Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

hangi marka yağ kullanmalıyım

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese iyi günler ve kazasız hayırlı sürüşler.

Aradan bir seneye yakın zaman geçti. Ben yağ değişiminde neler yaptığımı anlatayım. Yağ değişimi için Motul 300V aldım. Araya pandemi girince yağ değişimi için biraz bekledim. Kilometre sayacı 21300 gösterdiği zaman yağ değişimini yaptırdım. Yağ değişiminden önce motor yıkama katkısı kullanarak motorun içerisini yıkattım. 300V yağ motorsiklette ilk 1000 kilometrede güzel etki gösterdi. Vites geçişleri ve motorun performansı güzeldi. Ancak zaman geçtikçe yağın işini yapmadığı anlaşılmaya başladı. Yarış yağını tavsiye etmem çünkü bin ya da iki bin kilometre sonra tüm özelliğini yitiriyor. Bir keresinde motorsiklete kasksız bindim. Öyle ki vites geçişleri sırasında sanki duyulur sesler geliyor. Sanki motorun içerisinde hiç yağ yokmuş gibi "çat, çut" sesleri geliyordu. Özet olarak eğer motorunuz ile yarış yapıp 1000 kilometre sonra yağı değiştireceksiniz, yarış yağı koyabilirsiniz.

26200 kilometre olunca LUBEX RAPIDUS FS 15W50 yağ aldım. Yağın işlevini arttırmak için PROTEC motorsiklet yağ zenginleştirici de aldım. Yağ değişimini arkadaşım yapıyordu. Yağı eklerken yağ zenginleştiriciyi eklemedi. "Gerek yok yağ katkılarına ve/veya yakıt katkılarına" dedi. Ben kendim motorun yağı biraz azalınca yağ zenginleştiriciyi ekledim.

Karşılaştırmak için yazıyorum. MOTUL 300 V yerine LUBEX RAPIDUS tercih ederim. MOTUL yağın litresine 90 lira vermiştim. LUBEX yağın litresine 30 lira verdim. Aradan bir sene geçmesine rağmen. LUBEX hem de ucuz hem de kalitesi tatmin edici bir seviyede. MOTUL yağ beş bin kilometre sonra özelliğini yitirmişti. Ancak LUBEX yağın 7500 kilometreye kadar yeterli performansı sağlayacağını düşünüyorum.

Kısacası MOTUL, Castrol gibi markaların yağları daha kaliteli diye düşünmeyiniz. LUBEX yerli bir marka ve kalitesi de yeterli seviyede. Tavsiye ederim. Denedikten sonra yarış yağı kullanmamanızı ve yerli yağ markalarına bir şans vermenizi öneririm.
    Thesinner83, BloodyBaron ve Blackeagletr bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Alıntı jaldala adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi günler ve kazasız hayırlı sürüşler.

Aradan bir seneye yakın zaman geçti. Ben yağ değişiminde neler yaptığımı anlatayım. Yağ değişimi için Motul 300V aldım. Araya pandemi girince yağ değişimi için biraz bekledim. Kilometre sayacı 21300 gösterdiği zaman yağ değişimini yaptırdım. Yağ değişiminden önce motor yıkama katkısı kullanarak motorun içerisini yıkattım. 300V yağ motorsiklette ilk 1000 kilometrede güzel etki gösterdi. Vites geçişleri ve motorun performansı güzeldi. Ancak zaman geçtikçe yağın işini yapmadığı anlaşılmaya başladı. Yarış yağını tavsiye etmem çünkü bin ya da iki bin kilometre sonra tüm özelliğini yitiriyor. Bir keresinde motorsiklete kasksız bindim. Öyle ki vites geçişleri sırasında sanki duyulur sesler geliyor. Sanki motorun içerisinde hiç yağ yokmuş gibi "çat, çut" sesleri geliyordu. Özet olarak eğer motorunuz ile yarış yapıp 1000 kilometre sonra yağı değiştireceksiniz, yarış yağı koyabilirsiniz.

26200 kilometre olunca LUBEX RAPIDUS FS 15W50 yağ aldım. Yağın işlevini arttırmak için PROTEC motorsiklet yağ zenginleştirici de aldım. Yağ değişimini arkadaşım yapıyordu. Yağı eklerken yağ zenginleştiriciyi eklemedi. "Gerek yok yağ katkılarına ve/veya yakıt katkılarına" dedi. Ben kendim motorun yağı biraz azalınca yağ zenginleştiriciyi ekledim.

Karşılaştırmak için yazıyorum. MOTUL 300 V yerine LUBEX RAPIDUS tercih ederim. MOTUL yağın litresine 90 lira vermiştim. LUBEX yağın litresine 30 lira verdim. Aradan bir sene geçmesine rağmen. LUBEX hem de ucuz hem de kalitesi tatmin edici bir seviyede. MOTUL yağ beş bin kilometre sonra özelliğini yitirmişti. Ancak LUBEX yağın 7500 kilometreye kadar yeterli performansı sağlayacağını düşünüyorum.

Kısacası MOTUL, Castrol gibi markaların yağları daha kaliteli diye düşünmeyiniz. LUBEX yerli bir marka ve kalitesi de yeterli seviyede. Tavsiye ederim. Denedikten sonra yarış yağı kullanmamanızı ve yerli yağ markalarına bir şans vermenizi öneririm.
    R25 için bu yağı bende denemek istiyorum ama bir yandan da tırsıyorum

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    LiquiMoly iyidir

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    CB125e 300v 7100 önermek ne kadar akıl işi bilmiyorum. 500cc altına 3100 500cc-700cc arası 5100 1000cc ye 7100 gider dahasına gerek yok. Yağın görevi 4 tanedir sürtünmeyi azaltmak,korozyonu önlemek, ısı iletimi ve her türlü etmenlerden korumaktır. Elemanlar arasındaki tolerans ne kadar az olursa yada ısı varsa diyelim, yağın en önemli iki görevi ince yüzeylere girip moleküler olarak kopmadan tutunabilme soğutma sağlamaktır. Cb 125e ile 3100 veya herhangi bir mineral yağın moleküler yapısını yağın ömrünü ve değişim zamanını geçirmeden bozabilmek mümkün değildir, zamanı geçse bile mümkün değildir o kadar iddialıyım. Standartları sağlayan en ucuz yağ yeterlidir.

Çok severek takip ettiğim bir kanal olan project farmsı öneririm. Hayvan yağının bile "yeterli" yağlama yaptığını deneyerek gösterdi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yağ konusunda herkes laboratuar maşallah , 25 senedir makina mühendisiyim , birçok şirkette çeşit çeşit motorlarda onlarca farklı marka yağ kullandık , 5 yıl otomotiv 20 yıldırda gemi makinaları üzerine tecrübem var , laboratuar sonuçlarına bakmadan daha bir kere memnununuz yada değiliz demedik , biz bu işi bilmiyoruz demekki medyum olup yağı analiz etmek gerekliymiş

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Yağın görevi 4 tanedir sürtünmeyi azaltmak,korozyonu önlemek, ısı iletimi ve her türlü etmenlerden korumaktır. Elemanlar arasındaki tolerans ne kadar az olursa yada ısı varsa diyelim, yağın en önemli iki görevi ince yüzeylere girip moleküler olarak kopmadan tutunabilme soğutma sağlamaktır.
    "Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde yapışıp, film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da kolay hareketi sağlayarak tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur. "

Lubex'in sitesinden kopyaladım. Yağın temizlik görevi de varmış.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    gene de yazalım.125 yada 250 cc motor için motul 5100 yeterlidir.motul 5100 genel cadde kullanım,7100 yüksek devir sportif kullanım ve son olarak mnotul 300v pistte yarışmak veya yolda yarışmak için yapılmış kısa ömürlü yağlardır.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Ustaların tercihi.

Oilmarkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değerli Motosiklet.net kullanıcıları,

Web sayfamızda gerçekleşen fiyatlama konusunda uyarınız ve ilginiz için teşekkür ederiz. Sizlerin sayesinde çok kısa sürede düzenlememizi yaptık ve mağduriyetlerin önüne geçtik. Bu süreçte gerçekleşen yardımlarınız ve takibiniz için Lubex merkezin desteğiyle beraber kısa süre geçerli ve sadece Motosiklet.net kullanıcılarına özel bir indirim tanımladığımızı belirtmek istiyoruz. İlginiz ve yardımlarınız için teşekkür eder, güvenli sürüşler dileriz.

Not: İndirimler bugün içerisinde alım yapan diğer Motosiklet.net kullanıcıları için de geçerlidir. Numaranız ile bizlere ulaşmanız durumunda ücret iadesi yapılacaktır.

İndirim Kodu : MOTOSIKLETNET12

Lubex motosiklet yağlarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

https://www.oilmarkt.com/search?controller=search&orderby=position&orderway =desc&search_query=rapidus
    BloodyBaron bunu beğendi.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Konu hakkında bende fikirlerimi vereyim.
    Özel yağlar haricinde, marka olarak değil de bazı konularda yağın özelliklerini dikkate alarak seçmelisiniz.
    Yaşı ve eski bir motora ince bir yağ koymak yani 10w40 bir yağ onun için yetersiz gelecektir.
    bunun için en uygun 15w50 gibi yağlar olmalıdır. Daha çok bu ölçülere dikkat etmelisiniz, marka olarak zaten hepsi aynı hammaddeyi kullanıyor. İçerisine koydukları sadece katkı.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)