Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Youtube Kazancına %38 Vergi Geldi. Ödemeyene Cezası Büyük!

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı Scrambler adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam direnmeyin.
    Neyin ne olduğu açıkça belli.

https://pbs.twimg.com/media/CE_1mKnWEAADjOp.jpg
    https://pbs.twimg.com/media/CE_1nnEW8AAqjBM.jpg

Daha da yazmam bir şey.
    Siyasete girmeye gerek yok.
    Sevgiler.
    Konunun buraya geleceğini biliyordum
    Kavramları, tanımları ve mevzuatı doğru bilmemek sizi buraya sürükledi.

Gönderdiğiniz uzlaşma tutanağı vergi inceleme raporu sonrasında düzenlenir. Tutanağı okuduysanız, Uzlaşma Komisyonu diye bir yapının olduğunu da fark etmişsinizdir.

Özetle devlet bu komisyonu kurarken diyor ki: "Ben seni inceleyip çeşitli cezalar kesersem bana dava açma hakkın var. Ama dava açma yolundan vazgeçersen kestiğim cezada uzlaşabiliriz."

Gönderdiğiniz tutanak da uzlaşmanın sonucu.

İsmini açıklayamayacağım muhalif bir internet haber sitesini temsilen uzlaşma talebinde bulundum. Uzlaşma %100 indirimle sonuçlandı. Çünkü uzlaşmadan çekilip dava açabilirdik, davayı kazanacak durumdaydık.

Böyle yüzlerce örnek var.

Konuyla ilgili Şükrü Kızılot'un bir yazısı: https://www.hurriyet.com.tr/amp/verg...6388761?espv=1

Vergide (kanunun tanımladığı istisnalar, indirimler ve muafiyetler hariç) indirim, silme, azaltma, sıfırlama (artık siz ne derseniz) olmaz.

-siyaset-
    Aslında benim nazarımda konunun özü şu: İktidar ve muhalefet (sistem partileri) kendi kitlesini çeşitli yalanlarla kandırıyor. Bizim okumuş ya da okumamış her düzeyde insanımız bu yalanlara kolay inanıyor. Çünkü karşı tarafa güvenmiyor. "Vergi borcu silme" de bu yalanlardan bir tanesi.
    Konulara maddi gerçeklerle bakmalıyız. Somut durumun somut tahlilini yapabilmeliyiz.
    -siyaset-

Bence de daha bir şey yazmayın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Şimdi diyorsunuz ki, vergi borcu olan bu holdingler o kadar haklıydı ki uzlaşmadan çekilip dava açsalardı haklı olacaklardı. Devlet de haksız olacağı bir konuda üstelemedi, %100 indirimde anlaştılar.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

baran.altun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X City , Suzuki V storm 650
    Youtube reklamdan gelir etmeyi Türkiye için açtığından beri birlikte çalışıyoruz. Benim alanım müzik içerikleri üzerine. Zaten bizler kurumsal yapılar olduğumuz için herhangi bir sorun teşkil etmiyor, daima gelirleri beyan ederek işlem yapıyor buna göre vergi hukukuna tabii olarak muhasebemizi yapıyoruz
    .
    Ancak sorun şu ki evinde oturup makyaj videosu çeken 1 milyon abonesi olup aylık net 80-90 bin tl bandında gelir elde eden kanallar kurumsallaşmadıkları için vergi ödemiyorlar hesaplara ödemeler İrlandadan geldiği için kime fatura edileceği meçhul bir durumda devam ediyordu. Yapılan işlem bu tip ciddi gelir sahibi kanalların vergi kaçırmasını engellemek. Vergi hukukun temel ilkesi nettir "kazancın olduğu yerde vergi vardır" Youtube sizin adınıza bir vergi ödemez. Siz içerik üretirsiniz o size reklam temin eder. Birlikte win-win ilişkisi içersinde çalışma yapılır eşit paylaşım sağlanır. Herkes kendi gelirinden sorumludur ve youtube tarafı açıkça bunu size belirtir.

Kısacası devlet benim maaşımdan nasıl vergi alıyorsa bu arkadaşlardanda alacaktır, almama şansı yoktur. Kazanç elde ediliyorsa vergi mükellefi olsunlar her vatandaş gibi ticari işlemlerini yapsınlar kimse ağlamasın o yüzden, toplamda milyonlar indirip 1 lira vergi vermemek olacak iş değil.
    espresso bunu beğendi.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konunun buraya geleceğini biliyordum
    Kavramları, tanımları ve mevzuatı doğru bilmemek sizi buraya sürükledi.
    Mevzuatı falan neden bilelim ki düz vatandaş olarak? Halk dilinde vergi affı, vergi silinmesi diye geçiyorsa inanmayıp Açık Öğretim'de iktisat mı okuyalım bizden beklentiniz nedir?

Şimdi halk olarak anlayamadığım bir konuda yardımınızı rica ediyorum: %97,6 oranında uzlaşılmış paylaşılan belgeye göre. Sizin dediğinize göre hükümet aslında hakkı olmayan bir parayı istemiş, bana dava açmazsan %2,4'ünü alır konuyu kaparım mı demiş, işlerlik bu mudur? Yani hükümet hep böyle 100 liranın 97,6'sından dava açılmasın diye vaz mı geçiyor?
    Osm@n bunu beğendi.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı baran.altun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    toplamda milyonlar indirip 1 lira vergi vermemek olacak iş değil.
    Lütfen ajitasyon yapmayalım.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi diyorsunuz ki, vergi borcu olan bu holdingler o kadar haklıydı ki uzlaşmadan çekilip dava açsalardı haklı olacaklardı. Devlet de haksız olacağı bir konuda üstelemedi, %100 indirimde anlaştılar.
    Evet, kabaca böyle diyebiliriz. Ama "vergi borcu" değil silinen. Vergi incelemesi sonrasında idare tarafından tarh eden vergi ve cezalar, uzlaşma komisyonu tarafından indiriliyor ya da siliniyor. Tamamen haksız olsanız dahi, uzlaşma komisyonuna gittiğinizde %20-%30 oranında indirim veriyorlar. Önceki mesajımda paylaştığım köşe yazısını inceleyin. 2013 yılında toplam olarak %90'lı oranlarda indirim yapılmış.

Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mevzuatı falan neden bilelim ki düz vatandaş olarak? Halk dilinde vergi affı, vergi silinmesi diye geçiyorsa inanmayıp Açık Öğretim'de iktisat mı okuyalım bizden beklentiniz nedir?
    Esas olarak herkesin kanunları bildiği kabul edilir. Fakat ben mesajımı @Scrambler'a yönelik yazdığımdan ve bana yazdığı cevaplarda bu konularda bilgili olduğunu anladığımdan o cümleyi kurmuştum. Bu konularda bilgili olduğu kanaatine varmasaydım, o cümleyi kurmazdım.

Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi halk olarak anlayamadığım bir konuda yardımınızı rica ediyorum: %97,6 oranında uzlaşılmış paylaşılan belgeye göre. Sizin dediğinize göre hükümet aslında hakkı olmayan bir parayı istemiş, bana dava açmazsan %2,4'ünü alır konuyu kaparım mı demiş, işlerlik bu mudur? Yani hükümet hep böyle 100 liranın 97,6'sından dava açılmasın diye vaz mı geçiyor?
    Evet, Gelir İdaresi (Vergi dairesi) bu konuda başarısız.
    Mesela bir firmamız, kanunda açıkça yer almasına rağmen bir indirim kalemini, Gelir İdaresi kabul etmediği için kullanamadı ve fazladan 1 milyon TL vergi ödemek zorunda kaldı. Dava açtık ve kazandık. Şimdi paranın hesaba yatmasını bekliyoruz.
    -ekleme-
    2019 yılında fazla ödediği vergi 5 milyon TL'yi buldu. Mahkeme kararı olmasına rağmen GİB indirimi hala kabul etmiyor. 2019 yılı için de dava açacağız.
    -ekleme-

Başka bir örnek:
    Alıntı baran.altun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ancak sorun şu ki evinde oturup makyaj videosu çeken 1 milyon abonesi olup aylık net 80-90 bin tl bandında gelir elde eden kanallar kurumsallaşmadıkları için vergi ödemiyorlar hesaplara ödemeler İrlandadan geldiği için kime fatura edileceği meçhul bir durumda devam ediyordu.
    Aslında Gelir İdaresi açısından meçhul olan bir durum yoktu. KDV, VUK, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunları ortada. Geliri elde eden, hesaba para yatıran firma unvanına faturayı kesip kazancını vergilendirebilirdi. Hem youtuberlar vergi ödemek istemediğinden hem de Gelir İdaresi hızlı adım atmadığından (konuyla ilgili bir duyuru/sirkü yayınlayabilirdi) uzun süre boyunca Youtube gelirleri vergilendirilmedi. Sonra 2018 yılında hesaplara yatan paraları tespit edip geriye doğru vergi almaya başladılar.

Özetle: Gelir idaresi vergi toplamada bence başarısız.

Motosikleti
    speederbike
    İşte, mahkeme kararına rağmen size 5 milyon vergi ödetiyor, öte yandan milletin yüz milyonlarca liralık vergi borcunu siliyor.

İşte, mahkeme kararına rağmen size 5 milyon vergi ödetiyor, öte yandan milletin yüz milyonlarca liralık vergi borcunu siliyor.
    Watercolours, yazdıklarımı anlamamışsınız.

Tekrar okuyun.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zaman siler

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yalancının teki "yemeği beğenmedim" demiş. Biz yemeğin aslında güzel olup olmadığını tartışıyoruz.

Bir noktaya odaklanıp ayrıntılarda bogulmayalım...

Vergi ve ihaleler, bu iktidarın en eski maşalarından biri. Doğan holdinge az sallanmadı zamanında. İhale kanunu kaç yüz kez değiştirildi? Kupon araziler? Cengiz ve türevleri için oluşturulan havuzu, verilen rüşvetleri, alınan paraları, en üst ağızlardan hepimiz dinledik, ve yalanlanmadılar.

Tartışmanın ana fikrini anlamış değilim...

Ülkemizde vergilendirmenin düzgün ve adaletli işlediği mi?

Komik olmayalım.

Bir noktada vergilendirmenin düzgün işlediği mi?

Kimin umrunda?

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Vergi alınsın da holdinglerin borcu sıfırlanırken alınmasın. Vergi namus borcudur.
    Katılıyorum. Futbol kulüplerinin de 10 milyonlarca dolar/euroluk borçları da toptan kaldırılsın ki devlet yardımları ile birlikte tamamını yabancı futbolculara akıtabilelim.
    Bir de müteahhitleri unutmayalım. Muhakkak desteklenmesi lazım.
    Hele böyle bir dönemde iki donunuz varsa, birinin bağışlanması, olmadı el konulması lazım.

100.000 lira kazanacak kadar içerik üreten, izlenme sağlayan biri mesela 38.000'i direkt devlete versin. Sonra bir yıl boyunca çalışsın, yemesin içmesin ancak bir mt7 alabilsin.

İşte böyle böyle ekonomi kalkınacak.
    wing41 bunu beğendi.

Albertorun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xt660r+xtz660+honda cy50+monkey z50+mobylet
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biri işi "Kötü" ya da "İyi" bulmanızla, o işin vergilendirilip, vergilendirilmemesi arasındaki ilişki nedir?

Kazanç varsa tabii ki vergilendirilmeli...

YouTuberlık yaparak çok kazanılıyorsa buyrun siz de yapıp kazanın...

Yok YouTuberlar zararlıysa kampanya yapın, insanları ikna edin, varsa ciddi bir sebebi engellesin ya da kaldırılsın.

Ama "beğenmiyorum, dayayın vergiyi" makul bir yaklaşım değil.

Not. Hiç para kazanmış değilim YouTube üzerinden. Ancak takip ettiğim gayet güzel yayınlar var, ne kadar kazanıyorlar bilmiyorum ama helal olsun sonuna kadar... Saçmasapan şeyleri izlememek elimizde.
    Sevgili Hasmet;
    Bahsettigim gibi vergilendirme gelmesine katiliyorum, iyi yada kotuden ziyade amacim oradaki para kazanma hirsinin farkli boyutlara geldiginin altini cizmekti rahatsiz oldugum konuyu sizlerle paylasirken. Saniyorum ki negatif algiladiginiz yorumum, oradaki belli guruhun paylasimlarindan ibaret. Izlememeyi tercih etmek tabiki de bizim elimizde, yorum yaparken vergi adaletsizligine dem vurmak istedim biraz da acikcasi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı plectrum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyin göçünden sonra sıra youtuber göçünde anlaşılan
    Türkiye'nin çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması yaptığı, youtube'a daha düşük vergi uygulayan ülkelerden birinde mükellefiyet oluşturup vergiyi o ülkede ödeme durumunda, anlaşma gereği Türkiye'de bir daha vergi ödemezsiniz. Küresel dünya'da kafayı çalıştıran kendini kurtarır.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Gelirlerimiz, ekonomi şahlandığı için çok arttı. Çok fazla olunca da, fazla rahatlık batmasın diye, siyasiler bi kısmını geri almaya karar verdi.
    Klima sezonu geliyor, pamuk eller cebe.
    Adamın gözünden kan... ter alacaklar.

https://www.ntv.com.tr/amp/turkiye/s...lkuAVvb3Ha-2pg

Gelsin vergi, girsin vergi. Pardon, gitsin vergi.

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar
    Patronunuz size maaş ödediğinde ben bu kadar aldım diye beyanname verip vergi ödemiyorsunuz.
    Çünkü patronunuz size vergisi kesilmiş net maaşı ödüyor
    Google da öyle.
    Yanı daha önce ödenmiş bir vergiyi bir daha niye ödeyeceksiniz onu anlamadım!

Ayrıca youtube bir çok kuruma da ev sahipliği yapıyor.
    Bağımsız gazeteciler için de bir platform
    Devlet, kanalıma hoşgeldiniz diyen ergenlerin üç kuruşuna çökmek istiyor olabilir ama mevzu bundan ibaret değil ki.
    Bir çok yayın kuruluşu burayı host olarak kullanıyor.
    Yanı haber videosunu kendi hostunda tutmak yerine çok daha hızlı olan youtube dan yayınlıyor.
    Müzik şirketleri zaten adı üstünde şirket.
    Ciddi gelir elde edenler bu tür şirketler zaten
    Vergi kesintisi yükseğe çekilirse onlar gönderileri yurtdışından yapar ve beklentinin aksine vergi kaybı olur.
    Kısaca youtube gelirleri zaten vergiye tabi.
    Bu yeni bir vergi mı anlamadım.
    Balon haber olmasın?
    burada bir yanlış anlaşılma var sanırım. Maaşlı çalışanlar gelir beyanında bulunmuyor çünkü bordrolu çalışıyorlar maaşları daha hesaplarına yatmadan vergileri kesiliyor. Herhangi bir bordrolu çalışanın maaş bordrosuna bakarsanız orada kalem kalem vergileri, brüt maaşını ve vergi sonrası net maaşını görebilirsiniz. Şirketin kendi gelir vergisi ayrıdır çalışanların gelir vergileri ayrı. Siz şirketinizle net maaş üzerinden anlaşabilirsiniz bu vergi vermediğiniz anlamına gelmez, brüt maaşınızı bilmediğiniz anlamına gelir.

Youtube'un gönüllü paylaştığı kazancı gibi bir durum da yok. Youtube'a içerik üretiyorsunuz. siteye ne kadar adam çekebilirseniz yani youtube'a ne kadar kazandırırsanız Youtube'da size ona göre bir ödeme yapıyor. Yani bir iş yapıyor karşılığında ödeme alıyorsunuz. Bunun Türkiye'ye has bir durum olduğunu da sanmıyorum, Amerika'daki youtuberlar vergiden muaf mı mesela?
    hasmet bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun Türkiye'ye has bir durum olduğunu da sanmıyorum, Amerika'daki youtuberlar vergiden muaf mı mesela?
    Değil. Beyan etmek zorundalar. Eğer kazanç yıllık $600 üzeriyse Google direk 1099 denen bir vergi formu yolluyormuş zaten. Hatta bankada yatan paranızdan elde ettiğiniz faiz geliri bile aynı şekilde vergilendiriliyor.

Ama Türkiye'nin aksine vereceğiniz vergi, yılda bir kez, tüm yıllık kazancınız baz alınarak hesaplanıyor. Çok kazanmışsanız çok, az kazanmışsanız az vergi ödüyorsunuz.

Türkiye'de şu vatandaşın sırtındaki fahiş dolaylı vergi olayının bitmesi lazım artık. Zengin insandan da, orta halli insandan da, fakir insandan da, aynı dolaylı vergi alınıyor. Telefon, benzin, araç gibi ekonomiye katkı için gerekli giderler imkansızlaştırılıyor, orta ve düşük kazançlı vatandaşın eziliyor... Zengine dokunmuyor ama.
    nyk, gezginkral ve Osm@n bunu beğendiler.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değil. Beyan etmek zorundalar. Eğer kazanç yıllık $600 üzeriyse Google direk 1099 denen bir vergi formu yolluyormuş zaten. Hatta bankada yatan paranızdan elde ettiğiniz faiz geliri bile aynı şekilde vergilendiriliyor.

Ama Türkiye'nin aksine vereceğiniz vergi, yılda bir kez, tüm yıllık kazancınız baz alınarak hesaplanıyor. Çok kazanmışsanız çok, az kazanmışsanız az vergi ödüyorsunuz.

Türkiye'de şu vatandaşın sırtındaki fahiş dolaylı vergi olayının bitmesi lazım artık. Zengin insandan da, orta halli insandan da, fakir insandan da, aynı dolaylı vergi alınıyor. Telefon, benzin, araç gibi ekonomiye katkı için gerekli giderler imkansızlaştırılıyor, orta ve düşük kazançlı vatandaşın eziliyor... Zengine dokunmuyor ama.
    vergilerin oranları adaletli dağıtılmaları vs tabii ki tartışılabilir ve eleştirilebilir. konu başlığı ve içeriği hatalı bence çokça yanlış anlaşılma var. Videoda da bariz reklam var. Dijital içerik üreticilerin bu reklam / pazarlama konularına bir çözüm getirilmesi lazım.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    [QUOTE=COQ;4556708]Arkadaşlar
    Patronunuz size maaş ödediğinde ben bu kadar aldım diye beyanname verip vergi ödemiyorsunuz.
    Çünkü patronunuz size vergisi kesilmiş net maaşı ödüyor
    Google da öyle.
    Yanı daha önce ödenmiş bir vergiyi bir daha niye ödeyeceksiniz onu anlamadım!

Buradan da anlıyoruz ki; hepimiz gibi siz de ÖTV, KDV ve daha çoğu vergimizi neden verdiğimizi siz de anlayamamışsınız
    COQ bunu beğendi.
    ...

Motosikleti
    speederbike
    Ben verginin vergisini anlayamadım henüz.
    hasmet bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)