Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bu Motor Nereden Kaymış?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Sürüş tarzını eleştirmezsek, bu motor nereden ve neden kaymış anlayabilen var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Arka frene bastın mı?(Videoda gözükmüyor) Arka teker kaymış gibi gözüküyor. Motor eğik vaziyetteyken frene bastığın için yatırmışsın. Sağ elin gözüküyor, ön frene dokunmuşsun düşmeden önce ama bana yatıracak kadar basmışsın gibi gelmedi.
    Ayrıca düşüş hızından dolayı arka tekerin kaydığını düşünüyorum, ön teker kaydığında ne olduğunu bile anlamıyorsun.
    Araba yandan dokunduğu için motorun dengesini bozmuş, hiç fren yapmadan toplamaya çalışsaydın daha iyiydi, ama refleks meselesi olduğu için zor. Abs şart. Avrupa'da bir süredir üretilen 125cc+ motosikletler için abs zorunlu, bizde biraz daha vergi koyalım da abs'li alamasın kimse diye uğraşıyorlar sanırım.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Aslında kötü sürüş tarzından kaymış diyebiliriz, çünkü sorun maalesef sürüş tarzında, bir ton şey yazılabilir ama genel olarak arabadan kaçayım derken ilerideki arabalara çarpma riskini fark edince ön freni ve arka frene anlık yüklenmek ve ani gidon hareketiyle ön tekerin de tutunmasını azaltmak suretiyle sürtme sesinden anlaşılacağı üzere de tekerler kaymış ve düşmüşsün, ucuz atlatmışsın, bir yerini kırmadığına şükret ve dikkatli kullanmaya çalış, eldiven yok (kask hariç başka ne var güvenlik ekipmanı bilemiyorum ama sanki yok gibi), kural yok, dikkat yok, bu şekilde lütfen devam etme, yarın bir gün daha büyük bir motora geçersen bu tip hatalarda çok büyük risk alırsın.

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı Metela adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında kötü sürüş tarzından kaymış diyebiliriz, çünkü sorun maalesef sürüş tarzında, bir ton şey yazılabilir ama genel olarak arabadan kaçayım derken ilerideki arabalara çarpma riskini fark edince ön freni ve arka frene anlık yüklenmek ve ani gidon hareketiyle ön tekerin de tutunmasını azaltmak suretiyle sürtme sesinden anlaşılacağı üzere de tekerler kaymış ve düşmüşsün, ucuz atlatmışsın, bir yerini kırmadığına şükret ve dikkatli kullanmaya çalış, eldiven yok, kural yok, dikkat yok, bu şekilde lütfen devam etme, yarın bir gün daha büyük bir motora geçersen bu tip hatalarda çok büyük risk alırsın.
    Ben de ön frene basarak yatırdım geçen, ben de atayım hatta. 1.5 gündür falan uyumuyordum mecbur okula gideyim diye uykusuz sürdüm biraz. Ön freni kitleyerek yatırmamıştım daha önce, bu da bir tecrübe oldu. Paraya kıyıp kaliteli lastik kullanmak lazım, kaliteli lastikte en azından yatık vaziyette biraz daha hata payınız oluyor.

Motosikleti
    İki yoruma da yanıt vereyim, öncelikle üstümde güvenilir olduğunu düşündüğüm bir mont var ve sol dirseğimi kırılmaktan kurtardı(büyük ihtimal). Eldiveni markete gidiyorum diye çıkarmıştım ki 150m ilerisi market :D Soldaki arabayla herhangi bir temasım yok, 0.25 hız ile izlersek(ben de şimdi izledim) sanki ön frenden dolayı kaymıyor gibi. Panik anında frenlere basmamak için 2019 baharından beri çalıştırıyorum kendimi. Arka frene bastığımı düşünmüyorum, kaydı izleyene kadar nasıl düştüğümü bile bilmiyordum :D Arkada topcase olduğu zaman slalom yaparken ön tekerde ciddi tutuş kaybı oluyordu, sanırsam bu da o durumlardan biri.

gurkanerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Bence kayma yok aksine lastikler iyi tutunmuş. Olay debriyajla münasebetinden kaynaklanmış.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    videoda kayma göremedim, acemice sürüşten kaynaklı bence

3RE3RA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyo250gt - cbf150-mt25
    0,25 hızda izlediğimde (temas yok dedin) önce solundaki sonra da sağındaki araçtan kaçmak için slalom yaparken yatırmışsın.

Motosikleti
    MT-07
    Yanlış anlamadıysam, arka tekeri kaydırıp motorun dengesini bozuyorsun ve üstüne ön frene basıyorsun. Böylece teker düz oturmadığı için o da anlık kayıp düşmene sebep oluyor.

FAKAT eldiven takmadığını görüyorum. Düşmen yada düşmemen önemli değil. Motorundan ziyade kendi korumalarına özen göstermeni temenni ederim. Belki bu sefer avuç iç'in doku kaybı yaşamadı ama bunun bir daha olmayacağının garantisi yok.

Herşeyden önce motosikleti zevk için kullanın. Ulaşım için kullanacaksanız ve ekipman yok ise minibüs daha iyi bir seçenek...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    arka lastik salmış sonra birden tutunmuş, toprak olsa böyle olmazdı. Huzur enduroda 😀

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Benim gördüğüm, sanırım zeminde kum var.
    Motoru hafif eğerek manevra yapmak yerine gidonu ani ve sertçe çevirmeye kalkmışsın.
    Ön teker tam yönüne yatay hale gelince frene basmış da, tıpkı bir sıyırıcı gibi asfalta sürtmeye başlamış. Bunun sonucunda da, ani ön frene basıp bırakmış gibi ön amortisör öne yığılıp geri tepme sürecinde doğal sonuç olarak "tank slapper" denilen hadise oluşnuş. Bunda minik bir tümsek ya da çukur da sebep olabiliyor. Pek çok sebep tek başına ya da birleşerek sebep olabilir. Neticede motosiklet, jiroskopi mantığıyla hareket ediyor. Ama siz panikleyip, kurtarma refleksiyle sağa-sola yatırmışsınız.
    Tank slapper'dan kaçma/düzeltme yüzdesi düşüktür. Direksiyon amortisörleri bu yüzden ciddi faydalıdır.
    Ucuz atlatmışsın
    Tekrarını yaşamaman dileğiyle..

( link düzenleyemiyorum, biri bu videoyu koyarsa sevinirim )

https://youtu.be/cbZUCvbP-CA

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Araçlardan kaçayım derken gaz açıyorsun arka teker motor eğik olduğu için motoru toplamak yerine arkayı dahada öne alıp motoru yatırıyor

Geçmiş olsun bu arada

Benim yorumum : Genel olarak sürüşünde çok eksiklikler var. Benimki ağır bir eleştiri olabilir, ben gördüklerimi söylüyorum senin iyiliğin için. Doğrudur yada yanlıştır bilmiyorum ama diğer arkadaşlar daha tecrübeli arkadaşlar aydınlatabilir.

Burada odaklanman gereken nokta nasıl kaydı değil, neden kaydı değil, Burada ne/neyin sebep olduğu ile alakalı üzerine odaklanman gerekiyor.

1. Araçların sağından gidilmemesi gerektiğini öğrenememişsin. Özellikle trafiğin ortasında duran araçların(?)
    2. Kontra yapmasını bilmiyorsun. Altındaki bisiklet değil, nasıl gidon yönlendirme o öyle?
    3. Panik yapıyorsun, yol bilgisini okuman çok zayıf. Zayıf olduğu için, aniden panikliyorsun. (0:05 saniyede aracın tekerleklerinin yönünü görüp sadece arka fren yapabilirdin)
    4. Hız algısı gelişmemiş. (İbreye bakıyorum 40km hız diyor ama? Umarım yanlış görmüşümdür.)

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    defalarca izledim. sağ tarafındaki motorcuyu geçmek için ani hızlanıyorsun. önündeki araç birden durunca kendini sağ tarafa atmaya çalışmışsın, arabada sağ tarafa kırınca fazla yatırmışsın motoru kurtarmak için. elinde frene dokunduysa bu arada düşüş kaçınılmaz olmuş.
    Geçmiş olsun

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Bence 6. saniyede düşmen gerekiyordu, o zaman neden düşmediğin daha merak konusu / Aynanda seni görüyorum ..

Kontra yerine direkt gidonu çevirmişsin neredeyse ..
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Duşme nedenin

Gidonu fazla sıkmak.
    İleriye bakmamak

Bu arada,yakin zamanda öndeki araca çarpmiştin.

Kardeşim,diger hatalarini arkadaşlar yazmiş.

Bu şekilde kullanim alişkanligi seni bir yerde patlatır.

Dikkatli olman lazim.

Bu kazada motosikletin suçu yok. Kazanın sebebini kendinde aramalısın.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Sürüş tarzını eleştirmezsek motor kaymamış yanlış görüyorsunuz :D
    mutas bunu beğendi.

Motosikleti
    Sürüş tarzını eleştirmenizi istemedim çünkü normalde bu şekilde sürmem, diyeceksiniz "buraya patladığın videoları atıyosun nerden bilelim" haklısınız. Sadece hakimiyeti neden kaybettiğimi merak ediyorum. Asla sağdan bu şekilde geçmem, ne bileyim olacağı varmış yara bere almadan atlattım. Eleştiriler için herkese teşekkür ederim, soldakinden kaçtıktan sonra neden yatırdığımı merak ediyordum da arka fren yapmışım galiba, çevredekiler soldaki durağın arkasından yola sürekli toprak döküldüğünü söylediler ama dikkat etmedim. 6. saniyedeki manzarayı gördükten sonra daha ne yapılabilirdi ki.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Tahminim scoterli arkadaşa temas sonucu denge kaybı var... Kayma değil gibi...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)