Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Turunda Güvenlik

Motovento
    REKLAM ALANI
    medes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Eski Ege 50 , Yeni MT25
    Selamlar,

Motosiklet ile uzun yola çıktığınızda, kırsalda yalnız olduğunuzda, yabani hayvan, hayvani insan ve benzeri tehlikelere karşı güvenlik ekipmanlarınız ve önlemleriniz hakkında bilgilerinizi paylaşır mısınız ? Solo tur için önerileriniz kıymetlidir.

Örneğin; çadırda uyurken motosikletin üstüne branda örtmek, çadırın bir kısmını motosiklete dolamak, sürekli bir ışık açık bırakmak, gece ateşi yanık bırakmak, biber gazı hava tabancası vb. ekipmanlara sahip olmak gibi.
    Justforfun bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Vazgeç , yahut maximum güvenlik/konforu göz önünde olan , konaklama mekanları/garajları olan rotalarda , gündüz seyahati tercih et.

Madmax çağı içindeyiz nerede ise , hele solo..
    ferhatkars, medes ve espresso bunu beğendiler.

dragstar72 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRAGSTARXVS650 KAWASAKİ ER-6F YAMAHA XJ6
    Yıllardır çadırlı kamp yapan biri olarak aklıma gelenleri söyleyim.
    Tek çıkılacak ise mümkün olduğu kadar yakın yerleri tercih ederim. Yola çıkmadan nereye gideceğimi kesin birilerine haber veririm.
    127 saat filmini hala izlemeyen varsa öneririm izleyin.
    Telefonun çekmediği yerler olur. Kaza yapabilirsiniz veya başınıza talihsiz bir olay gelebilir. Arıza vb.
    Yeterli güvenlik önlemi alındığında hava da fazla rüzgarlı değilse ateşi yatmadan besleyip yatmakta bir sorun yok.
    Motor çadırın yanında olur çantalar ve eşyalar çadırda. Ön tekere bir alarmlı disk kilidi atıyorum.
    kırsala girmeden evvel yakındaki mutlaka bakkal veya marketten alış veriş yapıp biraz muhabbet ederim buralarda olduğumu belirtmek için.
    Askerden kalma Avcı bıçağım dışında herhangi bir önlemim olmadı şükür gerekte olmadı zaten.
    Bazen sabaha karşı çadırın etrafında dolaşan küçük hayvanlar dışında vahşi bir hayvanla karşılaşmadım.
    Aklıma gelenler bunlar.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ülkede yaban hayvanından cok suclulardan korkmak lazım bence.

tek başınıza ıssız bir yerde iseniz herhangi bir güvenlik önleminin işe yarayacağını zannetmiyorum.

Şahsi fikrim kamp için secilen yerde birkaç kampcı daha olması.
    espresso ve medes bunu beğendiler.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    hocam mümkünse tek başınıza çıkmayın. biz 3 arkadaş çıkmıştık uzun bir tura. çoğu zaman insanların bulunduğu bölgelerde kamp attık. denize gireceğimiz zamanlar ise motorları görebileceğimiz yerlere park ettik.
    medes bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Ben de birkaç defa aldım başımı böyle geziler yaptım. Whatspp dan mevcut konumu paylaşma yaptım ve dragstar72 dediği gibi civardaki esnafa, amca-teyzelere yerimi belirtir söylemlerde bulundum. Eskiden şehirlere nispeten yakın böyle kamp yerleri olurdu. Şimdilerde baya bi uzaklaşmak gerekiyor. Bir de yanınızda biri varken normalde hiçbir sorun olmayacak anlık baş dönmesi, kesik veya sizi hareketsiz bırakabilecek bir kaza, tek başınıza iken büyük sorun olabiliyor. Tek gitmemekte fayda görüyorum.
    medes bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Potansiyel tehlikeleri küçükten büyüğe doğru sıralayacak olursak; yaban hayvanları < çoban köpekleri < saldırgan insanlar < beklenmedik kazalar ve sağlık sorunları.

Issız bir yerde çukura düşüp ayağınızı-kafanızı kırdığınızı düşünün. Cesedinizi haftalar sonra tesadüfen oradan geçen biri bulur ancak.

Türkiye coğrafyasında vahşi hayvan saldırısına uğramak pek olası değil. Bana datça da arılar saldırmıştı. Onlar da insanlar tarafından yol kenarına yerleştirilmiş bal arılarıydı.
    medes bunu beğendi.

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Kafama takılan bir konuydu, tecrübelerini paylaşacak daha çok kişi vardır .. takipteyim
    medes bunu beğendi.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başlık üzerinden hareketle; (soru içerigine yanıt olmasa da ortalama bir forum kullanicisi fikri diyelim)

Önceden bu tur kamp atma fikirlerim olmustu.Çadır hariç bazi malzemeleri de aldim. Fakat ya guvensiz gorundu ya içimden gelmedi sonra, tek başına ise yazılan sebeplerden dolayi daha da güvensiz.
    Şimdi günlük kısa gezilerde fln boş bulduğum bi ağaç golgesine mati, içeceğimi fln yanıma alıp molalarda kullanıyorum malzemeleri, bazen gözlerimi dinlendiyorum.Hani istediğim an kestirebilme hissi rahatlatıyor benzinlik molaları yerine..

Tur içinse malum sitelerden orta halli yer bakmayi yeğlerim. Keyif ve tercih meselesi tabii..
    medes bunu beğendi.

medes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Eski Ege 50 , Yeni MT25
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vazgeç , yahut maximum güvenlik/konforu göz önünde olan , konaklama mekanları/garajları olan rotalarda , gündüz seyahati tercih et.

Madmax çağı içindeyiz nerede ise , hele solo..
    Yanıtın için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:30 ----------

Alıntı dragstar72 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıllardır çadırlı kamp yapan biri olarak aklıma gelenleri söyleyim.
    Tek çıkılacak ise mümkün olduğu kadar yakın yerleri tercih ederim. Yola çıkmadan nereye gideceğimi kesin birilerine haber veririm.
    127 saat filmini hala izlemeyen varsa öneririm izleyin.
    Telefonun çekmediği yerler olur. Kaza yapabilirsiniz veya başınıza talihsiz bir olay gelebilir. Arıza vb.
    Yeterli güvenlik önlemi alındığında hava da fazla rüzgarlı değilse ateşi yatmadan besleyip yatmakta bir sorun yok.
    Motor çadırın yanında olur çantalar ve eşyalar çadırda. Ön tekere bir alarmlı disk kilidi atıyorum.
    kırsala girmeden evvel yakındaki mutlaka bakkal veya marketten alış veriş yapıp biraz muhabbet ederim buralarda olduğumu belirtmek için.
    Askerden kalma Avcı bıçağım dışında herhangi bir önlemim olmadı şükür gerekte olmadı zaten.
    Bazen sabaha karşı çadırın etrafında dolaşan küçük hayvanlar dışında vahşi bir hayvanla karşılaşmadım.
    Aklıma gelenler bunlar.
    Bilgileriniz için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:31 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ülkede yaban hayvanından cok suclulardan korkmak lazım bence.

tek başınıza ıssız bir yerde iseniz herhangi bir güvenlik önleminin işe yarayacağını zannetmiyorum.

Şahsi fikrim kamp için secilen yerde birkaç kampcı daha olması.
    Yanıtınız için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:33 ----------

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam mümkünse tek başınıza çıkmayın. biz 3 arkadaş çıkmıştık uzun bir tura. çoğu zaman insanların bulunduğu bölgelerde kamp attık. denize gireceğimiz zamanlar ise motorları görebileceğimiz yerlere park ettik.
    Yanıtınız için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:35 ----------

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de birkaç defa aldım başımı böyle geziler yaptım. Whatspp dan mevcut konumu paylaşma yaptım ve dragstar72 dediği gibi civardaki esnafa, amca-teyzelere yerimi belirtir söylemlerde bulundum. Eskiden şehirlere nispeten yakın böyle kamp yerleri olurdu. Şimdilerde baya bi uzaklaşmak gerekiyor. Bir de yanınızda biri varken normalde hiçbir sorun olmayacak anlık baş dönmesi, kesik veya sizi hareketsiz bırakabilecek bir kaza, tek başınıza iken büyük sorun olabiliyor. Tek gitmemekte fayda görüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:38 ----------

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Potansiyel tehlikeleri küçükten büyüğe doğru sıralayacak olursak; yaban hayvanları < çoban köpekleri < saldırgan insanlar < beklenmedik kazalar ve sağlık sorunları.

Issız bir yerde çukura düşüp ayağınızı-kafanızı kırdığınızı düşünün. Cesedinizi haftalar sonra tesadüfen oradan geçen biri bulur ancak.

Türkiye coğrafyasında vahşi hayvan saldırısına uğramak pek olası değil. Bana datça da arılar saldırmıştı. Onlar da insanlar tarafından yol kenarına yerleştirilmiş bal arılarıydı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:42 ----------

Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlık üzerinden hareketle; (soru içerigine yanıt olmasa da ortalama bir forum kullanicisi fikri diyelim)

Önceden bu tur kamp atma fikirlerim olmustu.Çadır hariç bazi malzemeleri de aldim. Fakat ya guvensiz gorundu ya içimden gelmedi sonra, tek başına ise yazılan sebeplerden dolayi daha da güvensiz.
    Şimdi günlük kısa gezilerde fln boş bulduğum bi ağaç golgesine mati, içeceğimi fln yanıma alıp molalarda kullanıyorum malzemeleri, bazen gözlerimi dinlendiyorum.Hani istediğim an kestirebilme hissi rahatlatıyor benzinlik molaları yerine..

Tur içinse malum sitelerden orta halli yer bakmayi yeğlerim. Keyif ve tercih meselesi tabii..

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:48 ----------

Uzun yolda faydası olabilecek bazı parçaları birleştirdim. Uzun yol için konuya girenler için fikir olabilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)