Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Ehliyetsiz kaza yaptım

Motovento
    REKLAM ALANI
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    zıplatırlar hemde nasıl lazımsa
    senin gibilere az bile yapıyorlar aslında bu kadar ceza nın üzerine 6 ay kamu hizmeti cezası verilmeli mezar kazma,çöpçülük,cadde falan temizletmek lazım ki aklın başına gelsin
    Osm@n ve ulkerhan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Cr1Enis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motoru günlük hayatımda kullanmıyorm. Etrafımda motor süren biri olmadığı için ustaya kendim gotoruyordum. Emin ol bende biliyorum ehliyet olmadan sigorta olmadan kullanmanın doğru olmadığını.
    Satış işlemi tamamlanmadan motoru almanız başlı başına hata. Motoru resmi satış olmadan size verende de cesaret varmış.
    May the Force be with McLaren Mercedes

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Kötü yorum yazan arkadaşlar Sanki hayatınızda hiç trafik kanunlarını çiğnemediniz, sanki gençliğinizde hiç hata edip ehliyetsiz, sigortasız, muayenesiz motosiklete binmediniz.
    Sanki hepiniz sütten çıkmış ak kaşıksınız. Eminim sıkışık trafikte kullanılması yasak olan emniyet şeridini de kullanmıyorsunuzdur.
    Bir çoğumuzun bir zamanlar yapmış olduğu evraksız motosiklet kullanırken başımıza gelmesinden en çok korktuğunuz şey, bir felaket gencin başına gelmiş. Ne yani bir geçmiş olsun demek bu kadar zor mu?
    Her insan hata yapar, düşene birde siz tekme atmak zorunda değilsiniz

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi forumda ehliyetsiz araç kullananları da savunmaya gectiysek sıkıntı büyük.

Gencliğimde o dediklerinden hiçbirisini yapmadım bu arada. Bir tek emniyet şeridi kullanıyorum arada, o da ehliyetsiz arac kullanma ile aynı seviyede bile değil.

bu mantık ile sanırım arkadaşı eleştirme hakkım vardır diye düşünüyorum.

Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanan herkesin kasten adam öldürmekten yargılanması gerek bu ülkede.
    espresso ve yokon bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    Onu yapacaktım bende ama etrafımda kalabalık oluştu kalkmama izin vermediler

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:16 ----------

Arkadaşlar ailemin durumu Allah'a şükür iyi düzeyde anlayış gösterip bana yazılan cezayı ödediler. Fakat tabiki motoru alamadım. Şuan düşündüğüm bir konu var motorun sahibine yazılan cezayıda ödeyip motoru trafikten çektirmek ve hemen ardından devrini almak tabiki bu sefer hepsi Max 2 günde olacak kesinlikle.beklemek yok. Bu şekilde motoru garajda yatırıp uygun bir fiyata 2000/2500 satsam sizce iyi yapmış olur muyum? En azından parayı babama öderim. Ama motorun sahibine de 1700tl gibi bir ceza yazıldığı da düşünüldüğünde içimden üstüne bir bardak soğuk su iç ve unut gitsin demekte geliyor tecrübeli abilerime soruyorm sizce bu durumda ne yapayım? Aptal saptal yorumlar yapan arkadaşlara sesleniyorum kardeşim tecavüzcüye, hırsıza, katile bu kadar tepki vermezsiniz erkeksiniz ya yazıyorsunuz burdan daha kötüsü olsaymis vs vs gibi inşallah onu yazan kişi sende. Daha beterini yaşarsın . Her kanuna uyuyorsundur eminimki..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kötü yorum yazan arkadaşlar Sanki hayatınızda hiç trafik kanunlarını çiğnemediniz, sanki gençliğinizde hiç hata edip ehliyetsiz, sigortasız, muayenesiz motosiklete binmediniz.
    Sanki hepiniz sütten çıkmış ak kaşıksınız. Eminim sıkışık trafikte kullanılması yasak olan emniyet şeridini de kullanmıyorsunuzdur.
    Bir çoğumuzun bir zamanlar yapmış olduğu evraksız motosiklet kullanırken başımıza gelmesinden en çok korktuğunuz şey, bir felaket gencin başına gelmiş. Ne yani bir geçmiş olsun demek bu kadar zor mu?
    Her insan hata yapar, düşene birde siz tekme atmak zorunda değilsiniz
    Emniyet şeridi ihlali de yapmadım, ehliyetsiz araç da kullanmadım. Muayene tarihi geçmiş aracı bir tek muayeneye giderken kullandım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:40 ----------

Onu yapacaktım bende ama etrafımda kalabalık oluştu kalkmama izin vermediler

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:16 ----------

Arkadaşlar ailemin durumu Allah'a şükür iyi düzeyde anlayış gösterip bana yazılan cezayı ödediler. Fakat tabiki motoru alamadım. Şuan düşündüğüm bir konu var motorun sahibine yazılan cezayıda ödeyip motoru trafikten çektirmek ve hemen ardından devrini almak tabiki bu sefer hepsi Max 2 günde olacak kesinlikle.beklemek yok. Bu şekilde motoru garajda yatırıp uygun bir fiyata 2000/2500 satsam sizce iyi yapmış olur muyum? En azından parayı babama öderim. Ama motorun sahibine de 1700tl gibi bir ceza yazıldığı da düşünüldüğünde içimden üstüne bir bardak soğuk su iç ve unut gitsin demekte geliyor tecrübeli abilerime soruyorm sizce bu durumda ne yapayım? Aptal saptal yorumlar yapan arkadaşlara sesleniyorum kardeşim tecavüzcüye, hırsıza, katile bu kadar tepki vermezsiniz erkeksiniz ya yazıyorsunuz burdan daha kötüsü olsaymis vs vs gibi inşallah onu yazan kişi sende. Daha beterini yaşarsın . Her kanuna uyuyorsundur eminimki..
    Tecavüzcü, hırsız, katile buraya yazsın, tepkimi görün.
    May the Force be with McLaren Mercedes

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Herkes büyük küçük hatalar yapar. Önemli olan sonuçlarına göğüs gerebileceğin hataları yapmaktır. Burada herkes bu sınırlar dahilinde günde onlarca hata yapıyor ve zamanı geldiğinde bedel ödüyor. Sen nispeten büyük bir hata yapmış ve kaldıramayacağın bir yükün altına girmişsin. Burada akıl soruyorsun ve gelen yorumlara aptal saptal diyerek herkesi zan altında bırakıyorsun. İnsanlar daha kötüsü olsaydı diye sana kızıyorsa öyle olmasını umdukları için değil, bir daha bu hatayı yapmaman için öyle söylüyorlar. Yazık ki bunu anlamamış ve saygısızca konuşmuşsun. Yardım edecek birileri varsa buyursun etsin.

Yayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jl 150 , cbf 150 er -5 ve aprilia pegaso.
    Allah,yardımcın olsun.
    Selam ve dua ile.

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    Teşekkürler karşı tarafın pek.bir masrafı yok iyi birine denk geldim şikayetçi olmadı poliside aramayacaktı ama kalabalığı gören trafik polisi olaya geldi direk tutanak tutup ceza yazdılar.motoru almayı düşünmüyorum açıkçası.cezayı nasıl oderim onuda bilmiyorum.gorunen iki uzun süre odemeyecegim. Ne zaman şu virüs biter iş bulabilirim o zaman çalışır cezayı öderim motora gelirsek. Motoru zaten şuan gözden çıkardım. Bilgisayar bakıyorum bir bilgisayar alıp eski LoL günlerime döneceğim ��. Çalışıp taksit ile CB 125r düşünüyorm ABS li sürüşü kolay rahat i
    Bir motor.
    Bunun dışında bilmiş bilmiş konuşan arkadaşlara sesleniyorum arkadaşlar ben motoru 20/30 ile sağ şeritten kimseyi tehlikeye atmadan götürüyordum başıma iş almamak için. Ve motor sürmeyi bilmeme rağmen. Arkadan gelip çarpan şahıs normalde suçlu bulunur sigortadan güzel paramı alırdım. Motor devri üstümde değil. Bu sebeple muayane'ye sokmak için mecbur kullandım motoru. İnsanı zaten canı sıkkın iken şöyle saçma yorumlarınız ile yormayın. Devlette önümüzü açsın saçma sapan bir ehliyet sınavı için 2500lira para vermek nedir arkadaşım. Resmen soygunculuk
    Tutanak falan tutulup haksız çıkarsan o zaman işin rengi değişir. Senin sigortan karşı tarafın hasarını karşılar. Sonra sigortan ehliyetsiz kullandığın için hasarı senden rücu eder. Sigortan bir de değer kaybı dosyası açarsa eyvah ki ne eyvah. Umarım tutanak falan tutulmayıp sigortadan yararlanılmadan halledilir masraf.

Öncelikle çok geçmiş olsun ancak biraz mesajlarını araştırdım ve zaten kazalı ve sorunlu bir motor almışsın. Motosikletten anlamana ve bilmene rağmen. Benim motosiklet tecrübem sadece 2 hafta. Bir sorunu olsa alet takımıyla ne yapacağımı bile bilmiyorum. Keşke forum üyelerinin alma dediği motoru almasaydın. Deneyimli adamlar bir bildikleri var. Bende biraz sıkıntılı bir motosiklet aldım 3 hafta önce. Caracal 200. Ve foruma senle hemen hemen aynı tarihlerde yazdım. Elbet haklı olarak kötüleyenler oldu. Benimkinin tek sorunu yedek parçası yok. Şuan elektrik ve lastiği dışında problem yok. Ve 1 kere hafif düşer gibi oldu pad yamultu vitesi 1 den 2 ye atamıyordum. Sorun olmasın diye trafikte tehlike olmasın diye iterek sakince götürdük ustaya. Bende 1e takıp gidebilirdim. Üstelik ehliyetim ve koruma ekipmanlarım olmasına ramen.

Bu kadar da abartılmaz deme, trafikte motosiklet ve güvenlik konusunu aslında bu yaşlarda abartmamız lazım. 23 yaşındayım muhtemelen sende 18-23 arasındasındır. Lütfen daha dikkatli ve sağduyulu ol. Bir yayaya da çarpabilirdin aniden yola atlayan. Onun başına ciddi birşey gelse şuan bu forumu bile açamazdın. Tüm bunları düşünmen lazım. Benim aklıma sürekli bunlar geliyordu ilk başlarda. Sigorta yapılana kadar 10 km anca kullandım sinyalleri değiştirmek için. Zaten sinyalleri yaptırdığım motorcuda motor yapılırken sigorta işini hallettim. Bende biliyordum motoru erkenden alıp gazlamayı. Lütfen kardeşim... Sana bişey olmasın motor 5 gün 1 ay geç olsun.

Önce çarpıştık dedin sonra arkadan çarptı demişsin. Ceza fiyatında zaten bi kuşkulandırdın herkesi. Bende 23 yaşındayım ama fevri olmamak lazım. Bak sürerken bile şehir içinde sıkışık saatlerde ve trafiğe girmiyorum deneyimlene kadar. Motosiklet konusunda aşırı hevesli olmak ve sabırlı olmak gerektiğine inanıyorum. Muhtemelen alacağın adamın işi olduğu için sen yaptırırım abi ben deyip bindin götürdün. Satın almadan önce o adama yaptırıp parasını ödeseydin keşke. Devletin ehliyet için istediği para şuan en son düşünelecek şey. İyi ki başına bir şey gelmemiş. 20-30la giderken düştüysende ne ala şanslısın

Bir sonraki motorunda motorun her ne sorunu varsa alana kadar yaptırılmasını iste ve parasını ver. Herşeyini üstüne alana kadar aman diyim trafikte sürme. Tekrardan geçmiş olsun.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    beter ol.

biz zamanı gelmeden vizeye gidiyoruz,
    cebimizde ehliyetimiz,
    başımızda kaskımız, üstümüzde ceketimiz ve eldivenimiz var.
    yüzlerce lira para verip sigorta da yaptırıyoruz.

tekrar ve tekrar beter ol.

peşin edit: hiç mi hata yapmadın diyenlere:
    son 10 yılda hiç trafik cezam yok,
    hiç ehliyetsiz araç kullanmadım,
    hiç muayenesiz araç kullanmadım,
    hiç kasksız motosiklet kullanmadım,
    hiç alkollü araç kullanmadım,
    hiç trafik kurallarını ihlal etmedim.

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    Kötü konuşurum beter olursun

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:57 ----------

Öncelik eleştirin için ve zaman ayırıp durumu iyice anladığın için teşekkür ederim. Şunu diyeyim motorumdan gercekten memnundum ve kaza motor ile alakalı değildi kaza benim hatalı bir hareketinden dolayı oldu . ayrıca göstergesi farı felan hikaye motor saat gibiydi yağını daha 1 gün önceden değişmiştim ve motor iyi gidiyordu asla beni yolda bırakmadı ve çok sağlam.bu kazadab tut bikac kere ufak devirmelerim oldu motor japon olduğunu bana çok iyi hissettirdi manetler dışında hasar gören bir parçası dahi olmadı ve her geçen gün bir parçasını takıyordum gün geçtikçe güzelleşiyordu ayrıca motorun elektrik sistemi çalışmıyor diyen bir arkadaş vardı. Arkadaş sadece bir resimden bunu anlamış motorun elektrik tesisatı sorunsuz. Bunların dışında motor 2006 model ama buna rağmen vites geçişleri çalıştırması durması kalkması frenleri herşey oldukça tatminkar dı. Kötü yanı olarak 2 kişi hafif meilli yolda motor beklediğimden biraz az performans göstermişti 75/80. Bunların dişında burda belki 10 defa dedim tekrar diyorum harbiden güzel elestri yapan insanlar var veya durumu açıklayan onlara çok teşekkür ederim ama keşke daha çok alsaydın yok beter ol gibi şeyler yazan insanların gerizekalı olduğundan artık emin olmaya başladım. Arkadaşım Erzurum'da yaşıyorum burda sizin yaşadığınız şehirlerde ki gibi heryerde motor süren insan yok ve çekiciye erecek param yoktu mecbur sürdüm dallama gibi yorum yapıyorsun sanki ben burda elhiyetsiz kullandım çok iyi sizde yapın mi diyorum?

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi forumda ehliyetsiz araç kullananları da savunmaya gectiysek sıkıntı büyük.

Gencliğimde o dediklerinden hiçbirisini yapmadım bu arada. Bir tek emniyet şeridi kullanıyorum arada, o da ehliyetsiz arac kullanma ile aynı seviyede bile değil.

bu mantık ile sanırım arkadaşı eleştirme hakkım vardır diye düşünüyorum.

Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanan herkesin kasten adam öldürmekten yargılanması gerek bu ülkede.
    Sizinle bu konularda cok farklı düşündüğümüz ortada. Sigortasız arac kullanmak konusunda da epey tartışmistik. Ehliyetsiz araç kullanan cinayetten yargılansın demişsin. Bu sana gore mantıklı mı? 20 yıl üzeri hapis cezası. Bu sucun karşılığı bu kadar ağır mi olmalı. Demekki idam cezası olsa asilsin diyeceksin. Yalniz ayni yorumda ambulans gibi araclarin yolunu işgal etmeni bunda ne var ki basit bir kural hatası gibi lanse ediyorsun. Burası bir hukuk devleti arkadaşım. Ehliyetsiz araç kullanan arkadaşın cezasi TCK'da ve trafik kanununda yaziyor. Kafana göre ceza uydurmayı birakmalisin bence.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:48 ----------

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beter ol.

biz zamanı gelmeden vizeye gidiyoruz,
    cebimizde ehliyetimiz,
    başımızda kaskımız, üstümüzde ceketimiz ve eldivenimiz var.
    yüzlerce lira para verip sigorta da yaptırıyoruz.

tekrar ve tekrar beter ol.

peşin edit: hiç mi hata yapmadın diyenlere:
    son 10 yılda hiç trafik cezam yok,
    hiç ehliyetsiz araç kullanmadım,
    hiç muayenesiz araç kullanmadım,
    hiç kasksız motosiklet kullanmadım,
    hiç alkollü araç kullanmadım,
    hiç trafik kurallarını ihlal etmedim.
    Bir gün olurda inşallah olmaz da ölümlü bir kazaya karşılaştığında kac yil hapis yatarim diye konu actiginda yine umarim tekrar tekrar yazdığın "BETER OL" sözünü hatırlarsın. Belki biraz merhametli olmayi öğrenirsin.

Motosikleti
    MT-07
    Şimdi arkadaşım ehliyetin olup olmaması ciddi bir konu. Ehliyetin yok ise burada ne kimseye acıtasyon yapmaya hakkın var ne de kimsenin sana ahkam kesmeye. Trafik polisi yakaladığında veya jandarma gerekenleri yapacaktır.

Yaralanmalı kazada cortlatırlar, ölümlü kazada zortlatırlar. Bu makineleri kullanacaksan, yetki belgesine sahip olmalısın.

Günümüz deniz taşıtlarında bile ''Amatör Denizci Belgesi'' ile seyahat edilmesi zorunlu (ki denizde kıyıya yakın öyle boş boş gezmek için bile) iken sen kalkıp motosiklet gibi bir araçla, andavalların olduğu bir trafikte nasıl kendine güvenirsin???

Cahillik mutluluktur ama gerçekler elbet gün yüzüne çıkar ve adamın suratına tokat gibi iner ki sende de ne yazıkki inmiş. Bazıları şanslıdır senelerce birşey olmaz bazısı şanssızdır ve saniyeler içinde birşey olur.

Bu yüzden her zaman akıllı olacaksın, aktif olacaksın, yetkin olacaksın, becerikli olacaksın, olacaksın da olacaksın...

Gene işin cılkı çıktığından moderatörlerin konu başlığını kilitlemesi gerektiğine inanıyorum.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Enis kardeş,
    Geçmiş olsun dileklerimi daha önce de iletmiştim. Son mesajlara bakınca şunu düşündüm:
    Öncelikle, @yavuuuuz çok haklı. Ya yayaya çarpıp yaralamalı ya da ölümlü kaza yapsaydın?
    Bırak karşı tarafı, ya sen yaralanıp ya da ölseydin??? Sana motoru veren adamın başına neler gelirdi bir düşünsene!!!
    Gerçi, ehliyetsiz bir delikanlıya devirsiz motor satmak nasıl bir akıl kârıdır. Vallahi iyi cesaret.
    Olay, baştan sona hatalar ve farklı anlatımlarla dipsiz bir balçığa dönüşüyor.
    Böyle tutarsızlıklara rağmen neden mi yazıyorum?
    Vakti gelip de biri böyle bir işe kalkışırsa ibret alsın diye. Ve güzel ülkemizin bir delikanlısına değer veriyorum diye..

Ee, peki biz de hiç mi hata yapmadık? Elbet yaptık
    Sorduk, araştıtdık ama yine de hatalar yaptık. Fakat, hata yapmak değil esas konu; hatada ısrarcı olman.
    Bak, yavaş kullanıyorum demiştin ilk.
    En son mesajında 2(iki) kişi hafif meyilli rampada 75/80km hız yapmış ve motorun perfotmans düşüklüğünden dem vurmuşsun..
    Abicim, 75/80 km yi beğenmemen için,
    daha önceden 110-120km yi görmüş olmak gerek!
    Bir yandan yavaş kullanıyordum derken, hız sınırları belliyken bu hızları yaptığını söylemen.
    Sanıyorum, bu yazdıklarını avrupada bir savcı-yargıç okusa; sana kesin dava açılıp ciddi cezalar gelir.
    Boşver maddi cezayı, ya sağlıkla ilgili kalıcı bir olay olsaydı?
    Ehliyetsizken artçı alman mesela!!!
    Artçının da cesareti alkışlanacak cinsten ama senin buna cesaret etmen, eksikleri olan motorla o hızlara çıkman...
    Bak şimdi, de ki o hızı yaptın.
    Balata ve fren hidroliğini de yaptırmış olduğunu varsayalım ( aslında eksikleri yaptırmaya gidiyordun ama diyelim ki var sayalım ) o motorun üstündeki lastikler raf ömrünü ikiye katlanıştır ki; bu lastikleri kullanmak rus ruleti gibi bir şeydir!!!

Benim lisede ( 91-92 yıllarıydı ) mz motor sahibi bir arkadaşım vardı. Okul içi ve dışı hep gösteriş merakındaydı.
    Bir gün kankası arkasındayken kaza yapmış. Kankası öldü, kendi kanuşamaz oldu, bel altı felç kaldı. Aylarca hastanede yattı. E tabii aileye de yazık.
    Sonra haber aldık ki; bir gece bütün ilaçlarını içip intihar etmiş vicdan azabından...
    Daha pek çok örnekler yaşadım; sırf bu forumda onlarca kaybettiklerimiz var.
    Ehliyetli, tecrübeliler de vardı aralarında..
    Evet, vade bitmişse her şey ecele bahane ama kötülüğe vesile olmak, kendine, ailene, çevrene zarar vermemek önemli. Akıl var izan var...

Lütfen bir abin, kardeşin her ne olarak görürsen gör beni, kendin için şunu yap:
    Belli ki, akıllı, zeki ve iyi bir insansın. Oturup hatalarını düşün, bize anlatmayı boşver. Kendine itiraf et. Ama, bize anlattığın gibi her seferinde başka şekilde ve savunma halinde değil. Ve tekrar etmemen gerekenleri kendine anlat. Çünkü, gelecekte inşallah sen de, senden sonra gelen gençlere motorculuğun ned olduğunu anlatır, öğretir, uyarırsın. Erzurumu iyi bilirim. Orada senin gibi motorculuğu temsil edecek indan kısıtlı. O yüzden, kendini iyi yetiştir...
    Bu sefer, gerçekten ama gerçekten hafif atlatmışsın ama " ikarus sendomu " konulu başlığı oku.
    İnşallah en kısa sürede bu badireyi atlatırsın ve dilerim ki ders alırsın.
    Tekrardan geçmiş olsun
    tommygun bunu beğendi.

HerveauX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 2021
    Dostum çok geçmiş olsun, ama ayvayı yemişsin net söliyim 8 9 bin liraya yakın bir ödeme yapacaksın cezalar vs , sağ ve sakat olmadığın için şükretmelisin, ehliyetsiz/alkollü vb motorlu taşıt kullanılmaz bu bir ders olmuştur umarım.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bende 26 gün önce kaza yaptım, karşı taraf %100 kusurlu bulundu, ehliyetim vardı, sigorta ve muayenem yoktu fakat bunlardan ötürü bir ceza gelmedi... sadece sigortam olmadığı için motoru bağlamışlar, 750 lira sigorta yaptırdık ve 200 lira kadar çekici parası ödeyip motoru aldık.

karşı tarafın sigortadan 80 bin lira civarı tazminat gelecek birde. sanırım ehliyete sahip olmak ve karşı tarafın %100 kusurlu olması kilit mevzu.

bana çarpan kamyoncunun sigorta firması tazminat öemiyor, dava yoluyla alacağız, neden işi zora koşuyorlar? çünkü benim trafik sigortam yoktu, bu saçmalık, benim trafik sigortamın olmaması trafik polisini bağlar, sigorta şirketini bağlamaz, bu yüzden sigortasızlığımın cezasını trafik keser ve haklılığımın karşılığını da karşı tarafı sigortası öder.

............. ama Enis dostum burada kusurlu taraf sensin ve sigortan da yok. yani masrafları üstlenecek bir kurumun yok, araba sahibi ile görüşmen gerek, arabasının masrafları + değer kaybını karşılar isen bence sorun çözülür.

trafik cezalarını ödeme konusunda bir şey diyemem, hükumet bizden aldığı vergiler ile bize hizmet etmediği için ben ödememe taraftarıyım şahsen...

edit: benim kullanış tarzımda bir yaya yada başka bir araca zarar verme ihtimalim çok düşük, korkarak sürüyordum zaten ve iyileştikten sonra iyice tırsarak süreceğim, yani aranızda kaç kişinin önüne otobanda giderken çocuk atladı?

ne saçmalıklar yaşadım trafikte, kullanım şekli en önemlisi bence.

bakın ana yolda kamyon bana ne taraftan çarpmış;
    [IMG][/IMG]

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizinle bu konularda cok farklı düşündüğümüz ortada. Sigortasız arac kullanmak konusunda da epey tartışmistik. Ehliyetsiz araç kullanan cinayetten yargılansın demişsin. Bu sana gore mantıklı mı? 20 yıl üzeri hapis cezası. Bu sucun karşılığı bu kadar ağır mi olmalı. Demekki idam cezası olsa asilsin diyeceksin. Yalniz ayni yorumda ambulans gibi araclarin yolunu işgal etmeni bunda ne var ki basit bir kural hatası gibi lanse ediyorsun. Burası bir hukuk devleti arkadaşım. Ehliyetsiz araç kullanan arkadaşın cezasi TCK'da ve trafik kanununda yaziyor. Kafana göre ceza uydurmayı birakmalisin bence.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:48 ----------

Bir gün olurda inşallah olmaz da ölümlü bir kazaya karşılaştığında kac yil hapis yatarim diye konu actiginda yine umarim tekrar tekrar yazdığın "BETER OL" sözünü hatırlarsın. Belki biraz merhametli olmayi öğrenirsin.

Hasan bey.

Kafama göre ceza uydurmuyorum, cünkü "yaptıgınız cezası cinayete teşebbüstür" diye bir bilgi vermedim. Şahsi fikrim bu. Yanlıs yerden yürüyorsunuz.

Ehliyet bir işin yeterliliğini gösteren belge, yani ehliyeti olan insan için "EN AZINDAN SINAVI GECECEK KADAR BİLGİ SAHIBIDIR" anlamına geliyor.

Ehliyeti olmayan bir insanın o aracı kullanabiliyor olması herhangi bir şey değiştirmez. Hukuki olarak o aracı kullanamaz olarak kabul edilir. ŞAHSİ FİKRİM dahilinde bir insan yeterliliğe sahip değil ise ve araç kullanıyor ise karşı taraflara zarar verme, kaza yapma vb. unsurları kabul etmiş sayılır ki bu ŞAHSİ FİKRİM olarak cinayete teşebbüsten bir farkı yoktur. O aracın bir yere gitmesi gerekiyor ise GÖTÜREBİLECEK birisini bulmak kendi şahsi sorumlulugudur.

Diploması olan doktorun belli yeterliliğe sahip olması dahilinde ameliyat edebilmesi ya da "abi ben ameliyatı biliyorum" diyip ameliyat eden diplomasız doktorun yukardaki örnekten farkı yoktur. 2 side bildiğini iddia edip resmi olarak tanınmamış bir hak ile birşeyler yapıyor.

Idam olayına karşıyım, benim adıma karar vermezseniz ayrıca sevinirim.

Tekrar belirtiyorum eğer ehliyetsiz , alkollü arac kullanan insanları savunma asamasına geldiysek cidden toplum olarak bir sıkıntı vardır.

Belirttiğiniz emniyet şeridi seviye olarak bu konu ile uzaktan yakın hiç alakası yoktur. Gereksiz Emniyet seridi kullanımına karşı olsam bile acil bir durumda MOTOSİKLET denen arac direk o yoldan cekilebilir. Araba için bu konuyla ilgili zaten yorum dahi yapmadım.

--

Konuyu acan arkadaşımın yazdıklarından herhangi bir ders almadıgını kendine haklıymış muamelesi yapılması gerektiğini HALA düşündüğünü fark ettim.

Motosikletli herkes kardeştir, yolda bir kaza vs. oldugunda dinine diline ırkına bakmadan hepimiz yardım ederiz. Sen kaza yap yine yardım ederiz. Ama yanlışını yüzüne vurdugumuzda da kabul etmen gerekir. Ben 2 yıllık bir sürücüyüm, burada yüzlerce bin km sürüş yapmış abilerimiz kardeşlerimiz var. Forumda bilinçsiz 1-2 kişi hariç herkes hatan için uyarıyor ise onları dinle.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende 26 gün önce kaza yaptım, karşı taraf %100 kusurlu bulundu, ehliyetim vardı, sigorta ve muayenem yoktu fakat bunlardan ötürü bir ceza gelmedi... sadece sigortam olmadığı için motoru bağlamışlar, 750 lira sigorta yaptırdık ve 200 lira kadar çekici parası ödeyip motoru aldık.

karşı tarafın sigortadan 80 bin lira civarı tazminat gelecek birde. sanırım ehliyete sahip olmak ve karşı tarafın %100 kusurlu olması kilit mevzu.

bana çarpan kamyoncunun sigorta firması tazminat öemiyor, dava yoluyla alacağız, neden işi zora koşuyorlar? çünkü benim trafik sigortam yoktu, bu saçmalık, benim trafik sigortamın olmaması trafik polisini bağlar, sigorta şirketini bağlamaz, bu yüzden sigortasızlığımın cezasını trafik keser ve haklılığımın karşılığını da karşı tarafı sigortası öder.

............. ama Enis dostum burada kusurlu taraf sensin ve sigortan da yok. yani masrafları üstlenecek bir kurumun yok, araba sahibi ile görüşmen gerek, arabasının masrafları + değer kaybını karşılar isen bence sorun çözülür.

trafik cezalarını ödeme konusunda bir şey diyemem, hükumet bizden aldığı vergiler ile bize hizmet etmediği için ben ödememe taraftarıyım şahsen...

edit: benim kullanış tarzımda bir yaya yada başka bir araca zarar verme ihtimalim çok düşük, korkarak sürüyordum zaten ve iyileştikten sonra iyice tırsarak süreceğim, yani aranızda kaç kişinin önüne otobanda giderken çocuk atladı?

ne saçmalıklar yaşadım trafikte, kullanım şekli en önemlisi bence.

bakın ana yolda kamyon bana ne taraftan çarpmış;
    http://<a href="https://hizliresim.c...aQ.jpg</a></a>
    en son sen trafil sigortası yaptırmam böyle kullanırım mı diyordun?
    ok devam et sen.. böyle başın ağırınca da yok onu bağlama bunu bağlar diye sitem et. bol şans
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili fatih, sigortanı zamanında olması gerektiği zamanda yapsaydın ne ceza öderdin ne de ekstra cezalı olarak sigorta yaptırırdın. Hemen hemen max 300tl civarına hallolacak birşey için 950tl para vermişsin.

Sağlıklı olmana seviniyorum ama bu boş inadın yüzünden neden 650tl gibi bir parayı çöpe attın? Bunu anlayamıyorum.

Bu arada karşı tarafın sağlam savunma metni var elinde. Trafikte olmaması gereken bir aracın trafikte olmasından dolayı o parayı sana vermeleri zor gibi gözüküyor. Tabiki buna mahkeme karar verecek ama trafikten men olması gereken bir aracın trafikte olmasıyla birlikte seni haksız bulabilir mahkeme.

Mahkemeyi kazanman dileklerimle.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler