Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Vejetaryen / Vegan olan var'mı ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Bu beslenme disiplinine sahip forumdaşlar mutlaka vardır sanırım..(Google harici , birebir uygulayan forumdaşlardan okumak isterim.)

Son bi kaç senedir düşündüğüm , cesaret edemediğim beslenme biçimleridir.

Merak ettiğim yegane şey , bilhassa "Vegan" lık , ve beslenme displini.

Bunu sürüşe efor ve gnlük hayata etkisi , hangi zorluklar ile karşılaşılıyor , besin temini ekonomik'mi ? yoksa tam aksine pahalı bir yöntem'mi ?

Menüleri nasıl oluyor ? haftalık mevsimlik aylık programları ve öğünleri nasıl ve nelerden oluşuyor ?

Not: Hafta'da 12-15 yumurta'yı yağda/sahanda acımasızca kavuran bendeniz , son 1.5 senedir neredeyse hiiç tüketmedim , sanırım Vegan disipline geçeceğim ,(olduğu kadar).

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimdi sen iskender dönerin üstüne tereyağı döküp yanında büyük buzlu bir ayran ile içenleri dışlayacak mısın yani

Şahsen işim olmaz ancak lise arkadaşımı sosyal medyadan takip ediyorum, kendisi bu konular ile kafayı bozmuş. yediği sıctıgı herşeyi paylaşıyor.

Vejeteryan idi daha sonrasında vegan oldu. Veganlıgın cok zor oldugunu ve ciddi anlamda masraf yarattıgını ve gücten düştüğünü belirten uzun bir yazıdan sonra vejeteryanlıga geri döndü. (bize ne diye yazasım geldi , bu yogacılar vegiler falan herşeyini paylaşmak zorunda mı? ilgilenmiyoruzzzz ! )

Pesko vejetaryen kısmını araştır bence, en sağlıklı beslenme biçmi olarak kabul ediliyor diye duydum.
    Ali Mert bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Hür irade sistemine diyebileceğim bir şey yok. Bir çok besinin farklı alternatifleri de söz konusu ama ne denli mantıklı? Emin değilim. Süt içmeyeceksin, sütten oluşan bir çok yiyeceği ve içeceği hayatından çıkartacaksın. Bal mesela, bal yemeyeceksin. Yumurtayı belli ölçüde anlarım dönem, dönem tüketmeye mümkün bir yiyecek kendisi. Bende kırk yılın başı yiyorum. Ama Bal ve Süt olmazsa olmaz.

Et konusuna gelirsek...

Moğolistan da yaşarcasına et yiyelim at sütünden içkiler falan, komik elbette. Yinede beyaz et kırmızı et yanında biraz şarap. Neden olmasın yani?

Kişisel düşüncem iki içerik adına da aynı. Tercih meselesi olsa da bana mantıklı gelmiyor.

Ücret konusu için; Etrafımda var özellikle cinsi sarışın olanlardan bir çok. Özel beslenme programları, egzotik marketler. Zaman, zaman alınan gıda takviyeleri. Bu inancı bir yaşam tarzına döndüreceğim diyorsan, gelecek adına daha kazançlı yatırımlara yönelmen de şart. Ben böyle diyeyim, sen anla.

Çok yönlü besleneceksin. Sunulan her nimetten üst düzey şekilde faydalanacaksın. Keyfine göre yiyecek, hayatı yaşayacaksın.

Edit atayım birde ek olarak.

Vejeteryan hemcinslerimin abi g*tünü yiyeyim ayağına denk geldiğim gibi...

Karşı cinsinde et yemezken neleri ağzından düşürmediğine şahitlik etmişliğim vardır.
    Ali Mert bunu beğendi.

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hibrit bir motora sadece tüp takma yada dizel koyma çabası niye , Rabbim böyle yaratmış eğer sana zarar vermiyorsa BENCE helal olan bulabildiğin herşey yenmeli.
    bursalıali bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Vejeteryanların geviş getirdiği söyleniyor,doğrumu acaba?
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    İnsanlık hakkında ne düşünürseniz mutlaka en az 50 bin yıl önceyi düşünün. Yeme-içme-uyuma-cinsellik-spor vs

Bitkiler kaçamadığı için sıklıkla bitki yenmiş, avlamak, kesmek ve yemek daha zor olduğu için bazen de hayvan yemişiz.

Günümüzde de böyle davranırsak daha sağlıklı oluruz.
    mustafa_325 ve espresso bunu beğendiler.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Atacan KSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Multistrada V2
    1. The Game Changers
    2. What The Health
    3. Cowspiracy
    4. Earthlings

bu belgeselleri tavsiye ederim. Vegan/vejeteryanlık bir diyet değil, bakış açısıdır. Yukarıda saydığım belgeseller bu bakış açısını genişletiyor ve biraz daha ufuk açıyor.

yediklerinizde geniş bir çeşitlilik sağlarsanız b12 desteği haricinde birşeye ihtiyacınız olmaz. B12 de hayvansal gıdalarda var diye bilinir ama aslında toprakta olan bir vitamin. günümüz steril dünyasında topraktan uzaklaştığımız, her yediğimizi çok iyi yıkadığımız için bunu alamıyoruz. Hayvanlar da alamıyor bu arada, onlara da dışardan veriyorlar.

diyet gibi sürekli kasmanıza gerek yok, oruç gibi bir kere et yiyince de bozulmuyor. alışkanlıkları yenmek biraz zaman alıyor sadece, yapılamayacak birşey değil. alternatif bulmak çok kolay, salata, kuru fasulye + pilav gibi her restoran-cafe menüsünde bulabileceğiniz yiyecekler var.

Pahalılık kavramı göreceli, restoranda et yemeği 25tl iken, zeytinyağlı tabağı 15tl. ama gidip de 6-7tl'lik kutu süt yerine, 30tl'lik badem sütü içerim, 5tl'ye peynir-gevrek ile kahvaltı yerine 10tl'ye avakado yerim derseniz de pahalı oluyor.
    Carbondioxid ve Terapist bunu beğendiler.

[QUOTE=Atacan KSK;4537280]Vegan/vejeteryanlık bir diyet değil, bakış açısıdır. ]

Anlayan birini görmek güzel , eline sağlık.
    Terapist bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Kusura bakmayın dayanamayacağım bu konuda ki şahsi fikrim saçmalığın tavan yapmış hali. Oh be söyledim rahatladım.
    sallami, siyanoz, Osm@n ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusura bakmayın dayanamayacağım bu konuda ki şahsi fikrim saçmalığın tavan yapmış hali. Oh be söyledim rahatladım.
    aynen abi, adana dürüme karşı olmak insanlık sucudur
    yaşlıveacemi, bursalıali ve Ali Mert bunu beğendiler.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen abi, adana dürüme karşı olmak insanlık sucudur
    Şöyle düşün senin ananı babanı gözlerinin önünde kesiyorlar sonra o anandan babandan çıkan etide başkaları yiyor. Adana dürüm bende çok severim ama uzun zamandır et yiyemiyorum. Et yerken aklımda hayvan çığlıkları canlanıyor. Arada sırada bende et yerim ama veganlık düşünce biçimi gibi birşey. Veganlığı sırf hava civa olsun diye yapanlara istediğinizi söyleyebilirsiniz ama saçma demek senin siyasi görüşün şu o zaman sen aptalsın demekle aynı şey.
    Saçma demek doğru olmayabilir ama insanın doğasına aykırı. Daha doğrusu tüm doğaya aykırı. Doğada tüm canlılar gücünün yettiğini yiyerek yaşamını sürdürüyor
    Carbondioxid bunu beğendi.

emrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TA '07 (Anya)
    Bireysel tercihlere saygım var. Ülkemiz için tartışılır olsa da et tüketiminin azaltılması gerektiğini düşünüyorum.

Veganlık/vejetaryenlik ise bence insan evrimine ters. Bu yaklaşım, doğadan uzaklaşmamızın bir yansıması gibi de geliyor aslında. Biz hiçbir zaman otobur canlılar olmadık, fırsat bulduğumuzda başka hayvanları avlayıp yedik (hatta bazen leş bile yedik). Açıkçası işin felsefi boyutu bana biraz sallantıda geliyor ama kişisel tercihtir, saygım var.

Yalnız, ebeveynlerin bunu çocuklarına dayatması gibi bir durum kabul edilemez. Hatta yanılmıyorsam bu konuda hapis cezası alan ebeveynler bile oldu. Çocuk gelişimi için hayvansal protein şarttır. Abartmanın alemi yok.
    bursalıali ve Carbondioxid bunu beğendiler.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    etten uzaklaşmayı anlarımda, yumurta süt peynir olmuyooooooo
    zaten fakirim et yiyemiyorum bi peynirimiz var ona da dokanmayın :(((

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Veganlık ve vejeteryanlık konusuna ben sağlık açısından değil daha çok ahlaki açıdan bakıyorum. Hiç bir başka hayvanı insandan daha aşağıda görmüyorum ve kendimi de hiç bir başka hayvandan daha değerli görmüyorum, insan türünü de hayvan türlerinin eşit bir türü olarak görüyorum. Hayvanlar birbirini yiyor ama bizim onlardan tek farkımız bunları düşünebilecek kadar aklımızın gelişmiş olması. Bu akıl da bize hem diğer hayvanları daha kolay öldürebilmemizi sağlamış ama bir yandan da madem ki bunları düşünebiliyoruz o zaman sorumluyuz diyorum.

Ama et yiyorum. Vegan olsam sağlıklı beslenebilecek kadar zengin değilim. Ucuz diye döner dürüm yiyorum mesela. Kendimle çelissem de et ve hayvan ürünlerini en aza indirmeye çalışıyorum. Süt zaten içmem, süt içmek ineğin yavrusuun besinini çalmak olarak görüyorum, arılar da o kadar uğraşıp çiçek çiçek gezerken 3 ayda çok çalışmaktan ölüp de ürettikleri balı biz insanlar yesin diye yapmıyorlar.

İnsanların 50bin, 100bin yıl öncesinde olduğu gibi gelişmiş silahlar aletler vb. olmadan eşit şartlarda doğada bir hayvanı yakalayıp öldürüp yemesi bir şekilde kabul edilebilir ama şimdi çiftliklerde kıs ömürlerini tutsak şekilde geçiren hayvanların öldürülmesi çok ahlaki gelmiyor bana.
    Kaçımız çıplak ellerle bir hayvanı öldürüp yiyebilir? Öyle yiyebiliyorsanız tamam, değilse en azından kabul edelim, bu çok doğru bir şey değil. Birileri bizim adımıza tutsak hayvanlar yetiştirip öldürüyor ve biz para verip ölü hayvan parçalarını yiyoruz.
    TarıkTekin ve Carbondioxid bunu beğendiler.

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle düşün senin ananı babanı gözlerinin önünde kesiyorlar sonra o anandan babandan çıkan etide başkaları yiyor. Adana dürüm bende çok severim ama uzun zamandır et yiyemiyorum. Et yerken aklımda hayvan çığlıkları canlanıyor. Arada sırada bende et yerim ama veganlık düşünce biçimi gibi birşey. Veganlığı sırf hava civa olsun diye yapanlara istediğinizi söyleyebilirsiniz ama saçma demek senin siyasi görüşün şu o zaman sen aptalsın demekle aynı şey.
    Saçma demek doğru olmayabilir ama insanın doğasına aykırı. Daha doğrusu tüm doğaya aykırı. Doğada tüm canlılar gücünün yettiğini yiyerek yaşamını sürdürüyor
    hocam naptın allasen altı üstü espri yaptık.

bana kalsa keske %90 vegan olsa dünyanın mutlu olurum. Et fiyatları düşer
    uzay gemisi bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Et giren yere
    Dert girmez

Kes ordan 50 gram çemensiz pastirma
    Sevinsin yavrucaklar
    bursalıali bunu beğendi.

uzay gemisi ve Carbondioxid bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Eti
    Sütü
    Yünü
    İşkembesi(uykuluk)
    Dışkısı(Tezek yapimi/sobada yakmaya)

Heryeri faydali mübareğin

Şöyle,1kg gülle karasi denilen yerden sinirsiz olacak,makinada 2 tur çekip,çiğkofte yoğuracaksin,

Veya

Sirt tarafindan zirhlayarak acili adana veya kilis tava yapacaksin..

Yaninada çoban salata,yayik ayran..tirnak pide

Vay canına yandiğim ne yenir bee...

Dadina doyaman..

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eti
    Sütü
    Yünü
    İşkembesi(uykuluk)

Heryeri faydali mübareğin

Şöyle,1kg gülle karasi denilen yerden sinirsiz olacak,makinada 2 tur çekip,çiğkofte yoğuracaksin,

Veya

Sirt tarafindan zirhlayarak acili adana veya kilis tava yapacaksin..

Yaninada çoban salata,yayik ayran..tirnak pide

Vay canına yandiğim ne yenir bee...

Dadina doyaman..
    benden daha etobur cıktın hacı

İnanclı biri iseniz hayvanların yenmesi konusunda bir sıkıntı olmaması gerekir ki hayvanların insanlar için yaratıldıgı ve ikram edildiği belirtilmiştir.

öteki yandan duygusal ve iç dünyasında bir insanın hayvan yemek istememesi ve yanlış bulmasını dogal karsılasam da cayı sekersiz içen tayfa gibi bunu rant meselesi yapmalarına karşıyım.

Ülkemizde cok zengin değilseniz vegan olamazsınız cunku herşeyde hayvansal yağ var, vegan ürünleri aşırı pahalı.

Vejeteryan olmak daha kolay.

Zaten hayvanın yumurtasını sütünü tüketmek hayvanı öldürmek ile eş değer değil
    sallami bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Terapist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle vegan ya da vejetaryen değilim. Olmak istedim ama bu disipline sahip bir insan değilim mümkün olduğunca az et tüketmeye çalışıyorum şimdilik.

Evet arkadaşlar anlayamadığınız, kavrayamadığınız her şeyle dalga geçmek, aşağılamak anlamaya çalışmak yerine bok atmak benim için cehalet göstergesidir.

İnsanlara herkes vegan olsun vejeteryan olsun baskısı yapmak da aynı şekilde fakat bir insan kendi iradesiyle bunu tercih etmişse gerçekten saygıyı hakediyor.

Esas dalga geçilmesi gereken kedi, köpek, kuş vs besleyen bu hayvanlara eziyet edildiğinde sosyal medyada kıyametleri koparan insanların bir sonraki öğünde tavuk döneri gömmesi.

Sinir sistemine sahip yani acıyı hisseden bir canlıyı kafeslerde yetiştirmek sadece insanların yemesi için hapsetmek benim vicdanımı rahatsız ediyor. Bizden daha üstün bir türün bu dünyayı ele geçirdiğini bizi kafeslere hapsedip zamanı gelince yediğini düşünün. Sadece bizi yiyebilmek için çiftleşmemize ürememize izin verdiklerini falan düşünün. Çok fazla düşünülecek şey var aslında ama uzatmak istemiyorum.

Endüstriyel olarak et ve hayvansal ürünlerin üretiminde hayvanlara yapılan işkenceleri düşündüğünde vicdanı sızlıyor bu insanların.
    Yani bu insanlar sizin tabirinizle "şov yapmak" için vegan ya da vejetaryen olmuyorlar. Vicdanlı insanlar oldukları için bu yolu tercih ediyorlar.

Şöyle düşünün ben bahçemde 20 tane köpek besliyorum kafeslerde ve bunlardan her hafta 1 tanesini kesip yiyorum. Yetmedi bu tesisimi sosyal medyada paylaşıyorum. Köpek kavurmanın tadı başka deyip fotolar atıyorum. Etinin lezzetini arttırmak için hayvanı besleme tavsiyeleri veriyorum.

3gün içinde linç edilirim. Ne caniliğim kalır, ne anama edilmeyen küfürler, ölüm tehditleri.

Noldu değişen ne? Vicdanınız rahatsız mı oldu? Hah bu insanlar tüm hayvanlar için bunu hissediyorlar işte.

Kimse bana köpek örneğinde dini gerekçeler, sağlık gerekçeleri, damak tadı falan bunlarla gelmesin. Belki inanmıyorum, sağlığımı düşünmüyorum, damak tadım da bunu istiyor bunlar beni ilgilendirir. Senin beni cani olmakla suçladığın vahşet olarak gördüğün şey bu dünyada milyonlarca farklı hayvanın başına geliyor o zaman nerde vahşet? İşte bunu söyleyemiyorsan kusura bakma arkadaşım iki yüzlüsün ve olayları çıkarların doğrultusunda manipüle ediyorsun.

Malesef hala az da olsa et yediğim için ben de öyleyim ama en azından yaptığımın farkındayım ve değişim için çaba harcıyorum.
    espresso, computeus ve Carbondioxid bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)