Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Adyın Söke'de Benzlikte Topuklu Ayakkabıyla Cinayete Teşebbüs

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sorusu coktaaan sorulmus, cevabi coktaaan verilmis, ilkokul-ortaokul seviyesinde, cok basit meseleler bunlar.

Bunlarda dahi tokezliyoruz, kafamiz karisik, habersiziz.

Ulkemizin durumu hic fena degil bence... Bu kafayla daha iyisi can sagligi.

Velhasil daha almamiz gereken coook yol var.

Lafa gelince "araplar soyle boyle" ama mantalitemiz ayni... Onlar bile kadinlara ehliyet vermeye basladi.

Bereket en azindan gorunuste ileriyiz. Yoksa elimizdeki telefonla ustumuzdeki kiyafeti alip 3-5 soru sorsalar bildigin ortacag insani oldugumuz kabak gibi cikacak ortaya...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ortaçağa ne zaman ulaştık?

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    He yani çağ olarak geriye gittiğimizde "insanlık" olarak geriye mi gitmiş oluyoruz? Ortaçağ laflarından şunu mu anlayalım "21. yüzyıl insanları olarak ortaçağ insanlarından daha ilerideyiz insanlık olarak".
    Umarum bu zihniyete sahip değilsinizdir.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ortaçağa ne zaman ulaştık?
    Magara insani da degiliz yahu.

Ortacagi domine etmisiz bayagi. Ama daha acik fikirli, ileri goruslu ve esnekmisiz sanki:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mehmed...on_and_culture

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    He yani çağ olarak geriye gittiğimizde "insanlık" olarak geriye mi gitmiş oluyoruz? Ortaçağ laflarından şunu mu anlayalım "21. yüzyıl insanları olarak ortaçağ insanlarından daha ilerideyiz insanlık olarak".
    Umarum bu zihniyete sahip değilsinizdir.
    Butun bunlarin "iyi olmak"la falan cok bir alakasi yok...

Iyi insanlar eskiden de vardi, simdi de var, kotu insanlar da...

Topyekun insanligin entelektuel birikiminden bahsediyoruz...

Bazi meseleler zaman icerisinde anlasilip olgunlasmis...

Istisnalar tabii ki var, ve bitmeyecek... Bugun dunyada eski Yunan zamanindan cok daha ciddi insan haklari ihlalleri oluyordur.

Ama dunya genelinde kabul goren fikirlere bakacak olursaniz, bugunun insan haklari anlayisi ile elli sene oncesinin insan haklari anlayisi arasinda, 50 sene oncenin anlayisi ile de 500 sene oncesinin anlayisi arasinda da ciddi fark oldugunu gorursunuz...

Tabii ki genele odaklaniyoruz, tek millete ve cografyaya degil.

Malesef toplum olarak insan haklari ve ozgurluk anlayisimiz cok zayif... Hic islenmiyor cunku. Egitimin bir parcasi olmasi lazim bunlarin. Malesef bir cogumuz mide bulandiracak kadar bagnaz insanlariz ama ya "cagdas ve hakli" ya da "dindar ve hakli" oldugumuzu dusunuyoruz. Cok aci bir durum...

Motosikleti
    Lifan KP150
    Yani farklar daha iyi olduğumuz anlamına mı geliyor. Bu meseleye değiniyorum çünkü zorla ittiriken "evrim" düşüncesi naalesef ataları küçük görme ve aşağılama olarak sosyal anlamda da benimseniyor.

Hak ve adalet konusunda farklar olabilir lakin bu insanlarım eskiden doğru düşünmediği yada düşünemediği ve bundan dolayı doğru yargılarda bulunamadığı gibi bir şey olarak algılanıyorsa bu çok yanlış. Zaman ve kültür olarak çok farklı olduğumuz çağları bu dönemin şartlarıyla yargılayıp sonra atalarımızı cahil görmek adaletsizlik olur.

Ve evet ben de genel konuşuyorum yoksa muhakkak geçmişte de çok hatalar ve adaletsizlikler olmuştur şimdi olduğu gibi. Maalesef insanlık tam olarak değişmiyor.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Stunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haşmet abi selam, uzun zamandır girmiyorum nasılsın ��
    Ayni. Geyige carptim bir kac ay once. Mucize eseri dusmedim... Ama motosiklet hasar aldi biraz. Kadinlardan cok geyikler tehlikeli burda

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:04 ----------

Yani farklar daha iyi olduğumuz anlamına mı geliyor. Bu meseleye değiniyorum çünkü zorla ittiriken "evrim" düşüncesi naalesef ataları küçük görme ve aşağılama olarak sosyal anlamda da benimseniyor.

Hak ve adalet konusunda farklar olabilir lakin bu insanlarım eskiden doğru düşünmediği yada düşünemediği ve bundan dolayı doğru yargılarda bulunamadığı gibi bir şey olarak algılanıyorsa bu çok yanlış. Zaman ve kültür olarak çok farklı olduğumuz çağları bu dönemin şartlarıyla yargılayıp sonra atalarımızı cahil görmek adaletsizlik olur.

Ve evet ben de genel konuşuyorum yoksa muhakkak geçmişte de çok hatalar ve adaletsizlikler olmuştur şimdi olduğu gibi. Maalesef insanlık tam olarak değişmiyor.
    Tebii ki genel dusunmuyorsun. Tahminim ecdad veya din muhabbetine takiliyorsun...

Evet eski Yunan ya da asr-i saadet zamani, belli noktalarda bazi gunumuz orneklerinden mutlaka basarilidir, kabul... Ancak noktasal durumlar bunlar.

Dunya uzerinde 1500 senesinde yasayan ortalama bir cocuk, adam, kadin, zenci, musluman, hristiyan, dinsiz, homoseksuel, vs. ne tur haklara sahipti?
    Dunya uzerinde 1900 senesinde yasayan ortalama bir cocuk, adam, kadin, zenci, musluman, hristiyan, dinsiz, homoseksuel, vs. ne tur haklara sahipti?
    Dunya uzerinde 1950 senesinde yasayan ortalama bir cocuk, adam, kadin, zenci, musluman, hristiyan, dinsiz, homoseksuel, vs. ne tur haklara sahipti?
    Dunya uzerinde 2000 senesinde yasayan ortalama bir cocuk, adam, kadin, zenci, musluman, hristiyan, dinsiz, homoseksuel, vs. ne tur haklara sahipti?

"Hayir, ilerleme yok" demek icin kor cahil olmak lazim...

Motosikleti
    Lifan KP150
    Aynı haklar verilmesini şart görmek için de inatçı olmak lazım o zaman.
    Ayrıca cahil olduğumu red etmiyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    İnsan haklarından bahsediyorsak bunların belli zümrelere göre farklılaşması düşünülemez; adı üstünde insan hakkı, faydalanmak için tek şart var o da insan olmak...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

Kadını veya homoseksüeli veya siyahı veya müslümanı veya hristiyanı insandan saymıyorsak farklı tabi

Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsan haklarından bahsediyorsak bunların belli zümrelere göre farklılaşması düşünülemez; adı üstünde insan hakkı, faydalanmak için tek şart var o da insan olmak...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

Kadını veya homoseksüeli veya siyahı veya müslümanı veya hristiyanı insandan saymıyorsak farklı tabi
    Ortalık karışmadan küçük bir örnek vereyim: islam şeriati olan bir devlette gayri müslimlerin(müslüman olayan halk) müslüman şeriatine göre yargılanması beklenemez. Yani ülkelerin kendi kültür ve devlet düzenlerine göre pozitif veya negatif ayrımcılıklar olabilir. Bu onları insanlık yönünden neden zayıf yapsın?

Motosikleti
    SD 1290R
    Aynı haklar verilmesini şart görmek için de inatçı olmak lazım o zaman.
    Ayrıca cahil olduğumu red etmiyorum.
    Kim nerede "Her zumreye aynı haklar verilmelidir" iddiasinda bulundu? Escinsellerin evlilik hakki degil ki konu ?!?!

Genel olarak insanlarin haklari zaman icerisinde ilerlemis. Adamlarin da, kadinlarin da, cocuklarin da, farkli din mensuplarinin da, vs...

Eskiden daha az hakka sahipmis averaj insan, simdi daha cok hakka sahip. Bu kadar.

Bu kadar basit bir seyi nasil israrla yanlis anlayabiliyorsunuz hayret dogrusu...

Sanki aslinda demek istedigim farkli birseyler varmis ta, ustu kapali soylemeye calisiyormusum gibi yaziyorsunuz... O kadar yorucu ki. Yazilani yazildigi gibi anlasak? "Bu tipte bir soylem, bu fikriyatta bir insana aittir, o insanin da boyle dusunceleri vardir, lafi getirmeye calistigi asil konu budur, o da benim bu fikrimle celisiyor, o yuzden tepki vermeliyim" turu varsayimlardan, tahminlerden, profillemeden uzak dursak? Telepati ozelligimiz yok sonucta. Boyle olunca birakin telepatiyi, yazili iletisim dahi kuramiyoruz bakin...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ortalık karışmadan küçük bir örnek vereyim: islam şeriati olan bir devlette gayri müslimlerin(müslüman olayan halk) müslüman şeriatine göre yargılanması beklenemez. Yani ülkelerin kendi kültür ve devlet düzenlerine göre pozitif veya negatif ayrımcılıklar olabilir. Bu onları insanlık yönünden neden zayıf yapsın?
    Bunu Suudi Arabistan'da idam edilmiş gayrimüslimlere anlatın isterseniz...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lanet olası topuklu ayakkabıyla araba mı sürülür yahu! Kadın ayakta zor yürüdüğü ayakkabıyla araba sürmeye çalışmış.

Bu tür talihsiz olaylarla karşılaşmamak için kendiniz olabildiğince garanti altına alın.
    Thesinner83 bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lanet olası topuklu ayakkabıyla araba mı sürülür yahu! Kadın ayakta zor yürüdüğü ayakkabıyla araba sürmeye çalışmış.

Bu tür talihsiz olaylarla karşılaşmamak için kendiniz olabildiğince garanti altına alın.
    Walla ben benzinliklerde hiçbir zaman araba yada motorumun yanında durmam. Şimdi yaptığımın ne kadar doğru bir karar olduğunu tekrardan tecrübe etmiş oluyorum.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hic denediniz mi? Belki de zor degildir topuklu ayakkabıyla araba surmek? Hele bi deneyin, sonra tepki verin. Bu arada fotografini da atin ki inanalim

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Walla ben benzinliklerde hiçbir zaman araba yada motorumun yanında durmam. Şimdi yaptığımın ne kadar doğru bir karar olduğunu tekrardan tecrübe etmiş oluyorum.
    Yaralıların durduğu yer fevkalade tehlikeli. Tam pompanın önünde, üstelik bagajın önünde. Ne diyelim, kötü şans. Umarım hemen iyileşirler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:07 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hic denediniz mi? Belki de zor degildir topuklu ayakkabıyla araba surmek? Hele bi deneyin, sonra tepki verin. Bu arada fotografini da atin ki inanalim
    Denemeye gerek yok, görünen köy kılavuz istemez. Örneğin hiçbirimiz bi deneyelim diye yanan sobaya elimizi tutmayız değil mi?

Ben araba ehliyeti alacağım zaman bottan başka bir ayakkabım yoktu. Neyse direksiyona gireceğim nasıl heyecanlıyım, neyse düşündüm, araçtan zevk almak için ne yapmam lazım, gazı ve freni debriyajı hissetmem lazım dedim ve gittim spor ayakkabı aldım. Sonra hayatımda arabayı ilk defa binerek hiç istop ettirmeden kontrolü kavradım. O kış günü bot giyenler, sıradaki arkadaşlar koca koca botlarıyla hep istop ettirdiler, öyle az da değil

Hissedemediğin şeyi nasıl kontrol edebilirsin ki? O yüzden bu tür ince şeyleri düşünmek çok önemli. Risk faktörü arttığı zaman daha da ince düşünmek daha da önemli. Ben genel olarak arabacıların bu risk yetisini her türlü kaybettiği düşünüyorum. Biz lastiğin üzerindeki çivi ucu deliğe kadar nasıl hassas davranıyorsak, ince düşünüp ona göre önlem alıyorsak araç kullananlarında öyle yapması lazım (ki çok zor).

Ben o kazanın telefonla vs. değil sadece topukla olduğunu düşünüyorum. Kalkarken yanlışlıkla kökleyip(gittiği hızı görüyorsunuz) sebebiyet vermiş.

Diyeceklerim ve düşüncelerim bundan ibaret.

Motosikleti
    Lifan KP150
    Sanki aslinda demek istedigim farkli birseyler varmis ta, ustu kapali soylemeye calisiyormusum gibi yaziyorsunuz... O kadar yorucu ki. Yazilani yazildigi gibi anlasak? "Bu tipte bir soylem, bu fikriyatta bir insana aittir, o insanin da boyle dusunceleri vardir, lafi getirmeye calistigi asil konu budur, o da benim bu fikrimle celisiyor, o yuzden tepki vermeliyim" turu varsayimlardan, tahminlerden, profillemeden uzak dursak? Telepati ozelligimiz yok sonucta. Boyle olunca birakin telepatiyi, yazili iletisim dahi kuramiyoruz bakin...
    İstersen bu dediğini önce kendin uygula. Belli ki sen kafanda belirli tipte insan şahsiyetlerine sahipsin ve beni bunlardan birine oturtmak istiyorsun. Haklı da olabilirsin belki burada yaptığım davranışı tam olarak bu kafada yaptım. Ama olmaya da bilirsin. O yüzden beni bir kalıba sokmak yerine konu üzerinde kalman daha uygun olmaz mı?

Şu anda "Aynı haklara sahip olmalarından" bahsederken tam olarak neyi kastetmiştim hatırlayamadım. Belki sizi yanlış anlayıp bahsettiğiniz zümrelerin aynı haklara sahip olmasını kast ettiğinizi sanıp öyle yazdım lakin şunun için de yazmış olabilirim(maalesef hatırlayamadım tam olarak neden yazdığımı):Farklı zamanlarda farklı şartlarda olunduğundan bahsettiğiniz kitlelere şu anki ile "aynı haklar" verilmesini beklemek inatçılıktır.

Lakin 2. iddia için ise şöyle bir durum var: ne kadar zaman, kültür, devlet düzenleri farklı dahi olsa belirli hakların eksikliği yada haksızlıklar tabii ki insanlık yönünden eksikliktir.
    Ayrıca ne kadar bu kitleler için ilerleme sayılacak şeyler olsa bile yaşadığımız bir çok gerileme gereği benim asıl takıldığım ve itiraz ettiğim mesele değişmez: "Zaman olarak ilerleme medeniyet olarak ilerlemeyi şart kılmaz ve umarım atalarımıza bakıp onları küçümsemiyoruzdur. Buradan kasıt sadece türklerin atası değil, türkler için Türklerin, fransızlar için fransızların ve bilcümle milletlerin atalarıdır.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafikte öküz öküzdür, kadını erkeği olmaz.

Ha, kadın ve erkeğin ikisinin de kendine has hataları, ya da trafik ahlakına/etiğine uymama durumları var.

Mesela kadınların sol şeritte, trafiğin akış hızına uygun gitmemesine rağmen devam etmesi, uygun şeride geçmemesi. (Bunu %90 erkek yapmaz)
    Mesela erkeklerin yeşil yanar yanmaz kornaya basması, ani makaslar atması, sıkışık trafikte trafiğin ilerlemesi için sıkışıklığının sebebi önündekiymiş gibi selektör yapması. (Bunu %90 kadın yapmaz)

Lütfen örneklere takılıp "aaa onu da erkek/kadın yapıyor ben gördüm" diye muhalefet olmayın, örnekleri afaki verdim.

"Kadın sürücü tehlikesi" kavramı, nispeten acemi sürücülerinin daha fazla olması nedeniyle tecrübesizlik neticesinden kaynaklanan durumlardan ortaya çıktığını düşünmekteyim. Erkek sürücü grubunda ise tecrübeli yüzdesi daha çok olduğu için göze batmıyor. Ha, saldırgan, tacizci, agresif, maganda, arabayı sağa çekip kavga eden sürücülerin neredeyse hepsi ise ne yazık ki erkek sürücülerden. Sadece "tecrübeli ve uyumu yakalamış" sürücü oranı daha fazla olduğu için böyle mimlenmiş bir kavram yok.

Velhasıl kelam, bu tehlikeli kadın sürücü kavramının tecrübesi az kadın sürücülerin coğrafyamızda daha çok olmasından mimlendiğini, bu kavramın cinsel varoluş ile ilgili olmadığını düşünmekteyim.

Şuna da karşı çıkıyorum, "Kadınlar için küçük otomatik vites araba."
    Yok efendim, bu da ne yazık ki coğrafyamızın dayattığı, çoğu kadınların da kabul ettiği bir cinsel dayatma.
    Eşim de dahil olmak üzere, büyük manuel arabalarla aragaz çekerek vites değiştirebilen kadınlar da mevcut.

Vesselam,

Motosikleti
    Lifan KP150
    Kısaca eğer ortaçağ sözlerinden kasıt ortaçağdaki kadınlara karşı genel bakış açısı ise belki kbul edilebilir bir sözdür lakin eğer genel bir şekilde ortaçağı aşağı görme üzerine bir söz ise rahatsız olacağım bir sözdür.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:31 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu Suudi Arabistan'da idam edilmiş gayrimüslimlere anlatın isterseniz...
    Siz anlatın isterseniz. Meselenin benimle ilgisini bilemiyorum.

Motosikleti
    SD 1290R
    Kısaca eğer ortaçağ sözlerinden kasıt ortaçağdaki kadınlara karşı genel bakış açısı ise belki kbul edilebilir bir sözdür lakin eğer genel bir şekilde ortaçağı aşağı görme üzerine bir söz ise rahatsız olacağım bir sözdür.
    Ortacagi kucumsemek mi? Saka mi yapiyorsunuz Allah askina? Kim ne maksatla boyle bir sey yapabilir? Endise duydugunuz seyin surrealliginin farkinda misiniz? Neyin eksikligi ya da kompleksi sizi boyle bir endiseye sevkediyor olabilir?

Neyse, iciniz rahat olsun, zirdelinin birinin ortacagi kucumseyecegi tutarsa bilin ki yaninizdayim, birlikte dua ederiz kendisine “Allah akil fikir versin sana” diye

Ama “Dunyada istediginiz bir tarihte, ama rastgele bir cografyada ve rastgele bir ulkede yasama sansi veriyoruz size, hangi tarihte dogmak istersiniz?” diye soran olursa da Ortacag hic kusura bakmasin... Birakin haklari ozgurlukleri, ortalama insan omru 40 yil bile degil yahu. Bu da kucumseme degil herhalde...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)