Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Egzoz cezasi hakkinda

Motovento
    REKLAM ALANI
    baskentli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS
    Herkese merhaba, bir cogumuzun basina bela olan egzoz cezasi magduruyum bende.
    Hatirlarsaniz caresizlik icinde nerde nasil yaptiririm diye konu acmistim ve 20dk sonra motosikletime ceza yazilip trafikten men edildi.. Surec cok sacma ve hala ugrasiyorum.

Simdi benim ricam uyelerimiz arasinda kanundan nizamdan anlayan bir avukat varmidir? Cunku bu cezanin iptali ile birsuru ornek gordum duydum ve arastirdim trafik yonetmeliginde (bana gore) sacma bir madde var.

Lutfen danisacagim biri baksin bu sorun hepimizin sorunu
    baskentli

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Desibel ölçümü yapılmadı şeklinde itiraz yapabilirsin ancak egzozun orijinal değil veyahut sertifikaları yoksa hiç uğraşma çünkü itiraz için sertifika ve fatura isteniyor. İndirim süresi geçmeden cezayı ödemeni öneririm. geçmiş olsun

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı baskentli1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba, bir cogumuzun basina bela olan egzoz cezasi magduruyum bende.
    Sen egzoz mağduru değil egzozunu zartlatarak binlerce kişi mağdur edenler densin.

Ceza konusunda haklısın para cezası verilmemeli hatta hediye verilmeli hediye olarak de motosiklet sahibine orijinal abramovic egzoz takılmalı.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Bu konuya bir ölçüm standardı getirilene kadar yetki verilen kişiler inisiyatif kullanacaklar. İşin çözümü de öyle çok kolay görünmüyor açıkçası; çünkü motosiklet motor/egzoz üretim skalası çok geniş. buyrun harley'in, dragstar ın, 1000'lik chopperların fabrikasyon sesini azaltın bakalım nasıl yapıyorsunuz.. Şimdi bir polisin yanında orijinal dragstar 1100ü rölantide çalıştırsanız cezayı yersiniz o halde.

Kabul edilebilir ses değerleri cc/kw gibi fabrika çıkışı olarak kayıt edilse dahi motosiklette ses aralığı çok farklı sebeplerle değişebilir. Fakat şu var ki; bazı SS ler ile 250CC altı birtakım apaçilerin motorları zaten ilk görüşte/duyuşta kendilerini belli ediyor ve bu şekilde bangır bangır egzoz deldiren, modifikasyonlar yapanların araçlarının trafikten men edilmeleri elzemdir.
    Ama türk toplumunda insanları rahatsız ederek dikkat çekmenin bir gelenek olduğu ve bunun yerleşik bir zihniyet olduğu da unutulmamalı. Düğün konvoyları, mahalle sünnetleri, bangır bangır müzik dinletmeye çalışmalar vs..
    birbilent bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Egsoz sesi bir yere kadar makul. Ama aşırısı gerçekten de irrite ediyor.
    Şahsen sövüyorum ve grup sürüşlerine almıyorum.ı

Motosikleti
    BMW R1200GS
    Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Desibel ölçümü yapılmadı şeklinde itiraz yapabilirsin ancak egzozun orijinal değil veyahut sertifikaları yoksa hiç uğraşma çünkü itiraz için sertifika ve fatura isteniyor. İndirim süresi geçmeden cezayı ödemeni öneririm. geçmiş olsun
    Tesekkur ederim hocam ben odedim hali hazirda ugrasiyorum konu bambaska

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen egzoz mağduru değil egzozunu zartlatarak binlerce kişi mağdur edenler densin.

Ceza konusunda haklısın para cezası verilmemeli hatta hediye verilmeli hediye olarak de motosiklet sahibine orijinal abramovic egzoz takılmalı.
    Sirf laf olsun diye yorum yazma. Resmen bos yapiyosun. Yazamadigini ben soyleyim egzozu odul olarak soksunlar. Bir halt bilmeden anlamadan on yargili olma abi sonra ozur dilemek zorunda kalirsin.

Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuya bir ölçüm standardı getirilene kadar yetki verilen kişiler inisiyatif kullanacaklar. İşin çözümü de öyle çok kolay görünmüyor açıkçası; çünkü motosiklet motor/egzoz üretim skalası çok geniş. buyrun harley'in, dragstar ın, 1000'lik chopperların fabrikasyon sesini azaltın bakalım nasıl yapıyorsunuz.. Şimdi bir polisin yanında orijinal dragstar 1100ü rölantide çalıştırsanız cezayı yersiniz o halde.

Kabul edilebilir ses değerleri cc/kw gibi fabrika çıkışı olarak kayıt edilse dahi motosiklette ses aralığı çok farklı sebeplerle değişebilir. Fakat şu var ki; bazı SS ler ile 250CC altı birtakım apaçilerin motorları zaten ilk görüşte/duyuşta kendilerini belli ediyor ve bu şekilde bangır bangır egzoz deldiren, modifikasyonlar yapanların araçlarının trafikten men edilmeleri elzemdir.
    Ama türk toplumunda insanları rahatsız ederek dikkat çekmenin bir gelenek olduğu ve bunun yerleşik bir zihniyet olduğu da unutulmamalı. Düğün konvoyları, mahalle sünnetleri, bangır bangır müzik dinletmeye çalışmalar vs..
    Abi haklisin hepsine tamam ama isleyisi falan berbat sacma sapan durum var ortada. 20 egzozcu gezdim tamirci gezdim zaten motorun fiyati az cok belli ama bu kadari vicdnsizlik.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egsoz sesi bir yere kadar makul. Ama aşırısı gerçekten de irrite ediyor.
    Şahsen sövüyorum ve grup sürüşlerine almıyorum.ı
    Kesinlikle katiliyorum apacilerr selam bile vermem bende.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    egzoz orjinal olduğu halde ceza mı yazıldı?

Motosikleti
    BMW R1200GS
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzoz orjinal olduğu halde ceza mı yazıldı?
    Yok hocam ben anlatayim bi dk.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Bu konuda uzun bir yazi olabilir onced3n soyleyim.
    Ben motoru yeni aldim ve bana otovusle geldi hic kullanmadan teslim aldim eve koydum. Islerimden dolayi firsatim olmadi ve 4 gun once ilk kez izinli oldugum gun sanayiye gittim maksadim egzoz vs yaptirip kafam rahat etsin sonrada satisini alayim diye. Fakat buraya konu actim,tanidiklari aradim bir cozum bulamadim. Aksam tekrar donerken cevirmeye girdim ve rahat rahat izah ediyorum ilk kez bindigimi ve sanayiilerde surundugumu ispatlayip ne yapabilirim diye sorarken polis "gel bi sadece sorgulama yapcagiz" diyerek pat diye cezayi elime tutusturmasi ve kavga etmemizle gunu bitirdim.

Ben ekipmanlarimi kullanan usule uygun bir motorcuyum. Yav aradan bile gecmem seridimde beklerim oyle bir kullaniciyim.

Herneyse sabaha kadar kanunlara baktim ekran goruntusu aldim. Karayollari trafik yonetmeligi kanunu motorlu tasitlar icin egzoz emisyon ve gurultu seviyeleri kanununda arac siniflari ve gurultu seviyeleri belirtilmis.
    M,N,N1,N2,N3 sinifi araclarin gurultu seviyesi 78 ila 83 arasinda degisiyor.
    Buna da tamam.
    Ama Karayollari trafik kanununda arac siniflarinda bakinca M sinifi en az dort tekerlekli yolcu tasimasi icin kullanilan araclar diyor.
    N sinifi en az dort tekerlekli yuk tasimasi vs diyor.

Ama motisiklet L sinifi geciyor. Yani egzoz ve gurultu kanununda L sinifi icin bir ibare yok !!!

Benim derdim bu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:40 ----------

Bu egzoz emisyon kanunu

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...urceXmlSearch=

Buda karayollari araclari tanimladigi kanun

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...netmeli%C4%9Fi

Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Ben motoru yeni aldim ve bana otovusle geldi hic kullanmadan teslim aldim eve koydum. Islerimden dolayi firsatim olmadi ve 4 gun once ilk kez izinli oldugum gun sanayiye gittim maksadim egzoz vs yaptirip kafam rahat etsin sonrada satisini alayim diye. Fakat buraya konu actim,tanidiklari aradim bir cozum bulamadim. Aksam tekrar donerken cevirmeye girdim ve rahat rahat izah ediyorum ilk kez bindigimi ve sanayiilerde surundugumu ispatlayip ne yapabilirim diye sorarken polis "gel bi sadece sorgulama yapcagiz" diyerek pat diye cezayi elime tutusturmasi ve kavga etmemizle gunu bitirdim.

Ben ekipmanlarimi kullanan usule uygun bir motorcuyum. Yav aradan bile gecmem seridimde beklerim oyle bir kullaniciyim.

Herneyse sabaha kadar kanunlara baktim ekran goruntusu aldim. Karayollari trafik yonetmeligi kanunu motorlu tasitlar icin egzoz emisyon ve gurultu seviyeleri kanununda arac siniflari ve gurultu seviyeleri belirtilmis.
    Buna da tamam.
    Ama Karayollari trafik kanununda arac siniflarinda bakinca M sinifi en az dort tekerlekli yolcu tasimasi icin kullanilan araclar diyor.

Ama motisiklet L sinifi geciyor. Yani egzoz ve gurultu kanununda L sinifi icin bir ibare yok !!!

Benim derdim bu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:40 ----------

Bu egzoz emisyon kanunu

Motosiklet kanunlar çerçevesinde normal bir araç gibi muamele görür, belki bu yüzden eklenmemiş olabilir. Aslında şimdi şöyle bir olay var egzoz değiştirmek teknik değişiklik diye geçmiyor ve ruhsata işlenmesi gerekmiyor. Şuraya bir link bırakayım arkadaş gayet net açıklamış olayı
    http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/166058-egzoz-a-kesilen-cezaya-itiraz-ederken-ne-demeliyiz-2.html#post3940514

Motosikleti
    BMW R1200GS
    Motosiklet kanunlar çerçevesinde normal bir araç gibi muamele görür, belki bu yüzden eklenmemiş olabilir. Aslında şimdi şöyle bir olay var egzoz değiştirmek teknik değişiklik diye geçmiyor ve ruhsata işlenmesi gerekmiyor. Şuraya bir link bırakayım arkadaş gayet net açıklamış olayı

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/166058-egzoz-a-kesilen-cezaya-itiraz-ederken-ne-demeliyiz-2.html#post3940514
    Abi tamam ama tum motorlu motorsuz araclari kanun belirgin bir sekilde ayirmis

Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Abi tamam ama tum motorlu motorsuz araclari kanun belirgin bir sekilde ayirmis
    mevzuatlar hakkında pek fazla bir bilgiye sahip değilim. Bir avukattan cevap beklemek en temizi olur kanımca

Motosikleti
    BMW R1200GS
    mevzuatlar hakkında pek fazla bir bilgiye sahip değilim. Bir avukattan cevap beklemek en temizi olur kanımca
    Sabah kalkip bi avukat bulayim ben en iyisi

Motosikleti
    NC750X
    ben de trafikte motosiklet ile yolculuk ederken keşke bağıran bir egzozum olsa diyorum bazen.. tek sebebi ise araba sürücülerinin asla ama asla aynalara bakmaması.. ancak bu aynı zamanda gerek olmadığı durumlarda da bağıracağı için ne komşularımı rahatsız etmeyi ne de ceza konusunu göze alamıyorum.. bu sebepten mecburen sürekli korna ile hareket etmek durumundayım.. kısa aralıklı ve 2 şer defa basıyorum yoğun trafikte ilerlerken. (dit-dit 2 sn dit-dit 2 sn ) o şekilde ilerlemeye çalışıyorum.. o da gürültü kirliliği değil mi evet, ancak hem cezası yok hem de üstünüze direksiyon kıranları büyük ölçüde engelliyor.

Motosikleti
    HONDA CBR 600
    eksoz cezası yedın odedın bıttı bu ıs su ıc ustune sımdı yapman gereken eksoz cesaı yedıgın ıcın trafıkten men var motorda bu satarken basına ıs alır ugrasırsın onuda orjınal eksoz ustundeyken gıdıp karakola menı kaldır motorun fotograflarını cekıcekler cunku

Motosikleti
    BMW R1200GS
    Alıntı foxtrot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de trafikte motosiklet ile yolculuk ederken keşke bağıran bir egzozum olsa diyorum bazen.. tek sebebi ise araba sürücülerinin asla ama asla aynalara bakmaması.. ancak bu aynı zamanda gerek olmadığı durumlarda da bağıracağı için ne komşularımı rahatsız etmeyi ne de ceza konusunu göze alamıyorum.. bu sebepten mecburen sürekli korna ile hareket etmek durumundayım.. kısa aralıklı ve 2 şer defa basıyorum yoğun trafikte ilerlerken. (dit-dit 2 sn dit-dit 2 sn ) o şekilde ilerlemeye çalışıyorum.. o da gürültü kirliliği değil mi evet, ancak hem cezası yok hem de üstünüze direksiyon kıranları büyük ölçüde engelliyor.
    Valla orasi oyle ama kimse benim derdimi anlamiyor

Alıntı screamaykut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eksoz cezası yedın odedın bıttı bu ıs su ıc ustune sımdı yapman gereken eksoz cesaı yedıgın ıcın trafıkten men var motorda bu satarken basına ıs alır ugrasırsın onuda orjınal eksoz ustundeyken gıdıp karakola menı kaldır motorun fotograflarını cekıcekler cunku
    Odedim o islerle ugrasiyorum zaten,ama benim sordugum konu kanunda motosikletin sesi icin bir seviye yok

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    abi kanunda bildiğim kadarıyla "çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması" şeklinde geçiyor. Yani tamamen polis memurunun insiyatifinde olan birşey.

drejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Nmax

Buna da tamam.

Benim derdim bu.

Bu egzoz emisyon kanunu

30-1b'den babalar gibi yazar.4 gun once ilk kez izinli oldugum gun sanayiye gittim maksadim egzoz vs yaptirip" egzoz yaptırmak? sebep?

Motosikleti
    BMW R1200GS
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi kanunda bildiğim kadarıyla "çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması" şeklinde geçiyor. Yani tamamen polis memurunun insiyatifinde olan birşey.
    Abi kanun da egzoz gurultu seviyelerinin sinirlari yaziyor her arac icin,ama motosiklet yazmiyor

Alıntı drejj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    30-1b'den babalar gibi yazar.4 gun once ilk kez izinli oldugum gun sanayiye gittim maksadim egzoz vs yaptirip" egzoz yaptırmak? sebep?
    Hocam egzoz sesini savunmuyorum ben kanun diyorum kanunen uygun degil bu ceza.

drejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Nmax
    Abi kanun da egzoz gurultu seviyelerinin sinirlari yaziyor her arac icin,ama motosiklet yazmiyor

Hocam egzoz sesini savunmuyorum ben kanun diyorum kanunen uygun degil bu ceza.
    Tamam o zaman herkes söksün katalizörü bağırta bağırta gezsin madem kanun da sınır seviyesi yok.
    Saçmalamak nedir,bilgisizce bağırmak nedir sorularını bedenin de toplamışsın.Nasıl sınırı yok?Hemen hemen her motosikletin şasinin bir yerin de çıkardığı desibel yazıyor.
    Kanunen uygun değil?Sen daha hangi kanun maddesinden ceza yediğini belirtmemişsin kalmış uygun değil diyorsun ya da boşver ya sana neden akıl veriyorsak,sen de haklısın almayınca doğal olarak boşa akıyor bilgi.

Motosikleti
    BMW R1200GS
    Alıntı drejj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam o zaman herkes söksün katalizörü bağırta bağırta gezsin madem kanun da sınır seviyesi yok.
    Saçmalamak nedir,bilgisizce bağırmak nedir sorularını bedenin de toplamışsın.Nasıl sınırı yok?Hemen hemen her motosikletin şasinin bir yerin de çıkardığı desibel yazıyor.
    Kanunen uygun değil?Sen daha hangi kanun maddesinden ceza yediğini belirtmemişsin kalmış uygun değil diyorsun ya da boşver ya sana neden akıl veriyorsak,sen de haklısın almayınca doğal olarak boşa akıyor bilgi.
    Hocam elini yuzunu yika bi..
    Anlatamiyormuyum ben sana? Apaci degilim,seridimden cikmam,egzoz bagirtisindan hoslanmam. Motoru aldim ilk isim sanayiye gitmekti donuste 32/3 ten ceza yedim. Hersey tamam ama kanunda mtosiklet icin bir desibel siniri yazmiyor diyorum. Sasede sagda solda yazmasi onemli degil o kanuna dayanarak ceza yaziliyor ya hani ama o kanunda motosiklet gurultu seviyesi icin bir olcu yok.
    Konunun ilk sayfalarinda linkleri attim kanuna bi goz at istersen.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)