Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Mayıs Zamları

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba herkese,
    uzun zamandır honda cb250r almak istiyodum. Bu zam olayından sonra acele ediyim dedim. Bugün ankarada bir honda bayisine geldim. Geçen hafta ellerinde bir motor vardı. Şu an elimizde kalmadı, mayıs ayında gelicek. Ancak gelenlerin hepsi %10 zamlı gelicek dediler. Benim bildiğim kadarıyla bu motorlar gemiyle geliyor, o da en az 2 - 3 ay sürer diye tahmin ediyorum. Buna rağmen %10 ek vergi vermedikleri motorlara da zam yapmışlar. Siz ne düşünüyosunuz bu konuda? Hondanın fırsatçılığı mı yoksa benim bilmediğim bi şey mi var

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Fırsatçılar tabii ki. Enflasyon %1, avro 4.5TL olmuşken yapılan fırsatçılıktır kesinlikle.
    khaledome bunu beğendi.

Bu motor 2 - 3 yıl önce zaten 20.000 civarıydı. 2 yıl içinde fiyatı %50 arttı. Bari yeni gelen motorlara zam yapsalar ış. Şu an ellerindeki motorların gümeük vergisi zaten ödenmiştir.

Maalesef hepsi öyle.

Gümrük vergisi, mal gümrüğe geldiğinde ödenir.

İsterse sipariş 1 sene önce verilmiş olsun, mal gümrüğe gelmeden bir gün önce vergi oranı değişirse, yeni oran üzerinden vergi ödenir. Bu konuda fırsatçılık yapmıyorlar.

Tabi vergi artışı öncesinde gelmiş, eski oran üzerinden vergisi ödenmiş stokları gizleyip, zamlı fiyattan satıyorlarsa fırsatçılık olur.

Motosikleti
    xsr 900
    arkadaşlar yerine koyma maliyetini de hesaplamanız lazım, herhangi bir ticari işletme bunu hesaplamıyorsa batar.
    örnek veriyorum, 1 tane kalem satacaksınız 8 tl ye aldınız 10 tl ye satıyorsunuz. siz satmadan sizin alım fiyatınız 10 tl oldu, hala 10 tl ye satar mısınız? sattığınızın yerine dükkanııza bir tane daha almak istediğiniz de 10 tl çıkacak cebinizden. o satışı yapmanın artık hiç bir manası yok, elinizde dursun daha iyi.
    Justforfun bunu beğendi.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Benim bildiğim kadarıyla Mayıs'ta gelecek motorlar Şubat üretimi zaten. Ayrıca gümrük vergisi mal ülkeye giriş yaptığı anda işleniyor diye biliyorum.

Alıntı khaledome adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar yerine koyma maliyetini de hesaplamanız lazım, herhangi bir ticari işletme bunu hesaplamıyorsa batar.
    örnek veriyorum, 1 tane kalem satacaksınız 8 tl ye aldınız 10 tl ye satıyorsunuz. siz satmadan sizin alım fiyatınız 10 tl oldu, hala 10 tl ye satar mısınız? sattığınızın yerine dükkanııza bir tane daha almak istediğiniz de 10 tl çıkacak cebinizden. o satışı yapmanın artık hiç bir manası yok, elinizde dursun daha iyi.

Olması gereken:

Finansal yapısı kötü işletmeler için geçerli bu. Normal ya da iyi koşullarda alımlar sermaye ile yapılır. Sermayeyi kısmen ya da tamamen mala yatırırsın, sattıkça kar edersin. Sermayeyi yatırdığın malı satamıyorsan yatırımın ölüdür.
    Paran varsa sermaye artırıp yeni mallar alırsın, paran yoksa yeni mal almak için elindekileri satmak zorundasındır. İşletmeler kar etmek için kurulur. İşletmelerden bir mal alabilmek için elindekini satmak durumunda olması beklenmez.
    Farklı isimlerle adlandırılan bu tür "yerine koyma maliyeti" vs. taciri ilgilendirir. Müşteriye yansıtılmaması gerekir.

Gerçekte olan:

Tabi gerçek hayatta bu şekilde olmuyor. Ticaretten anlamayan, kendisinin, piyasanın, ülkenin koşullarını tartamayan insanlar/kurumlar ve kötü ekonomi yönetimi piyasayı ve ekonomi alt üst ederek dibe götürüyor.

Temenni:

Her inişin bir çıkışı vardır.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    gelenlerin hepsi minumum yüzde 10 zamlı gelicek.1 2 ay önceki dolar euro kuru böyle değildi atıyorum cb250r şu an 29.900 ise 34 binden aşaya fiyatla gelemez.karaborsacılık yapıp malı saklıcaklar sonra euro ve ötv artışıyla piyasa çıkartıcaklar mal geldi diye.gayet normal yıllardır süren bir süreç en basit kemal sunal filmleriindeki çay tüp gaz kuyruğu aynı mantık.ne kadar talep olursa mal bırakma ortada gelince değere binicektir

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hayin Yamaha! Pardon Honda.

Paramızın değeri hiç olmuş. Vergi üstüne vergi üstüne vergi gelmiş... Problem ne? Tabii ki motosikleti satan.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)