Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Bu Motor Nereden Kaymış?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tahminim scoterli arkadaşa temas sonucu denge kaybı var... Kayma değil gibi...
    Scootera ve soldaki Dacia'ya herhangi bir temas yok

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CB125 E
    Aynı motosikletten kullanıyorum. Biraz bozuk asfalt, biraz kötü lastikle motosikletin limitleri bu zaten.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Öğrenilmesi gerekenler:

* 150 metre de gidilse eldiven giyilmeliymiş

* Kendi suçun olduğunu bildiğin halde kendini iyi hissetmek için "sürüş tarzı eleştirilmeden" gibi cümleler kurarak açacağın konu seni mutlu etmiyormuş

* Sürüş tekniğimizi biraz daha iyileştirmeli, beklenmeyene karşı daha hazırlıklı sürmeliymişiz

* Motosiklette değil, sende suç varmış

* Şehir içi yollarda sürerken yolda her tür yabancı cisim olabileceği unutulmamalıymış

* Gidon-Şase-Hareket yönü denklemi eşit değil iken tekerlekler kilitlenerek fren yapılır ise düşme ihtimali artarmış

* Hala yeterince sürüş tecrübesi edinememişiz. Çünkü hatayı ya başka yerde arıyormuşuz, ya da aramak istiyormuşuz ki ikincisi esasen daha tehlikeli sonuçlanır.

* 150 metre için hemen gazlayıp gidip durmaktansa sakin sürmek daha mantıklı ve güvenliymiş...

Motosikleti
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öğrenilmesi gerekenler:

* 150 metre de gidilse eldiven giyilmeliymiş

* Kendi suçun olduğunu bildiğin halde kendini iyi hissetmek için "sürüş tarzı eleştirilmeden" gibi cümleler kurarak açacağın konu seni mutlu etmiyormuş

* Sürüş tekniğimizi biraz daha iyileştirmeli, beklenmeyene karşı daha hazırlıklı sürmeliymişiz

* Motosiklette değil, sende suç varmış

* Şehir içi yollarda sürerken yolda her tür yabancı cisim olabileceği unutulmamalıymış

* Gidon-Şase-Hareket yönü denklemi eşit değil iken tekerlekler kilitlenerek fren yapılır ise düşme ihtimali artarmış

* Hala yeterince sürüş tecrübesi edinememişiz. Çünkü hatayı ya başka yerde arıyormuşuz, ya da aramak istiyormuşuz ki ikincisi esasen daha tehlikeli sonuçlanır.

* 150 metre için hemen gazlayıp gidip durmaktansa sakin sürmek daha mantıklı ve güvenliymiş...
    Yahu güzel abim 😀 ben zaten bende hata olduğunu biliyorum sadece neden ve nereden kaydığını merak ediyordum, misal veriyorum direksiyonu çevirdiğimde lastiğin kayması benim hatam mı yoksa motorun limitinin üstünde bir hareket miydi?

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Araba manevra yapinca, gidonu resmen saat 3 yonune cok sert itmissin ve on tekerlek yan olmus resmen (sesten anladigim kadari ile) ve lastik donmek yerine surtunmeye baslamis denge bozulunca toplama manevrasi ise yaramamis ve dusus kacinilmaz olmus.

Aslinda bu tutusun olmayip lastigin birakmasi (kaymasi) degil, ornegin arka lastik yakanlar anlayacaktir, durdurugumuz yerde ön freni kilitleyip gaz verdigimizde, arkanin itmesi, önun kilitli olmasindan kaynakli yere basa basa surtunerek kaymasi durumu. Yani duydugum sesden anladigim bu.. Ifade etmesi de zor bir durum ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:34 ----------

Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    misal veriyorum direksiyonu çevirdiğimde lastiğin kayması benim hatam mı yoksa motorun limitinin üstünde bir hareket miydi?
    Motosikletin bir sucu yok, cunku alet fizik kurallarina gore calisir, sen bu kurallara aykiri komut verirsen surus dinamigi bozulur ve denge kaybina sebep olur, surus sonlanir.

Yaptigin hata, gidonu olmasi gerekenden sert bir sekilde itip,(mecburiyetten) on lastige saga keskin dön, arka lastige de ön lastigi begleme, gerekirse onu da ittir ve daha hizli ileri git (yoksa araba carpacak) demissin. Kisaca halk dilinde motorun kicinin basinin ayri oynamasina sebep olmussunuz. Gecmis olsun.

Motosikleti
    pulsar ns200
    Kardeş geçmiş olsun, Karabük yüzüncü yıl yokuşu değil mi orası , hatıralarım canlandı liseyi orada okudum, oralı misiniz okuyor musunuz

En büyük sebebi kamera

Motosikleti
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaptigin hata, gidonu olmasi gerekenden sert bir sekilde itip,(mecburiyetten) on lastige saga keskin dön, arka lastige de ön lastigi begleme, gerekirse onu da ittir ve daha hizli ileri git (yoksa araba carpacak) demissin. Kisaca halk dilinde motorun kicinin basinin ayri oynamasina sebep olmussunuz. Gecmis olsun.
    Teşekkür ederim, aslında merak ettiğim şeyler bunlardı çünkü sürüş tarzı olarak zaten %100 suçluyum, kendimi yanlış ifade etmişim 😔

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:45 ----------

Alıntı mkolia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş geçmiş olsun, Karabük yüzüncü yıl yokuşu değil mi orası , hatıralarım canlandı liseyi orada okudum, oralı misiniz okuyor musunuz
    Evet 100.Yıl, Bartınlıyım eğitim için buradayım. Burası kolay kolay özlenmez ya 7 aydır buradayım ben her haftasonu Bartın Merkez ya da Amasraya falan kaçıyorum 😀 Bir yerde oturup para yemeyi sevmiyorsanız Karabük size göre değil, bence motorcu adam da burada barınamaz, bir günde 4 mevsim birden yaşanıyor, asfalt demir çelikten ötürü sürekli tozlu ve kaygan. Sadece kendi motorlarımla İstanbul'da 12bin km tecrübem var ama düzgün sürdüğümden veya şanstan olsa gerek daha hiç sıkıştırılmadım ya da hiç bir arabaya temas etmedim :D Buraya geldiğimin ilk günü kavşakta en soldan düz devam ettim en sağdan en sola geçen adam önüme kırdı sonra beni azarlamaya kalkıyor soldan düz gidilmez diye :D

hn33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6 diversion
    Artistlik yüzünden kaymış

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)