha detay verirsen aydınlatırım.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    söylediğinize benzer bir problem daha önce yaşadım. Maalesef ülkemizin güzel ustaları küçücük scooter için çare bulamadı. Marş motoru değiştiler, marş rölesi değiştiler, daha ileriye gidip aküyü değiştiler bi ara tesisatı kontrol ettik dediler bla bla. Bu anlattıklarım çok uzakta değil istanbulda yaşandı. En sonunda bir akşam inat ettim ve scooterın altına yattım söylediğiniz topraklama mevzuu yani şase kablosunun inceldiğini gördüm. Kullandığım motosiklette kablo aşağı kısımda kalıyordu bide işin komiği üzerine oturmadan çalışıyor üzerine oturunca çalışmıyordu falan saçma sapan Kabloyu söktüm biraz töprüleme temizleme yerine taktım. Tüm problem geçti biliyormusunuz. Bunun için motosiklet adını vermeden söylemek gerekirse kocaman hem yamaha hem suzuki servisine gitti.

Gelelim ikinci sorduğunuza marş kömüründe sorun varsa bir çalışıp bir çalışmamazlık yaparmı evet yapar. Hatta marş masarken tornavidanın arkasıyla mekanizmaya tıklatın eğer kömürde dediğiniz gibi bir durum varsa bir çalışıp bir çalışmadığını görebilirsiniz. Şahsen koca koca kullandığım motorlarda bile böyle problemler zaman zaman yaşadığım olmuştu. Motosikleti sallayınca veya o noktaya marş basarken vurduğumda çalışıyordu.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklına gelebilecek her türlü marş akü ve bilmum elektrik sorununu yaşadım. Biraz daha detay verirsen aydınlatırım.
    motoru çalıştırdım benzinliğe gidip kontağı kapattım lastiğe hava bastım sonra marşa basıp çalıştırmaya kalkınca çıt etti gitti elektrik. Akü başlarını söküp taktım 4-5 kere aynı şey oldu her seferinde çıt edip elektrik gitti motordan. sonra tüm sigortaları söküp geri taktım marşa bastım çalıştı. Sigortalarla uğraşırken oradaki kablolarıda biraz oynamış oldum belki de o yüzden çalıştı bilmiyorum. İlk fırsatta topraklama kablosunu kontrol edicem sonra bir ustaya marş kömürlerine baktırtayım bari. Başka neler olabilir?

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:21 ----------

Alıntı reo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle tebrik ederim, gayretinizden dolayı.
    Cevap evet, 'carbon brushess' yani kömür fırçalar eriyip bitmeye yakın olunca bu durum olur.
    Topraklama konusu da; akünün eksi kutbundan çıkan kabloyu takip edip şasiye nerde bağlandığını bulabilseniz netleşir diye düşünüyorum.

Ayrıca + ile - arasında bir kısadevre olsa sigorta artırması gerekir.

Kolay gelsin.
    Meraklı birisiyim elim yatkındır birşeyler söküp toplamaya o yüzden kafam takılınca durduramıyorum kendimi sorunu çözene kadar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)