Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincir ve yağlanma hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha R25
    Merhaba, 2018 abs r25'im var 6400 KM'de motul c1-c4 ile temizleme yağlama yapıyorum temizledikten iyice emin olunca yağsız halde 1 tur atıyorum emin olmak için sonra 1-2 saat mola verip zinciri yağlıyorum motul zincir yağı sanki kuru gibi duruyor yağlanmayan yer kalır korkusu ile aman yağsız bakla kalmasın diye 2-3 tur birde böyle gözüme çarpar yerlere sıkıyorum ama az sıksam sanki yağ yok gibi duruyor diğer türlü yağ ayaklığa kadar akmış birde yapışkanki kullandığım bezi yok ediyor bir daha kullanamıyorum.

Son olarak zincirimden boşta böyle salınca motorun olduğu kısımdan bir hışırtı geliyor haşır haşır sanki bir plastiğe sürtüyor gibi 5000 bakımı yapılmış motorun birde bana mı öyle geliyor bilinmez 1 vites ölü hiç sanki 100 cc sürüyor gibiyim 2 den sonra hissediyorum gücünü bu normal mi zincir dişli setimde acaba sıkıntılar mı motor bende 1300 km'dir duruyor bilen motorcu bir abimizden aldım zincir ve vites geçişlerine alışmaya çalışıyorum bende sorunlar var onu biliyorum ama bu zincirden gelen ses normal mi ? yukarıda zincir yağlarken yazdıklarımda hata var mı ? şimdi hybird yağ kullanıyorum gresli gibi o bana daha güzel geldi en azından zincir baktığımda yağlı duruyor temizlemesi daha kolay.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Zincir sürtme sesi MT-R 25 lerde kronik ama zararsız.

Bu şekilde obsesif zincir temizliği zamanla sizi yorar bıktırır. Gazyağı + Fırça ile temizlik ve bezle kurulama, 5 dk sonra da 90 numara yağ ile yağlama fazlasıyla yeterli. Tur atmak yerine arka sehpa-paddock alırsanız daha iyi olur.
    MeehMT bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Yamaha R25
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu şekilde obsesif zincir temizliği zamanla sizi yorar bıktırır. Gazyağı + Fırça ile temizlik ve bezle kurulama, 5 dk sonra da 90 numara yağ ile yağlama fazlasıyla yeterli. Tur atmak yerine arka sehpa-paddock alırsanız daha iyi olur.
    Dostum çok saolya içimi rahatlattın bende araştırdım yok şu değişecek bu değişecek içim şişti cbr 250 de zincir sesi bunda sürtme olarak kronik demek teşekkür ederim başka fikri olan varsa yine dinlerim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:32 ----------

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu ara da gaz yağı kullanacağım motul değilde hybird yağ böyle sakız gibi kıvamı var hoşuma gitti ve kolay silip yağlanıyor olmadı 90 numara yağ kullanmayı da bir denerim.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Sprey şeklindeki yağları kullanmadan önce zincirin sıcak olması yani en azından motoru 10 dk sürmek gerek , sonra yine 10 dk civarı beklemelisin , soğuk zincire sıkarsanız en gerekli yerlere erişemeden silikon esaslı yağ donar kalır , ön dişlide ses kesici lastik yoksa sürtme sesi dediğiniz şırıltı şeklindeki ses normaldir , yağladıkdan hemen sonra hiç beklemeden yola çıkarsan hem sıktığın yağ aşırı sıçrar hemde özellikle debriyaj çekili ilerlerken şırıltı sesi daha bariz duyulur..
    MeehMT bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha R25
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sprey şeklindeki yağları kullanmadan önce zincirin sıcak olması yani en azından motoru 10 dk sürmek gerek , sonra yine 10 dk civarı beklemelisin , soğuk zincire sıkarsanız en gerekli yerlere erişemeden silikon esaslı yağ donar kalır , ön dişlide ses kesici lastik yoksa sürtme sesi dediğiniz şırıltı şeklindeki ses normaldir , yağladıkdan hemen sonra hiç beklemeden yola çıkarsan hem sıktığın yağ aşırı sıçrar hemde özellikle debriyaj çekili ilerlerken şırıltı sesi daha bariz duyulur..
    Zinciri sıcakken yağlıyacağım artık ve dediklerinize göre bir sorun yok gibi teşekkür ederim.

Motosikleti
    Yamaha Yzf R25
    Alıntı MeehMT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, 2018 abs r25'im var 6400 KM'de motul c1-c4 ile temizleme yağlama yapıyorum temizledikten iyice emin olunca yağsız halde 1 tur atıyorum emin olmak için sonra 1-2 saat mola verip zinciri yağlıyorum motul zincir yağı sanki kuru gibi duruyor yağlanmayan yer kalır korkusu ile aman yağsız bakla kalmasın diye 2-3 tur birde böyle gözüme çarpar yerlere sıkıyorum ama az sıksam sanki yağ yok gibi duruyor diğer türlü yağ ayaklığa kadar akmış birde yapışkanki kullandığım bezi yok ediyor bir daha kullanamıyorum.

Son olarak zincirimden boşta böyle salınca motorun olduğu kısımdan bir hışırtı geliyor haşır haşır sanki bir plastiğe sürtüyor gibi 5000 bakımı yapılmış motorun birde bana mı öyle geliyor bilinmez 1 vites ölü hiç sanki 100 cc sürüyor gibiyim 2 den sonra hissediyorum gücünü bu normal mi zincir dişli setimde acaba sıkıntılar mı motor bende 1300 km'dir duruyor bilen motorcu bir abimizden aldım zincir ve vites geçişlerine alışmaya çalışıyorum bende sorunlar var onu biliyorum ama bu zincirden gelen ses normal mi ? yukarıda zincir yağlarken yazdıklarımda hata var mı ? şimdi hybird yağ kullanıyorum gresli gibi o bana daha güzel geldi en azından zincir baktığımda yağlı duruyor temizlemesi daha kolay.
    3 ay önce bende R25 sahibi oldum. O hışırtı sesi beni o kadar rahatsız etti ki acaba problem mi var diye evham yaptım kendime yazmadığım yer araştırmadığım yer kalmadı. Ama arkadaşında dediği gibi her MT-R25 serisinde o ses geliyor en basiti arkadaşımda 0 aldı onda da aynı zincir kısmından hışır hışır ses geliyor. Problem değilmiş. Zincir yağlamasına gelince ben padoksa kaldırdıktan sonra C1 bir iki tur sıkıyorum bekliyorum ki yağ çözülsün zinciri salsın ondan sonra bezle iyice siliyorum tekrar sıktıktan sonra fırçasıyla iyicene oringlerin içi dahil her tarafı temizliyorum yine bekliyorum 10-15 dakika tekrar C1 sıkıp bezle siliyorum fırçanın çıkarmış olduğu pislikleri alıyorum. Zaten zincir ondan sonra sıfır gibi oluyor. Yağlamayı da 2 tur yapıyorum 1 tur oringlerin içine 2. tur jant tarafına bakan kısıma yapıyorum zaten zincir döndükçe dış kısımlara bırakıyor yağı çok şükür şu ana kadar bi problem olmadı.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler