Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sırf hava olsun diye pahalı kask almak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bir yanlış anlamayı düzeltmek amacıyla araya gireceğim.
    Sonra tartışmaya devam edersiniz.
    Pahalı kask olarak piyasada sadece 2 marka var ve bunlardan renk ve desen seçeneği olan tek marka AGV
    Arai'nin pahalı sadece bir modeli var ve onda da renk seçeneği yok.
    Agv ise bu konuda bir hayli seçenek sunuyor.
    Diğer markaların zaten o kadar pahalı kaskları yok.

Shark'ın en pahalı kaskı 1000€
    Shoei'nin en pahalı kaskı 870€
    X-Lite'ın en pahalı kaskı 700€
    HJC'nin en pahalı kaskı 690€
    Schubert'in en pahalı kaskı 623€

Yani pahalı kask olarak sadece iki seçenek var.
    Biri AGV PISTA GP RR 1438€
    Diğeri ARAI RX-7 V RC 2400€
    Bu iki kaska o parayı verenler bırakın atsınlar havalarını

Diğer tüm marka ve modeller, Türkiye'de yaşamayan herkesin alabileceği orta halli modeller.
    oialdemir bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir yanlış anlamayı düzeltmek amacıyla araya gireceğim.
    Sonra tartışmaya devam edersiniz.
    Pahalı kask olarak piyasada sadece 2 marka var ve bunlardan renk ve desen seçeneği olan tek marka AGV
    Arai'nin pahalı sadece bir modeli var ve onda da renk seçeneği yok.
    Agv ise bu konuda bir hayli seçenek sunuyor.
    Diğer markaların zaten o kadar pahalı kaskları yok.

Shark'ın en pahalı kaskı 1000€
    Shoei'nin en pahalı kaskı 870€
    X-Lite'ın en pahalı kaskı 700€
    HJC'nin en pahalı kaskı 690€
    Schubert'in en pahalı kaskı 623€

Yani pahalı kask olarak sadece iki seçenek var.
    Biri AGV PISTA GP RR 1438€
    Diğeri ARAI RX-7 V RC 2400€
    Bu iki kaska o parayı verenler bırakın atsınlar havalarını

Diğer tüm marka ve modeller, Türkiye'de yaşamayan herkesin alabileceği orta halli modeller.
    Allah senden razı olsun coq,çok iyi geldi bunlar.

Burda bir Allah'ın kulu xlite veya hjc ye o paraları vermez gider aynı paraya daha vasat ama isim yapmış kaskı alır..

Bunun nedeni de bellidir..hava atmak.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mutlaka. Ancak kendi aldığım kasktan örnek vereyim. Bir defa direk düz rengini aldım. Grafikli modeller gereksiz masraf bence. Aynı model şu an üretilmiyor, ancak ilk çıktığında fiyatı $650'dı. En son üretimden kalkmadan önce fiyatı dip yaptığında bile $500'ın altına inmedi.

Nereden baksanız büyük para. Lakin boşuna değil.

1. Süper, süper rahat.
    2. Ciddi hava alıyor içi. Yazın fark büyük.
    3. Hızda aşırı stabil. Türbülans altında bile titremiyor kolay kolay. Kafanızı sağa sola çevirdiğinizde dahi. Çünkü kafa çevrildiği durumda da rüzgar tüneli testine tabii tutmuşlar.
    4. İçi 7 parça halinde komple çıkıyor. Yıkayıp taktığınızda yeni kask almış gibi oluyorsunuz.
    5. Hesaplı kasklar tüm size'lar için 2 farklı büyüklükte kabuk kullanırken bu 5 farklı büyüklükte kabuk kullanıyor. Yani aynı güvenlikte kask daha küçük ve hafif oluyor, ancak üretimi daha pahalı.
    6. Kaskı kafanıza daha rahat oturtmak için, kaskla gelen çene pad'inin üzerinde ayrılabilir katmanlar bulunmakta. Kullandım bu özelliğini.
    7. Ayrıca daha ince ve kalın çene ve kafa padleri satılmakta.

Bunlar sadece benim deneyimim ve gözlemim. Bunun yanında güvenlik için saydıkları bir sürü özellik var ama marka papağanlığı yapmak istemiyorum. Ne kadar etkilidir kesin bilgim yok.

Velhasıl zamanı geldiğinde yine benzer modelle yenilemeyi düşünüyorum. Benzeri özellikleri daha ucuz bir ürün sunsa iki kez düşünmem.

Arai pro shade:

https://www.revzilla.com/product_ima...ade_system.jpg

Dışarıdan çalışan güneş vizörü. Kaskla birlikte aldım. "Açıldığında rüzgar etkilemez mi?" diye düşünmüştüm. Etkilemiyor. Ona göre dizayn etmişler. Eldivenle açıp kapatması kolay. Çok iyi çalışıyor. Tavsiye ederim.

Bu arada Shoei de güvenlik nedeniyle bir çok üst modeline içten güneş vizörü koymuyor. Onun da güneşte kendi kendine kararan vizörü mevcut, ancak bizzat denemiş değilim.
    Pro-shade fena değil, ama aerodinamiğe ne yapıyor (veya ekstra uğultu yapıyor mu) bilemedim - argesini yapmışlardır mutlaka ama yine de bir etkisi illa ki vardır... Bir de çok sağlam durmuyor; indirmek için çekip esnetmek lazım, sürekli strese maruz kalacak kullanım sırasında. (Ama güzel, en azından bir şey düşünüp yapmaya çalışmışlar, demek ki talep çok...)

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Pahalı kask takayım da havam olsun" diye kimsenin uğraşacağını sanmıyorum.
    Parası olan herkes kendi can güvenliği için fiyatını düşünmeden en iyisini almaya çalışır.
    Kask hava atma aracı olarak kullanılabilecek bir şey değil.
    Marka telefon,
    Giyim Kuşam,
    Mücevherat,
    Otomobil,
    Pahalı mekanlara takılmak v.s. şeyler kullanılıyor hava atmak için.

Aslında toplumun değerleri öyle bir değişime uğradı ki. Hava atmaya falan gerek kalmadı.
    İnsanlar yeter ki cebinizde çok para olduğunu öğrensinler. Maymundan bozma surat sahibi olsanız "bugün yine çok yakışıklısınız" diyebilirler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pro-shade fena değil, ama aerodinamiğe ne yapıyor (veya ekstra uğultu yapıyor mu) bilemedim - argesini yapmışlardır mutlaka ama yine de bir etkisi illa ki vardır... Bir de çok sağlam durmuyor; indirmek için çekip esnetmek lazım, sürekli strese maruz kalacak kullanım sırasında. (Ama güzel, en azından bir şey düşünüp yapmaya çalışmışlar, demek ki talep çok...)
    Açıkken az daha gürültü yapıyor, çok odaklanırsanız farkedersiniz. Ancak standart rüzgar gürültüsünün yanında ihmal edilebilir seviyede, kesinlikle rahatsızlık verecek düzeyde değil.

Aerodinami açısından da öyle. Herhangi bir yöne çekme veya titreme söz konusu değil.

Sağlamlığa gelince, aldığımdan beri kaskın üzerinde. 5 yıl olmuştur... Hâlâ problemsiz çalışıyor. Şahsen çok memnun kaldım.

Çalışmayacak bir fikirmiş gibi görünüyor, ancak çalışıyor, bayağı da iyi...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:04 ----------

Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burda bir Allah'ın kulu xlite veya hjc ye o paraları vermez gider aynı paraya daha vasat ama isim yapmış kaskı alır..

Bunun nedeni de bellidir..hava atmak.
    Niyet okuma bu.

Orta halli bir markanın en iyi ürünü yerine, iyi bir markanın orta halli ürününü tercih etmek çok mu mantıksız? İlle de artniyet mi içermeli?

Zamanında HJC kullanırken piyasadaki en iyi kaskı $250'di, o da çenesi açılır bir modeldi. Üst segmente gireli 12 sene anca olmuştur. Şahsen ciddi üstünlüğü yoksa, yakın fiyatlarda HJC yerine Arai ya da Shoei tercih ederim. Arada yatırım ve ARGE geçmişi ve birikimi farkı var.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İki farklı marka kask arasındaki 200-300 Euro fiyat farkı birini diğerinden pahalı kask yapıyor oysaki.
    300 Euro fark 2 bin TL yaptığı için memlekette, biz o kaska pahalı diyoruz.
    Adam 1 haftalık maaşını verip kaskını alıyorken, biz 2 aylık asgari ücreti bırakıyoruz satıcıya.
    Metehan07-70 bunu beğendi.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    benim yıllık gelirim 30 bin mesela kask kullanmam havamı atalım illa

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .......300 Euro fark 2 bin TL yaptığı için memlekette, biz o kaska pahalı diyoruz.
    Adam 1 haftalık maaşını verip kaskını alıyorken, biz 2 aylık asgari ücreti bırakıyoruz satıcıya.......
    Üstad fitili çektin bombayı bıraktın konuya :D fetöye kadar gider mevzu..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıkken az daha gürültü yapıyor, çok odaklanırsanız farkedersiniz. Ancak standart rüzgar gürültüsünün yanında ihmal edilebilir seviyede, kesinlikle rahatsızlık verecek düzeyde değil.

Aerodinami açısından da öyle. Herhangi bir yöne çekme veya titreme söz konusu değil.

Sağlamlığa gelince, aldığımdan beri kaskın üzerinde. 5 yıl olmuştur... Hâlâ problemsiz çalışıyor. Şahsen çok memnun kaldım.

Çalışmayacak bir fikirmiş gibi görünüyor, ancak çalışıyor, bayağı da iyi...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:04 ----------

Niyet okuma bu.

Orta halli bir markanın en iyi ürünü yerine, iyi bir markanın orta halli ürününü tercih etmek çok mu mantıksız? İlle de artniyet mi içermeli?

Zamanında HJC kullanırken piyasadaki en iyi kaskı $250'di, o da çenesi açılır bir modeldi. Üst segmente gireli 12 sene anca olmuştur. Şahsen ciddi üstünlüğü yoksa, yakın fiyatlarda HJC yerine Arai ya da Shoei tercih ederim. Arada yatırım ve ARGE geçmişi ve birikimi farkı var.
    Eyvallah, bir dahakine Arai'lere de bakarım

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    konuyu açan ne motor kullanıyor acaba?

mostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 1100 evo sp
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ozellikle Arai ve Schuberth...

Orta gelirli bir motorcunun(aylik geliri 16 binden az) bu kaskları tercih etmesinin başka bir nedeni olamaz..

Güvenlik işini hakkıyla yapan birsuru üretici var.Kafasina tam oturmuş bir agv k 5(mesela) ile kaza yapıp ölen bir insanı Arai veya Schuberth in de kurtarmayacağını aklı başında olan her motorcu bilir..

Konfor mu ?

2013 yılında dünyanın en sessiz kasklarini schuberth üretir algısıyla kandirilip sr1 modelini almistim.Arkadaslar ilgisi yok..çok çok az farklar oluyor ve inanin değmiyor buna. Hafiflik ? Diğer ureticilerinde gayet hafif kaskları var.

Motor işine yeni giren arkadaşlara tavsiyem, üst seviye diye tabir edilen bu kasklari alarak paranızı çöpe atmayın.

Aynı fiyata aynı işi ve hatta fazlasını yapan başka marka modeller var.
    aylık 15k gelirim olsa arai koleksiyonu yaparım

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    İki farklı marka kask arasındaki 200-300 Euro fiyat farkı birini diğerinden pahalı kask yapıyor oysaki.
    300 Euro fark 2 bin TL yaptığı için memlekette, biz o kaska pahalı diyoruz.
    Adam 1 haftalık maaşını verip kaskını alıyorken, biz 2 aylık asgari ücreti bırakıyoruz satıcıya.
    Ben fiyatları pahalının markadan farklı bir kavram olduğunu anlatmak için yazdım zaten.
    Mesela AGV'nin 270 avroya kaskı var.
    X-Lite alıp 600 avro ödeyen kişi Agv'den daha pahalı kask mı takmış oluyor?
    Ya da Shark'ın 1000 avroluk kaskı var ama adam 500 avroya Arai alınca Shark'tan daha pahalı bir kask almış olmuyor.
    Ben oraya dikkat çekmek istedim.
    Shoei'nin 350 avroya satılan kaskı var.
    Scorpion'un 450 avro civarında satılan kaskını almayıp Shoei alırsam daha mı havalı oluyorum?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Alikenan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RSV4 Factory, SR-GT 200
    Bence TÜrkiye’de satılan kaskların fiyatlarının yarısı devlete gitmese, yani devlet cebimizden elini biraz çekse herkes her kaskı alabilir, böyle gereksiz konularda açılmaz.
    Onun dışında kimin kendi parasıyla ne aldığını ya da neden aldığını da sorgulamak, hele ki yargılamak hadsizlikten başka birşey değil.
    Milletin kendi kazandığı parayla ne yaptığına zaman harcamak yerine kendi gelişimine kafa yormalı insan.
    hasmet bunu beğendi.
    instagram.com/ak.kucukcaglayan

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet ekipmanı can güvenliği acısındandır, pırlantadan vergi alınmayacağına bu ekipmanlardan vergi alınmamalı.

Kolluk güçleri ve yargı sistemi yüzünden zaten kilitmiş zincirmiş bir ton para harcıyoruz.

Hükümetin beceremediği herşey için ekstra para ödemekteyiz.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genelde orta düzey kasklar kullandım.

Shark, AGV, LS2

AGV'den hiç memnun kalmadım. Çok kısa sürede dökülmeye başlamıştı. Mesela LS2 FF323'den çok memnun kaldım zaten tekrar 2. kez aldım. Shark dan da çok memnun kalmıştım ancak daha sonra bayilerde gördüğüm kaskların kafama olan bedenlerinin üretim tarihi hep eski. Ekonominin durumundan dolayı yeni stok çekmiyorlar sanırım.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Bence hava atmak, herkesin bilebileceği şeyle olur. Mesela vaktinde 1970 Chevelle SS 454 vardı bende. Bir yere gittin mi arabayı çalıştırıp birazcık gaza dokundunmu mu V8'i içinde hissederdi herkes. Şimdi git şekil şükül yap, bin bir kükreyen chopper'a ama kafanada çok şekil bir nazi kaskı tak. Bak bakalım 2400€ luk kaska mı bakacaklar, yoksa 120 liralık nazi kaskına mı? Biraz şekil motora bin kafana da en dandik kask üstüne predator kaskını geçir, bak hava nasıl 1500. Benim adamın elindeki kaskın 2400€ ettiğini bilmiyorsam, neyin havası olacak.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben ls2 den başkasını almam.Birkere düşdüm boynum kırılıyordu,boynumun acısı aylarca geçmedi.Boyun kırılmasına kaskın etkisi olmaz ama kafayı gömdüğüm yerde kafamın hala patlamamasını heralde ls2 kaska borçluyum.ALLAH esirgedi.

Nasrettin Hoca nın dediği gibi bana eşşekten düşmüş olan kimse onu getirin konusu olmuş bu..

Bu forumda ben dahil Schubert kullanmış arkadaşlar yorum yapabilir mi? Çok farklı markalarda kask kullandım.. Schubert kaskın Mercedesidir.. Ne kadar sağlam olduğunu ağır bir kaza yapmadığım için bilmiyorum ama taktığında dış dünya ile ilişkini ciddi keser. Bunun aksini söyleyen başka birileri var mı merak ediyorum.. Biz başka bi kaskmı takmışız..

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben fiyatları pahalının markadan farklı bir kavram olduğunu anlatmak için yazdım zaten.
    Mesela AGV'nin 270 avroya kaskı var.
    X-Lite alıp 600 avro ödeyen kişi Agv'den daha pahalı kask mı takmış oluyor?
    Ya da Shark'ın 1000 avroluk kaskı var ama adam 500 avroya Arai alınca Shark'tan daha pahalı bir kask almış olmuyor.
    Ben oraya dikkat çekmek istedim.
    Shoei'nin 350 avroya satılan kaskı var.
    Scorpion'un 450 avro civarında satılan kaskını almayıp Shoei alırsam daha mı havalı oluyorum?
    Ağabey sen memleketten uzaksın ama memleket meselelerinden, jargonundan uzak değilsin diye biliyorum ben.
    Bizde kask 2 çeşittir, pahalı ve ucuz
    Pahalı kask iki çeşittir Arai ve Shoei
    Ucuz kask ise tek çeşittir LS2
    Bizde kağıt mendil selpak, bitkisel katıyağ sana, pvc doğrama Pimapen'dir.
    Otomobillerde kendi aralarında iki çeşittir, tofaş ve diğerleri.
    Motosikletlerde reyzik ve reyzik olmayan olarak ikiye ayrılır.
    Gerisi teferruattır.
    sallami, xtrafrozen, oialdemir ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Ağabey sen memleketten uzaksın ama memleket meselelerinden, jargonundan uzak değilsin diye biliyorum ben.
    Bizde kask 2 çeşittir, pahalı ve ucuz
    Pahalı kask iki çeşittir Arai ve Shoei
    Ucuz kask ise tek çeşittir LS2
    Bizde kağıt mendil selpak, bitkisel katıyağ sana, pvc doğrama Pimapen'dir.
    Otomobillerde kendi aralarında iki çeşittir, tofaş ve diğerleri.
    Motosikletlerde reyzik ve reyzik olmayan olarak ikiye ayrılır.
    Gerisi teferruattır.
    Bravo Konu kilit bence..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)