Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arka salıncak burcları hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Selamlar arkadaslar, benim motorun arka salincak burcu ve amortisor yataginin bagli oldugu burclar degismesi gerekiyor bosluk olmus nasil yapsam diye dusunurken soyle bir videoya denk geldim acaba dedim saglam olur mu veya daha iyi fikri olan var mi?

Biraz arastirdim soyle bir malzeme kullaniyorlar n11.com'dan Delrin Çubuk (10cm) seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
    https://urun.n11.com/vida-civi-somun/delrin-cubuk-10cm-P356828816

Benim merak ettigim ne kadar sure dayanacagi sizce is gorur mu?
    ABONE OLMAK İÇİN >>> youtube.com/channel/UC2pNC9t3HM5t01YezVcCwzw

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

hocam içeri uygun boyutta masura bilya bulabilirsen sıkı geçirebilirsin

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı fool rookie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam içeri uygun boyutta masura bilya bulabilirsen sıkı geçirebilirsin
    Simdi bir baktim da aslinda mantikli olculerine bakayim yarin ayni olcude olursa takarim ama camur vs sikinti cikarmaz mi?

Alıntı burakrak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Simdi bir baktim da aslinda mantikli olculerine bakayim yarin ayni olcude olursa takarim ama camur vs sikinti cikarmaz mi?
    abi tozdan ziyade sonuçta bu bir çelik.burçların içinde kauçuk gibi bi malzeme varsa o hafiften bi yaylanma sağlayabilir buda bi yumuşaklık hissetirir.rulmanda böyle bişey olmaz yani biraz konforsuz gelebilir ama denemeye değer bence kesinlikle.çamura gelince oralara bi kapak tarzı şeyler uydurulabilir

Motosikleti
    Xtreme max 200
    abi tozdan ziyade sonuçta bu bir çelik.burçların içinde kauçuk gibi bi malzeme varsa o hafiften bi yaylanma sağlayabilir buda bi yumuşaklık hissetirir.rulmanda böyle bişey olmaz yani biraz konforsuz gelebilir ama denemeye değer bence kesinlikle.çamura gelince oralara bi kapak tarzı şeyler uydurulabilir
    Ben söküp olculerini alayim belki toz kecesi bulabilirim o ebatta olursa cok daha uzun omurlu olacagi kesin ama

Alıntı burakrak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben söküp olculerini alayim belki toz kecesi bulabilirim o ebatta olursa cok daha uzun omurlu olacagi kesin ama
    tam aynı ebatta keçe olmasa bile bişeyler uydurulup sağlam bi şekilde yapılabilir anladığım kadarıyla elinden geliyo böyle işler

Motosikleti
    Xtreme max 200
    tam aynı ebatta keçe olmasa bile bişeyler uydurulup sağlam bi şekilde yapılabilir anladığım kadarıyla elinden geliyo böyle işler
    Evet plastik pul gibi birsey de is gorur sanirim tam oturacagi sekilde asitabilirim. Elimden geldigince bu tur seylerle ugrasmaya calisiyorum hatta calismak istiyorum desem daha dogru olur bir gun imkanim olursa guzel bir garaj yapip icini el aleti, anahtar takimlari vs ile dolduracam ��

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hocam hiç uğraşmayın. Sanayide önce bir malzemeciye (rulman keçe satan yere) gidin sonra bir tornacıya. Binlerce benzer malzeme var. İlla ki bir tanesi uyar veya uydurulur.
    En kötü ihtimal tornacı çelik göbeği çıkartır yeni göbek takar.
    Sanayide ne ararsanız vardır. Sadece biraz çaba ve zaman gerekiyor hepsi o kadar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:39 ----------

ek olarak Torsiyon Burcu diye arayabilirsiniz.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    ek olarak Torsiyon Burcu diye arayabilirsiniz.
    torsiyon burcu en benzer olanları. Aradaki kauçuk ani vuruntuları absorbe etmek içindir. Arka teker takozları gibi düşünün.
    Düz burç çakılabilir fakat ileride komple parçayı kıracaktır.

orjinal parçası çok pahalı değilse alıp değişim yapın. yada mutlaka aynı ölçüyü kullanan başka model vardır daha uyguna. bu sarf malzemeler genelde standart ölçülerde yapılır.

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Evet arkadaşlar bugün arka sistemi söktüm asıl sıkıntılı parça bu fotoğrafta da görünüyor ama diğer parçalarda da ufaktan boşluklar olmuş amortisör burcu ve arka mafsalın burçları gibi.. Bu arada 1. fotodaki aşınmış olarak görünen kısımda herhangi bir kauçuk kısım yok sadece dışında lastik toz keçesi var.

iç kısımdaki mil ile arasında ince bir bronz yüzük gibi bişey vardı zaten aşınmış küçük bir parça kalmıştı ama diğer tarafınki sağlam duruyordu. Tam olarak şu parça biraz daha ince bi malzemeydi bundan ;

Bu arada boşluk yapınca yukarı aşağı vurmaktan yuvayı biraz ovalleştirmiş

Bu parça "Pull-rod" diye geçiyor

iç kısmı tornada yuva açtırılarak içine şu tarz bir https://urun.n11.com/yedek-parca/ark...5-t-P419557612 mafsal takozu çakılabilir sanırım.
    Bu da arka amortisör yatağı ve amortisör takozundan fotoğraf;

Fazla zamanım yoktu arka salıncağı sökemedim onun burcları da aynı sistem midir acaba? Ben şimdi şu parçaları sipariş mi versem https://urun.n11.com/yedek-parca/lif...702-P222998285, https://urun.n11.com/yedek-parca/lif...701-P221816595 yoksa parçaların yuvalarını tornada genişlettirip içine https://urun.n11.com/vida-civi-somun...0cm-P356828816 şu malzemeden mi çaksam?
    Bu videoda daha net anlaşılır aradan çıkan aşınmış parçayı görüyorsunuz plastik gibi duruyor ama prinç, bronz tarzı bir malzeme;

Bu ara makineyi de koyalım şöyle;

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hocam kendinizi boşuna yoruyorsunuz.
    Hiç bir şeyi bozmadan rahatlıkla yapabileceğiniz bir şeyi yerinizden kalkmak istemediğiniz için işi uzatıyorsunuz gidin sanayiye size yardımcı olurlar. Bu kadar basit.
    Yanlış anlamayın eleştirmiyoruz sadece böyle bir yere varamazsınız. Sadece zihninizi yorarsınız.
    Gerek yok kendinizi üzmeye. Gidin sanayiye arayın araştırın sorun soruşturun. İşinizi halletmenin yanında daha neler öğrenebileceğinize şaşırırsınız.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)