Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağ seçimi 10w30 / 10w40?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBR 500
    Merhabalar, biliyorum yıllarca konuşuldu. Bir çok konu mevcut bununla ilgili.
    Honda CBR 500R kullanıyorum ve klavuzda 10w30 öneriyor. Genelde forumlarda yada gruplarda falan bu motor için genelde 10w40 öneren bir grup var.

Hangisi bu motor için daha faydalı olur, onu merak ediyorum? Klavuzdan şaşmaya gerek var mı? (Bu arada haziran-eylül arası Balıkesir, kalan aylarda ise İzmirde yaşıyorum, malum öğrencilik )

Diğer aklımda olan şey ise eneos ve motul. (Eneos max performance, motul 7100 farkı gibi)

Klavuz:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    10w30 koy zaten piyasada bulunabiliyor. Motor yağında marka olayına bir şey demeyeceğim aynı motorda aynı yağı kullanan ve farklı tecrübeleri olan sürücüler var.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    10 30 koyman için rusyada falan yaşaman lazım heralde.yazım ile ilgili bir sorun olabilir 10 30 ve yukarısı şeklindedir.10.40 eğer çok sıcaksa 15.50 de kullanabilirsin ama sen risk etme 10.40 al motul 5100 serisi al devam

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Hocam istanbulda yaşıyorsanız eğer 15w50 kullanın.

themeh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250 RALLY KTM EXC300
    Yaşadığın yere ve mevsime göre seçebilirsin. Kışın 10w30 yazın 10w40 daha mantıklı istanbul gibi yerlerdeysen.
    Akdeniz gibi sıcak iklimde kışın 10w40
    Yazın 15w50 uygundur.
    Googlea motosiklet yağ sıcaklık tablosu yaz çıkan resimleri incele sana fikir verir.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L

nigdeli48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    ikiside ince kaçar. satılan 4t motorsiklet yağlarına bak hepsi 15-40 tır. onu öneririm hem ucuz hemde daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Evet çok konuşuldu ama insanlar yine anlamadı.

İlk emir nedir? Oku.

10W-30 alıp koyman lazım. Kitapçıkta belirtilen değer o çünkü. Diğer dereceleri verenler, bu motorla ilgili hangi mühendislik sürecinde bulundular? Bunun cevabını veren varsa, söylediklerini söz veriyorum hep uygulayacam!

Ha 10-30 yerine 10-40 da konur. Bak millet 15-50 koyuyor. Birşey de olmamış. Ama önerilen 10w-30 kitapçıkta kardeşim. Bunun daha üstüne laf edilemez.

Ben alttaki imzayı boşa yazmadım bu forumlarda...
    Cyan bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    iklim sıcaklığına göre yağ viskozitesi çizelgeleri, genel bilgi niteliğindedir.

motor üreticisi, yağla ilgili bu genel bilgileri elbette bilir; fakat yağ üreticisi bir motorun yatak, pompa, yağ kanalı tasarımının nasıl olduğunu bilmez.

motoru üreten ne diyorsa onu kullanmak gerekir.
    Cyan bunu beğendi.

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Sen 10w30 koy devam et orda yazan o. Eğer sıcaklığa göre yağ tavsiyesi gibi bir şey varsa kitapçıkta ona göre koy.
    Cyan bunu beğendi.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Kitapçık 10w30 diyor ama farklı Honda servislerinde bakım yaptırdım yaz-kış 10w40 koyuyorlar.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Fr.Sante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kitapçık 10w30 diyor ama farklı Honda servislerinde bakım yaptırdım yaz-kış 10w40 koyuyorlar.
    Ellerinde en fazla kâr elde edecekleri en fazla stok bulundurdukları ne varsa onu ittiriyorlar ondandır. Benim bir bakımım yaza diğeri kışa denk gelir ve şimdiye kadar motosikletime hep kitabında yazan 10w-30 kondu. (Hem NC hem de CB500F, Honda Esengül, Motul 7100)

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Alıntı Fr.Sante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya açıkcası çok dert edilcek bir şey değil ama gene de kitapçığa uymak daha iyi olur.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Türkiye için 10w40.Trafik hava sıcaklığı nem vs. den dolayı bazı yerlerde akdeniz iklimi olduğu için hava sıcaklığı 30 derece olsada hissedilen etki eden daha yüksek sıcaklık olacağı için 4 mevsimde kullanılan 10 40 uygundur.10 30 da aynı şey merak etme...

Son söz klavuzun dediğini koyun...Her zaman bir tık kalın yağ iyidir geç ısınır motor az daha korunmuş olur ki 30 ika 40 arasından %15 25 arası kalınlık farkı vardır...

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet çok konuşuldu ama insanlar yine anlamadı.

İlk emir nedir? Oku.

10W-30 alıp koyman lazım. Kitapçıkta belirtilen değer o çünkü. Diğer dereceleri verenler, bu motorla ilgili hangi mühendislik sürecinde bulundular? Bunun cevabını veren varsa, söylediklerini söz veriyorum hep uygulayacam!

Ha 10-30 yerine 10-40 da konur. Bak millet 15-50 koyuyor. Birşey de olmamış. Ama önerilen 10w-30 kitapçıkta kardeşim. Bunun daha üstüne laf edilemez.

Ben alttaki imzayı boşa yazmadım bu forumlarda...
    o söz mevlanaya atfedilse de ona ait değil imam şafiye aittir düzeltiyim ben çokca kullanırım da..
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Yağı sadece bulunduğun yerdeki sıcaklığa göre değerlendirmek aşırı saçma olacaktır ve oluyor da .. saçmalık ..

Bunun uzunca açıklaması var ama kısaca ; koskoca kitapçık iki metalin birbirine sürtmesini hesaplamış ve ona göre bir değer verilmiştir ..

Sadece Honda/Yamaha değil de biraz daha büyük ve farklı marka motosiklet kitapçıklarını da inceleyiniz, yağ hususu ile ilgili çok daha düşük değerlere de rastlarsınız ..

10w30 sa 10w30 dur istersen Adana'da yaşa " ince kalır, motosiklete yaramaz " falan offfff, vallahi açıklayacak dermanım yok ..

10w40 iyi kar bırakıyor, elde etme maliyeti belli ki daha ucuz, bu yüzden de bu koyuluyor servislerde, servis = ticaret .. bu kadar basit ..
    Cyan bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)