Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Ekipman giyince gelen "ÖLÜMSÜZLÜK" Hissi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet var öyle bir his gerçekten.
    Kask eldiven mont biz genel sürücülerin kullandığı ekipmanlar. Diğerlerini hep ihmal ederiz, sadece uzun gezilere çıkarken kullanırız vs.vs.
    Bot, dizlik ve pantalon vs. giyip "top atsan işlemez" moduna giriyoruz.
    Benim sürüş her türlü psikolojik duruma göre değişmekle birlikte, tam ekipmanlı olunca yolda birileriyle tartışırsam dayak yerim diye korkmuyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    _recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Ekipman giymeyince gelen fânilik hissi ile ölümüne sürmekle kapışır.
    ahe bunu beğendi.

ErenArslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xmax 250 abs iron max
    kask pantolon mont eldiven kışın standart ekipmanım.
    yazın pantolonu giymediğim günler oluyor.
    genelde sakin kullanırım yol boşsa 120km lere çıkarım zaten son hızım 135 (xmax250)
    agresif kullanmaya meyilli isem aklıma çocuğumu getiririm hemen gazımı alırım
    espresso bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    ikarus sendromu ve amigdala.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Ekipmanla gelen ölümsüzlük hissine aldananlar, arabamda abs var dururum, esp var savrulmam diye hata yapan kişilerin aynısıdır.

Geçen gün Volvo sahibi bi abimiz, siz de Volvo alın. Volvon varsa kazada ölmezsin, yoksa ölürsün dedi. Büyük bir yanılgı.

Nasıl ki EuroNcap testleri 64 km/s ile yaptırılıyor ve araba paramparça oluyorsa, Sharp testi falan da o hesap. Ekipman belli limitler dahilinde, çarpma ve sürtmeyi bertaraf edebilir. Örneğin 70 ile giderken düşüp sürüklenme. Ama Goldwing'li karı-koca emniyet şeridinde duran ticari araca çarpıp halk otobüsünün altında kaldılar. Otobüs altında ne ile kalırsan kal ekipmandan bağımsız olarak ölüyorsun.
    espresso bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Full ekipman ile " ölümsüz " hissi bence akla mantığa aykırı neden ? rahat hareket edemiyorsun ki ..

Hele bellik ve dizlik taktıysan tamam, odun gibi kalıyorsun motosikletin üstünde, bi kaç kere kısa mesafeye pantolon, t shirt gitmiştim mesela " ulan ne güzel sürüyorum " ben falan demiştim, yani bence ekipman yokken bi taraflar daha kalkık, en azından benim öyle ..
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Full ekipman ile " ölümsüz " hissi bence akla mantığa aykırı neden ? rahat hareket edemiyorsun ki ...
    Düzgün ekipman rahat hareketi engellemiyor ama. Açıkçası hareketi engelleyen ekipman da düzgün değildir bence.

Millet robokop misali orasına burasına sert plastik takmaktan zevk alıyor gibi geliyor bana ama, eninde sonunda alabileceğiniz en düzgün ekipman ful deri tulum, ki o bile nispeten rahat.

Şahsen ful ekipmanla (kask, eldiven, ceket, pantolon, bot) rahat hissediyorum. Sadece fiziksel olarak değil, zihnen de. Çünkü ola ki başıma bir kaza gelse kısmen korunaklı olduğumun bilincinde olup daha rahat kullanıyorum. Ancak, mesela pantolon eksik olduğunda, "ulan ya başıma bir şey gelirse, n'olacak dizin hali?" diye düşünmek sürüşüme tedirginlik ve çekingenlik getiriyor, ki o da kaza sebeplerinden biri...

ergunerbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 Z Tenere
    Her halde musalla taşını unutmamak gerek

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şahsen ful ekipmanla (kask, eldiven, ceket, pantolon, bot) rahat hissediyorum.
    bot hariç bende yaz kis ekipmansiz cikmam. bir iki defa elbet ciktim bakkal vs gibi.

bu birkac arkadasla konusurken ortaya atilan bir konu idi. ordan dogru bu konuyu açtım.

3 sene once tanidigim en son tekerden inince motoru ikiye ayiran biri vardi. kendisi "mont var zaten sırtıma birsey olmaz." kafasi ile devam ediyordu....

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Ekipman elbette güven veriyor, nadiren ekipmansiz binerim o zamanlarda kendimi frenlerim sürekli. Yani ekipmanli sürüş normal surusum, pek sakin kullanmam. Benim sürüş konusunda zaafım sürekli aynı güzergahta veya motosiklete sık binince ortalama hızım yükseliyor ve daha fazla risk alıyorum.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Kavgada işe yarasa da, düşme ve kazada güvenmemek lazım donanıma.

İlk refüj dikmesine temasta kılıç gibi keser atar kolu, bacağı hatta belden de ikiye böler.
    Sürüklenip kaldırıma çarpmada kırık garanti gibi düşünün.

En zayıf yerimiz ise boyun, çok kolayca dönüp kırılıyor; ve ne giyersen giy, orası korumasız kalıyor.

-

Bir de hep şunu hatırlarım bu konu geçtiğinde: mont giydim diye daha sert kemiklerim olmadı, kask taktım diye lastik daha yumuşak hale gelmedi; aslında her şey aynı, sadece sahte bir güven duygusu yaratıyor, kapılmamak lazım.

Koruma şüphesiz fark yaratıyor ama 100+ süratlerde bizi sakat kalmaktan, ölmekten koruyacak donanımlar kullanmıyoruz; bunu unutmamakta fayda var.

En güzel koruma gazı erken kapama, en güzel sakınma yolu okuma.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Yazın ortasında 30-35 derecede bile siyah file mont, siyah kask, motosiklet kotuyla çanakkale istanbul yapmış birisiyim. Ekipmansız 1 kere çıktım ( ceketsiz) rüzgar bedenimi delip geçiyor gibiydi korkunç kötü hissettim. çanakkale yaparken spor ayakkabı vardı ve kısa diye rüzgardan paçam açılınca kısa çorapla pantolon paçası arasındaki 3-4 cm lik yer kıpkırmızı olmuştu güneşten ölümsüz hissetmiyorum hiçbir türlü, arada bir kendimi korkutup hayatta tutmaya çalışıyorum

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)