Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Pulsar 200 Ns 2017 Vites Kolunu Şanzımana Bağlayan Yayın Kırılması

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Merhaba,

Bugün işe giderken sol şeritte 2'den 3'e geçmek istedim. Bir anda vitesin atmadığını fark ettim. Kendimi sağa attım kontrol ettim. Vites pedalı aşağı yukarı oynamıyordu. Çok zorlarsam geçiyordu. Neyse bi şekilde işe gittim geldim eve koydum. Biraz araştırma yaptım. Muhtemelen vites pedalının içerden şanzımana bağlı olduğu kısımdaki yay kırılmış. Küçük bir araştırma sonucu bunu benimle aynı model pulsara (ns200,rs200,dominar) sahip bir çok insanın yaşadığını fark ettim. Fakat Türkçe içerik bulamadım. Tamiratı kendim yapmayı düşünüyorum. Debriyaj balatasını vs. sökmek sizce riskli bir iş mi amatör bir insan için?

Bu arada referans olsun diye bulduğum videoları sizle paylaşmak isterim. Motorum 12 binde, genelde 15 binden önce gerçekleşiyormuş bu olay. Parçanın fiyatı 1.5 tl. Ama tüm yağı boşaltıp debriyajı açmak gerekiyor ne yazık ki. Tamirat sırasında da fotoğraflar çekip türkçe içerik oluşmasını istedim. Bunun altına ekleyeceğim inşallah.

pulsar 200 ns gear shift problems yazarsanız youtube genelde bu sorunla ilgili çok izlenmesi olan videolar çıkıyor. Benim vitesde şuan aynı bu videolardaki gibi vitesi attıktan sonra kendini geri atmıyor o yay kırıldığı için. Başına böyle şeyler gelip çok yüksek servis parası ödeyenler de duydum. Toplam maliyet aslında 1,5 tl + işçilik. Yağ değiştirirseniz bi de onun parası. 200 300 tl'lerden bahsediliyor internette.

Bahsedilen parça:
    https://www.kalyoncumotor.com/urun/b...IaAmemEALw_wcB

Linkler:
    https://www.youtube.com/watch?v=qp9wbDF8928

https://www.youtube.com/watch?v=Akkp6UVICIw&t=59s

https://www.youtube.com/watch?v=pU6vYR1rzMM (Bu sadece açıklıyor)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Amatör birisi için riskli olmaz. İnternette nasıl yapılacağına dair dünya kadar video var iyice kontrol ederek yaparsanız sıkıntı çıkmaz. Birde motorun service manuelini edinin orada adım adım ne yapacağınızı hangi parça nereye takılır gösterir
    alp010 bunu beğendi.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    hocam malesef nekadar ekmek okadar kofte. pulsarin kronikleri bitmez. iscilik cok yaziyor servisler
    alp010 bunu beğendi.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR
    benimde başıma geldi serviste yaptırabilirsin eğer hiç elin yatkın değilse çünkü dişli falan sökmen lazım ona uygun takım lazım biraz sıkıntılı
    alp010 bunu beğendi.

Alper600RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bunun aynısı benim başıma geldi. arkadaşıma vermiştim 2 tur attı geldi vites atmıyordu attıktan sonra yukarıda kalıyordu ayağımla tekrar aşşağıya indirmem gerekiyordu.
    kardeşim benim elim pek anahtar tutmaz o yüzden pazar sabahı ilk açık bulduğum motorcuya götürdüm 150 lik olmuştum yağ değişimi ve filtre değişimi ile beraber.
    alp010 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Aslında bu tip sorunlar kronik sorun yani üretim bandında yapılan yanlıştan dolayı olan bir şey. 10 bindeki 2 yıllık motorda böyle bir şey olmamalı ve Bajaj'ın motosikletlerde garanti olsun olmasın sorunlu motorları ücretsiz tamir etmesi gerekiyor servislerinde.

Kaliteli markalar araçlarında sorunlu parça veya hata tespit ettiğinde nasıl servise çağırıyorlarsa 1.5 tl'lik yayı da çağırıp değiştirmeleri gerekiyor. Önemsiz gibi gözüküyor ama bi anda vitessiz kalmak trafikte riske sokabilecek bir şey.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı alp010 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında bu tip sorunlar kronik sorun yani üretim bandında yapılan yanlıştan dolayı olan bir şey. 10 bindeki 2 yıllık motorda böyle bir şey olmamalı ve Bajaj'ın motosikletlerde garanti olsun olmasın sorunlu motorları ücretsiz tamir etmesi gerekiyor servislerinde.

Kaliteli markalar araçlarında sorunlu parça veya hata tespit ettiğinde nasıl servise çağırıyorlarsa 1.5 tl'lik yayı da çağırıp değiştirmeleri gerekiyor. Önemsiz gibi gözüküyor ama bi anda vitessiz kalmak trafikte riske sokabilecek bir şey.
    İnsanlar bu sebeple bajaj almıyor

Bajaj ucuz bir motosiklet değil ve şimdiye kadar distributor kronik hiçbir sorununu da halletmiş değil.. Açıkçası ne kadar ekmek o kadar köfte olayı benim hesabıma uymuyor.. 17 bin TL verip sonra nasıl bir sorun çıkaracağını bilmediğim bir motosikleti alıp bana sorun çıkarmasın diye dua edeceğime, bugunki koşullarda üzerine biraz daha koyup 1-2 yaşında düşük km.de japon alıp satarken 2. el değerinde zarar etmeden satarım.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Debriyaj balatasının ortasındaki burcu sökmek için özel bi aparat gerekiyormuş. O da 100 tl yakın satılıyor. Mecburen servise gideceğim gibi gözüküyor.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Debriyaj balatasının ortasındaki burcu sökmek için özel bi aparat gerekiyormuş. O da 100 tl yakın satılıyor. Mecburen servise gideceğim gibi gözüküyor.
    Yarikli(kanalli somun)duz tornavida(veya ağzi kör keski)ile çekiç yardimiyla(yatay açili tutacaksin,dönüş yönü sol tarafa doğru)vurularak sokulur.iki tur döndursen yeter.hemen boşa geliyor.

Ama dikkat et sıyıttırma,agiz bozulur

Tvs lerde o şekilde.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Hocam ben sökme aşamasına geldim ama açamıyorum bir şekilde debriyaj baskı somununu. Bu aparatı da bulamadım artık paraya kıyıp alayım dedim 100 liraya. Bajaj kullanıp debriyaj söken kimse var mıdır forumda.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:21 ----------

Ya bu bajaj beni kanser etti cidden. Adam gibi servisin yok diye kendim yapayım dedim adam gibi parça satışı da yok saçma sapan bir kategori sistemi yapmışlar. 2 kişi daha benden görüp 200 ns aldı. Keşke aldırmasaydım. Şu sorunu çözeyim satıp pcx'e felan geçeceğim lanet olsun böyle işe 1 tl'lik parça için rezil oluyoruz. 2. pulsarımdı millet şikayet edince şaşırıyordum başa gelince anlıyor insan cidden.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:24 ----------

https://urun.n11.com/debriyaj/debriy...ati-P376574770

Bu parça işimi görür mü acaba bilgisi olan var mıdır?

Sökmek istediğim parçalar şurdakiler:

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:28 ----------

Bajaj sitesinde "debriyaj sökme aparatı" diye bir ürün satıyor. Hindistandaki servislerin videolarında bu tarz bir aparat kullanmıyorlardı benim yukarıda n11 linkinde eklediğim tarzda bir aparat kullanıyorlardı. Bilgisi olan biri bu konuda da aydınlatabilirse sevinirim.

Bajajın sitesinde sattığı ürün: (Bu arada 2 numaralı ürün de özel debriyaj sökme aparatıymış. Alay ediyorlar heralde iki ürün birinin başında özel yazıyor. Ben tek açıdan çekilen fotoğrafla özele mi ihtiyacım var normale mi anlayabileceğim heralde.)

n11'deki ürün:

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Debriyaj sökmek için bu şekilde bir anahtar kullanılıyor.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Hocam ben sökme aşamasına geldim ama açamıyorum bir şekilde debriyaj baskı somununu. Bu aparatı da bulamadım artık paraya kıyıp alayım dedim 100 liraya. Bajaj kullanıp debriyaj söken kimse var mıdır forumda.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:21 ----------

Ya bu bajaj beni kanser etti cidden. Adam gibi servisin yok diye kendim yapayım dedim adam gibi parça satışı da yok saçma sapan bir kategori sistemi yapmışlar. 2 kişi daha benden görüp 200 ns aldı. Keşke aldırmasaydım. Şu sorunu çözeyim satıp pcx'e felan geçeceğim lanet olsun böyle işe 1 tl'lik parça için rezil oluyoruz. 2. pulsarımdı millet şikayet edince şaşırıyordum başa gelince anlıyor insan cidden.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:24 ----------

Bu parça işimi görür mü acaba bilgisi olan var mıdır?

Sökmek istediğim parçalar şurdakiler:
    https://i.hizliresim.com/YV3ppE.png

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:28 ----------

Bajaj sitesinde "debriyaj sökme aparatı" diye bir ürün satıyor. Hindistandaki servislerin videolarında bu tarz bir aparat kullanmıyorlardı benim yukarıda n11 linkinde eklediğim tarzda bir aparat kullanıyorlardı. Bilgisi olan biri bu konuda da aydınlatabilirse sevinirim.

Bajajın sitesinde sattığı ürün: (Bu arada 2 numaralı ürün de özel debriyaj sökme aparatıymış. Alay ediyorlar heralde iki ürün birinin başında özel yazıyor. Ben tek açıdan çekilen fotoğrafla özele mi ihtiyacım var normale mi anlayabileceğim heralde.)
    https://i.hizliresim.com/gbjpMQ.png

n11'deki ürün:
    muhtemelen halletmişsindir, ileride okuyacak olanlar için bilgi: pulsar debriyaj kilit somunu standart "cg seperatör anahtarı" ile açılıyor. pasosu terstir, saat yönüne açılır. 5 vitese al, arka frene basarken açarsın.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dostum 100 150 lira için maceraya girme. aynısı bende de oldu. yetkili servisine verdim hallettiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)