Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Devir Aralıkları

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese iyi akşamlar.

Yaklaşık 5-6 yıllık aktif olarak motosiklet kullanıyorum. Motosiklete yanlızca binmeyi değil yeni çıkan motorları takip etmeyi, motosikletler hakkında bilgi edinmeyi de oldukça seviyorum. Sorum ise motosikletlerin teknik verileriyle ilgili:

Motosikletlerin teknik verilerinde güç ve tork değerleri belirtilirken XX kW at XXXX min-1 şeklinde yazılıyor.
    Örneğin 200 duke için 25 hp @ 10000 rpm ve torku da 19.2 Nm @ 8000 rpm olarak yazılmış. buradaki rpm değerinin tam olarak ne ifade ettiğni ve önemini açıklayabilir misiniz? (bu konu hakkında bilgi edineceğim link veya araştırma için yönlendirme tavsiye edebilirsiniz)

şimdiden teşekkür ediyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    "revolutions per minute", krank milinin dakikada kaç tur attığı işte

yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    O yazılan torkun, beygirin tamamını kaç bin devirde veriyor onu kastediyor.

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "revolutions per minute", krank milinin dakikada kaç tur attığı işte
    ne anlama geldiğini biliyorum. gücü sağladığı devrin olduğunu da fakat detaylı bir bilgi sahibi olmak istiyorum. malum motosiklet seçimi yaparken öncelikle teknik verilerine bakarak kıyaslamalar yapıyoruz.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Onu o zaman makine mühendislerine sorman lazım. İşin içine piston çapı, strok uzunluğu, yakıt türü, iklim, ağırlık, mekanik direnç vb. tonla bileşen giriyor.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mscofieldx3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne anlama geldiğini biliyorum. gücü sağladığı devrin olduğunu da fakat detaylı bir bilgi sahibi olmak istiyorum.
    Ne gibi detaylar arıyorsunuz? Ne olduğunu sormuşsunuz, yazmışlar... Daha ötesi nedir?

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı mscofieldx3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne anlama geldiğini biliyorum. gücü sağladığı devrin olduğunu da fakat detaylı bir bilgi sahibi olmak istiyorum. malum motosiklet seçimi yaparken öncelikle teknik verilerine bakarak kıyaslamalar yapıyoruz.
    Sorunuz nedir tam olarak? 25 hp @ 10000 rpm, 10.0000 devirde 25 beygir üretiyor demek işte. Mesela 5000 devirde de 10 beygir üretiyor olabilir. Bazı motosikletlerde 4-5 arası en iyi torku verirken bazılarında 8-10k devir arası daha iyi tork veriyor vs vs.
    Tork için 19.2 Nm @ 8000 rpm yazmışlarsa demek ki en yüksek torku 8000 devirde ölçmüşler.
    En iyi torku 8000 devirde ölçmüşlerse en iyi 8000 devir civarlarında hızlanıyor demek.

Motosikleti
    F 650 GS (2005)
    Motosikleti sürekli yüksek hızlarda kullanmak istiyorsanız, size güç gerekir.
    Gücü elde etmenin en kolay yolu yüksek devir.
    YüKsek devrin gerektirdiği ise kısa stroklu piston.
    Kısa strok düşük tork anlamına gelir.
    Düşük tork ise sürekli düksek devir ister.
    Vites değiştirirken max devre çıkmıyorsanız ivmeniz az olur.

Eğer piston stroğu uzun ise torkunuz da yüksek olacak.
    Ama bu sefer max devir azalacak, yüksek güçler oluşmayacak.
    Buna rağmen orta devirlerde keyifli, konforlu bir sürüşünüz olacak.
    Ara hızlanmalar da nispeten daha iyi olacak.

Yukarıdakiler genellemedir.
    Aksi örneklerini de bulabilirsiniz.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    aşağıda genel bir açıklama yaptım ancak en doğrusu test sürüşü yapmaktır. sırf katalog verilerine bakarak yapılacak yorum yanıltıcı olur.

maksimum torkunu düşük devirde veren makinalar, düşük devirlerde daha canlı bir performans gösterir. şehir içinde sık vites değiştirmeye ihtiyaç duymaz. yakıt tüketimleri daha düşüktür. daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması beklenir. (genel açıklama böyle iken, maksimum torkunu düşük devirde veren nc 750 serisini şehir içinde kullanırken sık sık vites küçültme ihtiyacı duyarsınız)

maksimum torkunu yüksek devirde veren makinalar, yüksek devirlerde daha canlı bir performans gösterir. yüksek hızlara daha kolay çıkar. yakıt tüketimi daha fazladır.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    İçten yanmalı motorlar gücü, çevirdikleri devire göre üretirler.
    Üreticiler mümkün olduğunca geniş bir devir aralığına yaymaya çalışsalar da günümüzde bile motorun gücünün büyük kısmını üretebilmesi için:
    1- Belirli bir devire çıkması
    2- Belirli bir devir aralığında kalması gerekir.

Aşağıda Japon Büyük Çıplak Motosiklet Karşılaştırması (2016) yazısından sorunuza cevap verecek iki görsel ekleyeyim.

Tüm modellerde 3000 devire kadar neredeyse güç yok. Yine tüm modellerde tork 4000-9000 devir/dakika arasında.

O çizgilere "tork eğrisi" deniyor ve bir yerde zirve yapıyor, o zirve sizin gördüğünüz değer işte: (resimdeki) azami tork.
    İkincisi de beygir gücü eğrisi, aynı mantık orada da geçerli.

"Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Maksimum torku ve beygiri verdiği devir, motorun çevirebildiği maksimum devire göre ne kadar düşükse güç o kadar erken gelir. Örneğin motor 9bin devir çeviriyodur ve maksimum torku beygiri 8bin rpm civarında veriyosa alt devirler güçsüzdür, biraz devirli kullanmak ister, alt devirleri tat vermez. Ama maksimum torku 5 6bin devir civarında verebiliyosa motorun hemen hemen her devri canlıdır, güç alt devirlerde de vardır, 2 3bin devirle bile seyahat edebilirsiniz o motorla. Buna karşılık üst devirleri de çok güçlü değildir, alt ve üst devirlerdeki güç farkı azdır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)