Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

eminotomotivden motosiklet alınır mı

Motovento
    REKLAM ALANI
    j700 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125 ACE
    eminotomotivden yada fuzulotomotivden motosiklet alınıyor mu daha önce alan oldu mu hiç 20.000 liralık bir motosikleti kaç taksitle alabilirim ne kadar fark alırlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    bunu bende merak ediyorum :D bakalım kim ne diyecek

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    banka kredisi daha garantili. pek güvenilir gelmiyor bana bu tarz oluşumlar.
    espresso ve mattiadestro bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Tosun birdi bin oldu. Ağlama ihtiyacı olan varsa, alınır tabi neden alınmasın. Hep resmi bankalar mı ciciklesin bizleri, birazda biz bize oynaşalım.

Motosikleti
    xmax250
    saadet zincirlerinin biraz daha süslü vrsiyonları.. guvenilir mi dersen suan da evet.. ama yarın oburgun ne olacagını kimse bilemez..

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    alınır ama düşük faizli bir kredi daha mantıklı bence

İhtiyaç kredileri bukadar düşük iken rehin verilmez, kaldı ki bu tür finans şirketleri ara ödeme vs. yapmaz. Erken kapamadada indirim yapmaz. Genel durum budur ancak yinede araştırmak lazım.

Eminotomotiv bu işi eskiden beri yapıyor, çevremde hemen hemen herkes araba ev vs aldı sıkıntı yaşamadılar, gerçi bende sıkıntı yaşamadım. Güvenirlilik konusunda sıkıntı yaşamazsın, ödeme planları nedir nedeğildir o senin bütçene göre değişir.

Egee22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MG Prince
    eminevimde bi dönem çalışmıştım,yazildiginizdaki kurallar aynen geçerli herhangi bir sıkıntı olmaz fakat ayrılmaya kalktığınızda org. paranız bir kısmı yada tamamı yanıyor,3 ay sonra paranı alıyorsun vs vs uğraşıyorsun yani ama onun dışında vazgeçme durumun vs olmazsa dedikleri dönemde alıyorsun.Faize göre kiyaslarsan bence mantiksiz beklerkenki aracın değeri artıyor krediyle aynı orana geliyor aşağı yukarı.Faiz haram bulaşmak istemiyorum dersen girebilirsin

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Egee22 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eminevimde bi dönem çalışmıştım,yazildiginizdaki kurallar aynen geçerli herhangi bir sıkıntı olmaz fakat ayrılmaya kalktığınızda org. paranız bir kısmı yada tamamı yanıyor,3 ay sonra paranı alıyorsun vs vs uğraşıyorsun yani ama onun dışında vazgeçme durumun vs olmazsa dedikleri dönemde alıyorsun.Faize göre kiyaslarsan bence mantiksiz beklerkenki aracın değeri artıyor krediyle aynı orana geliyor aşağı yukarı.Faiz haram bulaşmak istemiyorum dersen girebilirsin
    Faiz haram bulaşmak istemiyorum derken? Sistem komple faiz üzerine dönüyor. Şu ortamda faize bulaşmamak için dağ başında yaşıyor olmak lazım. Diğer insanlarla sıfır etkileşim olacak ama.

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Faiz haram bulaşmak istemiyorum derken? Sistem komple faiz üzerine dönüyor. Şu ortamda faize bulaşmamak için dağ başında yaşıyor olmak lazım. Diğer insanlarla sıfır etkileşim olacak ama.

Usta doğrudur günümüzde birçok sistem faiz üzerine dönüyor. Ancak ikinci kısımda yanlışın var. Faize bulaşmamak için dağ başında yaşamak zorunda değiliz. Sadece, faiz ile dönen sistemlere elinden geldiğince girmezsin olur biter. Örneğin faiz ile çalışan bankalara paranı yatırmazsın, maaşın oraya yatıyorsa yatar yatmaz çekersin. Ha kredidir vs. bunları söylemiyorum bile zaten işin olmayacak. O zaman mümkün olur dağ başında yaşamadan faize bulaşmamak.
    Tabi bu dediklerimin kolay olduğunu söylemiyorum. Ama müslüman olduğunu söyleyen birisi için kolay veya zor olması önemli değil. Velev ki gerçekten başka hiçbir çare kalmamış olsa ve dağ başında yaşamak zorunda kalmış olsa bir müslüman harama bulaşmamak için yine de çok kararsız kalacak bir şey yoktur. Yapılacak olan bellidir.
    Müslüman olmayana haramdır vs.'dir diyemezsin zaten. Tabii ki hangisinde daha az parası gidiyorsa onu seçecektir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:08 ----------

"Allah kimseye kaldıramayacağı bir yük yüklemez"
    Eğer faiz haram kılınmışsa sen gerçekten elinden gelenin en iyisiyle savaşırsın bulaşmamak için. Gerisine zaten yapabileceğin bir şey olmaz. Ama işte "O zaman hiçbir zaman ev, araba, motosiklet vs. alamıyorum. O yüzden faize bulaşmaya zaruretim var" dersen kendini kandırırsın. Bu elinden gelenin en iyisini yapmak değil, kendini kandırmaktır.
    Onur34 ve blueway2 bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Gajni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Usta doğrudur günümüzde birçok sistem faiz üzerine dönüyor. Ancak ikinci kısımda yanlışın var. Faize bulaşmamak için dağ başında yaşamak zorunda değiliz. Sadece, faiz ile dönen sistemlere elinden geldiğince girmezsin olur biter. Örneğin faiz ile çalışan bankalara paranı yatırmazsın, maaşın oraya yatıyorsa yatar yatmaz çekersin. Ha kredidir vs. bunları söylemiyorum bile zaten işin olmayacak. O zaman mümkün olur dağ başında yaşamadan faize bulaşmamak.
    Tabi bu dediklerimin kolay olduğunu söylemiyorum. Ama müslüman olduğunu söyleyen birisi için kolay veya zor olması önemli değil. Velev ki gerçekten başka hiçbir çare kalmamış olsa ve dağ başında yaşamak zorunda kalmış olsa bir müslüman harama bulaşmamak için yine de çok kararsız kalacak bir şey yoktur. Yapılacak olan bellidir.
    Müslüman olmayana haramdır vs.'dir diyemezsin zaten. Tabii ki hangisinde daha az parası gidiyorsa onu seçecektir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:08 ----------

"Allah kimseye kaldıramayacağı bir yük yüklemez"
    Eğer faiz haram kılınmışsa sen gerçekten elinden gelenin en iyisiyle savaşırsın bulaşmamak için. Gerisine zaten yapabileceğin bir şey olmaz. Ama işte "O zaman hiçbir zaman ev, araba, motosiklet vs. alamıyorum. O yüzden faize bulaşmaya zaruretim var" dersen kendini kandırırsın. Bu elinden gelenin en iyisini yapmak değil, kendini kandırmaktır.
    Kişisel görüşüme göre İslam'da faiz ile kastedilen "tefecilik" yani paradan para kazanma hadisesi.

Yatırım amacı ile çekilmiş kredi faizi bana göre çok da sakıncalı olmayan bir şey. Hakeza mevduat faizi de paranın değer kaybetmemesi ve diğer yatırımcıların karlarının bir miktarını sermaye sahibi ile paylaşması olduğuna göre bana göre burada da sıkıntı yok.

Bunlar benim şahsi düşüncelerim..
    Deadly Sto(R)m bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    eminevim i bilmem ama birevimden olmuyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:34 ----------

Kişisel görüşüme göre İslam'da faiz ile kastedilen "tefecilik" yani paradan para kazanma hadisesi.

Yatırım amacı ile çekilmiş kredi faizi bana göre çok da sakıncalı olmayan bir şey. Hakeza mevduat faizi de paranın değer kaybetmemesi ve diğer yatırımcıların karlarının bir miktarını sermaye sahibi ile paylaşması olduğuna göre bana göre burada da sıkıntı yok.

kredi kredidir yatırım amacı param değer kaybetmesin vs bunlar sadece bizim uydurduğumuz kılıf içinde fazladan para alış verişi varsa faizdir
    bi defa ev alıken kredi çektim oda günahı varsa çekerim
    ama hiç bankaya para yatırayım bana havadan para gelsin mantığında olmadım oda bana ters geliyor
    yoksa küresie ekonomi banka faiz mevduat vs bunların içinde dönüyor bulaşmamak imkansız
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i

Ben de ayni gorusteyim. Bir arkadasin borc ister. 1000tl verip 2 ay sonra adamdan cat diye 1100 tl istersen bu faizdir ve haramdir (bana gore)

Ama bugun 10000tl olan bir arac icin kredi alirsin ve 24 ayda 14000tl odersin. Eger kredi cekmesen 24 ay sonra ayni motosiklet 15000tl olur. Hem 2 yil beklemis hem de zarara girmis olursun. Iste burada kredi cekip bankaya verdigin faiz haram degildir. Iki tarafin da rizasi vardir (bana gore)

Haa illa kandirilmak istiyorsan, adina "kar payi" veya "finansman" diyen bankadan kredi cekersin. O zaman emin ol gunaha girmezsin.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Bu firmaların temelde yaptığı şey faizsiz olduklarını iddia ederek dindar kesime bankacılık yapmak ve bu şekilde aracılık yaparak para kazanmaktır. Dikkatli bakıldığında yaptıkları şeyin normal faizli bankadan hiçbir farkı yoktur. Yine taksit taksit para öder toplam verdiğiniz paradan daha azını toplu olarak alırsınız. Veya yine taksit taksit para öder fakat ödemeye başladıktan uzun süre sonra paranızı toplu olarak alırsınız.

Mesela, ev kredisi vermek faizdir, haramdır fakat onun yerine banka evi satın alıp 10 yıl taksitle satsa haram olmuyor. Alınan verilen para-mal aynı ama söylenen kelimeler farklı. Allah'ı mı kandırıyoruz, kendimizi mi kandırıyoruz yoksa olayı dışarıdan seyreden saf müslümanları mı kandırıyoruz?

Bana soracak olursanız islamda yasaklanan faiz ile şuanda paranın değer kaybetmesinden dolayı oluşan faiz aynı şey değil. Yani bugün paranızı bankaya koysanız alacağınız yıllık faiz paranın değer kaybını ancak karşılayacağı için paranın miktarı gerçekte değişmemiş olacak. Bankaya 10000 lira koyduk 11000 lira oldu ama bir motosiklet parası koymuştuk yine bir motosiklet alabiliyoruz. Paramız sayısal olarak arttı ama gerçekte artmadı. Bu niye haram olsun ki elimize birşey geçmiyor?

İkinci olarak parayı kiraya vermek neden yasak? Ben inşa ettiğim evi kiraya verip para kazanabiliyorum, tarlamı kiraya verip para kazanabiliyorum, ama daha önceden helal yollarla kazanmış olduğum parayı kiraya veremiyorum. Bir şeyi kiraya vermek neden havadan gelen para olarak görülüyor? Sahip olduğum bir şeyin kullanımından geçici olarak vazgeçmişim ve bunun bir bedeli olmalı. Nasıl ki evlerin kira bedelini arz talep dengesi belirliyor, yüksek kira isteyen ev sahibi beğenmiyorsan kiralama kardeşim diyor aynı şekilde elindeki paraya yüksek faiz isteyen kişi eğer müşteri bulabiliyorsa o kira bedelini alma hakkına sahiptir. Elinde daha önceden kazanıp biriktirdiği para olan ve o parayı kiralamak isteyen kişileri kendi aralarında istediği gibi kira bedeli belirleyebilirler bence.
    Deadly Sto(R)m ve Osm@n bunu beğendiler.

Hocam eyvallah, benim fikrim demişsiniz ama işte bu konu çok da fikir beyan edebileceğimiz bir konu değil. Yani zaten kendin yazmışsın üstte faiz paradan para kazanmaktır diye. Ben de genişleteyim tanımını. Faiz aynı cinsten para veya malı belli bir miktar verip/alıp bir süre sonra fazlasını eksiğini almak /vermektir. Ancak burda aynı cinsten olması önemli. Örneğin para verip dolar/altın vs. farklı cinsten değeri olan şeyleri alabilirsin. Hatta bunun sonucunda para da kazanabilirsin. Ama TL verip kazancın kesin olacak şekilde belli bir oranda artarak ve yine TL olarak geri alınca faiz oluyor işte. Veya bankadan para çekip 20 ayda bir buçuk katı parayı ödeyince faiz oluyor. Paranın değer kazanması veya kaybetmesi bir şeyi değiştirmiyor. Ama örneğin alacağın motosiklet 10.000 TL ve alamıyorsun. Benim de param var ve gidip motosikleti alıp sana 15.000 e satıyorum. 15 ayda ödersin diyorum. Bu faiz değil işte. Çünkü değiştirilen malın cinsi aynı değil. Ben para verip motosiklet alıyorum. Sen de bana para verip motosiklet alıyosun. Ha bunu fırsata çeviren yok mu? Tabii ki var. Ama din insanların yaptığı hatalara göre şekillenmiyor. Ev kirası da aynı şekilde. Siz gayrimenkul cinsini para cinsi ile değiştiriyorsunuz. Ama bankaya yatırdığınızda parayı yine para ile değiştiriyorsunuz. E yukarıda hokahey de söylemiş zaten faiz paradan para kazanmaktır diye. Direk bunun tanımı yani.

Bakın, benim burda tartışmada haklı çıkayım, dediğimi kabul edin gibi bir derdim yok. Zaten bana bir faydası da yok. Ama sizden rica ediyorum bir kere oturup düşünün ya ben hatalıysam, ya gerçekten faiz buysa diye. Çünkü gerçekten çok açık bir şey bu. Ve ne zaman konu açılsa aynı şeyler konuşuluyor. En son da herkes kendi bildiğini okuyup dağılıyor. Halbu ki söz konusu olan dini bir terim. Bir kişi de çıkıp demiyor ki bak şu dini kaynaklardan araştırdım ve faiz bu olaylarda böyle geçiyor. Çünkü insan dediğiniz şey çabayı mazur gösterme/yaptığının meşru olduğuna kendini inandırma eğilimindedir. Böylelikle akıl ve kalp, içinde bulunduğu mutsuzluk halinden kurtulur. İşte bu bulunan sebeplerin tamamı buna yönelik. Yani bakılıyor "faiz ile alsam yüzde 10 fazla para gidecek, al sat şeklinde bankadan satın alsam yüzde 15 fazla para gidecek. O zaman az olanı tercih edeyim. Ama bu sefer de ben rahat değilim/mutsuzum. Çünkü müslümanım. Öyleyse zihnimi ikna etmem gerekiyor yaptığımı kabul ettirmek için" gibi bir süreç işliyor genel olarak. Ve sonucunda da en ufak bir argüman bulunduğunda gerçekten doğruymuş gibi kabul ediliyor ve vücut dengesi tekrardan sağlanmış oluyor. Zaten dikkat ederseniz sunulan argümanlar da hep aynı. "Zaten faizsiz bankalar da aynı işi yapıyor, siz kimi kandırıyorsunuz" gibi. Halbu ki çok ufak bir araştırma ve gerçekten vicdan sahibi kısa bir düşünme bunun böyle olmadığını çok kolay fark edecektir.
    Toparlayacak olursam da lütfen şunu düşünün "Ben şeytan olsam haram olan şeyleri(örneğin faiz) nasıl yaptırırm insanlara, hangi argümanları sunarım/sundururum?" Çünkü apaçık görürse insanlar, doğal olarak bu hataya düşmezler.
    Neyse çok fazla uzatmışım mesajı Ama cideden önemli bir konu olduğu için böyle oldu. Ufak bir acaba uyandırabildiysem ne mutlu bana.
    En başta da dediğim gibi yazdıklarım müslüman olanlara ve İslam'ın hükümlerini kabul edenler hitaben yazılmıştır. Yoksa zaten iman etmemiş birisi ile konuşulacak konu çok daha farklıdır.

Azim olan Allah en doğrusunu bilir
    Onur34 bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dediğin firmayı bilmem ama ev için olan benzerleri ile görüşmüslüğüm var, acıkcası düşük fiyatlı ürünler için mantıklı gelmıyor.

20 bin tl için kredi çek geç, bunlarla ugrasma.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı Gajni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam eyvallah, benim fikrim demişsiniz ama işte bu konu çok da fikir beyan edebileceğimiz bir konu değil. Yani zaten kendin yazmışsın üstte faiz paradan para kazanmaktır diye. Ben de genişleteyim tanımını. Faiz aynı cinsten para veya malı belli bir miktar verip/alıp bir süre sonra fazlasını eksiğini almak /vermektir. Ancak burda aynı cinsten olması önemli. Örneğin para verip dolar/altın vs. farklı cinsten değeri olan şeyleri alabilirsin. Hatta bunun sonucunda para da kazanabilirsin. Ama TL verip kazancın kesin olacak şekilde belli bir oranda artarak ve yine TL olarak geri alınca faiz oluyor işte. Veya bankadan para çekip 20 ayda bir buçuk katı parayı ödeyince faiz oluyor. Paranın değer kazanması veya kaybetmesi bir şeyi değiştirmiyor. Ama örneğin alacağın motosiklet 10.000 TL ve alamıyorsun. Benim de param var ve gidip motosikleti alıp sana 15.000 e satıyorum. 15 ayda ödersin diyorum. Bu faiz değil işte. Çünkü değiştirilen malın cinsi aynı değil. Ben para verip motosiklet alıyorum. Sen de bana para verip motosiklet alıyosun. Ha bunu fırsata çeviren yok mu? Tabii ki var. Ama din insanların yaptığı hatalara göre şekillenmiyor. Ev kirası da aynı şekilde. Siz gayrimenkul cinsini para cinsi ile değiştiriyorsunuz. Ama bankaya yatırdığınızda parayı yine para ile değiştiriyorsunuz. E yukarıda hokahey de söylemiş zaten faiz paradan para kazanmaktır diye. Direk bunun tanımı yani.

Bakın, benim burda tartışmada haklı çıkayım, dediğimi kabul edin gibi bir derdim yok. Zaten bana bir faydası da yok. Ama sizden rica ediyorum bir kere oturup düşünün ya ben hatalıysam, ya gerçekten faiz buysa diye. Çünkü gerçekten çok açık bir şey bu. Ve ne zaman konu açılsa aynı şeyler konuşuluyor. En son da herkes kendi bildiğini okuyup dağılıyor. Halbu ki söz konusu olan dini bir terim. Bir kişi de çıkıp demiyor ki bak şu dini kaynaklardan araştırdım ve faiz bu olaylarda böyle geçiyor. Çünkü insan dediğiniz şey çabayı mazur gösterme/yaptığının meşru olduğuna kendini inandırma eğilimindedir. Böylelikle akıl ve kalp, içinde bulunduğu mutsuzluk halinden kurtulur. İşte bu bulunan sebeplerin tamamı buna yönelik. Yani bakılıyor "faiz ile alsam yüzde 10 fazla para gidecek, al sat şeklinde bankadan satın alsam yüzde 15 fazla para gidecek. O zaman az olanı tercih edeyim. Ama bu sefer de ben rahat değilim/mutsuzum. Çünkü müslümanım. Öyleyse zihnimi ikna etmem gerekiyor yaptığımı kabul ettirmek için" gibi bir süreç işliyor genel olarak. Ve sonucunda da en ufak bir argüman bulunduğunda gerçekten doğruymuş gibi kabul ediliyor ve vücut dengesi tekrardan sağlanmış oluyor. Zaten dikkat ederseniz sunulan argümanlar da hep aynı. "Zaten faizsiz bankalar da aynı işi yapıyor, siz kimi kandırıyorsunuz" gibi. Halbu ki çok ufak bir araştırma ve gerçekten vicdan sahibi kısa bir düşünme bunun böyle olmadığını çok kolay fark edecektir.
    Toparlayacak olursam da lütfen şunu düşünün "Ben şeytan olsam haram olan şeyleri(örneğin faiz) nasıl yaptırırm insanlara, hangi argümanları sunarım/sundururum?" Çünkü apaçık görürse insanlar, doğal olarak bu hataya düşmezler.
    Neyse çok fazla uzatmışım mesajı Ama cideden önemli bir konu olduğu için böyle oldu. Ufak bir acaba uyandırabildiysem ne mutlu bana.
    En başta da dediğim gibi yazdıklarım müslüman olanlara ve İslam'ın hükümlerini kabul edenler hitaben yazılmıştır. Yoksa zaten iman etmemiş birisi ile konuşulacak konu çok daha farklıdır.

Azim olan Allah en doğrusunu bilir
    Evet aslinda size gore dogruyla bana gore dogru degismeyecek. Ama su da unutulmamalidir ki dogru, o anin kosullarina gore degisir.

Corona cikmadan once: Alkol gunah
    Corona cikti:
    1. Gun: Muslumana bir sey olmaz
    10. Gun: Yikanirsak bize bir sey olmaz
    30. Gun: Alkolsuz dezenfektan bulabilir miyiz?
    45. Gun: 80 derece alkollu kolonya kullanabiliriz...

Peki dinde ne degisti? Hicbir sey. Ama gunun kosullarina gire sekillendirdik iste dini.

Faiz konusunda, haramdir degildir o konu beni asar. Ama bunsan yuzyillar once ne banka var ne kredi var. Faiz haram kosulmus. Cunku ihtiyac halinde komsuna 1 tas pirinc verip 3 gun sonra 2 tas olarak geri isteme diye. Tabi o zaman ne banka var ne de kredi...

Son bir soru daha sorayim konu ile ilgili:
    Benim cok sevdigim X bankasi bana %10 faizle kredi verdi, aldim kullandim. Senin cok sevdigin Y bankasi sana %10 kar payi ile nakit sagladi, e dogal olarak sen de kullandin. Peki Allah katinda ne farkimiz var?

Lutfen yazddiklarimi kimse ustune alinip yanlis anlamasin. Sonucta bilgi paylasimi yapiyoruz. Ha biri durumdan rahatsiz olduysa konuyu kapatabiliriz.
    freelancer bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    bu siteye tasavvuf arka plan müziği lazım

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2001 yılındaki gibi bir kriz gelmediği sürece sıkıntı yok.Kriz gelirse bunlar paraları toplar hoppp giderler.2001 yılındaki banka hortumcuları nerde?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)