Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Mitas Sport Force Plus 120-180

Motovento
    REKLAM ALANI
    koraycbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr
    Merhabalar,

2016 yilinda tüm ön yargilara rağmen alıp denediğim bu markayla 4 yıldır devam ediyorum. Pistte ve asfaltta her şartta kullanma fırsatı buldum. 200 cc'den 1300'ccye kadar aklınıza gelebilecek bı çok marka/modelde kullandım ve bizzat test ettim. Miras sportforce ve mc50 serisinin tüm versiyonlarını kullandım. Kendi motorumda asfaltta yaklaşık 50.000 km tecrübem oldu. İstanbul Parkta, Uşak Supermoto pistinde ve geçen yıl şampiyon olduğum Drag yarislarinda da kullandım.

Benim kadar bu lastiği kullanmış olan var mıdır bilemiyorum. Ancak lütfen saygılı kullanıcılar üzerine alınmasın ama kulaktan dolma bilgilerle yorum yapan bir çok kişi mevcut.

Öncelikle şu yanlış değerlendirmelerden vazgeçelim. Marka kıyaslamak ciddi yanlışa düşürür. Her markanin ihtiyaca yönelik çok fazla modeli var. Hepsini genelleyerek iyi veya kötü demek yanlıştır. Michelin kötü derken neyi kast ediyoruz ? Pirelli iyi derken neyi kast ediyoruz ? Bu konulara dikkat etmek gerek.

Lastik alırken mutlaka lastikten beklediklerinizi belirleyin aksi takdirde sonuc genellikle olumsuz olacaktır.

* Lastik ömrü
    * Kullanım amacı
    * Fiyat/performans kabaca sizi hedefe götürür. Buradaki en önemli nokta bence kullanım amacıdır.

Çok iyi yol tutsun ama çok uzun ömürlü olsun olmaz, çok uzun ömürlü olsun çok da çabuk ısınsın yine olmaz . En iyi asfalt tutuşu olan full silika lastikleri motorunuza takıp 50 metre sonra kendinizi yerde bulabilirsiniz. Konu çok uzun ve detaylı olduğu için kafa karışıklığı oluşturmak istemiyorum.

Telefondan yazdığım için de zor oluyor maalesef. Eğer merak ettiğiniz şeyler varsa Instagram Koray Kehya üzerinden de sorabilirsiniz. Yine gözden kacirmazsam burdan cevaplamaya çalışırım sorularınızı.

Kazasız, belasız sürüşler
    oialdemir bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı drejj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin yaşın kadar belki lastik eskittim.Siz kuş beyniniz ile dunlop'u kötülüyorsunuz.Dunlop pek çok fabrikaya stock lastikleri temin ediyor,sadece temin ettiği fabrika lastikleri kullanip dunlop'un baska kaliteli yumuşak hamur lastiğini kullanmadan yorum yapabiliyorsunuz.
    Başka bir arkadaş da yok pegleri falan sürtüyormuş.Yeni dökülmüş asfalt ya da piste yakın asfalt da ve ya otoban da tabi ki hemen hemen her lastik tutacaktır.Lastiği asıl belirleyen çabuk ısınıp ısınmadığı,ısındığında ne kadar tutuş sergilediği,sizin mitasların yanak bıraktığı yerlerde dunlop un ya da pirellinin lastikleri tutuyor.Arkdaşın Z1000 de vardı,her seferin de gözümün önünde lastik deli gibi asfalt seçiyor.Otomobil lastiklerinin sert gaz ile patinaj yaparken çıkardığı sesi çıkarıyor,resmen otomobil lastik hamuru gibi,ısınma desen virajlardan çıkıp benim pirellilere dokunuyorum yumuşacık sakiz gibi olmuş lastik,mitasa dokunuyorsun lastik sicak ama yumuşaklik yok.
    Mitasa verilen para günah,yazık.Yukaridan yazdiklarimi ispatlamazsam lastigini ben alırım arkadaşin ama ispatlarsam o arkdaş bana bir takim pirelli alır.
    Büzüğü yiyen mitascıları bekliyorum.
    Dunlop’ta hissedi var heralde herifin.

Sevgili forum yöneticilerii;
    büzük falan gibi kelimeler kullanan ve tartışmaktan epey uzak bir dil sunan bu kişiyle aynı ortamda bulunmak bir süre benim gibi uzun süredir forumu kullanan kullanıcıları uzaklaştıracaktır. Rica ediyorum gerekeni yapın.

Motosikleti
    Kawasaki ZX-6R 636 2006, Ducati Scrambler
    Selam; o setin fiyatı 1120 lira. Eğer bütçene 160 lira gibi bir fiyat daha eklersen Metzeler Sportec M3'ü tavsiye ederim. Üstelik ıslak yol performansı da daha iyi. 160 lira daha pahalı gözükebilir ama vereceği güven hissiyatı, yol tutuşu o farkı fazlasıyla kapatacaktır.
    https://www.motolastik.com/metzeler-sportec-m3-120-70zr17-58w-ve-180-55zr17-73w-pmu31478

Erenk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR500R(2018)
    Kimisi Mitası yerden yere vurmuş kimisi Dunlopu. Bir kere şunu söyliyim buradaki kaç kişi bir çift Rosso parası verip de Dunlop lastik kullanmıştır merak ediyorum, tahminim hiç kimse. Honda'nın veya diğer markaların kendi motorlarına koyduğu Dunloplar kötünün iyisi touring lastikleri. İnternetten almak isteseniz serisini bulamıcağınız lastikler. Şurda sallayanların kaçı Dunlop Q3 Q4 gibi lastikler kullandı acaba. Ayrıca Dunlop motosiklet lastiği satan distribütör veya mağazaya yok şuan. Bilen varsa söylesin.

Mitasa sport force plusa gelince lastik gayet de ısınıyor. Pistte de kullandım virajlı yollarda da. Isınınca lastik hamur kadar yumuşak kıvama geliyor. Kötü asfaltta her lastik bırakabilir. Şu lastiği kullanıp da kötü deneyim edinen daha görmedim.
    Kerem34_ bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim OEM lastik gayet de satılıyor internette (yabancı siteler...) yalnız.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    diablo rosso corsa 2 var şu an hatta şubat başı aldım o bile bazen bırakabiliyor illaki hangi lastik olursa olsun tutunamama sorunu olacaktır bizim yollarda bence mitasta sorun yaşamazsınız zaten maaliyeti düşük bir lastik alıp deneyin bende ilk etapta onu alacaktım aradığım ebat olmayınca diabloya geçtim
    U.KALKAVAN bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Not: Lastik kadar sürüş tarzınız ve motorunuzla sizin ağırlığınıza uygun yay sertliğine sahip ve uygun şekilde ayarlanmış amortisörlere de sahip olmak mühim...

Lastiğin iyidir amortisörün dandiktir (veya ayarsızdır) dibine geldiğinde çok kötü bir sürüş tecrübesi yaşarsın.

IceFrog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar çok yardımcı oldunuz. Mitas sport force + aldım. Bakalım deneyip göreceğiz bizde.

@Cyan amörtisor ayarına nerelerde baktırabiliriz ? Bir fikrim yok çünkü ayarlamakla ilgili.
    berk_cglr bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Youtube'da Dave Moss'un videolarını seyredin öncelikle, bir fikir oluşsun. (Dave Moss, static sag, adjusting sag anahtar kelimeler...)

Zamanında şöyle bir şey yazmışım:
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post4496147

Amortisör ayarlarınız için profesyonel olarak danışmanlık verecek insanlar var diye biliyorum, hatta bir tanesi forumda yazıyordu ama nick'ini hatırlayamadım şimdi...

Ben çok detay ayar yapmadım, sadece ön ve arka preload'ı kendime göre ayarladım, bir de bakım zamanı (amortisör yağ değişimi) geldiğinde önceki sürüş tecrübeme göre yağ kalınlığı ve hava miktarında ufak değişiklikler yaptım. Motosikletimde rebound ve compression dampening ayarı yok zaten, sadece ön ve arka preload var, kalanı yağ kalınlığı ve hava miktarı ile ayarlanabiliyor ancak. Ekstrem bir sürüşüm olmadığı için sadece static sag ve ön arka uyumunu yapınca çok güzel oluyor ve yetiyor. En temel ayarları bile düzgün yapınca ayarsız durumuna göre gece ile gündüz kadar fark oluyor.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Youtube'da Dave Moss'un videolarını seyredin öncelikle, bir fikir oluşsun. (Dave Moss, static sag, adjusting sag anahtar kelimeler...)

Zamanında şöyle bir şey yazmışım:
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post4496147

Amortisör ayarlarınız için profesyonel olarak danışmanlık verecek insanlar var diye biliyorum, hatta bir tanesi forumda yazıyordu ama nick'ini hatırlayamadım şimdi...

Ben çok detay ayar yapmadım, sadece ön ve arka preload'ı kendime göre ayarladım, bir de bakım zamanı (amortisör yağ değişimi) geldiğinde önceki sürüş tecrübeme göre yağ kalınlığı ve hava miktarında ufak değişiklikler yaptım. Motosikletimde rebound ve compression dampening ayarı yok zaten, sadece ön ve arka preload var, kalanı yağ kalınlığı ve hava miktarı ile ayarlanabiliyor ancak. Ekstrem bir sürüşüm olmadığı için sadece static sag ve ön arka uyumunu yapınca çok güzel oluyor ve yetiyor. En temel ayarları bile düzgün yapınca ayarsız durumuna göre gece ile gündüz kadar fark oluyor.
    Süspansiyon ile oynamayı hep istemişimdir ama açıkçası bu konuyla alakalı Türkçe kaynak yok. Yarım yamalak İngilizceylede yabancı abilerin videosunu tam olarak anlamak mümkün olmuyor. Kullanım kitapçığında nasıl ayarlanması gerektiği yazsa da Türkçe kaynak olmadığı için ayarlarla oynamak hep gözümü korkutmuştur.
    https://youtu.be/wgp2sM-HMKo süspansiyon ayarıyla alakalı 37 dakikalık bir video var. eminim videoda ki abi bilale anlatır gibi anlatıyordur ama o kadar ingilizce yok
    Kendimize göre olan ayarı nasıl bulabileceğimize dair bildiklerini öğrenmeyi çok isterim.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Şöyle bir şey buldum:
    http://www.motorcuyuz.com/suspansiyo...eknikleri.html

Aranırsa daha çok kaynak da bulunur eminim.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı IceFrog adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar çok yardımcı oldunuz. Mitas sport force + aldım. Bakalım deneyip göreceğiz bizde.

@Cyan amörtisor ayarına nerelerde baktırabiliriz ? Bir fikrim yok çünkü ayarlamakla ilgili.
    Moto Peak Özkan Usta' nın amortisör ayarlama konusunda çok iyi olduğunu duymuştum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süspansiyon ile oynamayı hep istemişimdir ama açıkçası bu konuyla alakalı Türkçe kaynak yok. Yarım yamalak İngilizceylede yabancı abilerin videosunu tam olarak anlamak mümkün olmuyor. Kullanım kitapçığında nasıl ayarlanması gerektiği yazsa da Türkçe kaynak olmadığı için ayarlarla oynamak hep gözümü korkutmuştur.
    https://youtu.be/wgp2sM-HMKo süspansiyon ayarıyla alakalı 37 dakikalık bir video var. eminim videoda ki abi bilale anlatır gibi anlatıyordur ama o kadar ingilizce yok
    Kendimize göre olan ayarı nasıl bulabileceğimize dair bildiklerini öğrenmeyi çok isterim.
    MT-09 için durum nasıl bilmiyorum ama Dave Moss abi MT-07 için çöp diyor; MT-07'nin ön taraftaki spacer'ı 10 ile 15 mm kısaltmak gerektiği ile ilgili bir videosu yeni yayınlandı.
    oialdemir bunu beğendi.

erhn42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-07
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MT-09 için durum nasıl bilmiyorum ama Dave Moss abi MT-07 için çöp diyor; MT-07'nin ön taraftaki spacer'ı 10 ile 15 mm kısaltmak gerektiği ile ilgili bir videosu yeni yayınlandı.
    Eski kasa mt07 o yanlız....honda övüp yamaha gömmeye bayılırsınız..eksik bilgi vermeyin en azından...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı erhn42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski kasa mt07 o yanlız....honda övüp yamaha gömmeye bayılırsınız..eksik bilgi vermeyin en azından...
    Yeni kasa ile eski kasa arasında spacer farkı var mı bilmiyorum, tek bildirilen fark yayların %11 daha sert olduğu.

Hyperpro'da yeni kasalar için halen *alçaltma dahil* ön yay ve arka yay seçenekleri mevcut olduğuna göre çok büyük bir gelişme olmasa gerek:
    https://www.webshop-hyperpro.com/en/...category_2=all
    oialdemir bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)