Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

BALATANIN DİSKE SÜRTMESİ

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Z-One 150
    Motoru aldığımdan beri sürekli yaşadığım sıkıntı. İkinci el aldığım motorumun kilometreside düşük olmasına rağmen sürekli lastik döndükçe fren sesi geliyordu. Tamircime götürdüğümde balatan bitmiş diyip balataları değiştirdi. 3 aydır ne bir sürtme sesi fren yapma olayı yaşamadım ama şu 1 aydır tekrar başladı ve ciddi ciddi ön balatal fren yapmaya başladı. Malumunuz koronadan dolayı tamircide kapalı olduğu için iş başa düştü. Sizce sebebi nedir ne yapmam gerekiyor ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    İlk iş,

Balata spreyi ile kaliperleri temizle

Baktin olmadi,

Kaliperdeki hava alma memesinden,sistemin havasini al.

Yine olmadiysa

Kaliper piston tamir takimi degişecek(conta veya keçeler)

Bu arada,soğuk havalarda bir etken.

Motosikleti
    Mondial Z-One 150
    Teşekkür ederim. Balata spreyini şimdi değil ama daha öncesinde denemiştim. Oldu sandım bir an ama olmamış 20 km sonra aynısını tekrarladı bir sonuç alamamıştım. Diğer söylediklerini deneyeceğim.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Bafrali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Balata spreyini şimdi değil ama daha öncesinde denemiştim. Oldu sandım bir an ama olmamış 20 km sonra aynısını tekrarladı bir sonuç alamamıştım. Diğer söylediklerini deneyeceğim.
    Rica ederim

Bu arada yazmayi unuttum,diskinde bir atiklik(yamuklukta)olabilir.

Motosikleti
    Mondial Z-One 150
    Sanmıyorum çünkü ara ara değil sürtme sürekli sabit bir sürtme, frenleme var.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Gidondaki fren yağ kabının kapağını aç ve kapat..

Motosikleti
    Mondial Z-One 150
    Teşekkürler. Umarım o kadar kolaydır çözümü.

Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gidondaki fren yağ kabının kapağını aç ve kapat..
    Buradaki mantık haznedeki hava, hava sıcaklıkları ile genleşip basıncı pistonlara iletiyor diye mi?

Motosikleti
    MT 25
    Motor daha once yana yatmış mı ön mü arka mı

Motosikleti
    Mondial Z-One 150
    Ön disk fren ve hayır çok şükür daha önce yan yatması olmadı.

Motosikleti
    Alıntı Thesinner83 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buradaki mantık haznedeki hava, hava sıcaklıkları ile genleşip basıncı pistonlara iletiyor diye mi?
    hava sıcaklık farklarını tolere etmesi için kapağın altında lastik bir körük var , hidrolik yağ fazla ise yeni balatalar takılırken geri itilen alt pistonlar kabın içinde oluşan basınç ile hafiften diske doğru hareketlenir balataların sürtmesine sebep olur , kapağı açınca içerdeki basınç kaybolur hatta yağ seviyesi çok fazla ise dışarı taşar , balatalar inceldikçe kabın içindeki hidrolik seviyeside aşağı iner , yağ azalmış diyerek doldurunca da bu durum yaşanır , alt pistonlarında geri itilirken üst kapağın mutlaka açılması gerek..
    ferhatkars ve Thesinner83 bunu beğendiler.

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    hava sıcaklık farklarını tolere etmesi için kapağın altında lastik bir körük var , hidrolik yağ fazla ise yeni balatalar takılırken geri itilen alt pistonlar kabın içinde oluşan basınç ile hafiften diske doğru hareketlenir balataların sürtmesine sebep olur , kapağı açınca içerdeki basınç kaybolur hatta yağ seviyesi çok fazla ise dışarı taşar , balatalar inceldikçe kabın içindeki hidrolik seviyeside aşağı iner , yağ azalmış diyerek doldurunca da bu durum yaşanır , alt pistonlarında geri itilirken üst kapağın mutlaka açılması gerek..
    Sanırsam altın elbeseli adamın bir videosunda geçiyordu, kapağı açınca hidrolik sıvısını değiştirmeniz gerekiyor gibi bir şey söylemişti. Emin olamadığım için sorayım dedim, şimdi hangi videosu diye aramaya kalkarsam bir çok videosu var, belki kapağı açtığınızda değiştirmeniz tavsiye edilir demiştir, zorunlu değildir.
    Benimkinin de aynasını söküp alyanını değiştireceğim ama yalama olduğu için çevirerek sökmem lazım, hidrolik kutusunu da çıkarmam gerekiyor. Eğer yağı da değiştirmem gerecekse gerek yok şimdilik. Konusu açılmışken burada sorayım dedim.

Motosikleti
    kapak açılınca illaki yağ değişecek diye bir durum yok , tabi yağın rengi gözünüze çok koyu geldiyse yenilemek iyi olur..
    Ali Mert bunu beğendi.

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    kapak açılınca illaki yağ değişecek diye bir durum yok , tabi yağın rengi gözünüze çok koyu geldiyse yenilemek iyi olur..
    Tamamdır, bu minvalde bir şey duymuştum. Düşününce saçma geldi ama aynı şeyi başka bir arkadaşıma da sordum o da böyle bir şey duyduğunu söyledi. Demek ki buna benzer bir şey var ama tam olarak nerede duyduğumu hatırlayamadım ki kontrol edeyim.

Mekanik bir arıza olsaydı, fren balatalarını yenilediğinde daha çok fren yapması gerekirdi. Muhtemelen daha önce de söylendiği gibi hidrolik sıvısı ile ilgili bir sorun var. Sıvıyı değiştir garanti olsun.

Motosikleti
    Mondial Z-One 150
    Motorla uğraşma fırsatım pek olmadı. Olduğunda her açıdan değerlendireceğim söylediklerinizi. Teşekkür ediyorum.

Motosikleti
    Bajaj dominar
    Diskin yamuk olabilir. Motosiklet ne markaydı

zaten balata diske sürter
    balata spreyiyle heryeri temizle
    olmazsa balatayı geri itenmekanizmanın açılıp temizlenmesi gerekebilir bunu ustalar yapmaz kendiniz yapmanız gerekiyor tek gerekli şey ısıya dayanıklı gress

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)