Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lokma Takımı Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar bende 1/2 İzeltaş Lokma takımı var, birde ekstradan 1/4'ün lokmaları var bir kaç tane. Bunu 1/2'nin koluna takmak istiyorum fakat çok büyükler. Nasıl yapıyoruz bunu bilen var mı? İlla 1/4 kolu mu almak lazım?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Hayır gerek yok, 1/2 to 1/4 adaptörler var, 15-20 liraya alabilirsiniz.
    skucukyazici bunu beğendi.

Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır gerek yok, 1/2 to 1/4 adaptörler var, 15-20 liraya alabilirsiniz.
    Baktım deli oldum 1/4 çeviriciyi bulamadım. Hep 3/8 falan var.

https://www.izeltas.com.tr/urunler/l...lokma-adaptoru

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    adaptörün izeltaş olmasına gerek yok başka marka da uyar. Ama illa izeltaş olsun dersen

izeltaş adaptör linki (tıkla)

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adaptörün izeltaş olmasına gerek yok başka marka da uyar. Ama illa izeltaş olsun dersen

Bu forumu bu yüzden seviyorum işte!!!
    gezginkral ve SuleymanE bunu beğendiler.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tüm takımım izeltaş, izeltaş olsun zaten çok büyük fark olmuyor fiyatlarda. Verdiğin linke baktım hocam, 3/8 diyor o kısmı anlamadım. 3/4 nasıl 1/4'lük yuvaya girecek onu anlayamadım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Hocam şimdi senin 1/2lik cırcır yada t anahtar ufaktır 1/4 lokmayla yapacağın işte uygulaman gereken kuvveti onunla uygulayamayabilirsin. 1/4 t kol al geç

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam şimdi senin 1/2lik cırcır yada t anahtar ufaktır 1/4 lokmayla yapacağın işte uygulaman gereken kuvveti onunla uygulayamayabilirsin. 1/4 t kol al geç
    1/2 daha büyük.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

Alıntı gezginkral adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu 1/2'nin koluna takmak istiyorum fakat çok büyükler.
    1/4'ün aşırı küçük olması lazım. Bir yanlışınız olmasın?

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1/2 daha büyük.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

1/4'ün aşırı küçük olması lazım. Bir yanlışınız olmasın?
    Anlatım bozukluğu olmuş orada 1/4'ün küçük olduğunu biliyorum. 1/2 kolu ile 1/4'ün lokmalarını kullanabilmem lazım. Sorduğum şey bu, ama linkteki ürünlere bakıyorum boyutlar tamamen farklı, hiç 1/4 ile ilgili bir dönüştürücü yok.

Motosikleti
    Anlatım bozukluğu olmuş orada 1/4'ün küçük olduğunu biliyorum. 1/2 kolu ile 1/4'ün lokmalarını kullanabilmem
    lazım. Sorduğum şey bu, ama linkteki ürünlere bakıyorum boyutlar tamamen farklı, hiç 1/4 ile ilgili bir dönüştürücü yok.
    Çok haklısınız bende sonradan fark ettim olmadığını. Şimdi önümüzde iki seçenek var. Birincisi eğer elinizde 1/4 lokma sayısı çok fazla ise bir adet cırcır ve uzatma kolu almalısınız efektif kullanabilmek için.
    İkincisi lokma sayısı az ise bir adet 1/4 lokma uçlara uygun tornavida alırsanız işiniz görülür.
    Yok ben adaptör ile çözerim derseniz 1/2 den 3/8 ve 3/8 den 1/4 e iki adet adaptör alarak sorunuzu cozebilirsiniz.

Bu arada buradaki ölçüler inch cinsindendir 1 inç 25.4 mm boyutundadır büyüklüklerini ona göre kafanızda canlandirabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:17 ----------

Tüm takımım izeltaş, izeltaş olsun zaten çok büyük fark olmuyor fiyatlarda. Verdiğin linke baktım hocam
    , 3/8 diyor o kısmı anlamadım. 3/4 nasıl 1/4'lük yuvaya girecek onu anlayamadım.
    Mümkünse her takımı izeltaş, olmuyorsa elta almak lazım. Elta kullanan bir sürü profesyonel tamirci gördüm.

Motosikleti
    SD 1290R
    1/4 anahtar alın bence. Küçük olduğu için fiyatı makul olacaktır.

1/2 anahtara iki adaptör takip kullanabilirsiniz 1/4 lokmaları ama çok oynar, sinir eder adamı. Bizzat denedim biliyorum.

1/2 tork anahtarımı adaptörlerle kullanmaktan iyice uyuz olduğum için 1/4 tork anahtarı edindim...

Motosikleti

1/2 anahtara iki adaptör takip kullanabilirsiniz 1/4 lokmaları ama çok oynar, sinir eder adamı. Bizzat denedim biliyorum.

1/2 tork anahtarımı adaptörlerle kullanmaktan iyice uyuz olduğum için 1/4 tork anahtarı edindim...
    Bizde tork anahtarı ana yatak ve üst kapak sıkılırken kullanılıyor siz 1/4 tork anahtarını nerde kullanıyorsunuz 🤣

Motosikleti
    SD 1290R
    Bizde tork anahtarı ana yatak ve üst kapak sıkılırken kullanılıyor siz 1/4 tork anahtarını nerde kullanıyorsunuz 🤣
    Blok üzerindeki hemen hemen her vidada. Hepsinin tork değeri mevcut. Yağ tıpası somunu, yağ filtresi vidaları, debriyaj kapağı vidaları, vs. Zaten çoğu metal alaşım, bazıları magnezyum, çok güç gerekmiyor yalama yapmak için...

Malum, "yağ tıpası yalama oldu" başlıklarının bini bir para...

Büyük anahtar da ön dişli somunu, arka teker somunu, zincir ayarı sabitleme somunu gibi durumlar için lazım oluyor...

Gerçi arka teker somunu 60mm ve 250Nm tork istiyordu!!! Onu başka türlü hallettik

Tork anahtarıda alacağım 1000tl bütçe ayırdım.

İzeltaş - 3/8 Cırcırlı Tork Anahtar 20-100 Nm
    İzeltaş - 1/4 Cırcırlı Tork Anahtar 4-20 Nm

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:52 ----------

Çok haklısınız bende sonradan fark ettim olmadığını. Şimdi önümüzde iki seçenek var. Birincisi eğer elinizde 1/4 lokma sayısı çok fazla ise bir adet cırcır ve uzatma kolu almalısınız efektif kullanabilmek için.
    İkincisi lokma sayısı az ise bir adet 1/4 lokma uçlara uygun tornavida alırsanız işiniz görülür.
    Yok ben adaptör ile çözerim derseniz 1/2 den 3/8 ve 3/8 den 1/4 e iki adet adaptör alarak sorunuzu cozebilirsiniz.

Bu arada buradaki ölçüler inch cinsindendir 1 inç 25.4 mm boyutundadır büyüklüklerini ona göre kafanızda canlandirabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:17 ----------

Mümkünse her takımı izeltaş, olmuyorsa elta almak lazım. Elta kullanan bir sürü profesyonel tamirci gördüm.
    Herşeyim izeltaş fakat elta'yı güvenemedim. Neden bilmiyorum. Fark var mı? Kalite olarak?

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Materyal olarak kalite farkı çok olmasada üretim toleransı olarak ciddi farklılıklar var. Açık ağızlı anahtar için konuşmak gerekirse izeltaşın açık ağızlı anahtarı civata başına tam otururken eltanın açık ağızlı anahtarı tam oturmuyor ve civatanın başında anahtar izi kalmasına sebep oluyor. Bazen civatanın başındaki altıgen köşeleri aşındırabiliyor. Benim gibi bu tür şeylere takıntılıysan izeltaş yada daha kaliteli ithal ürünlere yönelmek gerekli.
    Tabi eltanın amacı daha çok kişisel ufak tefek işlerde kullanım için dediğim gibi birazda takıntı işi benimkisi

Motosikleti

Herşeyim izeltaş fakat elta'yı güvenemedim. Neden bilmiyorum. Fark var mı? Kalite olarak?
    Elta yarı profesyoneldir kalite olarak fark var tabi ama izeltaş alınamıyorsa elta alınabilir kesinlikle bende elta 1/2 lokma takımı var çok kaliteli gercekten

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)