Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

İthal malın zam yemesine sinirlenmemeliyiz.

Motovento
    REKLAM ALANI
    f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Üretim yapılır sök-tak işçi mantığıyla üretim gayet kolay. Üstüne de Made in Turkey yazdım mı tamam..

Olay üretim yapılacak makineyi, argesini, üretim bandında gerekecek her tür kesici alet gb malzemelerini, gerektiğinde bakımını yapabilecek kabiliyetli elamanı Türk malı yapmak gerekiyor.

Lise ve Myo da Makine okudum. Ciddi anlamda söylüyorum okulda hiç bir şey görmemişim. Türk gencinde maalesef eksik eğitimden kaynaklı boşluk var. Eee fabrika da deneyimli eleman istiyor. Az bi parası olan gençte 5-10 yıl sanayide kendini geliştirince açıyor dükkanı ekmeğine bakıyor.

Var ya üretim, kur, yönetim hakkında konuşulacak o kadar şey var ki. Her şey ama her şey birbirini tetikledi ve bu hallere geldik. Hala da tetiklenmeye devam ediyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı Nimrodel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum gençlik bir madendir. Olabildiğince açık, öğrenme ve uygulama kabiliyeti yüksek ama doldurulmayı bekleyen bir beyindir. Eğitim düzgün olur, gençler işlerini geleceklerini insan gibi ortamlarda planlayıp, kurabilirlerse ülkeyi ileriye götürecek nesiller ortaya çıkmış olur.

Gençlerin tiktok üzerinden saçma sapan şeyler yapmasının nedeni de bu gençleri iyi işleyemeyen eğitim sistemimiz olmayışıdır. Ha o olsa bile bir toplumun tamamı zaten %100 ilerlemiş olması mümkün olamaz. TikTokçu yine çıkacaktır. :D
    Tamam, eğitim işin bir ayağı da, en önemli etkeni değil.

Kime sorsan "eğitim şöyle, eğitim böyle" yok efendim "eğitim sistemi yanlış" falan feşmekan... Ben eğitim sisteminin içindeyim; daha spesifik olmak gerekirse lisede öğretmenim. Şimdi kimse "sen öğretemiyon demek ki" demesin, branş öğretmeni değilim.

Bu "genç" denen kesim var ya, 34 yaşımdayım ben böyle gamsızlık görmedim. Herif/kız ne yapması gerektiğini biliyor, işin biraz farkında; ama yapmıyor. Ee neden yapmıyorsun? Seni alıkoyan ne? Cevap yok. Cevap vermeyene, sorun belirtmeyene ben ne bilip de yol göstereyim?

Memleketim insanına fırsat verip bir ortaöğretim kurumunda 1 hafta veya 2 hafta öğretmen sıfatıyla bi görevlendirsinler, "n'oluyo lan burda" diye depresyona girer. Aklı başında olanı yok mu? Var, var da 2%'yi geçmiyor. Ötekilerine bakınca o da "amaan koy g.tüne" diyor.

Tabi öğretmenlerde de büyük suç var. Deneme sınavında en fazla 6-7 matematik net yapanın ders notu 90 yok veya 80. Bunu söyleyince de çok bilmiş havasına giriyorlar.

Meslek lisesinde bile tutunamayacak insana anadolu lisesinde sınıf geçirtiyorlar. Adam/kız 11. sınıfta TM bölümü seçiyor, sonra kalkıp "yea bu matamatik benim ne işime yaricak" diyor. "Sözele gideydin, dile gideydin" diyorum, sırıtıyor. Şeytan diyor vur ağzının orta yerine bi tane!!!

Ben niye böyle yazdım durdum, bilmiyorum. Dolmuşum demek ki. Hep sana yönelik yazmadım @Nimrodel; öyle denk geldi.
    bursalıali ve Nimrodel bunu beğendiler.
    mıymıntı musa suşi yerken halıya ispirto döktü

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kime sorsan "eğitim şöyle, eğitim böyle" yok efendim "eğitim sistemi yanlış" falan feşmekan... Ben eğitim sisteminin içindeyim; daha spesifik olmak gerekirse lisede öğretmenim. Şimdi kimse "sen öğretemiyon demek ki" demesin, branş öğretmeni değilim.

Bu "genç" denen kesim var ya, 34 yaşımdayım ben böyle gamsızlık görmedim. Herif/kız ne yapması gerektiğini biliyor, işin biraz farkında; ama yapmıyor. Ee neden yapmıyorsun? Seni alıkoyan ne? Cevap yok. Cevap vermeyene, sorun belirtmeyene ben ne bilip de yol göstereyim?

Memleketim insanına fırsat verip bir ortaöğretim kurumunda 1 hafta veya 2 hafta öğretmen sıfatıyla bi görevlendirsinler, "n'oluyo lan burda" diye depresyona girer. Aklı başında olanı yok mu? Var, var da 2%'yi geçmiyor. Ötekilerine bakınca o da "amaan koy g.tüne" diyor.

Tabi öğretmenlerde de büyük suç var. Deneme sınavında en fazla 6-7 matematik net yapanın ders notu 90 yok veya 80. Bunu söyleyince de çok bilmiş havasına giriyorlar.

Meslek lisesinde bile tutunamayacak insana anadolu lisesinde sınıf geçirtiyorlar. Adam/kız 11. sınıfta TM bölümü seçiyor, sonra kalkıp "yea bu matamatik benim ne işime yaricak" diyor. "Sözele gideydin, dile gideydin" diyorum, sırıtıyor. Şeytan diyor vur ağzının orta yerine bi tane!!!

Ben niye böyle yazdım durdum, bilmiyorum. Dolmuşum demek ki. Hep sana yönelik yazmadım @Nimrodel; öyle denk geldi.
    Bizi kurtaracak olan o yüzde ikilik kesimdeki çocuklar..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizi kurtaracak olan o yüzde ikilik kesimdeki çocuklar..
    Düşünebilen insanlar. Geleceğin terörist ilan edilmeye en yatkın insan grubu... Önlerinde üç yol var: Ya hapis, ya otokontrol, ya da yurt dışı...

Neden üretemiyoruz? Çünkü üreteceklere değil, üteceklere fırsat vermeyi tercih ediyoruz...

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Hiçbir zaman okulumun eğitimimi engellemesine izin vermedim"

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    Resmi olarak seçime soktuğu daha seçim bittiği gün diğer partileri ve onlara oy verenleri terorist ilan eden bir ülkede yaşayıp hala umudu olan insanları takdir ediyorum. Bu okadar baskınlaşmış durumdaki seçimle kazanan partinin adayına bile davranışları nedeniyle terorist benzetmesi yapılıyor. Atatürk kelimesi geçince ulan karşıt ne söyleyebilirim diye kendini yırtan güzel çocuklar var artık aramızda.

Papua yeni gineyi duyan var mı hiç ? Ne üretiyor ne yiyor ? allah aşkına aşağıda linklere sırasıyla tıklayın.

https://www.google.com/search?q=papu...67&safe=strict

https://www.google.com/search?q=papu...hrome&ie=UTF-8

Yarın öbür gün bir katarlı böyle elinde tclerin yazdığı bir kağıtla gelip senin tc bana satılmış sen benimsin demesinden korkuyorum.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Şu anda ülkeyi yöneten insanların amacı zaten bu yazdıklarının tam tersi değil miydi ? Bunlar varken bu iş nasıl olacak ? Ülke tam anlamıyla dışarı bağımlı hale geldi, cehalet körüklendi, her alanda ayaklar baş oldu ve görev tamamlandı (mission accomplished). Halk da herhalde böyle olmasını istedi ki destekledikçe destekledi.

İşin eğitim yönüne gelirsek, biz öncelikle başarı ve başarılı insan kriterlerimizi bir gözden geçirmeliyiz. Bir çocuğun notlarının tümünün 100 olması başarı mıdır yoksa bol keseden not vermenin sonucu mudur ? Bir sınavla insanları belirli bir mesleği yapabilecek yeterlilikte olduğuna karar vermek ne kadar doğrudur ? O sınavların birincileri (aynı sınavda nasıl birden çok birinci oluyorsa artık) gerçekten o kadar zeki midir yoksa sınav mı çok kolaydır ? Bugün hepimizin çocukları sınavlara girip hepsi 100 olan notlar getiriyor. Kaçımız bunları sorguluyoruz ? Ben ortaokul ve lisede 10 üzerinden 4.5'tan 5 alıp sınıf geçmeye çalışırdım, şimdi benden çok daha zayıf öğrenciler takdirnamesiz sınıf geçmiyor. Bu kimsenin kalbi kırılmasın, dershane sistemleri yaşasın kafasını artık bırakmanın zamanı geldi. Herkesin mühendis olması, teknik adam olması, üniversite okuması gerekmiyor. Bu forumda birçok mühendis arkadaşın bile işin teorisine değinen teknik konularda ne kadar yanlış yorumlar yaptığını okuyorum. Cahil cesaretine bağlı olarak memlekette her gün sonsuz enerji makinası, 1 litre yakıtla 100 km giden motor yapmış adamlar türüyor. Bunların hepsi fazla hoşgörüden kaynaklanıyor. İnsanımıza bir türlü "bilmiyorum" demeyi veya anlamadığımız işe burnunu sokmamayı öğretemedik. Bunlardan dolayı açıkçası çok zeki bir millet olduğumuzu da düşünmüyorum yoksa bu noktada olmazdık. 1950'lerden başlayarak ortalama insan kalitemiz git gide düştü ve şu anda bence dibe vurmuş durumdayız.

Neyse, bunları yaz yaz bitmez.
    tommygun bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    IQ devalüasyonu deniyor buna.

Madem konu eğitime gelmiş, ben size zehir gibi bir nesil nasıl yetişir anahtarını vereyim: çocukları bir yetişkin gibi büyütüp/eğitip 16 yaşından sonra özgür bırakmak.

Bu, bizim geleneksel aile yapımıza ters olduğu için bizim toplumda özgüveni yüksek, maceracı ve merak eden gençler maalesef çok nadir çıkıyor. Çıkanlar da soluğu yurt dışında alıyor zaten.
    Seko ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    Papua yeni gineyi duyan var mı hiç ? Ne üretiyor ne yiyor ? allah aşkına aşağıda linklere sırasıyla tıklayın.

https://www.google.com/search?q=papu...67&safe=strict

https://www.google.com/search?q=papu...hrome&ie=UTF-8
    ...
    Biz onlarınkilerden büyük kabak takalım

Şaka bir yana konu eğitim değil kültür meselesi; çocuklar ne zaman analarının babalarının (mesela - basit bir örnek bir kuyruğa kaynak yapmadan, normal insanlar gibi sıradan girdiklerini görmeye başlayacaklar, o nesilden itibaren düzelmeye başlarız... (Çocukların yabaninin değil kibarın, cahilin değil eğitimlinin vs. vs. daha saygın olduğu, daha refahlı yaşadığını görmeye başlayacağı bir kültüre dönmemiz lazım. Şu anki kültür yozlaşmış bir kültür.)
    Seko bunu beğendi.

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Estağfurullah ben kendi aleyhime anlamadım zaten. Sen de çok haklısın.

Eğitimden kasıt zaten, aileden başlayan belli bir disiplini takip eden bir ekol, bir kültür oluşması. Japonların, Almanların bu tarz kültürleri var. Almanlığı, Japonluğu bu yetiştirilme tarzlarından, doğumdan sonra varsayılan bir şekilde çocuğa yerleşmiş aileden geçen bir disiplin ve çalışma biçimi var. Zaten bu nedenle bu ülkelerin sırtı bu kadar musibet gördükten sonra da yere gelmiyor. Ama herkesin içinden yine çürük elma çıkıyor haliyle. Almanlardan hitler çıkmış daha ne olsun. :D

İşte bunlar gibiler dış güç falan dinlemeyip kendi içlerinde bu tarz noktalarda kendilerini toparlıyorlar çok büyük yıkımlara da uğrasalar.

Türk gencinin içi boş, her şeye sıfırdan başlamaları gerektiğinde belli bir metodu takip etmeleri gerektiğini bilmiyorlar, çünkü öyle bir metot verilmemiş. Dinin de çok baskın olduğu coğrafyalarda böyle gelmiş böyle gider kafası ile kaderci bir anlayışa bürünmek de normal. Bizim gençleri harekete geçirmeyen, anlık ve saçma zevklerle yetinme huyu bence bundan var.

Avrupa'da kâşifler yaldır yaldır okyanus ötesi keşfe çıkarken, sanayi devriminde cayır cayır makina imal edilirken biz lale devrini yaşıyorduk!

Yanlış anlaşılmasın, keşifleri ve sanayi devrimini savunmuyorum. Keşifler sonucu keşfedilen yerlerde yerlilere yapılan zulümler, sanayi devrimi sonucu oluşan çevre kirliliği ve çarpık kentleşmenin ortaya çıkması; bunları çılgınca eleştirim. Bunun yanında, atalarımızın bu gelişmeleri yakalayamamasını da eleştirim.

Evet, bizim ailevi ve toplumsal yapımız yeniliklere ve keşiflere açık değiller. Bu yüzden dünya genel konjonktürünü yakalayamıyoruz. Yakalayamayız da.

Gelişmiş ülkelerde her şey ihtiyaca binaen tasarlanır ve üretilir. Felsefe ve doktrinlerde ihtiyaca binaen ortaya çıkmıştır ve üretilir. Biz, onları taklit ederiz. İhtiyacen değil, şeklen yapılması önemlidir bizim için. Bu yüzden işlerimiz hep yarım yamalak, kalitesiz, özensizdir.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    siz kimsiniz

lale devrini kaç kişi yaşadı

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamam. İthal malın zam yemesine sinirlenmemeliyiz. Ama;
    https://youtu.be/GBPH4cFuZV4

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Biz hala lale devrini yaşıyoruz. Herşey güllük gülistanlık.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)