Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Eski Muayeneli (06.05.2009) Çekme Belgeli Motorsiklet Aldım Muaneye Götüreceğim.

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

2006 Model Yamaha Ybr 125 aldım. Çekme belgeliydi ve çekim tarihi 2019 8. aydı bende onu baz alarak muayene yaptırır 3-5 aylık eski muayene cezasını veririm diye düşünmüştüm.
    Fakat bu gün bir usta "eksik muayene cezası çekme tarihinden değil, son muayene tarihinden itibaren hesaplanır." dedi. Bende daha önce bilmiyordum ama sanırım motorlarda plaka ile sorgulama yapıp en son muayene tarihini göre biliyormuşsun. Bir araştırdım motor en son 06.05.2009 tarihinde muayeneye gitmiş. Tabi şimdi bu tarihten hesaplarlar ise, motor fiyatı kadar eksik muayene cezası çıkıyor (2500 lira civarı).

Hiç tecrübe ettiniz mi çekme belgeli bir motoru aldınız ve çok eski muayeneli olduğu için muayene yapamadığınız motor oldu mu ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Hoşgeldin Salih, geç otur şöyle...

Selam dostlar konuyu çözdüm. Motor son muayene olduğu tarihten muayeneye sokacağınız tarihe kadar olan kısımda günlük belli bir para karşılığında muayene cezası ödemekte. Bunu da Tüvtürk sitesinden muayene aldıktan sonra mailinize gelen bilgi mailinden anlayabiliyorsunuz. Haliyle benim motora 1300 tl gibi bir gecikme cezası mevcut.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2006 model ybr zaten ucuz idi, 1300 ceza ile pahalıya gelmemiştir umarım.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Motoru nasıl aldınız , evrak üstünden Noter satışı ile mi? Noterde sorun çıkmadı mı ?

Aslında halen avantajlı çünkü motoru 2 bin tlye aldım. İnternette en yakın ybr fiyatı 4 bin tl.

Noterde hiç bir şey çıkmadı zaten çekme belgeliydi. Noterde genelde trafik cezası vs şeyler çıkıyor diye biliyorum. Kaldı ki çekme belgeli olunca onları ödeyip çekme belgeli yapıyorsun.

Kararımı verip bu çarşamba muayeneye götüreceğim ona göre burada bilgilendirme yaparım .

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:07 ----------

Alıntı Salihliler adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

2006 Model Yamaha Ybr 125 aldım. Çekme belgeliydi ve çekim tarihi 2019 8. aydı bende onu baz alarak muayene yaptırır 3-5 aylık eski muayene cezasını veririm diye düşünmüştüm.
    Fakat bu gün bir usta "eksik muayene cezası çekme tarihinden değil, son muayene tarihinden itibaren hesaplanır." dedi. Bende daha önce bilmiyordum ama sanırım motorlarda plaka ile sorgulama yapıp en son muayene tarihini göre biliyormuşsun. Bir araştırdım motor en son 06.05.2009 tarihinde muayeneye gitmiş. Tabi şimdi bu tarihten hesaplarlar ise, motor fiyatı kadar eksik muayene cezası çıkıyor (2500 lira civarı).

Hiç tecrübe ettiniz mi çekme belgeli bir motoru aldınız ve çok eski muayeneli olduğu için muayene yapamadığınız motor oldu mu ?
    Bu arada fiyatı yanlış yazmışım. Motoru 2 bine aldım evet ceza ise 1.135,16 TL olarak hesaplandı. Yani toplamda motor bana 3.135,16TL'ye geldi güzel yürürü sağlam öksürmesi aksırması tıksırması yok. Aldığım gibi direk muayeneden geçebilir eksiği gediği yok. 2006 model Ybr için bence normal.

LostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Star Fire 48
    Tüvtürk der ki:

Değerli Müşterimiz,

Muayene süresi geçen araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli alınmakta olduğunu önemle hatırlatmak isteriz.

Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5'i olup, bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'na aktarılmaktadır.

Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir.

Yani trafikten çekilme süresi boyunca muayene yada gecikme bedeli olmuyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)