Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vejetaryen / Vegan olan var'mı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Atacan KSK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama gidip de 6-7tl'lik kutu süt yerine, 30tl'lik badem sütü içerim, 5tl'ye peynir-gevrek ile kahvaltı yerine 10tl'ye avakado yerim derseniz de pahalı oluyor.
    Ufak bir düzeltme: Badem sütü değil, badem suyu ya da badem özütü olacak. Malum, badem bitkisinin memeleri yok, o açıdan
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ben 2 yıldır vegan yaşayan bir antrenörüm spor akademisi(Marmara Üni. Spor Bilimleri Fakültesi) çıkışlı ve bu işi (hem beslenme hem de spor) bilinçli yapan biri olduğuma inanıyorum. Instagramda da vegantrenor adıyla bir hesabım bulunmakta. Yeşillenmek isteyen takip edebilir bilgi almak isteyen herkese yardımcı olurum.
    espresso, kurubuz ve Carbondioxid bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Meme aç meme....

Haşmet meme açsın.

Salih twerk yapsın.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konunun özeti

Motosikleti
    2017 Suzuki V-Strom DL 650
    Tamamen vicdani sebeplerden dolayı uzun zamandır eti bıraktım ve vejetaryen besleniyorum.
    Kimsenin gözüne sokmadan bunu sürdürüyorum. Et ikram edilirse artık mecburen söylüyorum.
    Dışarıda yemek yiyememek yaşadığım tek sorun diyebilirim.
    Konuyu açan arkadaş veganlığı sormuş normalde et yiyen bir insanın direk veganlığa geçmesi bence çok zor olmalı
    espresso ve Carbondioxid bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kuba Superlight 200
    Tamamen vegan olarak yaşamak mümkün ancak sadece etden alabilceğiniz protein, B12 vitamini, kreatin, karnosin, yağda çözünen birçok önemli vitamini almadan yaşamanız anlamına geliyor en sağlıklısı hepsinden azar azar =)
    https://evrimagaci.org/insan-turu-ot...lesmedi-mi-783
    Carbondioxid bunu beğendi.

Motosikleti
    Scrambler
    Boş işler bunlar, kendini bir şey sanan, farkli olayim, marjinal görüneyim,ben özelim tribine giren insanlarin, ortaya attigi zirvaliktan baska bir sey degil.
    Yoksa hic bir insan kendi istegiyle bu sekilde beslenmez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:41 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ufak bir düzeltme: Badem sütü değil, badem suyu ya da badem özütü olacak. Malum, badem bitkisinin memeleri yok, o açıdan
    Her mesaja maydanoz olma huyu ne kadar pis bir huy, bilmislik taslamak tam sizlerin cemaatine uygun bir sey zaten. Bos laftan baska bir halt bilmezsiniz.
    Gecen bir arkadas demisti, forumdaki en gereksiz insansin diye, gözlerinden öpuyorum o arkadaşı.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Veganların da canı döner ister tabi ki ama canı istediği halde bir hayvanı öldürmek istememek gibi ahlaki nedenlerle yememeyi tercih ediyorlar. Keşke yapabilsem.

Nasıl ki ırkçılık artık bir kaç geri zekalı dışında gayet ahlak dışı kötü bir şey olarak biliniyor, bir hayvan türü olan insanı hayvan türleri arasında daha üstün görmeye de türcülük deniyor ve bu da ırkçılık kadar kötü bir şey. İnsan olduğumuz için diğer hayvan türlerinden daha üstün değiliz. Hatta bunları düşünebilecek aklımız olduğu için de ahlaki olarak sorumluyuz.

Motosikleti
    Scrambler
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Veganların da canı döner ister tabi ki ama canı istediği halde bir hayvanı öldürmek istememek gibi ahlaki nedenlerle yememeyi tercih ediyorlar. Keşke yapabilsem.

Nasıl ki ırkçılık artık bir kaç geri zekalı dışında gayet ahlak dışı kötü bir şey olarak biliniyor, bir hayvan türü olan insanı hayvan türleri arasında daha üstün görmeye de türcülük deniyor ve bu da ırkçılık kadar kötü bir şey. İnsan olduğumuz için diğer hayvan türlerinden daha üstün değiliz. Hatta bunları düşünebilecek aklımız olduğu için de ahlaki olarak sorumluyuz.
    İnsan olarak tüm yaşayan canlılardan üstünüz hatta tüm canlılar bizim faydamiz icin yaratilmistir. Esas bunu nasil inkar edersiniz anlamiyorum. Allah korusun kafirliğe götürür bu sözler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ahlaki değerlere karşı bu naiflik ne hoş. Peki " canlıları " yemeyi reddeden bu naif insanlar. Beslenirken cansız şeyleri yiyerek mi besleniyor? Toprak canlı, zaman içinde oluşan ve beslenerek gelişen bir canlı. Toprakta yetişen sebze ve meyvelerin oluşum süreçleri de keza. Hatta şöyle düşünelim bir patates yerken aslında bizden yıllar, yıllar önce yaşamış atalarımızın kalıntılarını da yiyoruz. Aynı şey ağaç kesmek içinde içinde geçerli. O ağacın gelişim sürecinde toprağı besleyen besinler o besinler içinde insan kalıntıları yer alıyor. Kestiğimiz dal kim bilir kimin koluydu yıllar önce.

Salatalığın iki gözü bir kulağı yok diye mi yemek oluyor bu insanlara? Yoksa bu insanlar algısal bir sorunun neden olduğu karmaşanın eseri mi sadece?

Tercihler, saygı duyulması mümkün olan şeyler. Her ne kadar gerçeklikten uzak ve cahilce olsa da.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Baska bir noktaya dikkat cekeyim. Basligi acan arkadas vejeteryan diyete gecmeye karar vermis, deneyimi olanlardan bilgi istemis. Cok spesifik, belli sorular sormus. Simdi verilen tum cevaplara bakip istatistik tutalim:

- Kac kisi sorulan soruya cevap vermis
    - Kac kisi yapmamasi gerektigini soylemis
    - Kac kisi daha da ileri gidip vejeteryanlari asagilamis

Biz niye boyleyiz yahu? ille de herkes bizimle hem fikir mi olmak zorunda? Ben oyle dusunmuyorum, ya da o oyle tercih etmiyor demek bu kadar mi zor?

Ahanda en seviyesiz yorumlardan biri:

Alıntı BoraKara adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boş işler bunlar, kendini bir şey sanan, farkli olayim, marjinal görüneyim,ben özelim tribine giren insanlarin, ortaya attigi zirvaliktan baska bir sey degil. Yoksa hic bir insan kendi istegiyle bu sekilde beslenmez.
    Elestiren, fikir belirten insanlari kafasina gore vatan haini ilan eden bir Akit olmasi da sasirtici degil tabii ki... Etrafa nefret ve pislik sacmaktan baska bir isi olmayan, hasarat turu canlilar bu Akitler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:05 ----------

Alıntı BoraKara adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsan olarak tüm yaşayan canlılardan üstünüz hatta tüm canlılar bizim faydamiz icin yaratilmistir. Esas bunu nasil inkar edersiniz anlamiyorum. Allah korusun kafirliğe götürür bu sözler.
    Insandan insana fark var. Sokak kopegi bence sizden daha zararsiz ve faydali mesela. Kuduz olabiliyorlar diyeceksiniz, ama siz olmussunuz bile... Yine de zor bir soru evet. Kuduz kopek mi ustundur, Akit mi? Bilmem ki... Keske ikisi de olmasa...
    espresso ve mattiadestro bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Insandan insana fark var. Sokak kopegi bence sizden daha zararsiz ve faydali mesela. Kuduz olabiliyorlar diyeceksiniz, ama siz olmussunuz bile...
    Haşmet be yakışmadı bak bu cevaplar sana, demedi deme. Bence sende bir süre sonra okuyunca yazmasaydım keşke diyeceksin ama, neyse.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı U.KALKAVAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haşmet be yakışmadı bak bu cevaplar sana, demedi deme. Bence sende bir süre sonra okuyunca yazmasaydım keşke diyeceksin ama, neyse.
    Muhtemelen. Ama ozur dilemeyecegim. Tahammul edilmemesi gereken bir sey nefret soylemi. Ozel mesajla yazdiklarini gorseniz. Manyak ruhlu insanlar.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Muhtemelen. Ama ozur dilemeyecegim. Tahammul edilmemesi gereken bir sey nefret soylemi. Ozel mesajla yazdiklarini gorseniz. Manyak ruhlu insanlar.
    Derya Çınarsa, belli ki bir şekilde senin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Bora Kara ise, bu site bir tatmin ve terapi yöntemi.

ama...

Hepimiz biliyoruz ki o SALİH.

O yüzden ne sonrasında kendine vicdan yapacağın cümleler kur nede cevap vermek adına çaba harca.

Tabi bu benim kişisel düşüncem. Bazen insanın canı karşılık vermekte istiyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hepimiz biliyoruz ki o SALİH.
    Ben bilmiyorum. Siz nereden biliyorsunuz? O bu şu Salih mi diye paranoya yasayamam. Hem bana ne? Yazilana gore tavrimi alirim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ben bilmiyorum. O bu şu Salih mi diye paranoya yasayamam. Hem bana ne? Yazilana gore tavrimi alirim.
    Hakaret içerikli bir mesaj yazıyorsun ama bak. Geçmişe doğru gidersek bir çok konuda aksini savunduğunu görebiliriz. Kötü insanlara iyi örnekler gerek diye güzel bir Afrika ata sözü vardır. Her şeye eş değer karşılık vermeye başlarsak, gün doğumunda aynaya bakmak gibi olur hayat.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hakaret içerikli bir mesaj yazıyorsun ama bak. Geçmişe doğru gidersek bir çok konuda aksini savunduğunu görebiliriz. Kötü insanlara iyi örnekler gerek diye güzel bir Afrika ata sözü vardır. Her şeye eş değer karşılık vermeye başlarsak, gün doğumunda aynaya bakmak gibi olur hayat.
    Genelde hakaret ederek kendini ifade eden bir insan degilim, ancak hic hakaret etmeyen biri de degilim.

Ona buna vatan haini demek fikir ozgurlugune dahilse, bunu yapan pisliklere hakaret de fikir ozgurlugune dahil olmalidir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Genelde hakaret ederek kendini ifade eden bir insan degilim, ancak hic hakaret etmeyen biri de degilim.

Ona buna vatan haini demek fikir ozgurlugune dahilse, bunu yapan pisliklere hakaret de fikir ozgurlugune dahil olmalidir.
    İkisi de fikir özgürlüğüne dahil şeyler değil ama bunu sende biliyorsun. Ben sadece kendini boşuna bozma diyorum. Tercih elbette sana kalmış.

Yerleşik hayatı ülke sınırları dışında olan kişiler vatan haini olamaz. Bu mantıken çok anlamsız. Bir kişinin vatan haini olabilmesi için o toprak bütünlüğü içinde yaşıyor olması lazım. Ama büyük ihtimalle sen bunu da biliyorsun. O zaman asıl soru şu? Neden bile, bile lades diyorsun?

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kapitalist sistem bizi şehirlerde yaşamaya.Teknoloji daha uzun yaşamamıza sebep oluyor. E tabi endüstriyel gıda sektörü gerekiyor.

Yerimi bilmiyorum ama bazen düşünüyorum dünya 7 8 milyar değilde 7 8 milyon olsa ve teknoloji seviyemizde 1800 ler seviyesinde olsa.
    Dünyanın nimetlerini tüketmemiş olsak.Denizde balıklar ormanda hayvanlar bizim yeyip tüketemiyeceğimiz kadar çok ve bol olsa.Ne güzel olurdu.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    İkisi de fikir özgürlüğüne dahil şeyler değil ama bunu sende biliyorsun. Ben sadece kendini boşuna bozma diyorum. Tercih elbette sana kalmış.

Yerleşik hayatı ülke sınırları dışında olan kişiler vatan haini olamaz. Bu mantıken çok anlamsız. Bir kişinin vatan haini olabilmesi için o toprak bütünlüğü içinde yaşıyor olması lazım. Ama büyük ihtimalle sen bunu da biliyorsun. O zaman asıl soru şu? Neden bile, bile lades diyorsun?
    İki konuda da yanlışınız var.

1. Tehdit icermedigi takdirde hakaret ifade özgürlüğüne dahildir. O yüzden Amerika'da polisin önünde Trump dahil herhangi birine ana avrat küfretseniz de polis size dokunamaz. Evet, suistimale açık bir özgürlük, ancak kısıtlamak daha zararlı olduğu için kısıtlanmamış. Kontrol edebilirsiniz.

2. Ülke dışında yaşayan insanlar ülkelerini sevebilirler de, ihanet edebilirler de... Bunu fiziksel lokasyona bağlamak o kadar saçma ki... Mesela buradaki konumumla elde ettiğim nüfuzu kullanarak uluslararası bir organizasyonu Türkiye'de gerçekleştirebilirim. Bu, en az bir haftalığına, çoğu gelişmiş ülkelerden 500 civarında yetişmiş insanın Türkiye'ye gelmesi demek. Bundan Türkiye'deki mühendisler, bilim insanları, THY, turizm, esnaf, bilumum fayda sağlar... Sadece maddi açıdan rahat $3 milyon ciro demek. Ülkenin reklamı, normalde yurt dışında olsa katılamayacak bir sürü akademisyenin, çalışanın, lisans üstü öğrencinin kolay katılımı, bunun kariyerlerine katkısı da cabası.

Vatanını seven insan için yer önemli değildir, bilakis konumunu ülkesi için avantaj olarak kullanır, ve ülke sınırları içinde yaşayanlar için daha zor olan şeyleri yaparak ülkesini bir adım daha ileri götürür. Yeter ki niyeti olsun...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:41 ----------

... bir de "bunu sende biliyorsun" şekildeki ifadelerle niyetimi sorgulamayı ve artniyet atfetmeyi bırakın. Onun yerine yazılanları anlamaya çalışın. Iskalayıp duruyorsunuz.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)