Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet Bayilerinin Tokluğu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    Bugün motora başlayacak genç bir kardeşim için motora bakmaya gittik. 2. el temiz kullanılmış bir motoru beğendik motorun sıfırı 5400tl. 4000tl fiyat çektiler 2bin km de motor. 3750tl teklif ettik kabul etmedi tamam dedik 4000tl verelim bari bir kask hediye edersen alalım yolda trafik çevirip ceza yazmasın dedik (kaskın fiyatı 90 tl dandik bir kask) adam kovarcasına olmaz deyip kestirip attı. Bakın burada sadece olmaz demedi motoru ben kullanırım yine de satmam/satmıyorum işinize gelirse gibi müşteriye edilmeyecek laflar.

Şimdi bir daha bu bayiye ve bu bayiyin verdiği servise uğrar mıyım? Hayır

Bir daha bu bayi ve ustayı kimseye tavsiye eder miyim? Tavsiyeyi geç üstüne kötü laf bile söylerim.

Ayıp valla esnaflık böyle olmamalı, bugünün bir de yarını var. Esnaflık yapan adama kötü söz yakışmaz müşteri velinimettir.

İnanın bundan sonra bırakın parça almayı veya onarımı selam bile veresi gelmiyor insanın hem motosiklet ustalarına hem de motosiklet bayilerine.

İşiniz varsa internetten parça siparişi ile kendiniz halledin işinizi.

(Not: İşini hakkıyla yapan, güleryüz gösteren, yardımcı olan usta ve bayiler için sözüm meclisten dışarı.)
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Arkadaşım kusura bakma ama pazarlığın da bir raconu var, adam zaten 4000'e inmiş. Kusura bakma ama siz hem köklemişsiniz hem de ta.ş.kları zorlamışsınız.
    shruikan, Jeansque, UzunYolAdami ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım kusura bakma ama pazarlığın da bir raconu var, adam zaten 4000'e inmiş. Kusura bakma ama siz hem köklemişsiniz hem de ta.ş.kları zorlamışsınız.
    Hahahah

Motosikleti
    Hocam pazarlık sünnettir lafını bilir misin? Olmazsa tamam dersin 2 tarafta konuştuk ama anlaşamadık der ger geçer hakaret eder gibi ben bayiyim her türlü satarım, satmıyorum tarzda laflar bir alıcı için gerçekten çok rencide edici.

Zaten fiyat ile sorunumuz falan yok ama kusura bakmasınlar 100tl ikram edemiyorsa 4000tl de o adam esnaf değildir. Çakal satıcıdır

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Sadistic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam pazarlık sünnettir lafını bilir misin? Olmazsa tamam dersin 2 tarafta konuştuk ama anlaşamadık der ger geçer hakaret eder gibi ben bayiyim her türlü satarım, satmıyorum tarzda laflar bir alıcı için gerçekten çok rencide edici.

Zaten fiyat ile sorunumuz falan yok ama kusura bakmasınlar 100tl ikram edemiyorsa 4000tl de o adam esnaf değildir. Çakal satıcıdır
    Güzel kardeşim pazarlık elbet sünnettir de 5000'lik motoru adam indirir 4500'e. 2.eli 4500 olan motoru indirir 4000'e. Sen tamam kazan da adam da hiç mi kazanmasın?

Motosikleti
    Kazansın kazanana lafımız yok kazancında da gözümüz yok ama olmaz demeninde bir adabı var. Üzgünüm kardeşim yardımcı olamıyorum dersin ona göre alıcı evet veya hayır der. Kibrin hiç kimseye bir faydası olmaz.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Sadistic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kazansın kazanana lafımız yok kazancında da gözümüz yok ama olmaz demeninde bir adabı var. Üzgünüm kardeşim yardımcı olamıyorum dersin ona göre alıcı evet veya hayır der. Kibrin hiç kimseye bir faydası olmaz.
    Demek ki adam öyle bir bunalmış ki ekonomik sıkıntıdan 90 TL.lik ikram lafını duyunca bile triplere girmiş.
    Sadistic ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ekonomik sebeplerden dolayı herkes bunalmış durumda ama her ne olursa olsun insanlığı elden bırakmamak lazım. Bu sektör anlayışsızlık, biraraya gelememe hemfikir olamama, dolandırıcılık ve üçkağıtcılık gibi sebepler dolayısıyla bu halde ve daha da kötüye gidecektir.

En kötüsü de motosiklete başlayacak veya bu alemde olanları soğutuyorlar.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Güzel kardeşim pazarlık elbet sünnettir de 5000'lik motoru adam indirir 4500'e. 2.eli 4500 olan motoru indirir 4000'e. Sen tamam kazan da adam da hiç mi kazanmasın?
    Hocam bir yanlış anlaşılma var galiba Byi ilk olarak motora 4000 TL çekiyor Motor 2. el. Motorun sıfırının 5400 Tl olduğunu belirtmiş.
    Sadistic bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bir yanlış anlaşılma var galiba Byi ilk olarak motora 4000 TL çekiyor Motor 2. el. Motorun sıfırının 5400 Tl olduğunu belirtmiş.
    O zaman ben yanlış anlamışım mevzuyu.
    Sadistic bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Xmax250 motorumun satişini verirken,alici kişi,kullandiğim nolan çene açilir kaskimi istedi.

Neymiş,kaskin rengi motorada tam uyumluymuş

Arada araci arkadaşim olmasaydi satişini vermeyecektim,

Zaten guzel bir ikram yaptim,motorda çiçek gibiydi,birde kaski istedi benim sigortalar atti.

Sonuç,tabiki kaski vermedim.
    Sadistic bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar 200ns - Yamaha mt-25abs
    reis sen çok tehlikeli bi adamsın :D
    tommygun, Sadistic ve cıbılduck bunu beğendiler.

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Bu aralar kimsenin pazarlık yapmaya tahammülü yok. Biraz da satıcıyı tartmak lazım.
    Sadistic bunu beğendi.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    ben fotoğrafçıyken
    gelin fotoğrafı çekiminde verilen bi fiyat vardı
    detaylara girmicem
    fiyat 120 liraydı. yanında türlü türlü hediyeler veriliyordu.

müşteriler fiyatı 100 liraya çekmeye çalışıyorlardı.
    bizde adamdan bıkıp daha çok uğraşmamak için 100 liraya tamam diyorduk.
    bu seferde fiyatı istediğine çekince yanında daha çok hediye almaya çalışıyorlardı.

bu mesleği 5 yıl kadar yaptım. bir süre sonra istemsizce müşteriye gereğinden fazla tepki gösterebiliyorduk.

buda onun gibi bişey galiba. bayideki adama çok yüklenmemek lazım.
    ryangt ve Sadistic bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Satıcının Üslubu güzel mi ? değil tabi ki.

4 bin tl'den inmeyeceğini net olarak belirten adama hala "abi bi kask ver bari" modunda hala pazarlıgı diretmek güzel mi? o da değil.

karısık dönemlerdeyiz, 2 tarafta suclu boşverin.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Ticaret kanununda satıcı indirim yapmak zorundadır diye bir madde mi var? Adam 4000 lira demiş sana fazla geldiyse bir kere indirim istersin yaparsa yapar yapmazsa çekip gidersin. Israrla adamı bunaltıp kendini dükkandan kovdurana kadar sinirlendirmenin ne anlamı var?

Bence koyduğu fiyatı pazarlıkla düşürmeyen satıcı en dürüst esnaftır. Adam gibi herkese aynı fiyatı söyler satışını yapar. Önce yüksek fiyatı yazıp sonra pazarlıkla fiyatı normale düşüren satıcı aslında pazarlık yapmayan müşteriyi enayi yerine koyuyordur. Maksadı piyasayı bilen müşteriye normal fiyattan satış yapıp piyasayı bilmeyen müşteriye yüksek fiyattan kazık sokmaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:20 ----------

Bu pazarlık yapma işinin ne kadar bokunun çıkarılabileceğini Arabistanda görmüştüm. Bütün satıcılar nasıl olsa müşteriler pazarlık yapıyor diye malın ederinin 2-3 katını söylüyorlar başta. E herkes de bunu bildiği için fiyatı yarıya düşürene kadar kimse malı almıyor. Böyle boşu boşuna uğraşıp duruyorlar.

Kendi başımdan geçen bir örnek;
    Bir dükkana girdik aradığımız bir ürünün fiyatını sorduk. Satıcı aşırı yüksek bir fiyat söyledi. O ürün özellikle istiyoruz ve saatlerce aramışız yani alacağız ama satıcı yüksek fiyat çektiği için mecbur pazarlığa başladık. Bizim gözümüzde malın ederi en fazla 30. Satıcı 100 diyor biz 10 diyoruz. Olmaz 90 diyor bir yandan da lütfetmiş gibi hareketler yapıyor. Biz olmaz diyoruz gene ama adam bizim o malı özellikle istediğimizi farketmiş düşürmüyor fiyatı aklınca aldığının onlarca katı fiyata satacak. Baktık fiyatı düşürmüyor teşekkür edip kapıya doğru yöneliyoruz. 80 diyor tekrar dönüp pazarlığa oturuyoruz 20-80-20-80 derken yine olmaz satmıyorum diyor anlaşamıyoruz tekrar kapıya yöneliyoruz. Tam kapıdan çıkacağız yine sesleniyor hadi 60 olsun diyor el hareketleriyle. Yine pazarlığa devam ediyoruz ama bu sefer kapıdayız bir ayak dışarıda. İş iyice inada biniyor en son 50 diyor biz 30 diyoruz biliyoruz 100 den 50 ye düşmüşse 30 a da düşer. Yine anlaşamıyoruz bu sefer dükkandan çıkıp gidiyoruz. Satıcı dükkandan çıkıp arkamızdan bağırıyor 35 diye. Nihayet yarım saatlik psikolojik mücadelenin ardından olması gereken normal fiyata ürünü almış oluyoruz.
    Şimdi satıcı en başta etikete 30 yazsaydı da vakit harcamadan alışverişimizi yapsaydık iki taraf için de karlı olmaz mıydı? Olurdu tabi ama arap kültürüne bu saçmalık yerleşmiş bir kere.
    sandıkçı, BOO_74, Cyan ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Şu dünyada pazarlık kadar tiksindiğim pek az şey var, güzel yazmışsın @mustafa_325

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Pazarliginda bir adabi vardir,mezarciliğa gerek yok.

Sembolik bir rakam.

Satici ilana 14.250 tl yazmiştir.kalkipta 12-13 bine almaya calismak çingene pazarliğidir,oluru 250tl bir ikramdir.

Bu arada fiyati şişirilmemiş piyasa bandindaki motorlardan bahsediyorum

Zaten malina güvenen adam,fiyatta kelepir tarzda esneklik yapmaz.
    Sadistic bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ben olsam "paran yoksa binmeyecen pis fakir" derdim ve birde kapıdan çıkarken arkalarından tekme atardım...

şaka bir yana ben de benzer bir durumu yaşadım, tekme atma kısmı olmadı tabi, adam bana "paran yoksa binmeyecen" demişti ve bende "param var ki almışım, param var ki benzin koymuşum ve param var ki şu an senden bişey satın almaya çalışıyorum" dedim.

adam beni baya kızdırdı ve adama bağırıp çağıracaktım da elinde bıçak vardı o yüzden fazla üstelemedim. ne olur ne olmaz.
    Sadistic bunu beğendi.

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ticaret kanununda satıcı indirim yapmak zorundadır diye bir madde mi var? Adam 4000 lira demiş sana fazla geldiyse bir kere indirim istersin yaparsa yapar yapmazsa çekip gidersin. Israrla adamı bunaltıp kendini dükkandan kovdurana kadar sinirlendirmenin ne anlamı var?

Bence koyduğu fiyatı pazarlıkla düşürmeyen satıcı en dürüst esnaftır. Adam gibi herkese aynı fiyatı söyler satışını yapar. Önce yüksek fiyatı yazıp sonra pazarlıkla fiyatı normale düşüren satıcı aslında pazarlık yapmayan müşteriyi enayi yerine koyuyordur. Maksadı piyasayı bilen müşteriye normal fiyattan satış yapıp piyasayı bilmeyen müşteriye yüksek fiyattan kazık sokmaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:20 ----------

Bu pazarlık yapma işinin ne kadar bokunun çıkarılabileceğini Arabistanda görmüştüm. Bütün satıcılar nasıl olsa müşteriler pazarlık yapıyor diye malın ederinin 2-3 katını söylüyorlar başta. E herkes de bunu bildiği için fiyatı yarıya düşürene kadar kimse malı almıyor. Böyle boşu boşuna uğraşıp duruyorlar.

Kendi başımdan geçen bir örnek;
    Bir dükkana girdik aradığımız bir ürünün fiyatını sorduk. Satıcı aşırı yüksek bir fiyat söyledi. O ürün özellikle istiyoruz ve saatlerce aramışız yani alacağız ama satıcı yüksek fiyat çektiği için mecbur pazarlığa başladık. Bizim gözümüzde malın ederi en fazla 30. Satıcı 100 diyor biz 10 diyoruz. Olmaz 90 diyor bir yandan da lütfetmiş gibi hareketler yapıyor. Biz olmaz diyoruz gene ama adam bizim o malı özellikle istediğimizi farketmiş düşürmüyor fiyatı aklınca aldığının onlarca katı fiyata satacak. Baktık fiyatı düşürmüyor teşekkür edip kapıya doğru yöneliyoruz. 80 diyor tekrar dönüp pazarlığa oturuyoruz 20-80-20-80 derken yine olmaz satmıyorum diyor anlaşamıyoruz tekrar kapıya yöneliyoruz. Tam kapıdan çıkacağız yine sesleniyor hadi 60 olsun diyor el hareketleriyle. Yine pazarlığa devam ediyoruz ama bu sefer kapıdayız bir ayak dışarıda. İş iyice inada biniyor en son 50 diyor biz 30 diyoruz biliyoruz 100 den 50 ye düşmüşse 30 a da düşer. Yine anlaşamıyoruz bu sefer dükkandan çıkıp gidiyoruz. Satıcı dükkandan çıkıp arkamızdan bağırıyor 35 diye. Nihayet yarım saatlik psikolojik mücadelenin ardından olması gereken normal fiyata ürünü almış oluyoruz.
    Şimdi satıcı en başta etikete 30 yazsaydı da vakit harcamadan alışverişimizi yapsaydık iki taraf için de karlı olmaz mıydı? Olurdu tabi ama arap kültürüne bu saçmalık yerleşmiş bir kere.
    Ahahaha baya güldüm abi yaa :D
    Denk geldin mi bilmiyorum taksilerde de aynı şeyi yapıyorlar biz gibi yabancılara köklüyorlar mesela 10 riyallik yere 30 riyal falan 10 riyal olcak pazarlığına tutuşuyon yarım saat :D
    Sadistic bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)