Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

siz hala zinciri yağlamakla mı uğraşıyorsunuz. otomatik zincir yağlama sistemi. ATP

Motovento
    REKLAM ALANI
    ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ahmet abinin zinciri taptaze duruyordu ve 40 bin km dir kullanıyordu yağlama sistemi ile.
    ben daha yeniyim kendim tecrübe edecek zamanım olmadı hala.
    Taptaze derken? Tadına mı baktınız? Yoksa zincir baklalarının taşıma kapasitesini mi ölçtünüz? Ya da yeni bir zincir ile boyunu en azından kontrol ettiniz mi?

Hasmet'in dediği gibi O ya da X ring zincirlerde yağlanması gereken yere zaten nüfuz EDEMEZSİNİZ. Edebiliyorsanız zaten zincirin ömrü çoktan bitmiştir.

Eski motor yağı ile dıştan 2 tur sürmek üzerindeki kiri pası çok rahat çözer. Sonrasında yine aynı yağ ile yağlanabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Taptaze derken? Tadına mı baktınız? Yoksa zincir baklalarının taşıma kapasitesini mi ölçtünüz? Ya da yeni bir zincir ile boyunu en azından kontrol ettiniz mi?

Hasmet'in dediği gibi O ya da X ring zincirlerde yağlanması gereken yere zaten nüfuz EDEMEZSİNİZ. Edebiliyorsanız zaten zincirin ömrü çoktan bitmiştir.

Eski motor yağı ile dıştan 2 tur sürmek üzerindeki kiri pası çok rahat çözer. Sonrasında yine aynı yağ ile yağlanabilir.
    zincire dil attım
    Albertorun bunu beğendi.
    since 1987

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her sene, 15000-18000 km'de bir zincir(Honda'nın taktığı, DID'nin "ucuz" serisi) değiştiriyorum.

Kış aylarında her gün yağmur yağdığı için bakım filan yapamıyorum. 2 güne paslanıyor, kum giriyor. Sırf bu yüzden otomatik yağlamaya geçesim var.
    Ama bir yandan da "ya bu zincirin ömrü zaten buysa?" diye düşünüyorum.
    Neden oyle oldu acaba? Zincirle birlikte dislileri de degistirdiniz mi? Eski disliler uzamis zincire gore sekillendiyse yeni taktiginiz zinciri de cabuk bozuyor olmasin?

CB900F'te orijinal zinciri degistirdigimde 40bin km'yi gecmisti. Arka disli hala saglamdi. Ama kumda toprakta kullanmadim hic... 1000-2000km'de bir anca yaglamisimdir.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden oyle oldu acaba? Zincirle birlikte dislileri de degistirdiniz mi? Eski disliler uzamis zincire gore sekillendiyse yeni taktiginiz zinciri de cabuk bozuyor olmasin?

CB900F'te orijinal zinciri degistirdigimde 40bin km'yi gecmisti. Arka disli hala saglamdi. Ama kumda toprakta kullanmadim hic... 1000-2000km'de bir anca yaglamisimdir.
    Ben mt-07’de yanlaya yanlaya gittiğimden 18000km’de zincir mincir bırakmadım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhabbeti uzatalım mı yoksa bilmediğin şey hakkında eksik- hatalı yorum yapmış olabileceğini kabul eder misin

Yeni zinciri al atp tak eğer normal kullanım ile 25 binde bozulur ise paran geri iade... Fiili olarak zaten yapıyorum ama garanti için çalışmam sürüyor
    600cc ustu bilinen marka bir motosikletin zincirinin zaten 25 bin km'den once bitmemesi lazim. Benimki dedigim gibi 1000-2000km'de bir spray sikmakla 40 bin km'den fazla dayandi. Yanliz da degilim:

Google da "motorcycle chain how long" diye arattigimda gelen ilk linklerden biri:

https://advrider.com/f/threads/how-l...n-last.890909/

Bu arada, 1mil=1.6km. Yani 15000mil=25000km.

Birkac istisna disinda hepsi 30 bin km'yi gecmis, duzenli yaglamayan biri dahil.

Duzenli yaglayip 50 bin'i gecen de var...

Ki bunlar arazide de kullanmislar.

Eski tip zincir kullaniliyorsa mutlaka faydali olur ama, duzgun uretilmis O,X,Z ringli zincir icin gereksiz bence... Sahsi fikrim tabii ki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben mt-07’de yanlaya yanlaya gittiğimden 18000km’de zincir mincir bırakmadım.
    Surekli asiri yuk bindirip zinciri zorlarsaniz illa ki uzar. O durumda "25000km garantili" bir ATP sistem makul olabilir.
    20000km'de gidip yeni zinciri taktirirsiniz

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    600cc ustu bilinen marka bir motosikletin zincirinin zaten 25 bin km'den once bitmemesi lazim. Benimki dedigim gibi 1000-2000km'de bir spray sikmakla 40 bin km'den fazla dayandi. Yanliz da degilim:

Google da "motorcycle chain how long" diye arattigimda gelen ilk linklerden biri:

Birkac istisna disinda hepsi 30 bin km'yi gecmis, duzenli yaglamayan biri dahil.

Eski tip zincir kullaniliyorsa mutlaka faydali olur ama, duzgun uretilmis O,X,Z ringli zincir icin gereksiz bence... Sahsi fikrim tabii ki.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Surekli asiri yuk bindirip zinciri zorlarsaniz illa ki uzar. O durumda "25000km garantili" bir ATP sistem makul olabilir.
    20000km'de gidip yeni zinciri taktirirsiniz
    Hiç yaglamadan 25 bin km gitmez doğru yağlama ile 40 binler rahatlıkla görülür. Birde 25 bin km yi ne kadar zamanda ve nasıl yaptığın da önemli. Sonuçta orjinal yağın da hem süre hem dayanım olarak belki bir ömrü var.

Zincirin ömrünü bitiren şey yağ çözücü ile temizlenmesi. Ne ile yağlandigi çok önemli değil.

Türkiye de ortalama kullanım 20-25 bin km (bilinen yöntemler ile) ama eski kullanıcılar çok temizlik yapmadan 90-140 no dişli yağı ile 40-50 bin km rahat görüyorlar.

Ameriga başka tabii. Orayı bilemem.

Ama yağlama Zincir ömrünü uzatır..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A

Otomatik zincir yağlamasız 25.000km çok iddialı. Daha önce bir videosunu atmıştım; Dave Moss baba ne demiş bakalım.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Faydası elbet vardır ancak sürekli acılan bu konulara düzenli yazdıgım tek bir şey var

"yağlama konusunu gereğinden fazla abartıyorsunuz"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bugun:
    Maalesef 46500 km de hiç gerdirme yapmadan zinciri değiştim.
    8 ay once:
    Kendi motorumda 28k dir kullanıyorum. Daha bir kez ayar yaptım.
    Hangisi?

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+

Honda yetkili serviste zincirle birlikte dişli seti de değişti her seferinde.
    Sakin kullanmıyorum, kabul. Ama did'nin en ucuzunu kullanıyor sanırım benim motor. Başka model denemek lazım.
    hasmet bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Bugun:

8 ay once:

Hangisi?
    Aferin sana. Takip edilmek güzel bir şeymiş ya . Teşekkürler hasmetlimiz...
    Amacın ne anlamadım ama...
    Gerdirme ve ayar arasındaki farkı şöyle söyleyeyim

22 binde lastik değişir iken yapılan şeye ayar deniyor aynı şeyi 34 bin de de yaptım. Bunun sebebini de anlatmamı istermisin..

Önce onun hakkında ne yazmışım bı bakayım sonra cevap vereyim...

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    -Dünyayı geziyorum, genelde doğu ülkelerine gidiyorum ve yanıma yedek zincir almıyorum.

-Zinciri 1000 ~ 2000 kilometrede bir yağlıyorum, bazen daha da uzayabiliyor (3.000+)

-Temizlemeyi ve yağlamayı(korumayı) aynı anda yapıyorum. Zincir temizleme fırçası kullanarak -varsa önce tozdan çamurdan arındırıp- XCP Chain ile korozyon zırhı uyguluyorum. Böylece su ve benzer etkenlerden zincirin minimum etkilenmesini sağlıyorum.

-Son zincirim 73.000 kilometrede değişti. (yetmişüçbin)

NOT: Ücret ödemeden Scottoiler kullanma şansım varken şimdiye kadar o hakkımı kullanma ihtiyacı hissetmedim.

NOT 2: Sürekli çevreye saçılan yağlardan sorumluyuz! Aerosol kullanımı ile ozon tabakasına verdiğimiz zarar ise ayrı bir konu. Kısacası zincirinizin bakımını minimum yağ kullanarak da çözebilirsiniz. Lütfen bu konuda duyarlı olun.

NOT 3: Zincirinizin ömrü erken bitiyorsa sorun sizde olabilir.
    emenyasin ve Albertorun bunu beğendiler.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    güzel aslında ama ben üşenmiyorum hoşumada gidiyor arada uğraşmak ki 15dk mı alıyor parlatmam

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Aferin sana. Takip edilmek güzel bir şeymiş ya . Teşekkürler hasmetlimiz...
    Amacın ne anlamadım ama...
    Gerdirme ve ayar arasındaki farkı şöyle söyleyeyim

22 binde lastik değişir iken yapılan şeye ayar deniyor aynı şeyi 34 bin de de yaptım. Bunun sebebini de anlatmamı istermisin..

Önce onun hakkında ne yazmışım bı bakayım sonra cevap vereyim...
    Bak bence de. "bir tur sıktım" yazmışsın. Artık gerdirme vidasını mı bir tur sıktın, yoksa lastiğin suyunu mu sıktın, ya da işkembe-i kübradan mı sıktın bilemiyoruz tabi.

Demek lastik değiştirilirken yapılan şeye "ayar" deniyor öyle mi? Çok açıklayıcı. Arka lastiğimi kendim değiştireli daha bir kaç ay oldu ama sen yine de anlat bakalım...

Muhabbeti uzatalım mı yoksa bilmediğin şey hakkında eksik- hatalı yorum yapmış olabileceğini kabul eder misin
    Anlaşılan karşındaki seninle aynı fikirde değilse cahil olduğunu varsayıyorsun direk. Cehalet ilginç şey...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda yetkili serviste zincirle birlikte dişli seti de değişti her seferinde.
    Sakin kullanmıyorum, kabul. Ama did'nin en ucuzunu kullanıyor sanırım benim motor. Başka model denemek lazım.
    Evet Honda standart olarak DID'nin en ucuz o ring zincirini takıyor. VX2 deneyebilirsiniz.
    pea bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende atp kullanıyorum gayet güzel mesela hiç bakmıyorum zincir ne halde diye

Albertorun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xt660r+xtz660+honda cy50+monkey z50+mobylet
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben karabaş şampuan şişesi ve 1 adet serum kiti ile manuel olarak hallettim o işi :D Şişeyi karenajın için saklıyorum serum hortumunu da uzatıyorum arka dişliye dım dım dım olay tamam :D Jenaratörlerin yağı değişti atık yağları da aldım teneke teneke 15w40 :D Sadece akvaryumcudan musluk alıp damlama olayına ince ayar vermem gerekiyor :D
    Hocam çok orijinal insansın yahu, keyifle bol bol gülerek okudum
    Scottoiler'ın primitif halini icra etmişsin adeta, tebrik ediyorum

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Albertorun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam çok orijinal insansın yahu, keyifle bol bol gülerek okudum
    Scottoiler'ın primitif halini icra etmişsin adeta, tebrik ediyorum
    Kardeş para yok para :D Para olsa bende biliyorum elentronikli robokop gibi sistemler almayı :D ayıca bütün masrafı bu sistenin 5 tl :D

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş para yok para :D Para olsa bende biliyorum elentronikli robokop gibi sistemler almayı :D ayıca bütün masrafı bu sistenin 5 tl :D
    En temizi. Parayı gömüp ne yapacaksın? Bak garantide bozmuyor. Mt-07’de ben toz bıraksam belli oluyor alette

Yalnız baya baya ilgimi çekti. Bende aynısını yapabilirim. Güzel bir mikrofiber bez ile damlattırıp dururum. Bir tane fırça iş görecektir

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Faydası elbet vardır ancak sürekli acılan bu konulara düzenli yazdıgım tek bir şey var

"yağlama konusunu gereğinden fazla abartıyorsunuz"
    yılda 50.000 km den fazla motosiklet kullanan bir kişi zincirine iyi bakmalı , yağlamayı ihmal edersen 15.000 ila 20.000 km de zincir değiştirmek zorunda kalırsın , zincir fiyatları malum toplamda ciddi masraf , bir takım zinciri sadece sıvı yağ ile rahat 50.000 km kullanabilirsin , otomatik yağlama sistemleri ile 80.000 km yi görenlerde var..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)