Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dükkan Açmak Ama Nasıl

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Selam Arkadaşlar,
    Motosikletlere hep ilgim vardı. Ustaya vereceğim parayı herzaman kaliteli el aletine yatırdım. Kendi motorumu, arkadaşların motorlarını A'dan Z'ye söktüm tamir ettim topladım.

E bide zamanında mürekkep yaladık, İngilizce'de var. Motosikleterin servis kitabını okuyarak daha da iyi tamir yapabildiğimi gördüm.

Mevzuyu tam kavramak için bir süre ücretsiz motosiklet atölyesinde çıraklık yaptım. Usta bana işin çakallıklarını öğretti ben de ona servis kitabı okumayı, filler çakısını, Loctite kullanmayı, ölçü aleti kullanmayı öğrettim.

Şimdi artık hayallerimi gerçekleştirme zamanı.
    Boya, elektrik, elektronik ve mekaniğin olduğu bir atölye açmak istiyorum. Hedefim orta sınıfa hitap etmek. Dükkan nasıl açılır? Vergisi nedir? Nereye başvurulur? Zarar eder miyim? Makineler için ayırdığım para hariç ilave nelere ihtiyacım olur? En fazla kaç paralık dükkan tutmalıyım? Kafamda deli sorular
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yurekli_emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB 250 NI
    Şimdiden hayırlı olsun hayatta başarılar yakın şehirdeyse sana gelelim.

Motosikleti
    KTM Duke 390 - 2017
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam Arkadaşlar,
    Motosikletlere hep ilgim vardı. Ustaya vereceğim parayı herzaman kaliteli el aletine yatırdım. Kendi motorumu, arkadaşların motorlarını A'dan Z'ye söktüm tamir ettim topladım.

E bide zamanında mürekkep yaladık, İngilizce'de var. Motosikleterin servis kitabını okuyarak daha da iyi tamir yapabildiğimi gördüm.

Mevzuyu tam kavramak için bir süre ücretsiz motosiklet atölyesinde çıraklık yaptım. Usta bana işin çakallıklarını öğretti ben de ona servis kitabı okumayı, filler çakısını, Loctite kullanmayı, ölçü aleti kullanmayı öğrettim.

Şimdi artık hayallerimi gerçekleştirme zamanı.
    Boya, elektrik, elektronik ve mekaniğin olduğu bir atölye açmak istiyorum. Hedefim orta sınıfa hitap etmek. Dükkan nasıl açılır? Vergisi nedir? Nereye başvurulur? Zarar eder miyim? Makineler için ayırdığım para hariç ilave nelere ihtiyacım olur? En fazla kaç paralık dükkan tutmalıyım? Kafamda deli sorular
    Hocam standart motosikletlerden farklı olman lazım, misal bizim zamanımızdaki motosiklet ustaların %99'u üçkağıtçı, dolandırıcı, işi bilmeyen adam. Sende bunun önüne geçmen gerekiyor, güven kazanarak önünü açabilirsin.

Birde işletme zor iş, eğer şirket açacaksan muhasebecilerin hepsini güvenme benden sana tevsiye onlar bile defter parası çıkarttırmak için bile bilerek yanlış yönlendiriyor. İşletmeyi basit usullü kurmaya bak. Ticaret odası kayıt zorunluluğu oluyor onu salla Onun yerine ufak sanayi odaları var ona başvur onalrın aidatları daha uygun.

Birde işletme açacaksan KOSGEB'e başvur. Geçen sene olsaydı 50.000TL destekle işletmeyi yine yürütüyordun kör topal, ama bu sene 5.000TL veriyorlar işletmeyi kurdurmak için sonra işte işçi çalıştırırsan yıllık performans ödemesi yapıyorlar. Geçen sene makine-teşhizat desteği veriliyordu bu sene yok. Tamamen üretime dayalı bir sisteme dönüştü.

Birde üretime dayalı sisteme başvurursan, gp kompozit gibi bir şeyler üretebilirsen oradan destek alabilirsiniz. Hatta üretime dayalı sistem olursa 1 milyon tl değerine kadar destek veriliyor.

Eğer destekler konusunda yardım vs. istersen yönlendiririm, abim bu işi yapıyor.

Desteksiz yürütmek zor olur benden sana tavsiye tek dez avantajı vr istediğin zaman kapatamıyorsun işletmeyi 3 sene açık tutma şartı var, istisnai durumlar var ama çok uzun bir kanıtlama süreci var. Heyetin insafına kalmış oluyorsun.

Eğer işletmeyi açarsan haberimiz olsun uğrayalım :D ÇAy/kahve içmeye.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı piri_reis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam standart motosikletlerden farklı olman lazım, misal bizim zamanımızdaki motosiklet ustaların %99'u üçkağıtçı, dolandırıcı, işi bilmeyen adam. Sende bunun önüne geçmen gerekiyor, güven kazanarak önünü açabilirsin.

Birde işletme zor iş, eğer şirket açacaksan muhasebecilerin hepsini güvenme benden sana tevsiye onlar bile defter parası çıkarttırmak için bile bilerek yanlış yönlendiriyor. İşletmeyi basit usullü kurmaya bak. Ticaret odası kayıt zorunluluğu oluyor onu salla Onun yerine ufak sanayi odaları var ona başvur onalrın aidatları daha uygun.

Birde işletme açacaksan KOSGEB'e başvur. Geçen sene olsaydı 50.000TL destekle işletmeyi yine yürütüyordun kör topal, ama bu sene 5.000TL veriyorlar işletmeyi kurdurmak için sonra işte işçi çalıştırırsan yıllık performans ödemesi yapıyorlar. Geçen sene makine-teşhizat desteği veriliyordu bu sene yok. Tamamen üretime dayalı bir sisteme dönüştü.

Birde üretime dayalı sisteme başvurursan, gp kompozit gibi bir şeyler üretebilirsen oradan destek alabilirsiniz. Hatta üretime dayalı sistem olursa 1 milyon tl değerine kadar destek veriliyor.

Eğer destekler konusunda yardım vs. istersen yönlendiririm, abim bu işi yapıyor.

Desteksiz yürütmek zor olur benden sana tavsiye tek dez avantajı vr istediğin zaman kapatamıyorsun işletmeyi 3 sene açık tutma şartı var, istisnai durumlar var ama çok uzun bir kanıtlama süreci var. Heyetin insafına kalmış oluyorsun.

Eğer işletmeyi açarsan haberimiz olsun uğrayalım :D ÇAy/kahve içmeye.
    Güzel yorumlar için teşekkür ederim. Benim ki bir hayali gerçekleştirmek fakat işin bi de maddi boyutu var. Para kazanır mıyım? Şu an maaşlı olarak 3500 TL civarı zaten çalışıyorum.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Devren motosiklet tamirhanesi alman en mantiklisi.

Yeri ve musteri potansiyeli onemli ama ustaligin ve işin temiz olursa,onceki sahibinden daha iyi musteri tutarsin.

Tezgah
    Kompresor
    Raf
    Tesisat
    Vb ekipmanla ugraşmazsin.

Hee,takim taklavatin varmiş,devirden bunlari duşersin

Bu işin yaninda ufaktan bisiklet tamiride yaparsin,çitir gelir olur.

Vergi basit usul
    Stopaj
    Ustalik/kalfalik belgen var mi?

Diger detaylari,devrini alacagin dukkan sahibi anlatir sana

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devren motosiklet tamirhanesi alman en mantiklisi.

Yeri ve musteri potansiyeli onemli ama ustaligin ve işin temiz olursa,onceki sahibinden daha iyi musteri tutarsin.

Tezgah
    Kompresor
    Raf
    Tesisat
    Vb ekipmanla ugraşmazsin.

Hee,takim taklavatin varmiş,devirden bunlari duşersin

Bu işin yaninda ufaktan bisiklet tamiride yaparsin,çitir gelir olur.

Vergi basit usul
    Stopaj
    Ustalik/kalfalik belgen var mi?

Diger detaylari,devrini alacagin dukkan sahibi anlatir sana
    Takım hepsi var. Sıfırdan açmayı düşünüyorum. Ustalık/Kalfalık belgem yok. Bir üçkağıdı var mıdır? Aksesuar/yedek parça satış olarak ruhsat alıp işletmek gibi?

Motosikleti
    KTM Duke 390 - 2017
    Para kazanma konusunda endişeniyorsan önce ufak bir garaj ortamı oluşturup işe giderken hafta sonları/akşamları gelen giden var mı sana onu teyit etmek lazım baktın işler yolundan çıkmaya başladı, yoğunluk artmaya başladı o zaman o tarafa yoğunlaşabilirsin.

Açılış için bir Mali Müşavir'le anlaşmalısın. O resmi kurumlarda açılışını yapacak, defterini tutacak, aylık beyannamelerini verecektir.

2 tür gerçek kişi mükellefiyeti var:

- Basit usul: adı üzerinde, basit mükellefiyetlik. Aylık beyanname yok, KDV yok, Muhtasar yok. Sadece yıllık Gelir Vergisi beyannamesi var. Fakat basit usulün bazı genel ve özel şartları var, bunu mali müşavirinden öğrenmelisin. Şartları sağlamak sanıldığının aksine zordur. Tüm şartları sağlasanız dahi vergi dairesi memuru: "Motosiklet tamircisi basit usul olmaz" deyip, basit usul başvurunuzu kabul etmeyebilir.

Basit usulde önemli tutarlarda vergi ödenmez. (Basit usulün amacı da budur zaten, 3 lira vergi ödeyecek kişinin, bu vergiyi beyan edebilmesi için 3 lira evrak masrafı yapmasının önüne geçmek)

- Gerçek usul: Tüm gelir ve giderler defterlere ve belgelere dayanarak gerçek rakamlar üzerinden beyan edilerek vergilendirilir. Her ay düzenli verilmesi/ödenmesi gereken beyannameler vardır.

Ne kadar fatura düzenlersen ve kar edersen o kadar (çeşitli oranlarla) vergi ödersin.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Peki arkadaşlar bu ustalık kalfalık belgem yok. Belgeler olmadan nasıl açabilirim?

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Öncelikle açın ama öncesinde mutlaka finansal bir planla yola çıkın. Türkiyede açılan şirketlerin, müesselerin %70'i iki senede kapanıyor.
    Yatırım yapmak, işletmekten ayrı bir iş. Bunun için size ücretsiz KOSGEB kurslarını tavsiye edebilirim, ciddi bir kurs, iyi bir hoca size çok şey kazandıracaktır.
    Doğru bir para planlaması ile belki daha geç ama sağlam ayaklar üzerinde açmış olacaksınız yerinizi.

- Mekanın ulaşılabilir, motosikletle rahat gelip, motosikleti bırakınca rahat gidilebilir bir yer olmasına dikkat edin.
    - Motosikleti bırakınca ufak bir dolaba mont eldiven bırakılabilir olması önemli.
    - Biz Türküz, çay kahve ikram şart
    - Bilmiyorum bakayım demek kazandırır.
    - Kıyafet: takım elbise giymeyin ama ya deli gibi görünün ya da temiz ve asgari şık olmaya özen gösterin.
    - Dışarıdan hizmet alacağınız ustaları dükkandan önce seçin, iyi seçin.
    +
    - Her sabah ilk iş sakinleştirici için, öğlen bir daha için çünkü sizi delirteceğiz

Bu bahsettiklerim orta ve uzun vadede büyük motosikletlere erişmeniz için şart.
    -

Anladığım kadarı ile özel motosiklet (custom) inşa etmek için iyi bir adaysınız; oraya yönelmenizi tavsiye ederim. O piyasada büyük açık var çünkü.
    İhmal edilen ise adeti yüksek köy motoru, düşük hacimli modeller için aksesuar işi, LED'inden boyasına kadar çok acaip işler yapılyorlar motosikletlerine ama hazır kitler sunan, modele göre aksesuar üreten yok; aklınızda bulunsun.
    -

İlave: yukarıda söylediklerimi yapan yerler (tam olarak iki yeri ben biliyorum, fazlası da vardır illa ki) İzmir'de var. Açmadan az süre önce bana özelden mesaj atın, o iki yerle/ustayla sizi görüştüreyim, bir sohbet edin; faydası olacaktır.
    espresso bunu beğendi.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Bu hep benim de hayalimdi..

Mekanik bilginiz de var.
    Bir süre sizi takip ettim, hatta bir kaç kez özelden ve genelden de yazıp ulaşmaya çalıştım size. Cevap vermediniz canınız sağolsun.
    Gelelim konunuza, piyasa bisiklkletçiden ve mobiyletçiden evrilme kalfacıktan ve bozulan parçayı tamir etmekten çok yenisiyle değiştiren, sök-tak el emeği alanlarla dolu.
    Fark yaratacaksanız, özellikle vicdanınıza bağlı olarak ( çünkü yapmam, ölürsün diyen ustalar da tanıdım ) apaçi grubunun en çok istediği motoru 100lükten 300cc ye çevirme, led döşeme, pıstırma vs. Harçlığımı motoruna yatıran ergenlerin taleplerini karşılarsanız her motorda 150-200tl işçilikle günde en az 2 motor yaparak aylığınızı katlarsınız. Bu ergenlerden bir kaçına iş yapın, karınca gibi birikirler.
    Öncelikle geniş bir yer kiralayıp, hafta sonları ve akşamları yapın. İşler artınca, gündüzleri de bisikket vs tamiri için bir kalfa alın. Zaten yaz geliyor, cruiser gruplarıyla da irtibat kurun.
    Haa, gidon yükseltme ve farklı gidon türleri, kartal, aslan ayağı şeklinde yan ayaklık, tüfek namlulu egsoz vs çeşidi bulundurun. Piyasa bunların eksiklikleriyle dolu.
    Vergi vs olayı için de, bir tanıdığınızın işyeri varsa, ve olabilirse o şirketin bir dalıymış ya da şubesiymiş gibi açın ( olabiliyorsa tabii )

Bir tanıdığım, kaynakçı idi. Sırf arka sepet, motora özel koruma demiri yapıyor ve bokca aksesuar satıyor.
    Tank ped, jant şeridi, karbon görünümlü sinyaller vs...
    Hatta internetten bile GET ile dünya kadar satış yapıyor. İyi bit tedarikçi işinizi görür bu konuda.

Bol şans

boora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki arkadaşlar bu ustalık kalfalık belgem yok. Belgeler olmadan nasıl açabilirim?
    Şimdiden hayırlı olsun. Ben size şöyle yapın dukkanda böyle yapın demeyeceğim haddimde değil siz bu yola niyetlendiyseniz zaten bunları hesap etmissinizdir. kalfalık belgesi için bulunduğunuz ilde çıraklık okulları vs vardır yoksa da yakın illerde vardır. Oraya bir danisin. Ben kaynakçılık belgesi almak için gittigimde bana kaynakçı olarak calistigima dair en az bir günlük sigorta dokumani istemişlerdi sonra da sadece sınava girerek kalfalık alabiliyordum. Sizinde öyle bir şey olabilir bir danışın

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    29 yaşın altında iseniz ve ilk iş yeriniz ise Genç Girişimci Muafiyetinden yararlanabilirsiniz.
    Bağ-Kur muafiyeti 1 yıl.(1.015,34x12=12.184,08 TL. İyi para)
    Vergi muafiyeti de 3 yıl olması gerek.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)